«Քննարկվել է ռազմական դրություն մտցնելու անհրաժեշտությունը, այս պահին նման որոշման չպետք է գնանք»․ Փաշինյան
Իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին մնում է լարված։
Անվտանգության խորհրդում քննարկվել է Հայաստանում ռազմական դրություն մտցնելու նպատակահարմությունն ու անհրաժեշտությունը։ Եկել ենք այն եզրակացության, որ այս պահին նման որոշման չպետք է գնանք։ Այս մասին Կառավարության սեպտեմբերի 16-ի նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մյուս կողմից բազմաթիվ քաղաքացիներից առաջարկներ ենք ստանում, նաև կան քաղաքացիներ, որոնք ասում էին, որ ռազմական դրությանն էին սպասում, որպեսզի մասնակցեն մեր երկրի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանը։
ԱԽ նիստում դա էլ ենք քննարկել, և եկել այն եզրակացության, որ եթե կան մարդիկ, որոնք ուզում են ներգրավված լինել այս փուլում, նրանք կարող են սովորական ընթացակարգով՝ կամավորության հիմքով դիմել զինվորական կոմիսարիատներ, և այդ խնդիրը կլուծվի, առավել ևս, որ հիմա նախկինում կայացված որոշումների շրջանակում եռամսյա հավաքների գործընթացը շարունակական է»,- նշեց վարչապետը։

“Необходимость введения военного положения обсуждалась, но на данный момент мы не должны принимать такое решение” – Н. Пашинян
“Ситуация на армяно-азербайджанской границе остается напряженной. На заседании Совета национальной безопасности мы обсудили целесообразность и необходимость введения военного положения и пришли к выводу, что на данный момент не должны принимать такое решение”,- сообщил на заседании правительства 16 сентября премьер-министр Никол Пашинян.
“С другой стороны от многочисленных граждан поступают сообщения о том, они ждут введения военного положения, чтобы могли принять участие в защите суверенитета и территориальной целостности нашей страны.
Именно этот вопрос мы обсуждали на заседании СБ и пришли к выводу, что если есть люди, которые хотят участвовать в этом этапе, то они могут на добровольной основе обратиться в военные комиссариаты, и проблема будет решена. Тем более, что сейчас в рамках принятых ранее решений продолжается процесс трехмесячных сборов”,- отметил премьер.