Հայաստանը Ադրբեջանին է փոխանցել առաջին պատերազմից անհետ կորած համարվող 108 մարդու աճյուն
Հայկական կողմը վերջին մեկ տարում Ադրբեջանին է վերադարձրել Արցախյան առաջին պատերազմից անհետ կորած համարվող 108 անձի աճյուն, առաջիկա օրերին կփոխանցվի ևս երկու մարմին: Այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին:
Նրա խոսքով` Ադրբեջանը հայտարարում է, որ Արցախյան առաջին պատերազմից հետո իրենք ունեն շուրջ 4000 անհետ կորածներ:
«Ուզում եմ ընդգծել, որ հայկական կողմը նույնպես ունի անհետ կորածներ, պաշտոնական թվերով 777 անհետ կորածներ ունենք: Փորձ է արվում ներկայացնել, թե հայկական կողմը նաև այդ հարցում կոնկրետ քայլեր չի ձեռնարկել: Ուզում եմ տեղեկացնել, որ վերջին 1 տարվա ընթացքում ադրբեջանական կողմին է փոխանցվել առաջին պատերազմից անհետ կորած համարվող 108 մարդու մարմին: Առաջիկա օրերին մենք պատրաստվում ենք ևս 2 մարմին փոխանցել»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանի խոսքով` հայկական կողմը 108 մարմինները վերադարձրել է առանց նախապայմանների:
«Մենք ճիշտ չենք համարում, որ դա դառնա ինչ-որ սակարկության առարկա, որովհետև հումանիտար հարցերը սակարկության առարկա չպետք է լինեն: Նույնպես վերաբերվել ենք նաև ականապատ դաշտերի քարտեզների հետ՝ վերադարձնելով առանց պայմանի, որ դա չդառնա սակարկության առարկա: Որովհետև մենք չենք կարծում, թե պետք է մարդկանց ճակատագրով սակարկենք»,- ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանն այդ աշխատանքը սկսել է դեռևս 2020-ի մեկնարկին, երբ Անվտանգության խորհրդի նիստում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ քննարկել են հարցը, և ինքը հանձնարարականներ է տվել, որ այդ հումանիտար հարցերը պետք է կարգավորվեն:
«Եվ մենք ակնկալում ենք, որ ոչ միայն Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի, այլ նաև 44-օրյա պատերազմի մեր անհետ կորածների ճակատագրի պարզման հարցում նույնպես մեզ կհաջողվի համագործակցություն հաստատել: Մենք 44-օրյա պատերազմից հետո ունենք գտնվելու վայրը անհայտ 217 անձ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել անհետ կորածների ճակատագրի պարզման հարցով համագործակցել»,- ասաց Փաշինյանը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը հիշեցրեց, որ օրերս Ֆրանսիայի նախագահի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ և մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հեռավար հանդիպումը: Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե արդյոք այդ հանդիպման ընթացքում ձե՞ռք են բերվել պայմանավորվածություններ՝ գերիների և անհետ կործաների խնդրի լուծման ուղղությամբ: Փաշինյանն արձագանքեց` քննարկվող կարևոր հարցերից մեկը եղել է հումանիտար հարցերի լուծումը, ապա հիշեցրեց, որ այդ հանդիպումից հետո 8 հայ գերի վերադարձել է Հայաստան:
Փաշինյանն իր գնահատանքի խոսքը հնչեցրեց Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի գործադրած ջանքերի առիթով:

Армения передала Азербайджану останки 108 лиц, считавшихся пропавшими без вести после первой войны
За последний год армянская сторона вернула Азербайджану останки 108 лиц, которые считались пропавшими без вести после первой Арцахской войны. В ближайшие дни будут переданы останки еще двух погибших. Об этом премьер-министр Никол Пашинян сообщил сегодня во время правительственного часа в Национальном Собрании.
По словам премьера, Азербайджан заявляет, что после первой Арцахской войны с их стороны без вести пропали около 4000 человек.
“Хочу подчеркнуть, что с армянской стороны тоже есть без вести пропавшие. По официальным данным, их число составляет 777. Предпринимается попытка создать впечатление, будто армянская сторона не предпринимает конкретные шаги в этом направлении. Хочу сообщить, что за последний год азербайджанской стороне были переданы останки 108 лиц, которые считались пропавшими без вести после первой войны. В ближайшие дни мы собираемся передать останки еще двух лиц”,- сказал Никол Пашинян.
По словам главы правительства, останки была возвращены без каких-либо предусловий. “Мы не считаем правильным, превращать этот процесс в предмет торга, поскольку гуманитарные вопросы не должны становиться предметом торга. Мы не считаем, что нужно торговать судьбами людей”,- сказал Пашинян.
Премьер сообщил, что Армения приступила к этой работе еще в начале 2020 года, когда при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ вопрос обсуждался на заседании Совета безопасности, и он поручил решить гуманитарные вопросы.
“Мы ожидаем, что нам удастся наладить сотрудничество также в вопросе выяснения судеб наших соотечественников, пропавших без вести не только во время первой Карабахской войны, но и во время 44-дневной войны, после которой нам ничего не известно о местонахождении 217 лиц. Достигнута договоренность о сотрудничестве в вопросе установления судеб без вести пропавших”,- отметил Пашинян.
Депутат властной фракции “Гражданский договор” Арусяк Джулакян напомнила о том, что на днях при посредничестве и участии президента Франции и председателя Совета Европы состоялась онлайн-встреча президентов Армении и Азербайджана. Депутат поинтересовалась, были ли достигнуты какие-либо договоренности по решению вопросов пленных и без вести пропавших.
Премьер сообщил, что из обсуждавшихся вопросов наиболее важными были гуманитарные вопросы. Пашинян также напомнил о том, что после этой встречи в Армению вернулись восемь армянских пленных. Глава правительства также выразил признательность президенту Франции Эмманюэлю Макрону и председателю СЕ Шарлю Мишелю за приложенные ими усилия.