Ինչ կապ ունեն ԱՆԻՖ-ը, Դելավերի օֆշորային ընկերությունները և Տիգրան Ավինյանի կնոջ ընկերուհին
ԱՆԻՖ-ի «Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամը 2023 թվականին 1,5 մլրդ դրամի ներդրում է արել «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ում։ Այդ ընկերության բաժնետերերը ԱՄՆ Դելավեր նահանգի օֆշորում գրանցված ընկերություններ են։ Իսկ «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ի տնօրեն Կարինե Անդրեասյանը Տիգրան Ավինյանի կնոջ՝ Մարիամ Պահլավունու ընկերուհին է։ Ընկերությունը պետության կողմից ներդրումը ստացել է հիմնադրվելուց 8 օր հետո։ Ներկայում «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ում աշխատում է մեկ հոգի՝ ընկերության տնօրենը։
2019 թվականի ապրիլի 18-ին, Կառավարության N 513-Ն որոշմամբ ստեղծվեց ԱՆԻՖ-ը՝ Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների հիմնադրամը։ ԱՆԻՖ-ի նպատակն օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումն էր, արտահանման աճի խթանումը և հայաստանյան լայնածավալ նախագծերում ներդրումների համաֆինանսավորումը։ Այդ նպատակով 2020 թվականի մայիսի 22-ին ստեղծվեց «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների» հիմնադրամը։ Վերջինս ԱՆԻՖ-ի դուստր ընկերությունն էր, որի միջոցով պետությունը ներդրումներ էր անում մասնավոր ընկերություններում։
2020-2023 թվականների ընթացքում «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների» հիմնադրամը ներդրումներ կատարեց 10 ընկերությունում և «ԵՄ-Հայաստան ՓՄՁ հիմնադրամ ՀՍԳ» ֆոնդում։ Ընդհանուր ներդրումների չափը 6 մլրդ 649 մլն 718 հազար դրամ է և 4 մլն դոլար (2020 թվականի միջին փոխարժեքով՝ 1,9 մլրդ դրամ)։ Այդ ներդրումների արդյունքում պետությունը տարբեր ընկերություններում ձեռք բերեց մինչև 49% մասնաբաժիններ։
Այս ներդրումներից օգտված ընկերություններից մեկը «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ն էր։ «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2023 թվականի ապրիլի 26-ին։ Հիմնադրվելուց 8 օր անց՝ մայիսի 4-ին, ԱՆԻՖ-ի դուստր ձեռնարկությունը՝ «Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամը, կատարել է 1 մլրդ 539 մլն 580 հազար դրամի ներդրում՝ դառնալով ընկերության 49% բաժնետերը։ «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալը 3 մլրդ 142 մլն դրամ է։
Ներդրում անելու նպատակն էր ստեղծել կիբերանվտանգային կարողություններ ՀՀ-ում և կրթել ոլորտում մասնագետների, ովքեր որոշակի ժամանակաշրջանում ի վիճակի կլինեն կիբերանվտանգային ոլորտում ծառայություններ մատուցել տեղական և օտարերկրյա շահառու ընկերությունների։
«Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ի տնօրենը Կարինե Անդրեասյանն է։ Անդրեասյանը, բացի «Սի Էֆ Դաբլյուից», բաժնետեր է նաև «Լավ փրոդաքթս» ՍՊԸ-ում։ Նրան է պատկանում «Լավ փրոդաքթս» ՍՊԸ-ի 33%-ը։ Այս ընկերության 34%-ի բաժնետերը Մարիամ Պահլավունին է։ Մինչև 2024 թվականի դեկտեմբերը Պահլավունին զբաղեցնում էր նաև ընկերության տնօրենի պաշտոնը։ Նա Երևանի քաղաքապետ, նախկինում փոխվարչապետի և ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Տիգրան Ավինյանի կինն է։
Ստացվում է, որ այն ժամանակ (2019-2023 թվականներին), երբ Տիգրան Ավինյանը զբաղեցնում էր ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը, «Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամն ավելի քան 1,5 մլրդ դրամի ներդրում է կատարել կնոջ ընկերուհու ղեկավարած ընկերությունում:
«Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ի բաժնեմասերի 48%-ը պատկանում է «Արարատ Թեքնոլոջիս» (Ararat Technologies) ՍՊԸ-ին, 3%-ը՝ «Հայկ Հոլդինգ» (Hayk Holding) ՍՊԸ-ին։ Այս երկու ընկերությունները գրանցված են ԱՄՆ Դելավեր նահանգում՝ Ուիլմինգթոն, Լիթլ Ֆոլս Դրայվ, Քորփորեյշն Սերվիս Քոմփանի, 251 հասցեում։ Երկու ընկերությունների գլխավոր գործադիր տնօրենը Ռոբերտ Լևինն է։
ԱՄՆ Դելավեր նահանգը օֆշորային գոտի է, կամ, ինչպես ընդունված է ասել, «հարկային դրախտ»։ Օֆշորային գոտին տվյալ երկրի կողմից որոշված տարածք է, որը նախատեսված է օտարերկրյա ընկերությունների համար։ Օֆշորում գրանցված ընկերությունները չեն կարող շահույթ հետապնդող գործունեություն ծավալել տվյալ երկրի տարածքում։ Այդպիսի ընկերություններն ազատված են լինում հարկերից։
Մենք փորձեցինք պարզել՝ արդյոք «Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամի` այս ընկերությունում ներդրած գումարները ծախսվել են նախանշված նպատակին համապատասխան։«Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամից փոխանցեցին, որ այն ընկերությունները, որոնք գումար են ստացել պետությունից, հաշվետվություններ չեն ներկայացրել։
Գումարների ծախսման արդյունավետությունը պետք է վերահսկեր «Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամը։ Վերահսկողությունը տեղի էր ունենում հետևյալ կերպ՝ ընկերությունը, որը ներդրում էր ստացել պետությունից, ամեն տարի պետք է անցկացներ մրցույթ և ընտրեր անկախ աուդիտորական կազմակերպություն։ Այդ կազմակերպությունը պետք է իրականացներ աուդիտ և արդյունքները ներկայացներ հիմնադրամին։ Աուդիտորական ընկերությունը պետք է լիներ «թոփ 10»-ի անդամ աուդիտորական կազմակերպություններից մեկը։
Պետական գույքի կառավարման կոմիտեից մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրին, որ աուդիտի եզրակացությունը նույնպես գաղտնի է,  չենք կարող ծանոթանալ դրան։
«Ընկերությունների ֆինանսական հաշվետվությունները կամ աուդիտորական եզրակացությունները Ձեզ տրամադրելու հետ կապված՝ կարծում ենք, որ պահանջվող փաստաթղթերը կարող են պարունակել առևտրային գաղտնիք, որը երրորդ անձին տրամադրելը/բացահայտելը կարող է իրավական առումով խնդրահարույց լինել»,- նշված էր պատասխանում։
Ստացվում է, որ պետությունը հարկատուների գրպանից միլիարդավոր դրամներ է տվել մասնավոր ընկերություններին, բայց հանրությունն իրավունք չունի ծանոթանալ այդ գումարների ծախսման արդյունավետությանը, քանի որ, ինչպես նշեցին «Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամից, դա ընկերության համար առևտրային գաղտնիք է, և դրա հրապարակումը կվնասեր նրանց մրցակցային առավելությանը։
Հաշվի առնելով ԱՆԻՖ-ի շուրջ արդեն երկու տարի շարունակվող կոռուպցիոն սկանդալները՝ շատ կարևոր է իմանալ, թե ինչպես են ծախսվել այս գումարները։
«Հետքը» փորձեց զրուցել նաև «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ի տնօրեն Կարինե Անդրեասյանի հետ։ Այցելեցինք այն հասցեով, որը նշված էր իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում՝ Հանրապետության 37։ Սակայն, այդ հասցեում նման ընկերություն չկար։ Ի դեպ, մինչև Պետգույքի կառավարման կոմիտեի կառավարմանն անցնելը ԱՆԻՖ-ը նույնպես այդ շենքում էր գործում։
Գրավոր հարցում ուղարկեցինք Կարինե Անդրեասյանի էլեկտրոնային փոստին՝ խնդրելով  պատասխանել հետևյալ հարցերին.
