Դպրոցականների շրջանում տարածված «դռների խաղը» կարող է երեխաների վրա ազդել ֆիզիոլոգիապես եւ հոգեբանորեն
Ապրիլի 8-ի երեկոյան Մարիամն աշխատանքից տուն է հասել այն ժամանակ, երբ երեխաները խաղում էին։ Տուն մտնելով՝ տեսել է, որ 9-ամյա ավագ դուստրը 6-ամյա քրոջ համար անընդհատ երկու գույնի դռների մասին է կրկնում ու հետո հարցնում, թե արդյոք քույրը պատին շատ ժամացույցներ է տեսնում։ Մայրը միանգամից հասկացել է, որ երեխաներն ինչ-որ վատ խաղով են տարված, ու տպավորություն է ստացել, որ նրանք կրկնօրինակում են ինչ-որ տեղ տեսածը։ Մարիամը հարցրել է, թե ինչ են խաղում, եւ պատկերացում էլ չի ունեցել, որ դուստրերը տարվել են վերջին շրջանում հատկապես դպրոցականների շրջանում համացանցի միջոցով վարակի պես տարածված խաղով։
Ուշ երեկոյան նրա բարեկամուհին այլ երկրում պատրաստված լրագրողական ռեպորտաժ է ուղարկել այդ խաղի վտանգավորության մասին, ապա խնդրել, որ զգույշ լինեն։ Դրանից Մարիամն իմացել է, որ խաղը տարածված է նաեւ Հայաստանից դուրս: Երեխաների քնելուց առաջ նա հետաքրքրվել է, թե որտեղ են տեսել խաղը, արդյոք խաղացել են դպրոցում։ Ավագ դուստրը պատմել է, որ դպրոցում խաղացել են, հետո թվարկել է այն երեխաների անունները, որոնք մասնակցել են դրան։ Ինքը նրանց թվում է եղել։
«Իրեն էլ են ասել, որ գնա խաղա։ Պառկացրել են, աչքերը փակել է, հետո քունքերը տրորել են։ Ասում է՝ դուռ տեսա, հենց բացեցի, սեւ մարդ տեսա, վեր կացա, ասեցի՝ էլ չեմ ուզում խաղալ»,- աղջկա պատմածն է հիշում Մարիամն ու հավելում, որ դստեր համադասարանցիների մեջ երեխա է եղել, որ երկու անգամ է խաղացել։ Դասամիջոցին դասվարը նկատել է, որ երեխաները խաղում են, բայց առաջին հայացքից չի պատկերացրել, թե ինչ խաղ է, պարզապես խնդրել է ավարտել այն։
Այդ օրը Մարիամն ու ամուսինը երեխաներին մանրամասն բացատրել են խաղի թե՛ հոգեբանական, թե՛ ֆիզիոլոգիական հետեւանքները։ Պատմել են, որ քունքերի մոտ նյարդային հանգույցներ կան, որոնք տրորելիս հնարավոր է վնասել առողջությունը։ Նույն օրը Մարիամն ավագ դստեր դասարանի ծնողական «չաթում» նամակ է գրել ու կցել բարեկամուհու՝ իրեն ուղարկված ռեպորտաժը խաղի մասին։ Ասում է՝ 35 ծնողից ոչ ոք տեղյակ չէր դրանից։ Բայց արձագանքը չի ուշացել։ «Մամաները խուճապի մեջ ընկան: Ասեցի՝ զգույշ կխոսեք երեխաների հետ, որ խաղը նրանց ավելի շատ չհետաքրքրի։ Հաջորդ առավոտյան ծնողները սկսել են գրել, որ երեխաները գիշերը մղձավանջի մեջ են եղել, չեն քնել, իսկ այն երեխան, որը երկու անգամ էր մասնակցել խաղին, ամբողջ գիշեր դողացել, քրտնել է։ Երեխաները խնդրել են լույսերը վառ պահել, մամաներին ասել են, որ իրենց մոտ պառկեն ու փաթաթվել են նրանց»,- մյուս ծնողների պատմածներն է հիշում «Հետքի» զրուցակիցը։ Ի տարբերություն համադասարանցիների՝ Մարիամի ավագ դուստրը հանգիստ է քնել ու հոգեբանական խնդիր չի ունեցել։
