Տարոն Մարգարյանը մի անգամ գոնե պետք է գնա հոսանքին հակառակ
«Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, խոսելով Աբովյան փողոցի ապամոնտաժված կրպակատերերին փոխհատուցում տալու տարբերակի մասին, նշել է, որ փոխհատուցումն այնքան մեծ գումար է կազմում, որ չի քննարկվել:
Նշենք, որ առայսօր հնարավոր չի եղել ձեռք բերել Աբովյան փողոցի կրպակների համար Երևանի նախկին քաղաքապետներից որևէ մեկի որոշումները: Ո՞վ և ե՞րբ է կայացրել Աբովյան փողոցի մայթերի վրա կրպակներ տեղադրելու որոշումը, եղե՞լ են արդյոք պայմանագրեր այդ կրպակատերերի ընկերությունների հետ:
Եթե եղել են, ապա դրանք ապօրինի են, և ավելորդ է Աբովյան փողոցի կրպակատերերին փոխհատուցելու մասին ընդհանրապես խոսել: Իսկ եթե փոխհատուցում պետք է լինի, ապա դա պետք է վճարեն որոշում կայացրած քաղաքապետը և Երևանի այն ժամանակվա և այսօրվա գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը: Պաշտոնավարման տարիներին նրանց ձեռք բերած կարողությունները կբավարարեն Երևանի բոլոր կրպակատերերին փոխհատուցելու համար:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ունի բավականին բարձր հեղինակություն, որը վաստակել է Ավան թաղամասում թաղապետ աշխատած տարիներին: Եվ այսօր քաղաքապետի առաջ դրված է իր կարիերայի համար որոշիչ նշանակություն ունեցող մի հարցադրում. կկարողանա՞ Տարոն Մարգարյանը կայացնել հոսանքին հակառակ գնալու որոշում:
Եթե քաղաքապետը կարողանա դա անել, ապա ձեռք կբերի համակիրների հսկայական բանակ, ակտիվ երիտասարդների այդ բանակով նա կարող է միշտ հպարտանալ: Բայց դրա համար պետք է կատարի այդ քայլը՝ հոսանքին հակառակ գնալու որոշումը կայացնի: Նրանից կնեղանա ընդամենը երկու օլիգարխ: Այս երկուսից ոչ մեկը հասարակության մեջ ոչ մի հեղինակություն չունի, նրանց պաշտպանելու համար փողոց դուրս չի գա նույնիսկ երկու մարդ:
Այդ օլիգարխները նույնիսկ քաջություն չունեն, որ ասեն. «Այդ «բուտիկները» մերն են»: Արժե՞ նրանց համար ինչ-որ զոհողության գնալ, արժե՞ նրանց համար դուրս գալ այսքան երևանցիների դեմ, այսքան երիտասարդների դեմ:
Մի կողմ թողնենք Մաշտոցի այգու այս պատմությունը: Արժե՞ պահել մի գլխավոր ճարտարապետի, որը մշտապես խաբում է երևանցիներին: Ես համոզված եմ, որ նույն հաջողությամբ նա խաբում է նաև քաղաքապետին:
Աբովյան փողոցի այդ կրպակները տեղադրվել էին Նարեկ Սարգսյանի համաձայնությամբ և այն ժամանակ էլ ապօրինի էին: Ինչպե՞ս է քաղաքապետարանն այն ժամանակ թույլատրել տեղադրել այդ կրպակները մայթերին, ինչո՞ւ պիտի շարունակական ապօրինությունների համար չպատժվեն ապօրինի որոշումներ կայացրած պաշտոնյաները:
Հիշենք, թե ինչպես Նարեկ Սարգսյանի «օրհնությամբ» օպերայի շրջակայքը վերածվեց սրճարանակույտի: Իսկ հիմա նա խոսում է հին Երևանը վերականգնելու մասին: Եվ Հանրային խորհրդում այնքան հեշտությամբ էր խաբում մարդկանց, այնքան բնական է դարձել սուտը Նարեկ Սարգսյանի մասին, որ մարդիկ գլուխները կախ «հավատում էին» նրան:
Նա ասում էր, թե Մաշտոցի այգու կրպակները տերեր չունեն: Ուրեմն «անտերի» համա՞ր եք այդ ամենն անում: Ասում էր, թե ինքը չգիտի՝ ովքեր են այդ կրպակների տերերը: Կա՞ մեկը այս քաղաքում, որ հավատա Նարեկ Սարգսյանի ասածին: Իհարկե, ոչ: Նա շատ լավ գիտի ամեն ինչ, հենց նրա ձեռքի տակով են անցել այդ կրպակների նախագծերը, հենց նա է հաստատել նաև նորից հանրության ուշադրության կենտրոնում հայտնված, Հրազդան մարզադաշտի հարևանությամբ կառուցվելիք առևտրի կենտրոնի ծրագիրը:
Այնպես որ, Տարոն Մարգարյանը պետք է չեղյալ համարի իր որոշումը, որը ընդունել է 2011թ. դեկտեմբերի 30-ին: 7373-Ա որոշումն ունի այս վերնագիրը. «Աբովյան փողոցի հ.21/3 հասցեում գտնվող վարձակալությամբ տրամադրված հողամասի վրա գտնվող շինությունները ապամոնտաժելու և 247,0 քմ մակերեսով հողամասը կառուցապատման իրավունքով «Արևելյան օազիս» ՍՊԸ-ին տրամադրելու մասին»: Այս ՍՊ ընկերությունը պատկանում է նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի եղբորը՝ Յուրի Բեգլարյանին:
Ահա այդ որոշման 3-րդ կետը. «Մաշտոցի պողոտայի հ. 22/1 հասցեի զբոսայգու Բուզանդի փողոցին հարող տարածքում գտնվող սույն որոշման 2-րդ կետի 1-ին ենթակետում նշված /195.0քմ+52.0քմ/247.0 քմ մակերեսով հողամասը մինչև 2028 թվականի դեկտեմբերի 31-ը կառուցապատման իրավունքով տրամադրել «Արևելյան Օազիս» ՍՊԸ-ին»:
Առայժմ չենք պարզել, թե ում է պատկանում երկրորդ ընկերությունը, որին Աբովյան փողոցից հանելով՝ նորից Մաշտոցի այգում են «բուտիկի» տարածք հատկացրել:
Այս որոշումը չեղյալ հայտարարելով՝ քաղաքապետը երևանցիներին մասնակից կդարձնի որոշումներ կայացնելուն, դրանով ավանդույթ կդարձնի, որ քաղաքում հանրային տարածքներում որևէ բան կառուցելուց առաջ պետք է լսել հանրային կարծիքը, խոսել երևանցիների հետ:

Тарон Маргарян хотя бы раз должен пойти против течения
В интервью радиостанции "Свобода" мэр Еревана Тарон Маргарян, говоря о возможности выплаты компенсации владельцам демонтированных на улице Абовяна торговых павильонов, сказал, что сумма компенсации настолько велика, что этот вариант даже не обсуждался.
Отметим, что по сей день невозможно получить решение хотя бы одного из бывших мэров столицы относительно павильонов на улице Абовяна. Кто и когда принял решение об их установке на тротуарах улицы Абовяна? Были ли заключены договоры с владельцами этих торговых объектов?
Если решения и были, то они носили незаконный характер, в связи с чем просто излишне говорить о выплате компенсации владельцам павильонов на улице Абовяна. Но если компенсация должна быть выплачена, то деньги обязаны выделить принявший это решение мэр и занимавший тогда и сегодня пост главного архитектора столицы Нарек Саркисян. Состояние, которое они сколотили за период пребывания в этих должностях, достаточно, чтобы выплатить компенсацию всем владельцам ларьков Еревана.
Мэр столицы пользуется достаточно высоким авторитетом, который он снискал за годы работы руководителем административного района Аван. И сегодня перед Тароном Маргаряном стоит решающий для его карьеры вопрос: сможет ли он пойти против течения?
Если мэр это сделает, то завоюет огромную армию сторонников и может всегда годиться этой армией молодых активистов. Но для этого он должен пойти против течения и принять соответствующее решение. На него обидятся всего два олигарха. Ни один из них не имеет авторитета в обществе, в их защиту на улицу не выйдут даже два человека.
У этих олигархов нет даже смелости заявить: "эти бутики наши". Стоит ли ради них идти на какие-то жертвы, идти против такого числа ереванцев и молодых людей?
Оставим в стороне историю со сквером на проспекте Маштоца. Стоит ли держать главного архитектора, который постоянно обманывает жителей столицы? Я убежден, что с таким же успехом он обманывает мэра.
Павильоны на улице Абовяна были установлены с согласия Нарека Саркисяна и уже тогда были незаконными. Как мэрия в то время дала согласие на размещение торговых павильонов на тротуарах и почему принявшие незаконные решения чиновники не должны быть наказаны за свои непрекращающиеся беззакония?
Вспомним, как с "благословения" Нарека Саркисяна территория вокруг оперного театра превратилась в место нагромаждения кафе. А сейчас он говорит о восстановлении Еревана. Саркисян и в Общественном совете с легкостью обманывал людей. Ложь для него стала настолько естественной, что люди, понурив головы, "верили" ему.
Он говорил, что павильоны в сквере на проспекте Маштоца не имеют владельцев. Значит все это делается для бесхозных ларьков? Он говорил, что не знает, кто их владельцы. Есть в этом городе человек, который может поверить Нареку Саркисяну? Конечно нет. Он очень хорошо осведомлен обо всем, проекты этих павильонов прошли через его руки, именно он утвердил вновь оказавшуюся в центре внимания общественности программу строительства торгового центра рядом со стадионом "Раздан".
Так что Тарон Маргарян должен объявить недействительным свое решение, которое он принял 30 декабря 2011 г. Решение 7373-Ա имеет следующее название: "О демонтаже строений по адресу ул.Абовяна, 21/3, выделенных на правах аренды, и предоставлении ООО "Аревелян оазис" с правом застройки земельного участка площадью 247,0 кв.м". Это ООО принадлежит брату бывшего мэра Гагика Бегларяна Юрию Бегларяну.
Мы пока не выяснили, кому принадлежит вторая компания, которой после демонтажа павильона на улице Абовяна предоставили территорию под строительство "бутика" в сквере на проспекте Машщтоца.
Объявив данное решение недействительным, мэр вовлечет ереванцев в процесс принятия решений и, тем самым, заложит традицию, в соответствии с которой перед строительством в общественных зонах любого сооружения он должен выслушать общественное мнение и поговорить с ереванцами.