Կենսաթոշակների գործով «Շենգավիթ-1» տարածքային բաժանմունքի 7 աշխատակիցների վերաբերյալ գործն ուղարկվել է դատարան
Կենսաթոշակների նշանակման եւ վճարման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների կապակցությամբ 2011 թ. մայիսին հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչությունում ավարտվել է «Շենգավիթ-1» վճարային ծառայության` թվով 7 աշխատակիցների մասով նախաքննությունը: Նրանց վերաբերյալ գործն անջատվել է առանձին վարույթ եւ ուղարկվել Երեւան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
Մասնավորապես` նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն «Շենգավիթ-1» տարածքային բաժանմունքի պատասխանատու Ա. Գրիգորյանը, օժտված լինելով բաժանմունքի տեսուչ-վճարողների միջոցով կենսաթոշակների վճարման գործընթացը կազմակերպելու եւ ղեկավարելու լիազորություններով, պետությունից յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ նախնական համաձայնության է եկել նույն բաժանմունքի տեսուչ-վճարողներ Է. Մաճկալյանի, Ա. Եղիազարյանի, Ս. Հարությունյանի, Կ. Պողոսյանի եւ Ա. Նիկողոսյանի հետ եւ 2006-2010 թթ. ընթացքում յուրացման եղանակով կատարել առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն:
Ըստ նախաքննության տվյալների` Ա. Գրիգորյանի հանձնարարությամբ վերոհիշյալ տեսուչները պարզել են հանրապետությունից բացակայող կամ կենսաթոշակների վճարային ցուցակներից չհանված հանգուցյալ կենսաթոշակառուների տվյալները եւ 2006-2010 թթ. ընթացքում վճարային ցուցակներում կեղծելով այդ կենսաթոշակառուների ստորագրությունները` նրանց անվամբ անհիմն ելքագրել են իրենց վստահված կենսաթոշակների գումարները` Ա. Գրիգորյանի հետ խմբով յուրացման եղանակով հափշտակելով առանձնապես խոշոր չափերի կենսաթոշակի գումարներ:
Իսկ նույն բաժանմունքի վճարող-տեսուչ Կ. Պետրոսյանը, իրեն վստահված կենսաթոշակների գումարներից յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ հափշտակելու դիտավորությամբ 2008-2010թթ. ընթացքում փաստացի չվճարելով կենսաթոշակի գումարները, բայց իր կողմից ներկայացված օրական հաշվետվություններում կենսաթոշակը վճարելու վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ մտցնելով, ինչպես նաեւ տեղեկանալով կենսաթոշակառուների` հանրապետությունից բացակայելու մասին, կեղծելով վճարային ցուցակներում ընդգրկված այդ կենսաթոշակառուների ստորագրությունները` անհիմն ելքագրել է եւ յուրացման եղանակով հափշտակել առանձնապես խոշոր չափերի կենսաթոշակի գումարներ:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն` վերոհիշյալ 7 անձանց գործողությունների արդյունքում պետությանը պատճառվել է ընդհանուր 11 466 701 դրամի վնաս, որից նախաքննության փուլում վերականգնվել է 4 153 740 դրամ:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Ա. Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով,
Ա. Եղիազարյանին` ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով,
Ս. Հարությունյանին` ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով,
Կ. Պետրոսյանին` ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով,
Է. Մաճկալյանին. Ա. Նիկողոսյանին եւ Կ. Պողոսյանին ` ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ եւ 3-րդ կետերով, 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով,

The Case on Pensions of “Shengavit -1” Territorial Department on 7 Co-Workers Sent to Court
The preliminary investigation of “Shengavit -1” payment service on 7 co-workers on the abuses recorded in the process of fixing and paying pensions in the frames of the criminal case initiated in May, 2011 in the Investigation Division of Especially Important Cases of the General Investigation Division of the Police adjunct to the government of the Republic of Armenia was completed. The case was separated as a separate proceeding and was sent to the Court of First Instance of Shengavit administrative district.
Particularly, according to the factual data obtained by the preliminary investigation the person in charge of “Shengavit -1” territorial department A. Grigoryan having authorities of organizing and controlling the process of paying pensions through inspector-payers of the department, with the intention of swindling a significant amount of money from the state had reached a preliminary agreement with the inspector-payers of the same department E. Machkalyan, A. Yeghiazaryan, S. Harutyunyan, K. Poghosyan and A. Nikoghosyan and from 2006 to 2010 had committed swindling of particularly large amount by squandering.
According to the data of preliminary investigation by A. Grigoryan’s commission the above-mentioned inspectors had found out the data of the pensioners who were not in Armenia or the dead pensioners who were not removed from the pension payment list and from 2006 to 2010 falsifying the pensioners' signatures in the paying lists in an ungrounded way had drawn out the money trusted to them swindling a significant amount of pension money by squandering together with A. Grigoryan.
And the inspector-payer of the same department K. Petrosyan with the intention of swindling a significant amount of money by squandering from the pension money trusted to him, from 2008 to 2010 actually not paying the pension money but introducing false information on paying pensions in daily reports represented by him, as well as being informed that the pensioners were out of the republic, falsifying the signatures of those pensioners included in paying lists, in an ungrounded way had drawn out and swindled a significant amount of pension money by squandering
On the base of the factual data obtained by the preliminary investigation as a result of the activities of the above-mentioned 7 people the state was inflicted a total damage of 11 466 701 AMD, 4 153 740 AMD of which was restored in the stage of preliminary investigation.
On the base of the obtained evidence A. Grigoryan was accused according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 179 of the Criminal Code of the Republic of Armenia. A. Yeghiazaryan was accused according to the Point 3 of the Part 2 of the Article 179, the Part 1 of the Article 325 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, S. Harutyunyan – according to the Point 2 of the Part 2 of the Article 179, the Part 1 of the Article 325 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, K. Petrosyan - according to the Point 1 of the Part 3 of the Article 179, the Part 1 of the Article 325 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, E. Machkalyan, A. Nikoghosyan and K. Poghosyan - according to the Points 2 and 3 of the Part 2 of the Article 179, the Part 1 of the Article 325 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.