Դրանից հետո ծնողները դասվարին պատմել են խաղի մասին։ Դպրոցում ծնողական ժողով է հրավիրվել։
Մարիամը պատմում է, որ ապրիլի 8-ից հետո, երբ իրենց տանը տեսել է աղջիկների խաղը, սկսել է հետաքրքրվել դրանով, փնտրել է համացանցում ու տարբեր տեղեկություններ կարդացել, իսկ հետո երեխաներին պատմել է խաղի վտանգավոր հետեւանքների մասին։ «Երկուսով ասեցին՝ մամա, հասկացանք, որ վատ բան ա, էլ չենք անի, կլինի՞ չխոսենք էդ մասին, վախենում ենք»,- պատմում է Մարիամը։
Նա ընդամենը մեկն է այն բազմաթիվ ծնողներից, որոնց երեխաները վերջին շրջանում առնչվել են այդ խաղին։ Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում մենք եւս դպրոցահասակ երեխա ունեցող ծնողներից հետաքրքրվել ենք խաղի մասին, ու չի եղել մի ծնող, որ տեղեկացված չլիներ դրանից։ Ավելին՝ հատկապես վերջին օրերին համացանցում, մասնավորապես՝ սոցիալական ցանցերի հայկական տիրույթում, սկսեցին ակտիվ քննարկել վարակի պես տարածում գտած խաղն ու դրա վտանգավորությունը։
«Կանա» հոգեբանական կենտրոնի կլինիկական հոգեբան Մարինա Ղազարյանը «Հետքի» հետ զրույցում նախ նշում է, որ լավ կլինի հրապարակայնորեն չօգտագործել խաղի անունը, քանի որ ցանկացած կոնկրետ հիշատակում ինքնին կարող է գրավիչ լինել ու հրապուրել երեխաների նոր շրջանակների։ Հավելում է, որ երեխաները հնարավոր է հետագայում վախենան, օրինակ, խաղի մեջ կիրառվող գույներով դռներից կամ այդ գույներով թղթերի հետ աշխատելուց։
Մ. Ղազարյանը երկու օր առաջ ընդունել է 10-ամյա մի այցելուի, որը մինչ այդ ուշաթափվել էր դպրոցում։ Դասարանում աշակերտները միմյանց պատմել են խաղի մասին, եւ երկու երեխա դասամիջոցին սկսել են խաղալ։ Հոգեբանի դիտարկմամբ՝ իրեն այցելած երեխան ներշնչողականություն է ունեցել, մի քիչ էլ դերասանական հակումներով է եղել, որը կոչվում է դեմոնստրատիվ նախատրամադրվածություն, այսինքն՝ այդ ժամանակ հանդիսատեսի ներկայությունը կարեւոր է։ Խաղն ավելի հետաքրքիր դարձնելու համար երեխան ուշագնացության պատրանք է ստեղծել՝ պառկելով գետնին։ Մասնագետն ասում է՝ երկու հոգով են խաղացել, բայց ամբողջ դասարանը խուճապային գրոհի մեջ է ընկել։ Ընդգծում է, որ իրականում «ուշագնաց» եղած երեխայի գիտակցության շեմը պահպանված է եղել, ուշագնացություն չի եղել, բայց խաղի բացասական հետեւանքները հետո են ի հայտ եկել։
Այսպես՝ 10-ամյա երեխայի գիշերային քունն անհանգիստ է դարձել, վախեր են առաջ եկել, որոնք հաղթահարվել են հոգեբանի հետ աշխատանքից հետո։ «Դուռը մի տարածքից մեկ այլ տարածք մտնելու խնդիր է լուծում, այս դեպքում երեխան կարող է վախենալ օտար տարածք մտնելուց։ Նույնիսկ կարող է վախենալ տանը լոգարան մտնել։ Ինչ հոգեբանական խնդիր որ ունի, կարող է սրվել այդ ազդեցությունից։ Հնարավոր է՝ մթության վախը զարգանա, փոքր տարածքներ մտնելու վախը»,- նկատում է կլինիկական հոգեբանը։
