Ապրիլի 24-ին Աիշան աղոթում է անմեղ զոհերի համար
Աիշայի անձնագրում ազգությունը նշված է թուրք, սակայն նրա երակներում հայի արյուն էլ է հոսում: Նրա պապի հայրը եղել է հայ: Աիշայի հայ նախնիներին կոտորել են 19-րդ դարում:
Գերդաստանն ապրել է Մարդին քաղաքում: 19-րդ դարի սկզբին քաղաքն ուներ մոտ 20000 բնակիչ, որից 7230-ը հայեր էին: 1914 թ. կար 25000 բնակիչ, որից հայեր էին 1500-ը, մնացածը' թուրքեր, ասորիներ, քրդեր, արաբներ եւ այլք: 1915 թ. բռնագաղթից հետո Մարդին քաղաքի հայ բնակչությունը տեղահանվեց ու կոտորվեց, մնացածներն էլ դարձան արաբախոս:
Աիշայի ընտանիքին այցելեցինք ԱՄՆ պետդեպարտամենտի կազմակերպած «Միջազգային այցելու» ծրագրի շրջանակներում: Աիշան գլխաշորով էր, հագին' մարմինն ամբողջությամբ ծածկող հագուստ: Նրա թուրք ամուսինը' Ֆերհաթը, պատմեց, որ մեզ (Հայաստանից ժամանած 5 հոգանոց խմբին եւ երկու հայ թարգմանիչներին) հյուրընկալել են Աիշայի հավանությունը ստանալուց հետո: Ֆերհաթը կնոջը տեղեկացրել է, որ Հայաստանից խումբ է ժամանել ԱՄՆ, նա էլ ասել է, որ ցանկանում է հյուրընկալել հայերին: Ֆերհաթը Ամերիկա է եկել 10 տարի առաջ' կառավարում մասնագիտության գծով մագիստրոսի կոչում ստանալու համար: Այդ ընթացքում շահել է «Գրին քարտ»: Ուսումն ավարտելուց հետո վերադարձել է Թուրքիա, ամուսնացել Աիշայի հետ ու ընտանիքով տեղափոխվել ԱՄՆ: Նրանց հինգ տարեկան որդին' Յուսուֆը, ծնվել է ԱՄՆ-ում: Աիշայի հետ ամուսնանալիս Ֆերհաթը գիտեր, որ նրա երակներում հայի արյուն է հոսում: Աիշայի պապը 4 տարեկան էր, երբ սկսվեց հայերի ջարդը: Ծնողները երեխային թողեցին իրենց հարեւան թուրքերի մոտ եւ բռնեցին գաղթի ճամփան: Նրանք հույս ունեին, որ կվերադառնան եւ կվերցնեն իրենց տղային, բայց...: Նրանց հետագա ճակատագրի մասին տեղեկություն չկա, իսկ 4-ամյա հայը մեծացել է թուրքի ընտանիքում:
Ֆերհաթի պապի հայրը հոգեւորական է եղել: Նա իր ժառանգներին պատմել է, որ շատ հայեր իր տանն են ապաստան գտել: «Մի քանի վատ թուրքերի պատճառով չեք կարող մեղադրել բոլոր թուրքերին' ասելով, որ նրանք վատն են, նույնը նաեւ հայերի դեպքում, չենք կարող ասել, որ բոլոր հայերն են վատ: Ես տեղյակ եմ, թե ինչ է կատարվել այդ տարիներին այնքանով, որ իմ պապն է պատմել, կնոջս բարեկամների հետ է այդ ամենը պատահել»,- ասում է Ֆերհաթը: Նա հարց է տալիս, թե որն է եղել Աիշայի պապի ընտանիքի մեղքը, երբ այդ մարդիկ ապրում էին իրենց տանը եւ լավ հարեւանություն էին անում թուրքերի հետ: Ֆերհաթը համոզված է, որ հայերն ու թուրքերն իրար հետ շփվելու կարիք ունեն, քանի որ ոչ բոլոր դեպքերում է, որ լրատվամիջոցներն իրականությունն են ներկայացնում, եւ պետք չէ միմյանց մասին միջնորդավորված տեղեկություններ ստանալ: «Ես ուրախ եմ, որ ձեր հետ շփվեցի, որոշ բաներ իմացա: Ի վերջո, դուք իմ եղբայրներն եք, պիտի նստենք իրար հետ խոսենք, որ հասկանանք միմյանց»,- ասում է Ֆերհաթը:
Նրա ասելով' Ցեղասպանության հարցը կլուծվի այն ժամանակ, երբ երկու երկրները միաժամանակ ճանաչեն իրենց սխալները' Թուրքիայում տեղադրելով հայերին նվիրված հուշակոթող, իսկ Ծիծեռնակաբերդում էլ' թուրք զոհերին նվիրված: «Երկու կողմերն էլ պետք է ընդունեն, որ տառապել են: Անմեղ սպանված մարդիկ դեռ ողջ են, նրանք դրախտում են: Եկեք թողնենք, որ այդ մարդիկ հանգիստ ննջեն: Ես անձամբ գիտեմ, որ իմ պապը այդ ժամանակ վատ արարք չի կատարել: Բայց եթե նույնիսկ ընդունենք, որ նա վատ է վարվել հայերի հետ, դա իր մեղքն է, իմը չէ, նույնն էլ հայերի դեպքում: Դուք իմ եղբայրն եք, իմ սիրտը բացում եմ ձեր առաջ ու ասում եմ, որ ձեզ սիրում եմ»,- ասում է Ֆերհաթը: Նա ցանկություն հայտնեց մի օր որդուն բերել Հայաստան: «Որդիս պիտի հնարավորություն ունենա Հայաստանում բացահայտ ասի, որ թուրք է, թեեւ իր մեջ նաեւ հայի արյուն կա: Այնտեղ պիտի իրեն զգա ինչպես իր տանը: Նույնն էլ ձեր զավակը, որ գա Թուրքիա, պիտի հանգիստ ասի, որ հայ է, ու մենք եղբայրներ ենք»,- ավելացնում է Ֆերհաթը:
Ֆերհաթը վստահեցնում է, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունները պետք է զարգանան տնտեսական ճանապարհով, եւ քաղաքականությունը պետք է մի կողմ դրվի: Այդ գաղափարին պետք է ձգտեն հասարակությունները եւ կառավարություններին ստիպեն զիջումների գնալ: Նա պատմեց, որ Թուրքիայում 20 տարի առաջ ասում էին, թե իրենց բոլոր հարեւանները թշնամիներ են: Սիրիայի հետ ժամանակին եղել են ոխերիմ թշնամիներ, ունեցել են հողային պահանջներ, բայց այսօր սահմանները բաց են, սիրիացիներն ազատ գնում են Թուրքիա եւ այնտեղ գումարներ ծախսում: «Նման բան պիտի տեղի ունենա նաեւ Հայաստանի ու Թուրքիայի եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ: Ես անկեղծ ցավում եմ, որ երիտթուրքերը նման բան արեցին հայերի հետ, դա նրանց կողմից գերագույն հիմարություն էր: Եթե իմ հայ եղբայրներն ապրեին Թուրքիայում, հիմա Ամերիկայի նման զարգացած երկիր կլինեինք ու ես այստեղ չէի լինի, կաշխատեի իմ երկրում: Օսմանյան կայսրության ժամանակ հայերն ավելի կրթված էին, զբաղվում էին առեւտրով, փող ունեին, կորցրեցինք այդ մարդկանց, այդ փողը կորավ: Մենք կորցրինք մեր երկրի մարգարիտներին, ադամանդներին, որոնցից մեկը իմ կնոջ պապն էր»,- նշում է Ֆերհաթը:
Աիշան էլ չի ցանկանում, որ կառավարությունները որոշեն, թե ինքը որպես մարդ ում հետ շփվի եւ մտերմություն անի: «Ուզում եմ շփվել հայերի հետ, իմ բոլոր հարեւանների հետ: Ինչո՞ւ պիտի ես նստեմ սպասեմ, որ կառավարությունը որոշի, թե ես ում հետ շփվեմ»,- ասում է նա:
Խոսելով ապրիլի 24-ին Հայոց Ցեղասպանության հիշատակման մասին' Աիշան ասաց, որ այդ օրն ինքն աղոթում է անմեղ զոհերի համար եւ ցավ է ապրում: Նա չբացառեց, որ մի օր իր պապերի հոգու հանգստության համար կաղոթի հենց Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում: «Ես հավատում եմ, որ կգա այն օրը, երբ հայն ու թուրքը կնստեն կողք-կողքի եւ կխոսեն անցյալի մասին»,- կարծում է Աիշան:

24 апреля Аиша молится за невинных жертв
В паспорте Аиши в графе "национальность" написано турчанка, однако в ее жилах течет армянская кровь. Отец ее деда был армянином. Армянские предки Аиши стали жертвами погромов в 19-ом веке.
Семья жила в городе Мардине. В начале 19-го века здесь проживало около 20.000 человек, из них 7.230 были армяне. В 1914 г. жителей было уже 25 000, в том числе 1500 армян, остальные – турки, ассирийцы, курды, арабы... После депортации 1915 г. армянское население Мардины было вывезено и убито, оставшиеся армяне стали арабоязычными.
