Ինչ կապ ունեն ԱՆԻՖ-ը, Դելավերի օֆշորային ընկերությունները և Տիգրան Ավինյանի կնոջ ընկերուհին
ԱՆԻՖ-ի «Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամը 2023 թվականին 1,5 մլրդ դրամի ներդրում է արել «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ում։ Այդ ընկերության բաժնետերերը ԱՄՆ Դելավեր նահանգի օֆշորում գրանցված ընկերություններ են։ Իսկ «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ի տնօրեն Կարինե Անդրեասյանը Տիգրան Ավինյանի կնոջ՝ Մարիամ Պահլավունու ընկերուհին է։ Ընկերությունը պետության կողմից ներդրումը ստացել է հիմնադրվելուց 8 օր հետո։ Ներկայում «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ում աշխատում է մեկ հոգի՝ ընկերության տնօրենը։
2019 թվականի ապրիլի 18-ին, Կառավարության N 513-Ն որոշմամբ ստեղծվեց ԱՆԻՖ-ը՝ Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների հիմնադրամը։ ԱՆԻՖ-ի նպատակն օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումն էր, արտահանման աճի խթանումը և հայաստանյան լայնածավալ նախագծերում ներդրումների համաֆինանսավորումը։ Այդ նպատակով 2020 թվականի մայիսի 22-ին ստեղծվեց «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների» հիմնադրամը։ Վերջինս ԱՆԻՖ-ի դուստր ընկերությունն էր, որի միջոցով պետությունը ներդրումներ էր անում մասնավոր ընկերություններում։
2020-2023 թվականների ընթացքում «Ձեռնարկատեր+պետություն հակաճգնաժամային ներդրումների» հիմնադրամը ներդրումներ կատարեց 10 ընկերությունում և «ԵՄ-Հայաստան ՓՄՁ հիմնադրամ ՀՍԳ» ֆոնդում։ Ընդհանուր ներդրումների չափը 6 մլրդ 649 մլն 718 հազար դրամ է և 4 մլն դոլար (2020 թվականի միջին փոխարժեքով՝ 1,9 մլրդ դրամ)։ Այդ ներդրումների արդյունքում պետությունը տարբեր ընկերություններում ձեռք բերեց մինչև 49% մասնաբաժիններ։
Այս ներդրումներից օգտված ընկերություններից մեկը «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ն էր։ «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2023 թվականի ապրիլի 26-ին։ Հիմնադրվելուց 8 օր անց՝ մայիսի 4-ին, ԱՆԻՖ-ի դուստր ձեռնարկությունը՝ «Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամը, կատարել է 1 մլրդ 539 մլն 580 հազար դրամի ներդրում՝ դառնալով ընկերության 49% բաժնետերը։ «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալը 3 մլրդ 142 մլն դրամ է։
Ներդրում անելու նպատակն էր ստեղծել կիբերանվտանգային կարողություններ ՀՀ-ում և կրթել ոլորտում մասնագետների, ովքեր որոշակի ժամանակաշրջանում ի վիճակի կլինեն կիբերանվտանգային ոլորտում ծառայություններ մատուցել տեղական և օտարերկրյա շահառու ընկերությունների։
«Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ի տնօրենը Կարինե Անդրեասյանն է։ Անդրեասյանը, բացի «Սի Էֆ Դաբլյուից», բաժնետեր է նաև «Լավ փրոդաքթս» ՍՊԸ-ում։ Նրան է պատկանում «Լավ փրոդաքթս» ՍՊԸ-ի 33%-ը։ Այս ընկերության 34%-ի բաժնետերը Մարիամ Պահլավունին է։ Մինչև 2024 թվականի դեկտեմբերը Պահլավունին զբաղեցնում էր նաև ընկերության տնօրենի պաշտոնը։ Նա Երևանի քաղաքապետ, նախկինում փոխվարչապետի և ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Տիգրան Ավինյանի կինն է։
Ստացվում է, որ այն ժամանակ (2019-2023 թվականներին), երբ Տիգրան Ավինյանը զբաղեցնում էր ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը, «Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամն ավելի քան 1,5 մլրդ դրամի ներդրում է կատարել կնոջ ընկերուհու ղեկավարած ընկերությունում:
«Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ի բաժնեմասերի 48%-ը պատկանում է «Արարատ Թեքնոլոջիս» (Ararat Technologies) ՍՊԸ-ին, 3%-ը՝ «Հայկ Հոլդինգ» (Hayk Holding) ՍՊԸ-ին։ Այս երկու ընկերությունները գրանցված են ԱՄՆ Դելավեր նահանգում՝ Ուիլմինգթոն, Լիթլ Ֆոլս Դրայվ, Քորփորեյշն Սերվիս Քոմփանի, 251 հասցեում։ Երկու ընկերությունների գլխավոր գործադիր տնօրենը Ռոբերտ Լևինն է։
ԱՄՆ Դելավեր նահանգը օֆշորային գոտի է, կամ, ինչպես ընդունված է ասել, «հարկային դրախտ»։ Օֆշորային գոտին տվյալ երկրի կողմից որոշված տարածք է, որը նախատեսված է օտարերկրյա ընկերությունների համար։ Օֆշորում գրանցված ընկերությունները չեն կարող շահույթ հետապնդող գործունեություն ծավալել տվյալ երկրի տարածքում։ Այդպիսի ընկերություններն ազատված են լինում հարկերից։
Մենք փորձեցինք պարզել՝ արդյոք «Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամի` այս ընկերությունում ներդրած գումարները ծախսվել են նախանշված նպատակին համապատասխան։«Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամից փոխանցեցին, որ այն ընկերությունները, որոնք գումար են ստացել պետությունից, հաշվետվություններ չեն ներկայացրել։
Գումարների ծախսման արդյունավետությունը պետք է վերահսկեր «Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամը։ Վերահսկողությունը տեղի էր ունենում հետևյալ կերպ՝ ընկերությունը, որը ներդրում էր ստացել պետությունից, ամեն տարի պետք է անցկացներ մրցույթ և ընտրեր անկախ աուդիտորական կազմակերպություն։ Այդ կազմակերպությունը պետք է իրականացներ աուդիտ և արդյունքները ներկայացներ հիմնադրամին։ Աուդիտորական ընկերությունը պետք է լիներ «թոփ 10»-ի անդամ աուդիտորական կազմակերպություններից մեկը։
Պետական գույքի կառավարման կոմիտեից մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրին, որ աուդիտի եզրակացությունը նույնպես գաղտնի է,  չենք կարող ծանոթանալ դրան։
«Ընկերությունների ֆինանսական հաշվետվությունները կամ աուդիտորական եզրակացությունները Ձեզ տրամադրելու հետ կապված՝ կարծում ենք, որ պահանջվող փաստաթղթերը կարող են պարունակել առևտրային գաղտնիք, որը երրորդ անձին տրամադրելը/բացահայտելը կարող է իրավական առումով խնդրահարույց լինել»,- նշված էր պատասխանում։
Ստացվում է, որ պետությունը հարկատուների գրպանից միլիարդավոր դրամներ է տվել մասնավոր ընկերություններին, բայց հանրությունն իրավունք չունի ծանոթանալ այդ գումարների ծախսման արդյունավետությանը, քանի որ, ինչպես նշեցին «Ձեռնարկատեր+պետություն» հիմնադրամից, դա ընկերության համար առևտրային գաղտնիք է, և դրա հրապարակումը կվնասեր նրանց մրցակցային առավելությանը։
Հաշվի առնելով ԱՆԻՖ-ի շուրջ արդեն երկու տարի շարունակվող կոռուպցիոն սկանդալները՝ շատ կարևոր է իմանալ, թե ինչպես են ծախսվել այս գումարները։
«Հետքը» փորձեց զրուցել նաև «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ի տնօրեն Կարինե Անդրեասյանի հետ։ Այցելեցինք այն հասցեով, որը նշված էր իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում՝ Հանրապետության 37։ Սակայն, այդ հասցեում նման ընկերություն չկար։ Ի դեպ, մինչև Պետգույքի կառավարման կոմիտեի կառավարմանն անցնելը ԱՆԻՖ-ը նույնպես այդ շենքում էր գործում։
Գրավոր հարցում ուղարկեցինք Կարինե Անդրեասյանի էլեկտրոնային փոստին՝ խնդրելով  պատասխանել հետևյալ հարցերին.