Մասնագետի փոխանցմամբ՝ երեխաների շրջանում վտանգավոր խաղերի հանդեպ հետաքրքրությունը նորություն չէ, այն միշտ էլ եղել է։ Բայց նախեւառաջ պետք է հասկանալ, թե կոնկրետ պարագայում ինչ է կատարվել երեխայի հոգեկան աշխարհում։ Խաղի գործուն մեխանիզմը երեխայի մոտ հալյուցինացիոն պատկերներ առաջացնելն է։ Դրանք իրականության ընկալման աղճատումներ են, երբ գոյություն ունեցող առարկաներն ընկալվում են այլակերպված։ Օրինակ՝ պատից կախված հագուստը մթության մեջ կարող է մարդ թվալ կամ նույնիսկ շարժվել։ Այս ամենը երեւակայության արդյունք է։
Մարինա Ղազարյանն ասում է, որ «դռների խաղը» ֆիզիոլոգիական եւ հոգեբանական կողմեր ունի։ Ֆիզիոլոգիականն այն է, երբ կենտրոնական նյարդային համակարգում որոշակի գրգռիչների ազդեցությամբ տեղի է ունենում գիտակցության լուսանցքի նեղացում, ինչն էլ կարող է հանգեցնել ուշագնացության։
Մասնագետը նկատում է, որ մանկության, դեռահասության շրջանը լի է փորձարկումներով, իսկ տարածում գտած խաղը հենց փորձարկում է ենթադրում, ինչն էլ հետաքրքիր է երեխային։ Ու նույնիսկ եթե նրան ասում ենք, որ խաղը կարող է ուշագնացությամբ կամ ավելի վատ հետեւանքով ավարտվել, հետաքրքրությունը մնում է։
Ըստ հոգեբանի՝ իրենք փորձել են գտնել տարածված խաղի բուն աղբյուրը, բայց չեն կարողացել։ Արտերկրում տարածվելուց հետո այն հասել է նաեւ Հայաստան, եւ հիմա համացանցում երեխաներին փորձում են գրավել տարբեր գայթակղիչ վերնագրերով ու կանչերով, օրինակ, ասում են՝ այժմ կխաղանք մի անհավանական խաղ, այժմ կգտնվենք մի անվահավանական վիճակի մեջ։ Սա երեխաների շրջանում խաղի հանդեպ հետաքրքրություն է առաջացնում։
«Հետքի» զրուցակիցն ասում է, որ քունքերը տրորելու եւ հիպնոսի միջոցով կարող են առաջանալ երեւակայությունից բխող պատկերներ, որոնք, չի բացառվում, շարունակեն երեխային անհանգստացնել նույնիսկ արթուն ժամանակ. «Եթե ծնողը ինտերնետն էլ անջատի, վերահսկողությունն ուժեղացնի, մի հատ էլ երեխային պատժի, միեւնույնն է՝ նրա հոգեկանը դրանից չի կազդուրվում։ Երեխան պետք է հասկանա հետեւանքները, եւ այս դեպքում հոգեբանական աշխատանքը շատ կարեւոր է»։
-Ենթադրենք, երեխան 10 տարեկան է, առնչվել է խաղին, եւ ծնողն ուզում է օգնել նրան։ Ի՞նչ պետք է անել։
-Ծնողը պետք է մասնակցային լինի, այսինքն՝ պետք է մասնակից լինի երեխայի կյանքին, օրինակ՝ հարցնի, թե ինչ է նայել։ Այս խաղը կվերջանա, եւ գուցե մեկ այլ վտանգավոր խաղ գա։ Դրա համար անհրաժեշտ է դպրոցներում մասնագիտական պրոֆիլակտիկ զրույցներ տանել։ Ժամանակին մեկ այլ խաղ էր տարածվել, որի հետեւանքները դեռ կան։ Երեխաներ կային, որոնք չէին մասնակցել դրան, բայց հեռախոսը զանգելիս վախենում էին։ Օրինակ՝ խաղերից մեկում երեխային հրահանգում են, որ իր ձեռքը կտրի ու նկարն ուղարկի, հակառակ դեպքում տան անդամներից մեկին վտանգ է սպառնում, քանի որ իբր նրանց տան հասցեն գիտեն։ Եվ հիմնականում հրահանգ տվողը ռոբոտն էր, հաճախ մարդ էլ չկար այնտեղ։
