Նշագեղձերի վիրահատությունը՝ մահվան առիթ. ծնողները մեղադրում են բժշկին
«Հրազդան» բժշկական կենտրոնում նշագեղձերի հեռացման վիրահատությունից երկու օր անց` հունվարի 28-ին, ներքին արյունահոսություն ունենալուց հետո մահացել է չորս տարեկան Միլենա Մարտիրոսյանը:
Երեխայի ծնողների` Գևորգ Մարտիրոսյանի ու Նարինե Սարգսյանի կարծիքով, նշագեղձերի հեռացման վիրահատությունն ընդամենն իրենց երեխայի մահվան առիթն էր, իսկ բուն պատճառը դարձել է բուժանձնակազմի անհոգատար վերաբերմունքը: Հայրը` Գևորգը, ասում է, որ վիրահատող բժիշկ Հայկ Աֆյանը՝ իմանալով, որ Միլենան մահացել է, հեռախոսազանգերին չի պատասխանում. «անհետացել» է:
«Միլենա Մարտիրոսյանը հիվանդանոց է ընդունվել ամսի 26-ին պլանային վիրահատության կապակցությամբ,- նշում է «Հրազդան» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Ռոբերտ Սահակյանը,- հետազոտությունները կատարվել են ժամանակին, որից հետո երեխային վիրահատել են ընդհանուր անզգայացմամբ: Վիրահատությունը լավ է անցել: Հետվիրահատական շրջանում երեխան լավ է զգացել և ակտիվ է եղել: Հունվարի 27-ին զննվել է վիրահատող բժիշկ Աֆյան Հայկի կողմից: Երեխայի վիճակը եղել է բավարար, այսինքն`ընդհանուր վիճակը համապատասխանել է կրած վիրահատությանը: Ես չեմ մասնակցել երեխայի` հիվանդանոցից դուրս գրման գործընթացին և չեմ կարող այդ մասին ստույգ տվյալներ ներկայացնել, բայց բժիշկ ԱՖյանն ինձ ասել է, որ ծնողներն իրենք են դիմել, որ երեխան շուտ դուրս գրվի: Եվ քանի որ երեխայի վիճակը շատ լավ է եղել, բացի այդ՝ Միլենայի մայրն ունի մեծ հղիություն և անհարմարություններ են եղել գիշերը մնալու համար, բժիշկը համաձայնվել է, քանի որ չի եղել որևէ հակացուցում դուրս գրելու համար: Բժիշկը ծնողներին մանրամասն խորհուրդներ է տվել, թե ինչպես պետք է կերակրել, տվել է նաև իր հեռախոսահամարը, որպեսզի ինչ-որ խնդիր առաջանալու դեպքում զանգեին»:
Գևորգը չի հերքում այն փաստը, որ բժիշկը հետվիրահատական շրջանում` հունվարի 27-ին, ստուգել է իր երեխային, բայց թե ինչպես, հուզմունքը զսպելով է ներկայացնում. «Վիրահատությունից հետո բժիշկը մեզ կանչեց իր կաբինետ, ես ու եղբայրս ենք գնացել նրա մոտ,- պատմում է Գևորգը,- ասաց, որ իրեն պետք վճարենք 30 հազար դրամ: Էդ ժամանակ մեզ մոտ 30 հազար դրամ չկար, 20 հազար դրամ էր: Խնդրեցինք, որ գումարի մնացած մասը` 10 հազար դրամը, հաջորդ օրը տանք: Համաձայնվեց, ասաց, որ հաջորդ օրը ժամը երկուսից հետո է գալու աշխատանքի, և մենք էլ կարող ենք այդ ժամերին փողը տանել»:
Հաջորդ օրը բժիշկ Հ. Աֆյանը, ըստ երեխայի մոր` Նարինե Սարգսյանի, աշխատանքի է եկել պայմանավորված ժամից շուտ` առավոտյան, բացել է այն հիվանդասենյակի դուռը, որտեղ պառկած է եղել Միլենան և Նարինեին հարցրել է. «Ամուսինդ դեռ չի՞ եկել»: Երբ իմացել է, որ Գևորգը դեռ չի եկել, հեռացել է առանց երեխային զննելու:
Գևորգը պատմում է, որ կնոջ զանգից հետո աշխատավայրից անմիջապես շտապել է հիվանդանոց, մտել է բժշկի աշխատասենյակ ու վճարել 10 հազար դրամը:
«Երբ հարցրի` Միլենայիս վիճակը ոնց է, ասաց, որ գնամ, էրեխուն բերեմ իր կաբինետ, որ ստուգի»,- ասում է Գևորգը:
«Եթե երեխան ակտիվ է, իրեն լավ է զգում, ապա ճիշտ է նրան հենց քիթ-կոկորդ-ականջաբանի աշխատասենյակում ստուգելը, ոչ թե հիվանդասենյակում, որովհետև դրա համար անհրաժեշտ են պայմաններ, սարքավորումներ»,- ասում է հիվանդանոցի տնօրեն Ռ. Սահակյանը:
Սակայն ըստ Գևորգի` Միլենան վիրահատության հաջորդ օրը իրեն լավ և «ակտիվ» չի զգացել, ինչպես տնօրենին ներկայացրել է բժիշկ Աֆյանը:
«Ես բժշկին ասում էի, որ էրեխուս փորը ցավում է,- ասում է Գևորգը,- պատասխանեց, թե փորն էլ կցավա, ականջներն էլ կցավան, որ վիրահատությունից հետո դա նորմալ է»:
Գևորգը երեխային հիվանդասենյակից գրկած տարել է Աֆյանի աշխատասենյակ, որտեղ երեխային զննելու համար նրան պետք եկած միակ գործիքը բժշկակական գդալն է եղել:
«Որ էրեխուն պալատից գրկած տանում էի բժշկի կաբինետ,- պատմում է հայրը,- բերանից ուժեղ հոտ զգացի, բայց որ Աֆյանը գդալով էրեխու բերանը բացեց, նայեց, ասաց` ամեն ինչ նորմալ է, կարող եմ դուրս գրել, տանենք տուն»:
Հ. Աֆյանը երեխայի ջերմությունը չի չափել, փոխարենը ծնողներին է հարցրել «տաքություն ունի՞»:
«Բուժքույրն էլ չէր մտել պալատ ու էրեխու ջերմությունը չէր չափել: Հենց որ գնում էինք, իրենցից ջերմաչափ էինք ուզում, ասում էր՝ «առ, տար չափի»: Էդ ջերմաչափն էլ չէր աշխատում, ինչքան թափ էինք տալիս, 35-ի վրա էր: Դուրս գալիս էրէխու փորը ցավում էր, խնդրեցի բժշկին գոնե դիմեդրոլ-անալգին սրսկի, սրսկեց, բերեցինք տուն»,- պատմում է Գևորգը:
Տանը Միլենայի փորացավն ու սրտխառնոցը շարունակվել է, բայց ծնողները չեն անհանգստացել` մտածելով, որ դա հետվիրահատական նորմալ գործընթաց է, ինչպես հանգստացրել էր նրանց Հ. Աֆյանը: Հայրն ասում է, որ իրենք երեխային տանը պահել են այնպես, ինչպես բժիշկն է նախազգուշացրել. չեն տվել շատ տաք, սառը և կոշտ կերակուր:
Աֆյանի հանձնարարությամբ` Միլենան բժշկական զննության պետք է տարվեր հաջորդ շաբաթ: Աղջիկը, ըստ ծնողների, գիշերը հանգիստ քնել է:
«Հաջորդ օրն արդեն աշխատանքի էի գնացել,- պատմում է Գևորգը- կինս զանգեց ու ասաց, որ Միլենաս, երբ հողաթափերը հագնելիս կռացել է, լյարդացած սև արյուն է փսխել, հետո քթից ու բերանից սկսել է ուժեղ արյունահոսել, մայրս ու կինս էրեխուն անմիջապես հիվանդանոց են տեղափոխել»:
Ըստ Նարինեի, երբ Միլենային հասցրել են հիվանդանոց, այնտեղ եղել են Վիրաբուժական բաժանմունքի վարիչ Էդուարդ Մելիքյանը և մի քանի բուժքույրեր, «բայց օգնություն չեն ցուցաբերել», բուժքույրերից մեկն էլ ասել է. «էրեխուն մեռած հասցրել եք էստեղ, ուզում եք փրկե՞նք»:
Էդուրադ Մելիքյանը հաստատեց, որ երեխային հիվանդանոց բերելու ժամանակ ինքը ընդունարանում է եղել. «Մայրը երեխային գրկած բերեց, սկեսրոջ հետ էր: Ես անմիջապես ընդառաջ եմ գնացել, պառկեցրել եմ մահճակալին: Երբ նայեցի, բբերը հավասարաչափ լայնացած էին, սրտի աշխատանքը դադարել էր, այսինքն` արդեն մահացած էր: Սրտի արհեստական մերսում արեցի: Չնայած շուտով դատաբժշկական քննությունը ցույց կտա իրականությունը, բայց ինձ թվում է, որ այս դեպքում արյունահոսող մեծ անոթ չէր կարող լինել, և զանգվածային արյունահոսություն չի եղել, արյունը կաթ-կաթ է հոսել: Դիահերձումը ցույց է տվել, որ արյունը լցվել է երեխայի ստամոքսը, որը առաջացրել է փսխման ռեֆլեքս, արդյունքում արյունը լցվել է երեխայի շնչափողը և հանգեցրել շնչուղիների փակմանը` ասֆիքսիայի»:
Բժիշկ Մելիքյանի խոսքով` իրենք ամեն ինչ արել են երեխային փրկելու համար, բայց արդեն շատ ուշ է եղել: Իսկ Գևորգը համոզված է, որ իր երեխան հիվանդանոց հասցնելու առաջին րոպեներին մահացած չի եղել:
«Շատ շուտ եմ հասել հիվանադանոց, էրեխես ընդունարանում պառկած էր, բերանում փրփուր չկար, թեթևակի արյուն էր գալիս, որ ձեռքով մաքրեցի, զգացի, որ էրեխես տաք է, բժիշկ ու բուժքույր էինք փնտրում, որ ասեինք` էրեխեն կենդանի է, փրկեն: Ես ու եղբայրս մի ժամ կռիվ ենք տվել, զայրույթից ամեն ինչ ջարդուփշուր էինք անում, ոչ բժիշկ կար, ոչ քույր, դուրս չէին գալիս կաբինետներից, կինս հղի է, ուշաթափվեց ընկավ, ոչ մի քույր չէր մոտենում, օգնություն ցույց չէր տալիս»:
Միլենան մահացել է ընդունարանում:
Ինչի՞ց կարող էր երեխայի վիճակը վիրահատությունից հետո կտրուկ վատանալ: Տնօրեն Ռոբերտ Սահակյանը կարծում է, որ նրան կոշտ սնունդ են տվել. «Չնայած պատճառները պարզ կլինեն դատաբժշկական փորձաքննությունից հետո, բայց ինձ թվում է՝ երեխան կոշտ սնունդ է ընդունել, առաջացել է փառի թեթևակի վնասում և սկսվել է դանդաղ արյունահոսություն: Դա տևել է երկար ժամանակ, քանի որ արյան քանակությունը, որ նա հետ է տվել, եղել է բավական շատ»:
Ծնողները հերքում են բժշկի կարծիքը և ասում, որ նախորդ օրը Միլենան նույնիսկ ջուրն էր դժվարությամբ խմում, և նրան փափուկ սննդով են կերակրել:
Բժիշկ Մելիքյանն ասաց, որ նման վիրահատություններից հետո նորմալ չէ սրտխառնոց և փորացավ ունենալը. «Սրտխառնոցը տվյալ վիրահատության հետ բացարձակ կապ չունի, կամ փորը ինչո՞ւ պետք է ցավի»:
Իսկ թե ինչպես է Հայկ Աֆյանը Միլենայի փորացավը, թուլությունն ու սրտխառնոցը համարել բնական՝ նշագեղձերի հեռացման վիրահատությունից հետո, չկարողացանք ճշտել. նա աշխատավայրում չէր և հեռախոսազանգերին չէր պատասխանում: Տնօրեն Ռ. Սահակյանն ասում է, որ «նրան քննչական վարչությունը այս օրերին կանչել, քննում է. ընթանում է լուրջ քննություն»:
Դեռևս չկա Միլենա Մարտիրոսյանի մահվան դեպքի առթիվ դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը: Ոստիկանության Կոտայքի մարզի քննչական բաժնում նախապատրաստվում են նյութեր:
Հ.Գ. Միլենայի ծնողները նշում են, որ իրենց երեխայի տարիքը լրատվամիջոցները սխալ են ներկայացրել: Աղջիկը չէր հասցրել դառնալ հինգ տարեկան. նա չորս տարեկան էր: Բացի այդ՝ վիրահատության ժամանակ հեռացվել են երեխայի ոչ միայն նշագեղձերը, այլև քթի պոլիպը:

Ребенок умер после удаления миндалин: родители обвиняют врача
28 января, спустя два дня после тонзиллэктомии – операции по удалению миндалин, в медцентре “Раздан” от внутреннего кровотечения скончалась 4-летняя Милена Мартиросян.
Родители девочки Геворк Мартиросян и Нарине Саркисян считают, что истинной причиной смерти их ребенка стало отсутствие заботливого отношения со стороны медперсонала. По словам отца Милены, оперировавший ее врач Айк Афян, узнав, что ребенок умер, перестал отвечать на телефонные звонки.
“Милена Мартиросян поступила в больницу 26 января в связи с плановой операцией,- сообщил директор медцентра Роберт Саакян. – Все исследования были проведены в срок, после чего ребенка прооперировали под общим наркозом. Операция прошла успешно. В постоперационный период ребенок чувствовал себя хорошо, был активным. 27 января врач Айк Афян обследовал девочку. Состояние ребенка было удовлетворительным, то есть соответствовало перенесенной операции. Я не участвовал в процессе выписки ребенка из больницы и не могу предоставить точные данные, однако врач Афян сказал мне, что родители сами попросили выписать девочку. И поскольку состояние ребенка было хорошее, а мать находилась на большом сроке беременности, в связи с чем ей трудно было оставаться ночью в больнице, то врач согласился выписать, так как никаких противопоказаний не было. Он подробно объяснил родителям, как кормить девочку, дал свой номер телефона, чтобы они позвонили в случае какой-либо проблемы”.
Геворк не отрицал, что 27 января, в постоперационный период, врач осмотрел ребенка. Вместе с тем он, с трудом сдержав волнение, сказал: “После операции врач вызвал нас к себе в кабинет. Когда мы с братом вошли, он сказал, что мы должны заплатить ему 30 тысяч драмов. В тот момент у меня было всего 20 тысяч. Мы попросили подождать до завтра, когда принесем остальные 10 тысяч. Он согласился, сказал, что на следующий день будет на работе после двух и что деньги мы можем принести в это время».
На следующий день, по словам матери девочки Нарине Саркисян, врач Афян пришел на работу утром, то есть раньше назначенного им времени, открыл дверь в палату и спросил: “Твой муж еще не пришел?” Узнав, что Геворка пока нет, он ушел, не осмотрев ребенка.
Сразу после звонка жены Геворк поспешил с работы в больницу, зашел в кабинет врача и передал ему 10 тысяч драмов.
“Когда я спросил, как состояние Милены, он попросил привести ребенка к нему в кабинет для осмотра”,- сказал Геворк.
