«Օրինական» թալան. ովքե՞ր են արտոնյալները
Իրավաբանական ֆակուլտետի ուսանող, 25-ամյա Սերգեյ Գրիգորյանը ՀՀ այն հազարավոր քաղաքացիներից է, ով ավտոմեքենա ներկրելիս ՀՀ մաքսատանը բախվել է «օրինական» թալանին, բայց միաժամանակ նա այն քչերից է, ով դրա դեմ պայքարում հասել է մինչեւ դատարան:
6 ամիս առաջ Սերգեյը «TRUST Company» ընկերությունից անձնական օգտագործման համար 10 հազար ԱՄՆ դոլարով գնել է 2004թ. արտադրության «Mercedes-Benz CLK 320» մակնիշի ավտոմեքենա: Ձեռքբերման վայրից՝ Ճապոնիայի Յոկոհամա քաղաքից մինչեւ Նագոյա նավահանգիստ ավտոմեքենան տեղափոխելու համար Սերգեյը վճարել է 300 դոլար, իսկ «Georgian Cargo Group» տրանսպորտային ընկերությունը 1265 դոլարի դիմաց հուլիսին մեքենան հասցրել է Վրաստանի Բաթումի նավահանգիստ, որտեղից էլ Սերգեյն անձամբ այն վարելով բերել է Երեւան:
Մինչ այդ, սակայն, նա ծախսել է նաեւ 203 վրացական լարի, որից 100-ով ավտոմեքենան բենզին է լիցքավորել, իսկ մնացած 103 լարին էլ նրանից պահանջել են նավահանգստում ավտոմեքենան ստանալու եւ դրա հետ կապված ծառայությունների դիմաց:
Բոլոր վճարումների համապատասխան փաստաթղթերը Սերգեյն ունի: Նա անգամ պահել է «TRUST Company»-ին եւ «Georgian Cargo Group»-ին ուղարկված գումարների համար բանկային միջնորդավճարների հանձնարարականները:
«Երբ գնացի մաքսատուն, միջանցքում փակցված գնացուցակներում իմ մեքենայի այսպես կոչված «հսկիչ գինը»՝ կողմնորոշիչ արժեքը, նույնիսկ չկար: Աշխատակիցներն էլ իբր համակարգչում փնտրեցին ու գտան, որ հայաստանյան շուկայում այն արժե 17 հազար 500 դոլար, եւ ես մաքսազերծման համար պետք է վճարեմ դրա 34 տոկոսը,- հիշում է Սերգեյը,- ներկայացրի բոլոր փաստաթղթերը եւ խնդրեցի, որ օրենքի համաձայն՝ այդ 34 տոկոսը գանձեն ավտոմեքենայի համար փաստացի իմ կատարած ծախսերից, այսինքն՝ կիրառեն «գործարքի գնի» մեթոդը: Ասացին՝ բացառվում է, դիմեք ՊԵԿ նախագահին, եթե թույլ կտա, կկիրառենք»:
Մի քանի տարի առաջ ներմուծված ավտոմեքենաների մաքսազերծմանը վերաբերող փոփոխություններով սահմանվեց, որ մինչեւ 5 տարեկան մեքենաների մաքսազերծման համար պետք է գանձվի մեքենայի արժեքի 32%-ը, մինչեւ 10 տարվա մեքենաների դեպքում՝ 34%-ը, 11-15 տարվա մեքենաներից՝ 42%-ը, իսկ 15 տարուց ավելի մեքենաներինը՝ 52%-ը։ Նման բարձր գների սահմանումը պաշտոնապես մեկնաբանվեց հետեւյալ կերպ՝ խրախուսում ենք նոր ավտոմեքենաների ներմուծումը: Սակայն իրականում հենց պաշտոնական տվյալներով տեղի է ունեցել հակառակը: Սա առանձին թեմա է, եւ հայկական ԶԼՄ-ները դրան բազմիցս անդրադարձել են՝ նշելով, որ մաքսազերծման նման բարձր գների պատճառով Հայաստանը վերածվում է հին ավտոմեքենաների գերեզմանոցի:
Համաձայն ՀՀ մաքսային օրենսգրքի (ՄՕ) 87-րդ հոդվածի՝ եթե ներմուծողը ներկայացնում է ապրանքի գնման եւ այն Հայաստան հասցնելու համար կատարած բոլոր ծախսերի համապատասխան փաստաթղթերը, ապա կիրառվում է մաքսային արժեքի որոշման «գործարքի գնի» մեթոդը: Այսինքն՝ կոնկրետ ավտոմեքենայի դեպքում կախված նրա տարիքից 32, 34, 42 կամ 52 տոկոս գանձվում է դրա վրա փաստացի ծախսված գումարից: Իսկ այն դեպքերում, երբ ապրանքի գնման եւ մաքսատուն հասցնելու փաստաթղթերն ամբողջական չեն, մաքսազերծումն իրականացվում է կողմնորոշիչ՝ «հսկիչ գների» մեթոդով, երբ ներկրողից համապատասխան տոկոսները գանձվում են` ելնելով նրանից, թե տվյալ ավտոմեքենան, ըստ մաքսայինի, Հայաստանում ինչ արժե:
Ըստ երեւույթին, ՊԵԿ-ի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը «թույլ չի տվել» Սերգեյի ներկրած «Mercedes-Benz CLK 320»-ի նկատմամբ կիրառել «գործարքի գնի» մեթոդը: Գագիկ Խաչատրային ուղղված դիմումին պատասխանել է վերջինիս առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Արթուր Աֆրիկյանը՝ մերժումը հիմնավորելով նրանով, որ « …ներկայացված փաստաթղթերում բացակայում են Վրաստանի Փոթի նավահանգստում ավտոմեքենայի բեռնաթափման եւ մինչեւ ՀՀ մաքսային սահման տեղափոխման համար կատարված հիմնավոր ծախսերը»:
«Նրանք այնքան են տարված մերժումով, իրենց համար ամեն ինչ այնքան ձեւական բնույթ է կրում, որ անգամ չեն էլ ուսումնասիրել դիմումին կից ուղարկածս փաստաթղթերը,- ասում է Սերգեյ Գրիգորյանը,- այլապես այդ փաստաթղթերը նույնիսկ հպանցիկ թերթելիս կտեսնեին, որ մեքենան ներկրվել է ոչ թե վրացական Փոթի, այլ Բաթումի նավահանգիստ»:
Եթե ավտոմեքենան Հայաստան ներկրելուց հետո 10-օրյա ժամկետում չես մաքսազերծում, գործի է դրվում տույժ-տուգանքների մեխանիզմը: Դրանից խուսափելու համար Սերգեյը «Mercedes-Benz CLK 320»-ը հանձնել է ՊԵԿ-ի պատասխանատու հսկողությանը եւ հուլիսից մինչ օրս մաքսատան ավտոկայանատեղիում դրա կանգառի յուրաքանչյուր օրվա համար վճարում է 1300 դրամ:
Նա Գագիկ Խաչատրյանին երկրորդ դիմումն է գրել՝ դրան դարձյալ կցելով «բացակայող» հիմնավոր փաստաթղթերը: Սակայն ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալ Աֆրիկյանը, մոռանալով մերժման համար բերած իր նախորդ հիմնավորումները, այս անգամ էլ նշել է, թե «ներկայացված փաստաթղթերում բացակայում է ճապոնական Յոկոհամա քաղաքից մինչեւ Նագոյա նավահանգիստ եւ նավահանգստում նավի տախտակամածի վրա տեղադրելու համար կատարված վճարները»:
«Ներկայացված թիվ 133342 հաշիվ-ապրանքագրում բացակայում են նաեւ փաստաթուղթը տրամադրող պաշտոնատար անձի տվյալները (անուն-ազգանուն, պաշտոն): Թիվ 11135 հաշիվ-ապրանքագրում «Georgian Cargo Group» կազմակերպության հասցեն է Թբիլիսի, Ճավճավաձե 80, սակայն թիվ MSCUJ0859399 Bill of Landding (հասցեն նշված է) Կոստավա 67, որը հակասություն է առաջացնում ներկայացված փաստաթղթերում»,- գրել է գեներալ-մայոր Աֆրիկյանը՝ միաժամանակ նշելով, որ թիվ MSCUJ0859399 Bill of Landding փաստաթուղթը «ստորագրված չէ, բացակայում է ստացողի բնակության հասցեն եւ ստորագրված է ոչ այն սուբյեկտի կողմից, որը փաստացի իրականացրել է ավտոմեքենայի տեղափոխումը»:
«Ես Գագիկ Խաչատրյանին երրորդ դիմումը գրեցի՝ մանրամասն հիմնավորելով, որ արդեն իսկ իրենց տրամադրած հաշիվ-ապրանքագրում հատուկ տողով ընդգծված է Յոկոհամայից Նագոյա ավտոմեքենայի տեղափոխման ծախսը (300 դոլար), որ ավտոմեքենայի տեղափոխումը Վրաստան փաստացի իրականացրել է հենց «Georgian Cargo Group» ընկերությունը, կրկին ներկայացրի 133342 հաշիվ-ապրանքագիրը՝ փաստաթուղթը տրամադրող պաշտոնյայի տվյալներով հանդերձ... Ուղարկեցի նաեւ այս ընկերությունից ստացված մեր հարցման պաշտոնական պատասխանը, որ հասցեների հակասության մասին խոսք լինել չի կարող, քանի որ ընկերությունը գրասենյակ ունի եւ Ճավճավաձե 80, եւ Կոստավա 67 հասցեում»,- պարզաբանում է Սերգեյը:
Այս երրորդ դիմումին ի պատասխան՝ ՊԵԿ առաջին տեղակալը նշել է, որ մերժման հիմնավորումները ներկայացվել են նախորդ 2 գրություններում: Վերջ, ՊԵԿ-ը հարցը փակված է համարում եւ Սերգեյից պահանջում է մաքսազերծման համար, ի հեճուկս ՄՕ 87-րդ հոդվածի, վճարել մոտ 1/3-ով ավելի գումար:
Առհասարակ, ՄՕ 87-րդ հոդվածը, կարելի է ասել, որ արտոնյալների համար է: 2010թ. հունվարից մինչեւ 2012թ. օգոստոս ֆիզիկական անձանց կողմից Հայաստան ներմուծված ավտոմեքենաների միայն կես տոկոսն է մաքսազերծվել այս հոդվածի կիրառությամբ՝ «գործարքի գնի» մեթոդով: Ըստ երեւույթին, այս կես տոկոսի մեջ են մտնում ՊԵԿ բարձրաստիճան պաշտոնյաները, մեր երկրի օլիգարխ-չինովնիկներն ու նրանց մերձավոր շրջապատը:
Փաստաբան Գեւորգ Գյոզալյանի հարցման առնչությամբ ՊԵԿ-ի նախագահի առաջին տեղակալը հայտնել է, որ նշյալ ժամանակահատվածում ֆիզիկական անձանց կողմից Հայաստան ներկրված 55 հազար 747 մարդատար ավտոմեքենայից ընդամենը 314-ն է մաքսազերծվել ՀՕ 87-րդ հոդվածի կիրառությամբ: Զավեշտն այն է, որ այսքանով հանդերձ՝ գեներալ-մայոր Աֆրիկյանը նշել է, թե «գործարքի գնի» մեթոդով դիմումների համատարած մերժման վերաբերյալ տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը:
Իսկ ովքե՞ր են այդ 314 ավտոմեքենաները ներկրել, եւ ի՞նչ մակնիշի ու գնի ավտոմեքենաներ են դրանք: ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալը հրաժարվել է հարցին պատասխանել՝ դրանք համարելով գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ:
Սերգեյ Գրիգորյանը դիմել է վարչական դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել ՊԵԿ-ին իր ներկրած «Mercedes-Benz CLK 320»-ի մաքսային արժեքը որոշել «գործարքի գնի» մեթոդով եւ փոխհատուցել ՊԵԿ-ի կամայականության արդյունքում իր կրած վնասները: Դատավարությունը դեռ չի սկսվել: Սերգեյն ասում է, որ դատարանի միջոցով պահանջելու է նաեւ գաղտնազերծել արտոնյալների ցուցակը:

“Законный” грабеж: кто эти привилегированные лица?
Студент юридического факультета, 25-летний Сергей Григорян принадлежит к числу тех тысяч граждан, которые при ввозе машин в Армению на отечественной таможне столкнулись с “узаконенным” грабежом. Вместе с тем молодой человек оказался одним из немногих, кто в борьбе с этим явлением добрался до суда.
6 месяцев назад Сергей за 10 тысяч долларов США купил у компании “TRUST Company” для личного пользования автомобиль “Mercedes-Benz CLK 320” 2004 года выпуска.
За транспортировку машины с места ее приобретения – японского города Йокохама до порта Нагоя Сергей заплатил 300 долларов, а транспортная компания “Georgian Cargo Group” за 1265 долларов доставила в июле машину до грузинского порта Батуми, откуда молодой человек лично пригнал ее в Ереван.
До этого он потратил также 203 грузинских лари: 100 лари заплатил за бензин, остальную сумму потребовали в порту за услуги, связанные с получением машины.