Երեխաներին պետք է ասել, որ կան իրական հանցագործներ, որոնք ուզում են վատ բաներ անել, եւ կան բարի մարդիկ, որոնք ուզում են լավ բաներ անել։ Նույնը համացանցում է՝ թե՛ լավ, թե՛ վատ բաներ կան։ Ես շատ կարեւորում եմ նաեւ հոգեւորականների հետ զրույցը։
Երեխաներին անընդհատ պետք է հարցեր տալ։ Մենք շատ քիչ ենք հարցեր տալիս նրանց։ Պատժում ենք՝ «չի՛ կարելի», «էս ի՞նչ արեցիր», բայց «ինչո՞ւ»-ն քիչն ենք հարցնում։
-Ի՞նչ գործնական խորհուրդներ կտա՞ք ծնողներին, ինչպե՞ս աշխատեն երեխայի հետ՝ նման վտանգներից զերծ պահելու համար։
-Օրինակ՝ ծնողը պետք է հարցնի երեխային՝ արդյոք քեզ պետք է մի բան, որը կարող է կառավարել քեզ, արդյոք այդ դեպքում դու կլինես ինքնուրույն որոշում կայացնողը կամ եթե դու հայտնվես անգիտակից վիճակում, ո՞նց ես կարող դա պատկերացնել։ Եթե «ինչո՞ւ»-ները չեն ասում, գալիս են ենթադրությունները։ Հարցեր պետք է տալ, իսկ փորձարկումը անձի վրա, օրինակ՝ զարկերակ շոշափելը, անթույլատրելի է։
Ի դեպ, եթե երեխան խաղին չի առնչվել, սխալ է նրան պատմել այդ մասին։ Պետք չէ կանխակալ տեղեկություն տալ, այլ պարզապես ասեք, որ եթե քեզ անծանոթ խաղեր առաջարկեն, որտեղ վտանգ ես տեսնում, պետք է բարձրաձայնես։
Երեխաներն ասում են՝ ընկեր Մարինա, ինչի՞ համար են դա անում: Ասում եմ՝ դիտումների, փողի, վնաս պատճառելու, մարդկանց կամազուրկ դարձնելու, մեր դեմ հանելու համար։ Կան մարդիկ, որ ուզում են թուլացնել մեր կամքը, մեզ դարձնել կամազուրկ եւ հեշտ կառավարելի տարբեր նպատակների համար։ Երկրորդը՝ որպեսզի չլինեն կայուն ընտանիքներ, կայուն հասարակություններ, ինչը պետք է ուրիշ հասարակությունների։ Եվ երրորդը՝ սա հանցագործության մի տեսակ է։
Երեխային պետք է բացատրենք հետեւանքը, ուժեղացնենք նրա անձը։ Դրա համար նա պիտի ունենա առօրեական բազմազանություն։ Եթե երեխայի օրը բազմակողմանի հագեցած է, նրան չի հետաքրքրի այդ կեղտոտ «սնունդը»։
ՀԳ. «Կանա» հոգեբանական կենտրոնն իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է խաղին՝ նշելով, թե ինչ հետեւանքներ այն կարող է առաջացնել, ինչ պետք է իմանան ծնողները դեռահասների պահվածքի մասին եւ ինչպես պետք է արձագանքեն, եթե երեխան արդեն խաղացել է այդ խաղն ու իրեն լավ չի զգում:
ՆԳՆ մամուլի քարտուղար Նարեկ Սարգսյանն էլ «Հետքին» փոխանցել է, որ խաղի վերաբերյալ իրենք ահազանգեր չեն ստացել։

Распространенная среди школьников игра “Двери” может оказать на них физиологическое и психологическое воздействие
Вечером 8 апреля Мариам, вернувшись с работы домой, увидела, что две ее дочери увлечены какой-то игрой. 9-летняя девочка рассказывала младшей сестре о дверях двух цветов, затем спросила, видит ли она часы на стене. Мать сразу почувствовала, что дети играют в опасную игру, но не представляла, что дочери увлеклись игрой, которая в последнее время, как зараза, распространяется в Интернете среди школьников.
