Շանթ Հարությունյանն ազատ արձակվեց «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից
«Ցեղակրոն» կուսակցության առաջնորդ Շանթ Հարությունյանը քիչ առաջ համաներմամբ ազատ արձակվեց «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ից: Այս մասին «Հետք»-ին հայտնեցին Քրեակատարողական ծառայությունից:
Նշենք, որ Էրեբունի-Երևանի հիմնադրման 2800 և Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության 100-ամյակի առթիվ հայտարարված համաներումը տարածվում է Հարությունյանի վրա:
Համաներում հայտարարելու մասին օրենքն ուժի մեջ է մտել այսօրվանից, և քրեակատարողական ծառայության փոխանցմամբ` քրեակատարողական հիմնարկներում համաներմամբ դատապարտյալներին ազատելու գործընթացը սկսվել է:
Հիշեցնենք, որ Շանթ Հարությունյանը դատապարտվել էր 6 տարվա ազատազրկման 2013 թվականի Մաշտոցի պողոտայում տեղի ունեցած բախումներից հետո: Նա մեղավոր է ճանաչվել խուլիգանություն կատարելու մեջ, արդեն կրել է պատժի 5 տարին: Հարությունյանը հրաժարվել է պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակվել ու պնդում է, որ ինքն ու ընկերները պետք է արդարացվեն:
6 տարվա ազատազրկման դատապարտված Շանթը կտրականապես հրաժարվում էր դուրս գալ կալանավայրից, բաց ռեժիմով կրել պատիժը՝ պահանջելով արդարացում:
Շանթն ու մոտ մեկ տասնյակ ընկերները 2014 թվականին դատապարտվեցին 1-ից յոթ տարվա ազատազրկման՝ քաղաքական հնչեղության գործերով հայտնի Մնացական Մարտիրոսյանի կողմից:

Shant Harutyunyan, the leader of the Tseghakron political party arrested on November 5, 2013 for organizing a march in Yerevan entitled “The Revolution of Values” and sentenced to six years imprisonment, was released today from the Vardashen Penitentiary under a general amnesty.
The amnesty was issued on the occasion of the 100th anniversary of the Republic of Armenia and the 2800th anniversary of the founding of Yerevan.
In all, 38 protesters were arrested on that day when they set off fireworks as they made their way from Liberty Square to the Presidential Palace. Fourteen of the 38 were formally arrested on charges of hooliganism, and twelve were found guilty.
All but Harutyunyan were released after Nikol Pashinyan came to power in Armenia in the spring of this year.
Earlier, Harutyunyan said he would refuse being released under an amnesty and demanded that his conviction be overturned instead.