15-ամյա Հակոբը դպրոցից դուրս է եկել, որ աշխատի
Գագիկ Ֆրունջյանը կնոջ և 6 անչափահաս երեխաների հետ ապրում է Արմավիրի մարզի Ակնաշեն համայնքում: Ընտանիքի ամենափոքր անդամը՝ Ալենը, 2 տարեկան է: Ամուսիններն ապրել են Երևանում, սակայն Գագիկի ազգականներից մեկի հետ ծագած դատական գործի հետևանքով հայտնվել են փողոցում և ստիպված տեղափոխվել գյուղ՝ կնոջ հայրական կիսակառույց տուն:
Արդեն 9 տարի է` ապրում են Ակնաշենում և ընտելացել են գյուղական կյանքին, սակայն նրանց սպառնում է ևս մեկ «տեղահանում»: Գագիկի կնոջ՝ Ջուլիետայի ծնողները տեւական ժամանակ Հայաստանում չէին, դեկտեմբերին վերադառնում են: Կիսակառույց տունը փոքր է, և հնարավոր չէ երկու ընտանիքի համատեղ տնտեսության վարումը, ուստի Գագիկը կնոջ և 6 անչափահաս երեխաների հետ պետք է լքի բնակավայրը: Մտածում են վարձով բնակարան կամ տուն գտնելու մասին, սակայն ի վիճակի չեն: Գյուղում գտել են տուն՝ ամսական 35.000 դրամ վարձավճարով, բայց պահանջում են մի քանի ամսվա գումարը միանգամից վճարել, ինչն ընտանիքն ի վիճակի չի անել:
Գագիկն ու կինը ամառվա ամիսներին բանվորություն են անում գյուղացիների հողամասերում: Ձմռանն էլ գրեթե պարապ չեն մնում, եթե Գագիկի առողջական վիճակը թույլ է տալիս: Վերջինս արդեն 3 տարի է` բրոնխային ասթմայով է հիվանդ և հաճախ է հիվանդանոցում պառկում: Ձմռան ամիսներին բանվորություն են անում ջերմոցներում, ինչը հակացուցված է Գագիկին, սակայն վերջինս բժիշկների ցուցումներին չի հետևում, ինչն էլ սրում է առողջական վիճակը:
Գագիկը պատմեց, որ ամռան ամիսներին աշխատում է օրական 5000 դրամ վարձավճարով, ձմռանն ավելի քիչ են վարձատրում՝ 3000 դրամ: Եթե այդ գործն էլ չանի, երեխաները սոված կմնան: Ընտանիքը ստանում է ամսական 60 հազար դրամ նպաստ: Ամուսիններով փորձում են անել ամեն ինչ, որպեսզի երեխաների սննդի գումարն ապահովեն: Մինչդեռ, գնալով ծանրանում է ընտանիքի սոցիալական վիճակը: Կայուն աշխատանք չկա, իսկ Գագիկի առողջական վիճակը վատթարանում է:
9-րդ դասարանն ավարտելուց հետո դպրոցից դուրս է եկել ավագ որդին՝ Հակոբը: Նա դեռևս դպրոցում սովորելու ժամանակ, դասերից հետո օրական 2000 դրամով աշխատել է գյուղացիներից մեկի խանութում: Արկղերից հյութերն է դատարկել և դասավորել: Երբ Գագիկի առողջական վիճակը վատացել է, իսկ Ջուլիետան խնամել է ամուսնուն, 8 հոգանոց ընտանիքն օրերով ապրել է Հակոբի վաստակած 2000 դրամով: Հակոբը ևս առողջական խնդիրներ ունի:
Մայրը՝ Ջուլիետա Մկրտչյանը, պատմեց, որ ավագ որդու ձվապարկի մեջ հեղուկ է հավաքվում: Վարկով գումար են վերցրել՝ 180.000 դրամ, և Վաղարշապատի հիվանդանոցում վիրահատել են Հակոբին: Երկրորդ վիրահատության անհրաժեշտությունն է առաջացել, այս անգամ բժիշկները պահանջում են 240.000 դրամ: Սակայն առաջին վարկը չեն կարողացել ամբողջությամբ և ժամանակին մարել, հայտնվել են «սև ցուցակում» և հիմա վիրահատության համար գումար չունեն: Հակոբը ցավեր ունի, և վիրահատությունն ուշացնելու դեպքում նրան սպառնում է անպտղություն:
Գագիկը պատմեց, որ ժամանակ առ ժամանակ համայնքապետարանից ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել են, բայց դա րոպեական հարց է լուծել: Թե Գագիկը, թե Ջուլիետան իրենց վիճակի համար որևէ մեկին չեն մեղադրում, որևէ մեկից պահանջներ չունեն: Նշում են, որ բացի համայնքապետարանից, այլ մարմինների երբևէ օգնության համար չեն դիմել։ Ջուլիետան պատմում էր, որ իրենց դժվարություններն ի հայտ են եկել մոտ 3 տարի առաջ: Քանի դեռ ամուսինն առողջ էր, նորմալ կարողանում էին աշխատել, երեխաներին պահել:
«Շատ ժամանակ մեծ երեխաներն են փոքրերին խնամում, որ ես կարողանամ աշխատել: Գագիկին երեկ ուշ ժամի եմ հիվանդանոց տարել, խեղդվում էր, երեխաները մենակ էին մնացել»,- ասում է Ջուլիետան: Կինը պատմեց, որ Գագիկը ամսվա ընթացքում 3 անգամ հիվանդանոցում պառկում է: Գագիկը թեև հաշմանդամության կարգ ստանալու փաստաթղթերով նոր է զբաղվում, քանի որ նպաստառու են, բուժօգնությունն անվճար է, իսկ դեղերի համար վճարում են, ինչը ոչ միշտ է հաջողվում: Նույն կարգը չի տարածվում որդու՝ Հակոբի վրա, քանի որ վիրահատությունն անվճար չեն իրականացնում:
Ջուլիետան պատմեց, որ Երևանում ապրելու տարիներին ամուսինը շինաշխատանքներ է կատարել, և ամեն ինչով ապահովված են եղել: Ջուլիետայի ասելով, երևի դա է եղել պատճառը, որ դարձյալ ցանկացել են երեխաներ ունենալ, և 3 երեխաները ծնվել են գյուղում: Սակայն, այժմ դժվարությունների առաջ են կանգնել և որևէ մեկից ակնկալիք չունեն:

15-летний Акоп оставил школу, чтобы помогать семье
Гагик Фрунджян вместе с женой и шестью несовершеннолетними детьми живет в селе Акнашен Армавирской области. Самому маленькому из детей, Алену, два года. Супруги жили в Ереване, но из-за судебной тяжбы с родственниками Гагик оказался на улице и вынужден был переехать в Акнашен, в недостроенный дом родителей жены.
Семья живет здесь девять лет и уже привыкла к деревенской жизни. Но очень скоро Фрунджянам грозит новое “переселение”. Родители Джульетты, жены Гагика, долгое время отсутствовали из Армении, но в декабре они собираются вернуться. Недостроенный дом небольшой, две семьи поместиться в нем не могут. Поэтому Гагику с женой и детьми придется покинуть дом тестя и искать съемное жилье. Они нашли в селе дом за 35 тысяч драмов в месяц, но владельцы требуют плату за несколько месяцев вперед, что семье не по карману.
Летом Гагик и его жена трудятся на земельных участках односельчан. Зимой тоже не сидят без дела, если, конечно, здоровье Гагика позволяет. Он уже три года болеет бронхиальной астмой и часто попадает в больницу. Зимой супруги работают в теплицах, что Гагику противопоказано, однако он не следует рекомендациям врачей, а в результате его состояние ухудшается.
В летние месяцы Гагик работает за 5000 драмов в день, зимой – за 3000 драмов. Если он не найдет работу, дети останутся голодными. Семья получает пособие в 60 тысяч драмов. Супруги стараются, чтобы дети всегда были обеспечены едой, между тем социальное положение семьи постепенно ухудшается. Стабильной работы нет, а здоровье Гагика становится все хуже.
Старший сын Фрунджянов, Акоп, после окончания 9-го класса оставил школу. Он еще во время учебы после занятий работал за 2000 драмов в день в местном магазине. Мальчик разгружал ящики с соком и раскладывал пакеты на полке. У Акопа тоже есть проблемы со здоровьем, ему требуется операция. Семья взяла в кредит 180 тысяч драмов на операцию, но вскоре потребовалась вторая операция, за которую нужно заплатить 240 тысяч. Таких денег у семьи нет. У Акопа часто бывают боли, к тому же если не сделать операцию вовремя, ему грозит бесплодие.
Время от времени Гагик получает финансовую помощь от местной администрации, но эти деньги позволяют решать сиюминутные проблемы. Ни Гагик, ни Джульетта никого не винят в сложившейся ситауции. По словам Джульетты, трудности у них возникли три года назад. Пока муж был здоров, им удавалось нормально работать и содержать детей.
“Старшие часто ухаживают за младшими, чтобы я могла работать. Вчера Гагика забрали в больницу, он задыхался, дети остались одни”,- рассказала Джульетта. По ее словам, муж три раза в месяц ложится в больницу. Лечение для него бесплатное, так как семья получает пособие, а вот за лекарства приходится платить, что не всегда удается. На Акопа это порядок не распространяется, поэтому операцию ему бесплатно не делают.
Когда Фрунджяны жили в Ереване, Гагик работал строителем. Тогда семья жила обеспеченно. Именно это, по словам Джульетты, вызвало у них желание иметь много детей. Сейчас же они столкнулись с трудностями, однако ни от кого помощи не ждут.