Поздно вечером родственница Мариам прислала ей подготовленный в другой стране журналистский репортаж об опасности этой игры и попросила быть осторожной. Мариам поняла, что игра распространена и за пределами Армении. Укладывая детей спать, она поинтересовалась, играли ли они в эту игру в школе. Старшая дочка призналась, что играли, и назвала имена одноклассников, которые участвовали в этой игре. Среди них была и она сама. “Ее уложили, закрыли глаза и начали массировать виски. По словам девочки, она увидела дверь, открыла ее, а там оказался черный человек. Она сразу вскочила и сказала, что больше не хочет играть”,- рассказала нам Мариам.
На перемене классная руководительница заметила, что дети играют в какую-то игру, но не сразу поняла, что это за игра, просто попросила прекратить ее.
В тот же день родители объяснили детям психологические и физиологические последствия игры, рассказали, что в области висков находятся нервы, массирование которых может причинить вред здоровью. В тот же день Мариам разместила сообщение в родительском чате класса, где учится ее старшая дочь,   прикрепив к нему публикацию об этой игре. Оказалось, что никто из 35 родителей не знал об этом. Однако реакция последовала немедленно. “Среди мам началась паника. Я попросила их поговорить с детьми, но очень деликатно, чтобы игра не заинтересовала их еще больше. На следующее утро родители написали, что ночью детям снились кошмары, они почти не спали, а ребенок, который дважды  участвовал в игре, всю ночь дрожал и потел. Дети попросили мам не выключать свет, лечь рядом с ними и обнять их”,- рассказали некоторые мамы.
Старшая дочка Мариам в отличие от одноклассников спала спокойно и не имела психологических проблем. Родители рассказали об игре классной руководительнице, которая сразу созвала собрание.
Узнав, во что играют дочки, Мариам заинтересовалась этой игрой, прочитала о ней информацию, после чего рассказала детям о ее опасных последствиях.
“Девочки поняли, какая это опасная игра, пообещали, больше не играть в нее, а также попросили впредь не говорить на эту тему, так как игра их пугает”,- рассказала Мариам.
Родителей, чьи дети в последнее время столкнулись с этой игрой, оказалось много. Мы стали расспрашивать их об этой игре. Все родители были осведомлены о новом увлечении своих детей. Более того, в последние дни в армянском сегменте соцсетей шло активное обсуждение этой игры и ее опасных последствий.
Клинический психолог психологического центра “Кана” Марина Казарян в беседе с Hetq.am подчеркнула, что в первую очередь необходимо отказаться от публичного упоминания названия игры, так как любая ссылка на нее может привлечь внимание новых групп детей. Не исключено, что в дальнейшем дети начнут бояться дверей, окрашенных в цвета, которые используются в игре, или откажутся работать с бумагами этих цветов.
Два дня назад на прием к психологу пришел 10-летний мальчик, который днями раньше в школе потерял сознание. В классе дети рассказали друг другу об этой  игре, и двое из них решили поиграть на перемене. По словам М.Казарян, мальчик отличался внушаемостью и склонностью к демонстративному поведению, то есть для него важное значение имело присутствие зрителей. Чтобы придать игре большую динамику, ребенок упал на пол, создав иллюзию потери сознания. У все детей в классе началась паническая атака. В действительности ребенок был в полном сознании, тем не менее, игра имела для него негативные последствия, только позже. Ночь мальчик провел неспокойно, у него возникли страхи, которые удалось преодолеть только с помощью психолога. В таких случаях ребенок может бояться заходить в незнакомое помещение, а дома – скажем, в ванную комнату. В этом случае могут обостриться все имеющиеся у ребенка психологические проблемы, в частности, страх темноты, маленьких помещений, говорит психолог.
