Երեխան պնդում է հոր կողմից բռնության ենթարկվելու փաստը
Երբ դեռևս այս տարվա մայիսին մամուլում առաջին հրապարակումները եղան այն մասին, որ հայրը կասկածվում է անչափահաս դստեր նկատմամբ սեռական բռնություն գործադրելու մեջ, միանգամից մի քանի լրատվամիջոցների քննարկման թեման դարձավ` ճիշտ էր արդյոք տուժողի կամ մեղադրվողի անունների կամ անգամ նրանց բնակության վայրի մասին տեղեկություններ հրապարակելը: Մի կողմ դնելով այն, թե որքանով է դա համապատասխանում լրագրողական էթիկային (որն անշուշտ, այս պարագայում իսկապես կարևոր է)՝ խնդիրն ըստ էության դրանից չի փոխվում: Թե որ լրատվամիջոցը որին կմեղադրի անուններ թվարկելու կամ թաքցնելու մեջ, դա ևս այս պարագայում անկարևոր է, որովհետև, միևնույն է, բռնության ենթարկված երեխայի ոչ հոգեբանական, ոչ էլ ֆիզիկական վիճակը դրանից չի փոխվում, քանզի նա այս օրերին հազիվ թե կարողանա կամ անգամ ցանկություն ունենա տեղեկանալ, թե իր կամ ծնողների անունները հրապարակվել են, թե ոչ:
Նույն անտարբերությամբ թեմայի հրապարակայնության մասին խոսում է նաև երեխայի մայրը՝ ասելով, որ իր համար միևնույն է արդեն ամեն ինչ, միայն թե մեղավորը պատժվի: Եվ չնայած ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչության տեղեկությամբ՝ 14-ամյա Ա.-ի հղիությունն արհեստականորեն ընդհատելուց հետո իրականացված պտղի դատագենետիկական փորձաքննության արդյունքները ցույց են տվել, որ աղջիկը հորից չի հղիացել, այնուամենայնիվ, մոր կարծիքով՝ «մեղավորը հենց նա է», և ինքը պատրաստվում է դիմել «նոր անալիզներ վերցնելու համար»:
Մոր այս մտադրությունն անտեղի են համարում Գորիսի դատախազությունում, ասելով, որ փորձաքննության արդյունքներն արդեն հայտնի են և, նկատի ունենալով քննության շահերը, առայժմ այլ տեղեկություններ չեն կարող տրամադրել: Նշեցին միայն, որ, տուժողի ցուցմունքների վրա հիմնվելով, արյան անալիզներ են վերցնում նաև այլ անձանցից:
Տուժողի շահերի պաշտպան Նոնա Գալստյանի խոսքով՝ այն, որ անչափահաս աղջիկը հղիացել է ոչ սեփական հորից, այդ փաստը պատճառ չէ, որ հայրը պատասխանատվության չենթարկվի, քանի որ երեխան պնդում է հոր կողմից բռնության ենթարկվելու փաստը: Փաստաբանի կարծիքով՝ նախաքննությամբ անհրաժեշտ բոլոր գործողություններն իրականացվում են, և չնայած այն ինքը միանշանակ չի գնահատում, այնուամենայնիվ, համոզված է, որ անչափահաս աղջկա նկատմամբ բռնություն գործադրած մարդիկ, առավել ևս հայրը պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն:
Այն, որ երեխան մշտապես բռնության է ենթարկվել, ծեծվել, քննության ընթացքում հայրը չի առարկել՝ նշելով, թե «ինքն այդպիսով փորձում էր աղջկան կտրել փողոցից»: Հետաքրքրական է, որ հոր այս վարքագիծը նորմալ գնահատեցին նաև Գորիսի դատախազությունում. ոչ պաշտոնական զրույցի ընթացքում՝ նշելով, թե «բա ի՞նչ պիտի աներ կապը կտրածին` խելքը գլուխը հավաքելու համար»: Իզուր փորձեցի պաշտպանել աղջկան, քանի որ, ծանոթ լինելով նրանց ընտանիքին, նաև երեխայի մտավոր կարողություններին, գիտեի, որ անցյալ տարվա սեպտեմբերից (այս ժամանակն, ի դեպ, նշվում է նաև աղջկա կողմից տրված ցուցմունքում, երբ առաջին անգամ բռնության է ենթարկվել), աղջիկը փողոցում հաճախ էր հայտնվում կապտուկներով: Հետաքրքրական է, որ դատախազության աշխատակիցները վերապահումով են վերաբերվում նաև աղջկա մասին դպրոցի տված տեղեկություններին, թեպետ չեն ժխտում, որ այստեղ ևս նշվել է աղջկա վարքագծի փոփոխության ժամկետ` 2010 թվականի սեպտեմբեր:
Չեմ կարող կասկածել, որ իրավապահ մարմինները ցանկություն չունեն կամ ջանք չեն թափում երեխայի դեմ բռնություն կատարող անձին կամ անձանց պատասխանատվության ենթարկելու համար, բայց նաև վստահ չեմ, որ նախաքննությունն իրականացվում է առանց նախնական տրամադրվածության` ընտանիքի հայրը փորձել է պաշտպանել ընտանքի պատիվը… ումի՞ց:
Իսկ մինչ այդ բռնության ենթարկված երեխայի մայրն օրերն է հաշվում, քանի որ տանտերը, որի բնակարանում ապրում են, 20 օր ժամանակ է տվել. «Գլուխ չունեմ մարդուդ հետ, ազատի տունս»:
Աղջիկներից մեկին սոցիալապես անապահով ընտանիքների այլ երեխաների հետ մայրը ամառային ճամբար է ուղարկել, բռնության ենթարկված աղջիկը շարունակում է գտնվել ՀՕՖ-ի վերականգնողական կենտրոնում: Իսկ մինչ այդ մայրը հավատում է, որ դատ կլինի, մեղավորը կպատժվի, գուցե տանտերն էլ միտքը փոխի: «Ո՞նց կարա դատ չլինի»,- ասում է մայրը:

Девочка подтверждает, что подверглась насилию со стороны отца
Когда в мае этого года появились первые публикации о том, что отец подозревается в применении сексуального насилия к несовершеннолетней дочери, сразу несколько СМИ принялись обсуждать, правильно ли указывать имена потерпевшей и подозреваемого и даже данные о месте их проживания. Если оставить в стороне вопрос о том, соответствует ли это журналистской этике (что в данном случае действительно важно), то суть проблемы от этого не меняется. В данном случае неважно, какое СМИ обвинит другое в обнародовании или утаивании имен, поскольку от этого не изменится ни психологическое, ни физическое состояние подвергшегося насилию ребенка – вряд ли в эти дни у девочки будет желание знать, были обнародованы имена ее родителей, ее имя или нет.
В соответствии с этой же логикой о предании гласности произошедшего говорит также мать девочки, отмечая, что ей уже все равно, лишь бы виновный был наказан. И хотя судебно-генетическая экспертиза плода, проведенная после искусственного прерывания беременности 14-летней А., показала, что девочка забеременела не от отца, виноват именно он, считает мать. Поэтому она собирается обратиться для проведения повторной экспертизы.
В прокуратуре Гориса эти намерения матери считают безосновательными, утверждая, что результаты экспертизы уже известны, и, учитывая интересы следствия, они пока не могут предоставить новые сведения. В прокуратуре лишь отметили, что, основываясь на показаниях потерпевшей, анализы крови берут и у других лиц.
По словам защитника интересов потерпевшей Нонны Галстян, тот факт, что несовершеннолетняя девочка забеременела не от собственного отца, еще не причина для того, чтобы отец не был привлечен к ответственности, ведь девочка подтверждает, что подверглась насилию со стороны отца. Адвокат убеждена, что все, кто применял насилие по отношению к несовершеннолетней девочке, а тем более ее отец, должны быть привлечены к ответственности.
В ходе следствия отец не отрицал, что девочка постоянно подвергалась насилию и избиениям, отметив, что “тем самым пытался оторвать дочь от улицы”. Примечательно, что в прокуратуре Гориса такое поведение отца посчитали нормальным. В ходе неофициальной беседы представители прокуратуры заявили: “а что ему еще оставалось делать с распущенной девчонкой, чтобы та образумилась”. Напрасно я пыталась защитить девочку, поскольку зная их семью, а также умственные способности ребенка, была в курсе того, что с сентября прошлого года (в своих показаниях девочка сказала, что именно тогда в первый раз подверглась насилию) она часто оказывалась на улице с синяками. Примечательно, что сотрудники прокуратуры с оговоркой относятся и к предоставленной школой информации, хотя и не отрицают, что в школе тоже сообщили: перемены в поведении девочки произошли в сентябре 2010 г.
Не могу сомневаться в том, что правоохранительные органы не имеют желания или не прикладывают усилий к тому, чтобы привлечь к ответственности лицо или лиц, применивших насилие к ребенку, но вместе с тем не уверена, что предварительное следствие осуществляется без предвзятого отношения – отец, мол, пытался защитить честь семьи... От кого?
А пока мать подвергшейся насилию девочки считает дни, поскольку хозяин дома, где они снимают комнату, дал им 20 дней, заявив: “Не хочу связываться с твоим мужем, освободите дом”.
Одну из дочерей мать вместе с другими детьми из социально необеспеченных семей отправила в летний лагерь. Подвергшаяся насилию девочка продолжает оставаться в реабилитационном центре Фонда армянской помощи. А мать продолжает верить, что суд состоится, вновный будет наказан, а хозяин дома изменит свое решение. “Как может суд не состояться?” – говорит женщина.