Բանդայի գործն ուղարկվել է դատարան
Կառավարությանն առընթեր ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությունում ավարտվել է բանդիտիզմի, ավազակություն, ավազակային հարձակում նախապատրաստելու, տրանսպորտային միջոցների ապօրինաբար տիրանալու, առանց իրացնելու նպատակի թմրամիջոցի ապօրինի շրջանառության դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի` 6 մեղադրյալների մասով նախաքննությունը: Քրեական գործով դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
Նախաքննությամբ մասնավորապես պարզվել է, որ Արտուշ Հակոբյանը Գուրգեն Հայրապետյանի հետ միասին ստեղծել եւ ղեկավարել է կազմակերպված, զինված կայուն խումբ` բանդա, ապա բանդայի կազմում հավաքագրել Սամվել Դավթյանին, Քյարամ Ամոյանին, Արման Դալլաքյանին, Արթուր Մանուկյանին ու Դավիթ Գալստյանին և քննությամբ դեռեւս չպարզված այլ անձանց:
Համաձայն նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների` Ա. Հակոբյանը 2011 թվականի մայիս-օգոստոս ամիսներին կազմակերպել եւ ղեկավարել է Ատոմ Ղազազյանի, Էդուարդ Բեզոյանի, Աղվան Գրիգորյանի, Նապոլեոն Ազիզյանի և նրանց ընտանիքների անդամների նկատմամբ կատարված ավազակային հարձակումները:
Նախաքննության տվյալներով մասնավորապես` Սամվել Դավթյանը եւ Դավիթ Գալստյանը մասնակցել է Ատոմ Ղազազյանի, Էդուարդ Բեզոյանի, Աղվան Գրիգորյանի, Նապոլեոն Ազիզյանի և նրանց ընտանիքների անդամների նկատմամբ կատարված ավազակային հարձակումներին, ինչպես նաև Կարեն Ջինանյանի և նրա ընտանիքի անդամների նկատմամբ կատարվելիք ավազակային հարձակման նախապատրաստությանը:
Կարեն Ջինանյանի և նրա ընտանիքի անդամների նկատմամբ կատարվելիք ավազակային հարձակման նախապատրաստության մեջ մեղադրվում են նաև Քյարամ Ամոյանն ու Արթուր Մանուկյանը: Վերջինս մեղադրվում է նաև իր մոտ եղած ատրճանակից ոստիկանության աշխատակիցների ուղղությամբ կրակելու մեջ:
Արման Դալլաքյանը մեղադրվում է Էդուարդ Բեզոյանի, Նապոլեոն Ազիզյանի և նրանց ընտանիքների անդամների նկատմամբ կատարված ավազակային հարձակումներին մասնակցելու մեջ:
Բանդան վնասազերծվել է հերթական ավազակային հարձակումը նախապատրաստելիս, որը պետք է իրականացվեր Կարեն Ջինանյանի եւ նրա ընտանիքի անդամների նկատմամբ, սակայն չեն կարողացել ավարտին հասցնել իրենց կամքից անկախ պատճառներով:
Բացի այդ՝ կատարված խուզարկությունների արդյունքում Ա. Հակոբյանի եւ Դ. Գալստյանի մոտ հայտնաբերվել է մարիխուանա տեսակի, իսկ Ս. Դավթյանի եւ Ա. Դալլաքյանի մոտ՝ ափիոն տեսակի թմրամիջոց:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Ա. Հակոբյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 222-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 35-175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 183-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ կետերով եւ 268-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով,
Դ. Գալստյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 222-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 35-175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 183-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ կետերով եւ 268-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով,
Ս. Դավթյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 222-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 35-175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 183-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ կետերով եւ 268-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով,
Ա. Դալլաքյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 222-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 183-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ կետերով եւ 268-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով,
Ա. Մանուկյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 222-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 35-175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով,
Ք. Ամոյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 222-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 35-175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Գ.Հայրապետյանը, փորձելով ազատվել ոստիկանության աշխատակիցների հետապնդումներից, դիմել էր փախուստի, որի ընթացքում, բարձրանալով Մյասնիկյան պողոտային հարակից ժայռի վրա, վայր է ընկել եւ մահացել:
Արտուշ Հակոբյանի, Սամվել Դավթյանի, Քյարամ Ամոյանի, Արման Դալլաքյանի, Արթուր Մանուկյանին ու Դավիթ Գալստյանի վերաբերյալ մասն անջատվել է առանձին վարույթ եւ ուղարկվել Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
Հանցագործությանը մասնակից այլ անձանց ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ նախաքննությունը շարունակվում է:

The Criminal Band Case Sent to Court
The preliminary investigation of 6 defendents initiated for gangsterism, bandity, preparing assault, gaining illegal control of means of transportation, illegal turnover of narcotic drugs without the purpose of sale was completed in the General Investigations Unite of the Police adjunct to the government of the Republic of Armenia. The prosecutor who supervised the preliminary investigation of the criminal case confirmed the bill of indictment.