По словам специалиста, интерес детей к опасным играм не является чем-то новым. В этом случае прежде всего необходимо понять, что происходит в психике ребенка. Действенный механизм игры заключается в создании галлюцинаторных картин в сознании ребенка. Это искажение восприятия действительности, когда существующие предметы воспринимаются искаженно. Например, висящая на стене одежда в темноте может показаться человеком, который к тому же двигается. Все это – плод воображения.
По словам нашей собеседницы, игра “Двери” имеет как физиологический, так и психологический аспекты. Физиологический аспект характеризуется тем, что под воздействием определенных раздражителей в центральной нервной системе происходит сужение сознания, что может вызвать обморок.
Дети и подростки склонны к экспериментам, и именно это предполагает получившая распространение интернет-игра. И даже если ребенку говорят, что игра может вызвать обморок или иметь плохие последствия, интерес к ней пересиливает, утверждает специалист.
Сегодня в Сети детей пытаются завлечь различными соблазнительными заголовками. Например, “Сейчас мы сыграем в невероятную игру” или “Сейчас мы окажемся в невероятной ситуации”. Это вызывает у детей интерес к игре.
Психолог пояснила, что посредством потирания висков и гипноза можно вызвать различные картины, которые, не исключено, будут продолжат беспокоить ребенка даже в период бодрствования. “Если даже родители отключат Интернет и усилят контроль, все равно психологическое состояние ребенка не улучшится. Ребенок должен понимать последствия, а для этого важное значение имеет работа психолога”,- отметила наша собеседница.
Предположим, 10-летний ребенок столкнулся с этой игрой, и родитель хочет ему помочь. Что делать в этой ситуации?
Родитель должен участвовать в жизни ребенка. Эта игра закончится, и начнется другая, не менее опасная, поэтому необходимо проводить в школах профилактические профессиональные беседы. В свое время была распространена игра, последствия которой ощущаются до сих пор. Были дети, которые не играли в эту игру, но при каждом звонке телефона испытывали страх. Например, в одной игре ребенку давали задание порезать руку и прислать фото, угрожая, что в противном случае члену его семьи будет угрожать опасность, так как им известен адрес их дома. И такие указания давал в основном робот.
Детям нужно объяснить, что есть реальные преступники, которые стремятся совершать плохие поступки, и есть люди, которые хотят делать добрые дела.
Нужно постоянно расспрашивать детей. Мы очень редко задаем им вопросы. Гораздо чаще говорим “нельзя”, “что ты наделал?”, а вот поинтересоваться, почему ребенок поступил так или иначе, не спешим.
Какие практические советы Вы можете дать родителям? Как им вести себя с ребенком, чтобы оградить его от опасностей?
Родитель, например, должен спросить ребенка: “Нужно ли тебе нечто такое, что может управлять тобой? Сможешь ли ты в этом случае принимать самостоятельные решения? Предположим, ты окажешься в бессознательном состоянии, как ты себе это представляешь?” Нужно задавать такие вопросы, а вот проводить эксперименты над личностью, например, прощупывать пульс, недопустимо.
Кстати, если ребенок не сталкивался с игрой, нельзя рассказывать ему о ней. Просто нужно сказать: если тебе предложат сыграть в незнакомую игру, в которой ты почувствуешь опасность, сообщи об этом.
Дети спрашивают меня, для чего это делается. Я отвечаю: ради просмотров, ради денег, ради причинения вреда, превращения человека в безвольную личность. Есть люди, которые хотят ослабить нашу волю, сделать нас легкоуправляемыми для осуществления различных целей. Во-вторых, чтобы не было крепких семей, стабильного общества. Этого хотят добиться другие общества. И в-третьих, это вид преступления.
Детям нужно объяснить последствия, укрепить их личность. А для этого день ребенка должен быть насыщенным, тогда такие игры его не заинтересуют.
P.S. Психологический центр “Кана” на своей фейсбуковской странице коснулся получившей популярность игры, отметив, какие последствия она может вызвать, что должны знать родители о поведении подростков и как реагировать, если ребенок уже сыграл в эту игру, вследствие чего его самочувствие ухудшилось.
Что касается правоохранительных органов, то, как сообщил Hetq.am пресс-секретарь Министерства внутренних дел Нарек Саргсян, никаких сигналов относительно опасной игры они не получали.