Արցախի Հարթաշեն գյուղը ջուր կունենա
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն իրականացնում է Հադրութի շրջանի Հարթաշեն գյուղի ջրի խնդրի համալիր լուծմանն ուղղված ծրագիրը. կառուցվում են հորատանցք, օրական կարգավորման ջրամբար, ջրամատակարարման ներքին ցանց: Արդեն անցկացվել են ներքի ցանցի ջրագծերը: Ծրագիրը ֆինանսավորում է հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմինը:
Տասնամյակներ շարունակ Արցախի այս գյուղի բնակիչները ջուրը կրում են գյուղի տարբեր մասերում գտնվող երկու աղբյուրից և այժմ անհամբերությամբ սպասում են իրենց տան ծորակից հոսող ջրին:
107 բնակիչ ունեցող Հարթաշենը 20-22 կմ հեռավորության վրա է Հադրութի շրջկենտրոնից: Ներկայումս կառուցվում է դեպի գյուղ տանող զգալիորեն կարճ գրունտային ճանապարհ:
Դպրոցահասակ երեխաները հաճախում են հարևան Ուրցաձորի դպրոց: Գյուղի բնակիչները հույս են փայփայում, որ գյուղում գոնե մոտ ապագայում կկառուցվի նաև գյուղապետարան, և գյուղացիները կունենան իրենց ժամանցը կազմակերպելու որևէ հավաքատեղի:

Село Арташен в Арцахе получит воду
Общеармянский фонд “Айастан” осуществляет программу по комплексному решению проблемы водоснабжения села Арташен Гадрутского района Арцаха. В селе строятся водохранилище и внутренняя сеть водоснабжения. Программу финансирует орган местного управления Франции.
На протяжении десятилетий жители этого арцахского села брали воду из двух источников, находящихся в различных частях села, и сейчас они с нетерпением ждут, когда вода потечет из их кранов.
Имеющее 107 жителей село Арташен расположено в 22 км от райцентра Гадрут. В настоящее время строится ведущая в село короткая грунтовая дорога.
Дети школьного возраста посещают школу в соседнем селе Урцадзор. Арташенцы надеются,что в ближайшее время в их селе будет построено здание сельской админстрации, и тогда они получат место для проведения досуга.