• Արդյո՞ք «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ն իրականացրել է «Ձեռնարկատեր+Պետություն» ֆոնդի նախանշած նպատակները։
• Քանի՞ աշխատակից է ունեցել ընկերությունը ներդրումը ստանալու պահին և քանի՞ աշխատող ունի հիմա։
• Կիբերանվտանգության ոլորտի քանի՞ մասնագետ է կրթել «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ն։
• Այդ մասնագետներից քանի՞սն են աշխատում կիբերանվտանգության ոլորտում։
• Արդյոք ԱՆԻՖ-ը, «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ներդրումային ֆոնդը կամ Պետգույքի կառավարման կոմիտեն պահանջե՞լ կամ խնդրե՞լ են «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ին վերադարձնել կատարված ներդրումները (1 մլրդ 539 մլն 580 հազար դրամը)։
Կարինե Անդրեասյանը մինչև նյութի հրապարակման պահը չի պատասխանել մեր հարցմանը։
Հարցում ուղարկեցինք ՊԵԿ՝ պարզելու, թե քանի աշխատակից է ունեցել ընկերությունը հիմնադրման պահին և քանի աշխատակից ունի հիմա։ Պետական եկամուտների կոմիտեից հայտնեցին, որ «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ն 2023 թվականի ապրիլի դրությամբ ունեցել է 15 աշխատակից, ապա աշխատակիցների քանակը գնալով կրճատվել է, և 2024 թվականի օգոստոսի դրությամբ ունեցել է 2 աշխատակից։ 2024 թվականի սեպտեմբերից մինչ օրս «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ում աշխատում է միայն մեկ մարդ` ընկերության տնօրենը։
«Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ն 2023 թվականին պետական բյուջե է վճարել 108 մլն 145 հազար դրամ հարկ, իսկ 2024-ին՝ 166 մլն 472 հազար դրամ։
Ստացված շահույթի 49%-ը «Սի Էֆ Դաբլյու»-ն պետք է վճարեր Հայաստանի Հանրապետությանը, որպես շահաբաժին։ Մենք հարցում ենք ուղարկել Ֆինանսների նախարարություն՝ տեղեկանալու արդյոք պետությունը ստացե՞լ է շահաբաժինը։ Նախարարությունից պատասխանեցին, որ պետական կառավարման լիազորված մարմինների կողմից ներկայացված տեղեկատվության համաձայն՝ «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ անվանումով պետական բաժնեմասնակցությամբ ընկերություն առկա չէ։ Ստացվում է՝ Ֆինանսների նախարարությունը չգիտի անգամ, որ գոյություն ունի նման ընկերություն, որի բաժնետոմսերի 49%-ը պատկանում է պետությանը։ Հետևաբար, նաև խոսք չի կարող լինել շահաբաժին ստանալու մասին։
Եվս մեկ հարցում ուղարկեցինք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ խնդրելով տրամադրել տեղեկատվություն՝ արդյոք «Սի Էֆ Դաբլյու» ՓԲԸ-ն վճարել է պետության շահաբաժինը և եթե չի վճարել, ապա որոնք են եղել չվճարելու պատճառները։ Վարչապետի աշխատակազմից մեր հարցումն ուղարկվել է Պետգույքի կառավարման կոմիտե։ Կոմիտեից դեռևս չեն պատասխանել մեր հարցմանը։
ԱՆԻՖ-ի շուրջ առկա կոռուպցիոն սկանդալների ֆոնին «Սի Էֆ Դաբլյու»-ի գործարքը լուրջ հարցեր է առաջացնում պետական ներդրումների արդյունավետության, թափանցիկության և վերահսկողության վերաբերյալ: Պետական միջոցներից 1,5 միլիարդ դրամ է ուղղվել ընկերությանը, որը ոչ միայն ունի օֆշորային կապեր, այլև փաստացի չունի գործունեության ակնհայտ արդյունքներ:
Գլխավոր նկարը՝ Տիրայր Մուրադյանի
Areg Harutyunyan
Մեկ հավելում՝ Կարինե Անդրեասյանը նաև FlyArna-ի կոմերցիոն մենեջերն է եղել, իսկ դա, ինչպես հիշում ենք, նույնպես ANIF-ի համատեղ ծրագրերից էր։ Սա նույնպես կոռուպցիոն դրսևորում է։ Հղումներ․ Արմենպրեսս՝ https://armenpress.am/en/article/1090199 Կարինե Անդրեասյանի LinkedIn-ը՝ https://www.linkedin.com/in/karine-andreasyan-50187457/recent-activity/all/

Murky Links: What Happened to Millions Armenian Government Invested in Offshore Company
On May 4, 2023, the Armenian government) invested 1.5 billion (US$3.8 million today) in a company, whose director is a friend of the wife of Yerevan Mayor Tigran Avinyan.
The company, CFW CJSC, got the money just eight days after it was created.
The money came from the Entrepreneur+State Anti-Crisis Investments Fund, established on May 22, 2020 by the Armenian National Interests Fund (ANIF), a foreign direct investment fund operating under the government of Armenia.
CFW CJSC is owned by companies registered offshore in the U.S. state of Delaware.
ANIF was established in 2019 and dissolved in 2024. Avinyan continued to serve as ANIF’s board chair after being appointed Yerevan deputy mayor in September 2022. The press in Armenia raised a “conflict of interest” issue in its pages. Investigations into the issue fizzled given ANIF’s eventual dissolution and merger in the State Property Management Committee.