• Արդյո՞ք «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ն իրականացրել է «Ձեռնարկատեր+Պետություն» ֆոնդի նախանշած նպատակները։
• Քանի՞ աշխատակից է ունեցել ընկերությունը ներդրումը ստանալու պահին և քանի՞ աշխատող ունի հիմա։
• Կիբերանվտանգության ոլորտի քանի՞ մասնագետ է կրթել «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ն։
• Այդ մասնագետներից քանի՞սն են աշխատում կիբերանվտանգության ոլորտում։
• Արդյոք ԱՆԻՖ-ը, «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ներդրումային ֆոնդը կամ Պետգույքի կառավարման կոմիտեն պահանջե՞լ կամ խնդրե՞լ են «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ին վերադարձնել կատարված ներդրումները (1 մլրդ 539 մլն 580 հազար դրամը)։
Կարինե Անդրեասյանը մինչև նյութի հրապարակման պահը չի պատասխանել մեր հարցմանը։
Հարցում ուղարկեցինք ՊԵԿ՝ պարզելու, թե քանի աշխատակից է ունեցել ընկերությունը հիմնադրման պահին և քանի աշխատակից ունի հիմա։ Պետական եկամուտների կոմիտեից հայտնեցին, որ «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ն 2023 թվականի ապրիլի դրությամբ ունեցել է 15 աշխատակից, ապա աշխատակիցների քանակը գնալով կրճատվել է, և 2024 թվականի օգոստոսի դրությամբ ունեցել է 2 աշխատակից։ 2024 թվականի սեպտեմբերից մինչ օրս «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ում աշխատում է միայն մեկ մարդ` ընկերության տնօրենը։
«Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ն 2023 թվականին պետական բյուջե է վճարել 108 մլն 145 հազար դրամ հարկ, իսկ 2024-ին՝ 166 մլն 472 հազար դրամ։
Ստացված շահույթի 49%-ը «Սի Էֆ Դաբլյու»-ն պետք է վճարեր Հայաստանի Հանրապետությանը, որպես շահաբաժին։ Մենք հարցում ենք ուղարկել Ֆինանսների նախարարություն՝ տեղեկանալու արդյոք պետությունը ստացե՞լ է շահաբաժինը։ Նախարարությունից պատասխանեցին, որ պետական կառավարման լիազորված մարմինների կողմից ներկայացված տեղեկատվության համաձայն՝ «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ անվանումով պետական բաժնեմասնակցությամբ ընկերություն առկա չէ։ Ստացվում է՝ Ֆինանսների նախարարությունը չգիտի անգամ, որ գոյություն ունի նման ընկերություն, որի բաժնետոմսերի 49%-ը պատկանում է պետությանը։ Հետևաբար, նաև խոսք չի կարող լինել շահաբաժին ստանալու մասին։
Եվս մեկ հարցում ուղարկեցինք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ խնդրելով տրամադրել տեղեկատվություն՝ արդյոք «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ն վճարել է պետության շահաբաժինը և եթե չի վճարել, ապա որոնք են եղել չվճարելու պատճառները։ Վարչապետի աշխատակազմից մեր հարցումն ուղարկվել է Պետգույքի կառավարման կոմիտե։ Կոմիտեից դեռևս չեն պատասխանել մեր հարցմանը։
ԱՆԻՖ-ի շուրջ առկա կոռուպցիոն սկանդալների ֆոնին «Սի Էֆ Դաբլյու»-ի գործարքը լուրջ հարցեր է առաջացնում պետական ներդրումների արդյունավետության, թափանցիկության և վերահսկողության վերաբերյալ: Պետական միջոցներից 1,5 միլիարդ դրամ է ուղղվել ընկերությանը, որը ոչ միայն ունի օֆշորային կապեր, այլև փաստացի չունի գործունեության ակնհայտ արդյունքներ:
Գլխավոր նկարը՝ Տիրայր Մուրադյանի
Areg Harutyunyan
Մեկ հավելում՝ Կարինե Անդրեասյանը նաև FlyArna-ի կոմերցիոն մենեջերն է եղել, իսկ դա, ինչպես հիշում ենք, նույնպես ANIF-ի համատեղ ծրագրերից էր։ Սա նույնպես կոռուպցիոն դրսևորում է։ Հղումներ․ Արմենպրեսս՝ https://armenpress.am/en/article/1090199 Կարինե Անդրեասյանի LinkedIn-ը՝ https://www.linkedin.com/in/karine-andreasyan-50187457/recent-activity/all/

АНИФ: куда делись инвестированные в офшорную компанию государственные средства?