By preliminary investigation it was particularly found out that Artush Hakobyan together with Gurgen Hayrapetyan had created and led an organized, armed group – a band, then had included Samvel Davtyan, Qyaram Amoyan, Arman Dallaqyan, Artur Manukyan and Davit Galstyan and others not identified by investigation yet into the band.
According to the obtained evidence from May to August 2011 A. Hakobyan had organized and led the assaults against Atom Ghazazyan, Eduard Bezoyan, Aghvan Grigoryan, Napoleon Azizyan and their families.
According to the preliminary investigation particularly Samvel Davtyan and Davit Galstyan had taken part in the assaults against Atom Ghazazyan, Eduard Bezoyan, Aghvan Grigoryan, Napoleon Azizyan and their families, as well as in the preparations of the assaults against Karen Jinanyan and his family. Qyaram Amoyan and Artur Manukyan are also accused of the preparations of the assaults against Karen Jinanyan and his family.Artur Manukyan is also accused of shooting towards the co-workers of the police.
Arman Dallaqyan is accused of participating in the assaultings against Eduard Bezoyan, Napoleon Azizyan and their families.
The band was neutralized during the preparation of the assault, which would be committed against Karen Jinanyan and his family, but they couldn't realize it because of reasons irrespective of their will.
Besides, as a result of the search marijuana type drug was found at A. Hakobyan and D. Galstyan, and opium type drug was found at S. Davtyan and A. Dallaqyan.
According to the obtained evidence A. Hakobyan was accused according to the Part 1 of the Article 222, the Points 1, 2 of the Part 3 of the Article 175,the Points 1, 2 of the Part 3 of the Article 35-175, the Points 2, 3 of the Part 3 of the Article 183 and the Point 2 of the Part 2 of the Article 268 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
D. Galstyan was accused according to the Part 1 of the Article 222, the Points 1, 2 of the Part 3 of the Article 175, the Points 1, 2 of the Part 3 of the Article 35-175, the Points 2, 3 of the Part 3 of the Article 183 and the Point 2 of the Part 2 of the Article 268 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
S. Davtyan was accused according to the Part 1 of the Article 222, the Points 1, 2 of the Part 3 of the Article 175, the Points 1, 2 of the Part 3 of the Article 35-175, the Points 2, 3 of the Part 3 of the Article 183 and the Point 2 of the Part 2 of the Article 268 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
A.Dallaqyan was accused according to the Part 1 of the Article 222, the Points 1, 2 of the Part 3 of the Article 175, the Points 2, 3 of the Part 3 of the Article 183 and the Point 2 of the Part 2 of the Article 268 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
A. Manukyan was accused according to the Part 1 of the Article 222, the Points 1, 2 of the Part 3 of the Article 35-175 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
Q. Amoyan was accused according to the Part 1 of the Article 222, the Points 1, 2 of the Part 3 of the Article 35-175, the Part 1 of the Article 235 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
G. Hayrapetyan trying to free himself from pursuit of the police had tried to escape during which he had risen up the cliff near Myasnikyan avenue, had fallen down and died.
The part of Artush Hakobyan, Samvel Davtyan, Qyaram Amoyan, Arman Dallaqyan, Artur Manukyan and Davit Galstyan was separated as seaparate proceedings and was sent to the Court of First Instance of Kentron and Norq-Marash administrative districts.