Ծիրանի բերքը կանխատեսածից 2 անգամ քիչ է
Մի քանի օր տեղացող անձրեւները զգալի վնաս են հասցրել հատկապես Արարատյան դաշտավայրի պտղատու այգիներին: Արմավիրի մարզում գերխոնավությունից արդեն գլուխ են բարձրացրել սնկային հիվանդությունները:
Արմավիրի մարզպետարանի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության պետ Արթուր Այվազյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ բոլոր գյուղերին բաժանվել են տեղեկատվական թերթիկներ, թե ինչ թունաքիմիկատներով պայքարեն հիվանդության դեմ: Վարչության պետը չկարողացավ ասել, թե անձրեւներն ինչ չափի վնաս են հասցրել գյուղատնտեսությանը: Նա խոստացավ թվերը ներկայացնել ավելի ուշ: Նշենք, որ Արմավիրի մարզն ունի մոտ 8200 հա պտղատու այգիներ:
Տեղացած անձրեւներn օգտակար են միայն հացահատիկի ցանքատարածություններին, սակայն, եթե տեղումները շարունակվեն, օգուտը կվերածվի վնասի:
Անձրեւների պատճառով այս տարի պակաս կլինի նաեւ ծիրանի բերքը: Մարզպետարանը կանխատեսել էր, որ այս տարի մարզը կունենա մոտ 40 հազար տոննա ծիրան, սակայն բերքը կրկնակի քիչ է:
«Այս պահի դրությամբ կանխատեսում ենք, որ կունենանք 20-25 հազար տոննա ծիրան: Չեմ կարող կոնկրետ ասել, թե ինչու բերքի կորուստ ունեցանք, երեւի անձրեւների պատճառով փոշոտում լավ չեղավ»,- ավելացրեց Արթուր Այվազյանը:

Урожай абрикосов ожидается вдвое меньше предусмотренного
Длившиеся несколько дней дожди нанесли значительный ущерб в основном фруктовым садам Араратской долины. В Армавирской области из-за большой влажности уже дают о себе знать грибковые заболевания.
Начальник управления по сельскому хозяйству и экологии администрации Армавирской области Артур Айвазян в беседе с корреспондентом "Hetq"-а сказал, что всем селам розданы памятки о том, какие ядохимикаты следует использовать при той или иной болезни.
Айвазян не смог назвать размер ущерба, нанесенного многодневными дождями, пообещав представить цифры позже. Отметим, что в Амавирской области плодовые сады занимают около 8200 гектаров.
Выпавшие дожди благоприятно сказались лишь на зерновых угодьях, но если осадки будут продолжаться, то польза превратится во вред.
В этом году из-за дождей меньше будет и урожай абрикосов. Согласно прогнозам областной администрации, в этом году область должна была получить 40 тысяч тонн абрикосов, однако теперь эта цифра будет вдвое меньше.
"В настоящее время предусматриваем получить 20-25 тысяч тонн абрикосов. Не могут конкретно сказать, почему мы потеряли половину урожая. Наверное, дожди помешали нормальному опылению",- отметил А.Айвазян.