«Հիդրո Կորպորացիա»-ն Արգիճի գետի վրա կառուցած ՀԷԿ-ը վերազինելու դիմաց արտոնություն կստանա
«Հիդրո Կորպորացիա» ՓԲԸ-ն ապրանքների ներմուծման մաքսային արտոնություն ստանալու նպատակով դիմել է կառավարությանը:
Կառավարության կայքից տեղեկանում ենք, որ «Հիդրո Կորպորացիա»-ն մտադիր է մինչեւ այս տարվա վերջ Թուրքիայից Հայաստան ներմուծել 850 միլիոն դրամ ընդհանուր արժողությամբ 1025 տոննա ապակեմանրաթելային խողովակներ: Ընկերությունն ակնկալում է, որ կառավարությունը երեք տարով կերկարաձգի ներմուծման համար վճարվելիք ավելացված արժեքի հարկը:
Հարցը գործադիրը կքննարկի իր վաղվա նիստում: Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից կառավարության քննարկմանը ներկայացված նախագծից տեղեկանում ենք, որ 2005թ.-ին հիմնադրված «Հիդրո Կորպորացիա» ընկերությունը նպատակ ունի վերազինել Գեղարքունիքի մարզի Վերին Գետաշեն համայնքում, Արգիճի գետի վրա կառուցած փոքր ՀԷԿ-ը:
Ներդրումային ծրագրի իրագործման արդյունքում, ըստ նախագծի, կպահպանվի ՀԷԿ-ում առկա 15 աշխատատեղը եւ կստեղծվի շուրջ 10 ժամանակավոր աշխատատեղ:
Նշենք, որ Արգիճին Սեւանա լիճ թափվող ամենախոշոր գետն է, եւ ՀԷԿ-ը կառուցվել է բնապահպանական կազմակերպությունների եւ տեղի բնակչության վրդովմունքի եւ ընդվզման պայմաններում: Բնապահպանները նշել էին, որ շինարարությունն ապօրինի է եւ խախտում է «Սեւանա լճի մասին» ՀՀ օրենքը:

“Гидрокорпорация” получит таможенную льготу в связи с техническим переоснащением малой ГЭС на реке Аргичи
ЗАО “Гидрокорпорация” обратилось в правительство для получения таможенной льготы на импорт товаров.
Как сообщает сайт правительства РА, “Гидрокорпорация намерена до конца этого года импортировать из Турции в Армению 1025 тонн стекловолоконных труб на сумму 850 млн драмов”. Компания ожидает, что правительство даст возможность отложить на три года уплату налога на добавленную стоимость.
Вопрос будет рассмотрен на завтрашнем заседании кабмина. Министерство экономики представило на обсуждение правительства проект, согласно которому основанная в 20005 г. компания “Гидрокорпорация” имеет целью переоснащение малой ГЭС на реке Аргичи в общине Верин Геташен Гегаркуникской области.
В результате реализации инвестиционной программы будут сохранены имеющиеся в настоящее время на ГЭС 15 рабочих мест и дополнительно будет создано 10 рабочих мест.
Отметим, что Аргичи – самая крупная из всех рек, впадающих в озеро Севан. ГЭС была построена, несмотря на протесты экологических организаций и местного населения. Экологи отметили, что строительство осуществляется незаконно и нарушет закон РА “Об озере Севан”.