During 2020-2023, the Entrepreneur+State Anti-Crisis Investments Fund invested in ten companies and the EU-Armenia SME Fund.
The total amount of investment was AMD 6.650 billion. The state acquired up to 49% shares in various companies, including CFW CJSC.
The purpose of the investment was to create cybersecurity capabilities in Armenia and to train specialists in the field who, over time, would be able to provide cybersecurity services to local and foreign companies.
CFW CJSC Director Karineh Andreasyan owns a 33% share in Lav Products LLC. Mariam Pahlavuni, who owns 34%, is the wife of Yerevan Mayor Tigran Avinyan. (Avinyan served as Deputy Prime Minister of Armenia from 2018 to 2021 in Nikol Pashinyan's government.)
It turns out that at the time (2019-2023), when Tigran Avinyan held the position of ANIF Chair of the Board of Directors, the Entrepreneur+State Fund invested more than 1.5 billion drams in a company run by his wife’s friend.
48% of CFW shares are owned by Ararat Technologies LLC, 3% to Hayk Holding LLC. These two companies are registered in the U.S. state of Delaware at 251 Little Falls Drive, Corporation Service Company, Wilmington. The CEO of both companies is Robert Levin.
Delaware is an offshore zone, or, as it is commonly called, a “tax haven.” An offshore zone is a territory designated by a given country for foreign companies. Companies registered offshore cannot engage in profit-making activities in the territory of a given country. Such companies are exempt from taxes.
Hetq tried to find out whether the funds invested in this company by the Entrepreneur+State Fund were spent in accordance with the intended purpose. ANIF reported that the companies that received money from the state did not submit reports.
The Entrepreneur+State Fund was supposed to monitor the efficiency of the spending of funds. The monitoring was conducted as follows: the company that received investment from the state had to hold a competition every year and select an independent audit company. That company had to conduct an audit and present the results to the fund. The audit company had to be one of the “top ten” audit companies.
In response to our written request from the State Property Management Committee, we were informed that the audit conclusion is confidential.
“Regarding the provision of companies’ financial statements or audit reports to you, we believe that the requested documents may contain trade secrets, the provision/disclosure of which to a third party may be legally problematic,” the response stated.
Thus, while the state has given billions of taxpayer money to private companies, the public doesn’t have the right to ascertain how their money was spent
Given the corruption scandals surrounding ANIF that have been going on for two years, it is especially important to know how these funds were spent.
Hetq also tried to talk to CFW Director Karineh Andreasyan. We visited the address listed in the state register of legal entities, Republic Street 37. However, there was no such company at that address. ANIF also operated in that building before it was taken over by the State Property Management Committee.
Hetq sent a written request to Karineh Andreasyan’s e-mail, asking her to answer the following questions:
• Has CFW CJSC implemented the goals set by the Entrepreneur+State Fund ?
• How many employees did the company have at the time of receiving the investment and how many employees does it have now?
• How many cybersecurity specialists has CFW CJSC trained?
• How many of these specialists work in the cybersecurity field?
• Has ANIF, the Entrepreneur+State Anti-Crisis Investments Fund, or the State Property Management Committee demanded or asked CFW CJSC to return the AMD 1.5 billion investment?
Andreasyan hadn’t responded to our request by the time of this article’s publication.
Hetq wrote to the State Revenue Committee (SRC) to find out how many employees the company had at the time of its establishment and how many employees it has now. The SRC reported that as of April 2023, CFW CJSC had fifteen employees, decreasing to two as of August 2024. From September 2024 to the present, only one person has been working at CFW CJSC, the company's director.
CFW CJSC paid AMD 108.145 million in taxes to the state budget in 2023, and 166.472 million in 2024.
CFW was supposed to pay 49% of any profit to the Republic of Armenia as dividends. We have sent a request to the Ministry of Finance to find out whether the state has received the dividend. The ministry replied that according to the information provided by the authorized state administration bodies, there is no state-owned company called CFW CJSC. It turns out that the Ministry of Finance does not even know that such a company exists, 49% of whose shares belong to the state. Therefore, there can be no question of receiving a dividend.
We sent another request to Prime Minister Nikol Pashinyan, asking him to provide information as to whether CFW CJSC has paid the state dividend and if not, why. Pashinyan’s office transferred our request to the State Property Management Committee. This agency has not yet responded to our request.
Against the backdrop of the ongoing corruption scandals surrounding ANIF, the CFW deal raises serious questions about the effectiveness, transparency, and oversight of public investments.
AMD 1.5 billion in public funds were channeled to a company that not only has offshore connections but also has nothing to show in return.