Վարդան Ղուկասյանը պատրաստ է մտնել «սրբազան պարտքի» տակ
Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը «Հետքի» հետ զրույցում հաստատեց տեղեկությունը, որ մեծանուն գրող Հովհաննես Թումանյանի Թբլիսիի տունը գնելու են ինքն ու իր եղբայրները:
«Դա ինձ համար մեծ պատիվ է, որ համայն հայության մեծ բանաստեղծի բնակարանը Ղուկասյան եղբայրները գնեն եւ նվիրեն հայ ազգին: Երբ իմացա, որ գնողներ չկան, մեծ ցանկություն հայտնեցի, որ կարող ենք եղբայրներով գնել բնակարանը եւ մտնել այդ սրբազան պարտքի տակ»,- ասում է Վարդան Ղուկասյանը:
Ըստ Գյումրու քաղաքապետի` տունը գնելուց հետո այն հանձնելու են Թիֆլիսի հայ համայնքին, ինչպես որ հայտարարել են կառավարությունն ու գրողների միությունը:
«Ոնց նպատակահարմար գտան, այդպես էլ կանենք: Տալու ենք տունը մեր ազգին, մենք ի՞նչ պիտի անենք»,- ավելացրեց Վ. Ղուկասյանը:
Քաղաքապետը Թումանյանի տան գնի վերաբերյալ տեղեկություն ստացել է հեռուստատեսությունից , այն էլ` իրարամերժ:
«Լսել եմ 70.000 եւ 100.000 դոլար: Երբ պահը գա, որ ասեն X գումար արժե տունը, պատրաստ ենք այդ գումարը հատկացնել»,- ավելացրեց Վարդան Ղուկասյանը:

Вардан Гукасян готов влезть в “священный долг”
Мэр Гюмри Вардан Гукасян в беседе с “Hetq”-ом подтвердил сведения о том, что дом великого армянского писателя Ованнеса Туманяна в Тбилиси собираются купить он и его братья.
“Для меня огромная честь, что братья Гукасяны купят квартиру поэта всего армянства и подарят ее армянскому народу. Когда я узнал, что покупателей нет, я сказал, что мы с братьями готовы купить квартиру и влезть в этот священный долг”,- отметил Вардан Гукасян.
По словам мэра, после покупки дом будет передан армянской общине Тбилиси, как и было сказано правительству и Союзу писателей Армении.
“Как сочли целесообразным, так мы и поступим – передадим дом нашему народу”,- добавил В.Гукасян.
Информацию о стоимости дома Туманян мэр Гюмри услышал по телевидению.
“Называли разные цены – 70.000 и 100.000 долларов. Когда придет время, и скажут, что стоимость дома составляет Х, мы выделим эту сумму“,- добавил Вардан Гукасян.