“Когда я пришел на таможню, то увидел, что в вывешеннем перечне тарифов ориентировочной стоимости моего автомобиля нет. Сотрудники якобы нашли в компьютере, что его цена на армянском рынке составляет 17 тыс. 500 долларов, поэтому за растоможку я должен заплатить 34% от его стоимости,- рассказывает Сергей. – Я представил все документы и попросил, чтобы в соответствии с законом эти 34% они взыскали с понесенных мной фактических расходов на машину, то есть применили метод по цене сделки. Таможенники заявили, что для этого я должен обратиться к председателю Комитета госдоходов, и если он разрешит, то они применят этот метод”.
Несколько лет назад в порядок растаможки ввезенных в Армению автомобилей были внесены изменения, согласно которым для растаможки автомобилей возрастом до 5 лет взыскивается 32% от их стоимости, до 10 лет – 34%, 11-15 лет – 42%, свыше 15 лет – 52%. На официальном уровне установление столь высоких цен было прокомментировано следующим образом: поощряем импорт новых автомобилей. В действительности, согласно официальным данным, произошло обратное. Армянские СМИ не раз касались этого вопроса, отмечая, что из-за высоких тарифов на растаможку Армения превращается в кладбище старых автомобилей.
Согласно ст.87 Таможенного кодекса РА, если импортер представляет соответствующие документы о расходах на покупку товара и его доставку в Армению, то таможенная стоимость данного товара определяется методом по цене сделки. То есть в случае с конкретным автомобилем, в зависимости от его возраста, взимается 32%, 34%, 42% или 52% от потраченной на него фактической суммы. В тех случаях, когда указанные документы предъявляются не в полном объеме, то растаможка осуществляется по методу контрольной цены, когда соответствующие проценты взимаются с импортера исходя из определяемой таможней стоимости данного автомобиля в Армении.
Судя по всему, председатель КГД Гагик Хачатрян “не разрешил” применить в отношении ввезенного Сергеем “ Mercedes-Benz CLK 320” метод по цене сделки. На адресованное Г.Хачатряну заявление ответил его первый заместитель, генерал-майор Артур Африкян, который обосновал отказ тем, что “в представленных документах отстутствуют расходы на разгрузку автомобиля в порту Поти Грузии и его доставку до таможенной границы РА”.
“Для них все это носит настолько формальный характер, что они даже не изучили приложенные к заявлению документы. В противном случае увидели бы, что автомобиль доставлен не с грузинского порта Поти, а из Батуми”,- отметил Сергей.
Если в 10-дневный срок со дня ввоза автомобиля в Армению он не растаможивается, то запускается механизм штрафов и пеней. Чтобы избежать этого, Сергей передал свою машину под ответственный контроль КГД и с июля по сегодняшний день платит 1300 драмов за каждый день ее пребывания на автостоянке таможни.
Будущий юрист написал второе заявление на имя Гагика Хачатряна, к которому вновь приложил все “отсутствовавшие” документы. Однако на этот раз первый зампредседателя КГД Африкян, забыв о своих предыдущих обоснованиях отказа, отметил, что в “представленных документах отсутствуют документы о платежах за доставку автомобиля из японского города Йокохама до порта Нагоя”. Генерал-майор привел и другие доводы.
Сергей написал Гагику Хачатряну третье заявление, в котором представил подробные и обоснованные объяснения. В ответ на третье заявление первый заместитель председателя КГД написал, что обоснования отказа представлены в двух предыдущих записках. Все. КГД считает вопрос закрытым и, вопреки ст.87 ТК, требует от Сергея заплатить за растаможку почти на 1/3 больше.
В ответ на запрос адвоката Геворка Гезаляна генерал-майор Африкян сообщил, что в указанный период из ввезенных физическими лицами в Армению 55 тыс. 747 легковых автомобилей лишь 314 были растаможены с применением ст.87 ТК. Абсурд в том, что, несмотря на это, первый зампредседателя КГД отметил, что сведения о массовом отклонении заявлений о применении метода по цене сделки не соответствуют действительности.
А кто ввез эти 314 автомобилей, какой они марки и сколько стоят? Африкян отказался ответить на этот вопрос, посчитав, что эти сведения содержат тайну.
Сергей Григорян обратился в Административный суд с требованием обязать КГД определить таможенную стоимость ввезенного им автомобиля “Mercedes-Benz CLK 320” в соответствии с методом по цене сделки и компенсировать ущерб, понесенный им в результате произвола КГД. Судебный процесс пока не начался. Сергей утверждает, что в суде будет требовать также рассекречивания списка привилегированных лиц.