Ծառուկյանը Թումանյանի տունը չի գնի՞
ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Շառուկյանի մամուլի խոսնակ Խաչիկ Գալստյանը «Հետքի» հետ զրույցում չհաստատեց այն լուրը, թե Թբլիսիում գտնվող Հովհաննես Թումանյանի տունը ձեռք է բերելու Գագիկ Ծառուկյանը։
Հիշեցնենք, որ մեծանուն գրողի ծոռնուհի Իրմա Սաֆրազբեկյանը վերջերս վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մոտ կայացած խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել էր, որ իր պապի` Թբլիսիում գտնվող տունն արդեն գնորդ ունի։
Քննարկման ժամանակ առաջարկվել է մի քանի տարբեակ, ընդհուպ` համահայկական դրամահավաք իրականացնելն ու հիմնադրամներ կազմավորելը։ Թե իրականում ինչ քայլեր է ձեռնարկվելու գրողի տունը գնելու վերաբերյալ, առայժմ պարզ չէ: Մշակույթի նախարարությունում նույնպես քննարկումներ են անցկացվում:

Царукян не купит дом Ованнеса Туманяна?
Прессс-секретарь председателя партии “Процветающая Армения” Хачик Галстян в беседе с “Hetq”-ом не подтвердил информацию о том, что дом в Тбилиси, где жил Ованнес Туманян, намерен купить Гагик Царукян.
Напомним, что на состоявшемся недавно совещании у премьер-министра Тиграна Саркисяна внучка выдающегося армянского поэта Ирма Сафразбекян заявила, что нашелся покупатель тбилисского дома ее деда.
В ходе обсуждения было предложено несколько вариантов, вплоть до организации общенационального сбора пожертвований и создания фондов. Пока неясно, какие конкретные шаги будут предприняты с целью приобретения дома Туманяна. Обсуждения проводит также министерство культуры РА.