Ազգային ժողովն ընտրելու է նախագահին
Այսօր մեկնարկած Ազգային ժողովի նիստերի քառօրյան 2011թվականի վերջինն է: Սակայն հավանականությունը մեծ է, որ կառավարության պահանջով գումարվեն նաև արտահերթ նիստեր: Այս քառօրյայում ներառված է նաև ԱԺ նախագահի ընտրության հարցը:
Այսօր հավանաբար կառաջադրվեն ԱԺ նախագահի թեկնածուները, իսկ վաղը կկայանա ընտրությունը: Պատգամավոր Էդուարդ Շարմազանովի ասելով՝ այս քառօրյայում ԱԺ փոխնախագահի ընտրության հարցը ներառված չէ:
Սակայն, ըստ լուրերի, ԱԺ փոխնախագահին կընտրեն դեկտեմբերի 6-ի երեկոյան՝ հերթական նիստից հետո, արտահերթ նիստով:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 1-ին կայացած ՀՀԿ խորհրդի և գործադիր մարմնի նիստերում կուսակցությունը ԱԺ նախագահի պաշտոնում առաջադրել էր Սամվել Նիկոյանի, իսկ փոխնախագահի պաշտոնում՝ Էդուարդ Շարմազանովի թեկնածությունը:

Национальное Собрание выберет председателя
Стартовавшее сегодня четырехдневное заседание Национального Собрания – последнее в 2011 году. Однако велика вероятность, что по требованию правительства будут созваны также внеочередные заседания. В повестку этого заседания включен вопрос выборов председателя НС.
Сегодня, по всей видимости, будет предложена кандидатура спикера НС, а завтра состоятся выборы. По словам депутата Эдуарда Шармазанова, выборы вице-спикера в нынешнюю повестку не включены. По имеющимся сведениям, эти выборы пройдут на внеочередном заседании парламента 6 декабря.
Напомним, что на состоявшихся 1 декабря заседаниях совета и исполнительного органа правящей Республиканской партии Армении было принято решение выдвинуть на пост спикера НС кандидатуру Самвела Никояна, а на пост вице-спикера – Эдуарда Шармазанова.