В 2023 году фонд “Предприниматель + Государство” Фонда государственных интересов Армении (ANIF, АНИФ) инвестировал 1,5 млрд драмов в ЗАО “Си Эф Даблю”, акционерами которого были компании, зарегистрированные в американском офшорном штате Делавэр. Директором “Си Эф Даблю” была Карине Андреасян, подруга жены действующего мэра Еревана Тиграна Авиняна Мариам Пахлавуни. Компания получила деньги от государства спустя всего восемь дней после создания. В настоящее время в ЗАО “Си Эф Даблю” зарегистрирован только один работник – директор компании.
Фонд государственных интересов Армении был создан по решению правительства 18 апреля 2019 года. Целью АНИФ было привлечение иностранных инвестиций, стимулирование роста экспорта и софинансирование инвестиций в широкомасштабные армянские проекты. С этой целью 22 мая 2020 г. была создана дочерняя компания АНИФ – Фонд антикризисных инвестиций “Предприниматель + Государство”, посредством которого государство осуществляло инвестиции в частные компании.
В 2020-2023 гг. фонд “Предприниматель + Государство” инвестировал деньги в десять компаний и Фонд малых и средних предприятий ЕС-Армения. Общая сумма инвестиций составила 6 млрд 649 млн 718 тыс. драмов и 4 млн долларов (1,9 млрд драмов по среднему курсу 2020 года). В результате инвестирования государство приобрело 49% долей различных компаний.
Одной из компаний, которая воспользовалась этими инвестициями, было ЗАО “Си Эф Даблю”. Оно было основано 26 апреля 2023 г., а спустя восемь дней, 4 мая, дочерняя компания АНИФ “Предприниматель+ Государство” предоставила ЗАО инвестицию в размере 1 млрд 539 млн 580 тыс. драмов, получив в собственность 49%. Уставной капитал “Си Эф Даблю” составляет 3 млрд 142 млн драмов. Целью инвестирования было создание в РА потенциала в сфере кибербезопасности и подготовка соответствующих специалистов, которые со временем могли оказывать услуги в сфере кибербезопасности как местным, так и иностранным компаниям.
Директор ЗАО “Си Эф Даблю” Карине Андреасян одновременно владеет 33% акций ООО “Лав продактс”, а 34% акций принадлежат Мариам Пахлавуни, занимавшей до декабря 2024 года должность директора “Лав продактс”. М.Пахлавуни – жена мэра Еревана, бывшего вице-премьера и бывшего председателя совета директоров АНИФ Тиграна Авиняна.
Получается, что в 2019-2023 гг., когда Авинян занимал должность председателя совета директоров АНИФ, фонд “Предприниматель + Государство” инвестировал в компанию подруги его жены более 1,5 млрд драмов.
48% ЗАО “Си Эф Даблю” принадлежат ООО “Арарат Текнолоджис” (Ararat Technologies), 3% - ООО “Айк Холдинг” (Hayk Holding). Обе компании зарегистрированы в американском штате Делавэр по адресу: Уилмингтон, Литл Фолс Драйв, Корпорейшн Сервис Компани, 251. Исполнительным директором обеих компаний является Роберт Левин.
Штат Делавэр – офшорная зона, или, как принято говорить, “налоговый рай”. Офшорная зона — это территория государства или её часть, в пределах которой для компаний-нерезидентов действует особый льготный режим регистрации, лицензирования и налогообложения, как правило, при условии, что их предпринимательская деятельность осуществляется вне пределов этого государства. Такие компании освобождаются от налогов.
Hetq попытался выяснить, были ли средства, инвестированные в эту компанию фондом “Предприниматель + Государство”, израсходованы по целевому назначению. Как нам сообщили из фонда, компании, получившие деньги от государства, не представили отчеты.
