2010 թվականի պետական բյուջեով Տրանսպորտի եւ կապի նախարարությանը հատկացված է մոտ 34 մլրդ դրամ, որը մոտ 12 տոկոսով պակաս է այս տարվա հատկացումից: Չնայած սրան` նախարարությունը բավականին լուրջ ծրագրեր պետք է իրականացնի հաջորդ տարի: Այս մասին քիչ առաջ տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը:
«Պետական բյուջեով նախատեսված գումարներով նախատեսված է հիմնանորոգել 63 կմ-ից ավելի ճանապարհներ, մոտ 430 միլիոն դրամով էլ կվերականգնվեն Հանրապետության մոտ 8 կամուրջներ»,- հայտնեց նախարարը:
2010 թվականին շարունակվելու է նաեւ Ասիական զարգացման բանկի կողմից իրականացվող գյուղական ճանապարհների վերականգման ծրագիրը: «Եկող տարի շահագործման են հանձնվելու մոտավորապես 120 կմ գյուղական ճանապարհներ, Համաշխարհային բանկի` կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավման ծրագիրը նույնպես շարունակվելու է, նախատեսվում է 100 կմ-ից ավելի գյուղական ճանապարհներ վերականգնել»,- հայտարարեց Գուրգեն Սարգսյանը:
Նախարարաը տեղեկացրեց, որ 60 մլն դոլար գումար է ուղղվելու հարավ-հյուսիս ճանապարհային միջանցք կառուցելու առաջին փուլի իրականացմանն ու 2-րդ եւ 3-րդ փուլերի նախագծմանը:

According to the preliminary 2010 budget, the Ministry of Transportation and Communications is earmarked 34 billion AMD, 12% less than this year. During a press conference that wrapped up minutes ago, Minister of T&C, Gurgen Sargsyan, brushed aside any doubts that his department would be seriously affected by the cuts.
"We plan to repair 63
kilometers of road with the money budgeted us and 430 million will go to renovating eight bridges in the country," Minister Sargsyan boasted.
He added that the rural roads repair project funded by the Asian Development Bank would continue apace in 2010.
completed."
"Some 120
kilometers of rural roads will be placed into service next year and the World Bank’s program to repair vital roadways in the country will see some 100 kilometers."