Семью Аиши мы посетили в рамках организованной госдепартаментом США программы "Международный посетитель". Голова Аиши была покрыта платком, а одежда полностью прикрывала тело. Ее муж-турок по имени Ферхат рассказал, что нас (прибывшую из Армении группу из 5 человек и двух переводчиков-армян) пригласили в гости только после того, как Аиша дала свое согласие. Ферхат сообщил жене, что из Армении в США прибыла группа, а она сказала, что хочет принять армянских гостей. Ферхат приехал в Америку 10 лет назад для получения степени магистра по специальности "управление". За это время получил грин-кард. По завершении учебы вернулся в Турцию, женился на Аише, а потом уже с семьей перебрался в США.
Их пятилетний сын Юсуф родился в Соединенных Штатах. Женясь на Аише, Ферхат знал, что в ее жилах течет армянская кровь. Деду Аиши было 4 года, когда началась резня армян. Родители оставили ребенка у своих соседей-турок и стали беженцами. Они надеялись, что вернутся и заберут сына, но... Об их дальнейшей судьбе ничего не известно. А 4-летний армянский мальчик вырос в турецкой семье.
Отец деда Ферхата был духовным лицом. Он рассказывал своим потомкам, что в его доме находили приют многие армяне. "Из-за нескольких плохих турок вы не можете обвинять всех турок, говоря, что они плохие. То же самое и в отношении армян: мы не можем говорить, что все армяне плохие. О том, что происходило в те годы, я знаю из рассказов моего деда, все это происходило с родственниками моей жены",- говорит Ферхат. Он задается вопросом: в чем была вина семьи деда Аишы, если эти люди жили в своем доме и были хорошими соседями с турками?
Ферхат убежден, что армянам и туркам нужно общаться друг с другом, поскольку средства массовой информации не всегда представляют реальность, и не надо получать опосредованную информацию друг о друге. "Я рад, что пообщался с вами, узнал некоторые вещи. В конце концов, вы мои братья, мы должны беседовать, чтобы понять друг друга",- считает Ферхат. По его словам, вопрос Геноцида будет решен только тогда, когда обе страны одновременно признают свои ошибки и установят памятники: в Турции – армянам, а в Цицернакаберде – турецким жертвам.
"Обе стороны должны признать, что страдали. Невинно убитые уже находятся в раю, пусть они покоятся с миром. Я лично знаю, что мой дед не совершал тогда плохого поступка. Но даже если предположить, что он плохо поступил с армянами, то это его вина, а не моя. То же самое можно сказать об армянах. Вы мои братья, я раскрываю вам свою душу и говорю, что люблю вас",- утверждает Ферхат.
Он выразил желание когда-нибудь привезти своего сына в Армению: "Мой сын должен иметь возможность открыто сказать в Армении, что он турок, хотя в нем течет и армянская кровь. Там он должен чувствовать себя как дома. То же самое ваш ребенок, который должен приехать в Турцию и спокойно сказать, что он армянин и что мы – братья".
Ферхат уверяет, что отношения между Арменией и Турциейе должны развиваться экономическим путем, а политику нужно оставить в стороне. Общества должны стремиться к осуществлению этой идеи, заставив правительства пойти на уступки. Он сообщил, что 20 лет назад в Турции говорили, что все их соседи – враги. В свое время Сирия была кровным врагом Турции, между ними имелись территориальные проблемы, но сегодня границы открыты, сирийцы свободно приезжают в Турцию, тратят деньги.
"Такие же отношения должны быть с Арменией и Азербайджаном. Я искренне сожалею о том, что младотурки так поступили с армянами, с их стороны это было величайшей глупостью. Если бы мои армянские братья остались жить в Турции, то сейчас наша страна была бы такой же развитой, как и Америка, и я бы не находился здесь, а работал в своей стране. В Османской империи армяне были очень образованными, занимались торговлей, имели деньги. Мы потеряли этих людей, потеряли эти деньги. Мы потеряли жемчужины, алмазы нашей страны, одним из которых был дед моей жены",- отмечает Ферхат.
Аиша не хочет, чтобы правительство решало, с кем ей общаться и дружить. "Я хочу общаться с армянами, со всеми моими соседями. Почему я должна сидеть и ждать, пока правительство решит, с кем мне общаться",- недоумевает молодая женщина.
Говоря об отмечающемся 24 апреля Дне памяти жертв Геноцида армян, Аиша утверждает, что в этот день молится о невинных жертва и чувствует боль. Она не исключила, что когда-нибудь вознесет молитву за упокой душ своих дедов на холме Цицернакаберда. "Я верю, что наступит день, когда армяне и турки сядут рядом и будут говорить о своем прошлом",- уверяет Аиша.