“Если ребенок активен, чувствует себя хорошо, то правильнее обследовать его в кабинете ЛОР, а не в палате, так как для этого необходимы условия, инструменты»,- пояснил директор медцентра Р.Саакян.
Однако, по словам Геворка, на следующий день после операции Милена не чувствовала себя «хорошо и не была активной», как представил ситуацию врач Афян.
«Я сообщил ему, что у ребенка болит живот, а он сказал, что и живот может болеть, и уши, что после операции это нормально»,- рассказал Геворк. Когда он нес ребенка на руках в кабинет врача, то почувствовал у нее изо рта запах. Однако врач, открыв ложечкой рот ребенка и осмотрев, заявил, что все нормально, и можно выписывать. В больнице медсестры не мерили ребенку температуру, а в ответ на просьбы родителей давали неисправный термометр. При выписке девочка жаловалась на боли в животе, и отец попросил сделать хотя бы укол анальгина и димедрола. После того, как укол был сделан, родители забрали ребенка домой.
Дома Милена продолжала жаловаться на боли в животе и тошноту, однако это не обеспокоило родителей, они решили, что это нормальный постоперационный процесс, как им объяснил врач Афян. Ночью девочка спала спокойно. “Утром, когда я уже был на работе, позвонила жена и сказала, что когда Милена наклонилась, чтобы надеть тапочки, у нее изо рта и носа началось сильное кровотечение. Моя мать и жена сразу повезли ребенка в больницу”,- рассказал Геворк.
По словам Нарине, когда Милену привезли в больнцу, там находились заведующий хирургическим отделением Эдуард Меликян и несколько медсестер, однако “они помощь не оказали”. Одна из медсестер заявила: “Вы привезли сюда мертвого ребенка и хотите, чтобы мы его спасли?”
Эдуард Меликян подтвердил, что в момент, когда ребенка привезли в больницу, он находился в приемной. “Я сразу уложил девочку на кровать, но при осмотре увидел, что ее зрачки расширены, а работа сердца прекращена. То есть она уже была мертва. Сделал массаж сердца. Судмедэкспертиза скоро даст точный ответ, однако мне кажется, что в данном случае следует говорить не о крупном кровеносном сосуде. Вскрытие показало, что кровь попала в желудок ребенка, что вызвало рвоту, в результате чего кровь заполнила дыхательные пути, что и привела к асфиксии”,- сказал врач.
По его словам, они сделали все возможное, чтобы спасти ребенка, но было слишком поздно. Между тем Геворк убежден, что в первые минуты, когда его дочка была доставлена в больницу, она была еще жива.
«Я приехал очень быстро. Ребенок лежал в приемной, изо рта вытекло немного крови, и когда я почистил ее рукой, то почувствовал, что она еще теплая. Мы с братом искали врача и медсестру, чтобы сказать, что ребенок жив. Ругались, в ярости все разбили, но ни один врач, ни одна медсестра не вышли из кабинета, не оказали помощь”.
Милена умерла в приемной.
Что могло вызвать столь резкое ухудшение состояния девочки после операции? Директор больнцы Роберт Саакян считает, что ей дали твердую пищу. “Хотя причины станут ясны после судмедэкспертизы, мне кажется, что ребенок принял твердую пищу, которая вызвала легкое повреждение слизистой, и началось медленное кровотечение. Это длилось долго, поскольку то количество крови, которое ребенок вырвал, было довольно большим”.
Родители опровергают слова врача и утверждают, что на следующий день Милена даже воду пила с трудом, поэтому ее кормили мягкой пищей.
По словам врача Эдуарда Меликяна, после такой операции болей в животе и тошноты быть не должно. А то, почему Айк Сафян посчитал нормальным, что после операции по удалению миндалин у Милены начались боли в животе, слабость и тошнота, нам не удалось выяснить – на рабочем месте его не было, а на телефонные звонки он не отвечал. Директор медцентра сообщил, что в эти дни его вызывают в следственное управление, “ведется серьезное расследование”.