Эффективность использования средств должен был контролировать Фонд “Предприниматель + Государство”. Контроль осуществлялся следующим образом: компания, получившая государственную инвестицию, каждый год должна была проводить конкурс для отбора независимой аудиторской организации, которой предстояло осуществить аудит и представить его результаты фонду. Выигравшая конкурс аудиторская компания должна была входить в десятку лучших аудиторских организаций.
Комитет по управлению госимуществом, которому мы направили письменный запрос, сообщил, что содержание заключения аудита носит конфиденциальный характер и не может быть предоставлено для ознакомления. “Что касается финансовой отчетности или аудиторских отчетов компаний, то мы полагаем, что запрашиваемые документы могут содержать коммерческую тайну, предоставление/раскрытие которой третьей стороне может быть юридически проблематичным”,- говорилось в ответе.
Получается, что государство выделило из кармана налогоплательщиков частным компаниям миллиарды драмов, однако общественность не имеет права знать, насколько эффективно были потрачены эти деньги.
Учитывая коррупционные скандалы вокруг ANIF, которые длятся уже два года, важно знать, как были потрачены эти средства.
Hetq также попытался поговорить с директором ЗАО “Си Эф Даблю” Карине Андреасян. Мы отправились по адресу Анрапетутян, 37, который был указан в государственном реестре юридических лиц, однако такой компании там не оказалось. ANIF до того, как перейти в подчинение Комитету по управлению госимуществом, тоже действовал в этом здании.
Мы отправили на электронный адрес Карине Андреасян письменный запрос, которым просили ответить на следующие вопросы:
- Осуществило ли ЗАО “Си Эф Даблю” цели, намеченные фондом “Предприниматель + Государство”?
- Сколько сотрудников было в компании на момент получения инвестиций и сколько сотрудников имеется сейчас?
- Сколько специалистов по кибербезопасности подготовило ЗАО “Си Эф Даблю”?
- Сколько из этих специалистов работают в сфере кибербезопасности
- Требовали ли АНИФ, инвестиционный фонд “Антикризисные инвестиции Предприниматель + Государство” или Комитет по управлению госимуществом, чтобы ЗАО “Си Эф Даблю” вернуло инвестиции на сумму 1,5 млрд 539 млн 580 тысяч драмов?
На момент публикации этого материала ответа Карине Андреасян на наш запрос мы не получили.
Hetq также обратился в Комитет госдоходов, чтобы выяснить, сколько сотрудников имела компания на момент создания и сколько сотрудников работает сейчас. В полученном нами ответе говорилось, что по положению на апрель 2023 г. ЗАО “Си Эф Даблю” имело 15 сотрудников, но затем это число постепенно сократилось, и по положению на август 2024 года в компании работали два человека. С сентября 2024 г. по настоящее время в ЗАО “Си Эф Даблю” числится только один человек – директор компании.
В 2023 году ЗАО “Си Эф Даблю” перечислило в госбюджет 108 млн 145 тыс. драмов, в 2024-ом – 166 млн 472 тыс.драмов. 49% полученной прибыли компания должна была передать государству в качестве его доли прибыли. Мы Министерство финансов запрос о том, получило ли государство причитающуюся ему сумму. В ответе Минфина отмечалось, что, согласно уполномоченным органам госуправления, компании с государственным участием под названием ЗАО ”Си Эф Даблю” не существует. Получается, что в Минфине даже не знают о существовании компании, 49% которой принадлежат государству. А значит, не может быть и речи о получении долевой прибыли.
Еще один запрос мы направили премьер-министру Николу Пашиняну, попросив предоставить информацию о том, заплатило ли ЗАО “Си Эй Даблю” причитающуюся государству долю прибыли, и если не заплатило, то по каким причинам. В ответе администрации премьера сообщалось, что наш запрос передан в Комитет по управлению госимуществом. Ответ КУГИ мы пока не получили.
На фоне коррупционного скандала вокруг АНИФ сделка с компаний “Си Эф Даблю” вызывает серьезные вопросы относительно эффективности, прозрачности и контроля за госинвестициями. Компания с офшорными связями, не показавшая результаты своей деятельности, получила 1,5 млрд государственных средств.