Բյուջե մուտք արված 1 մլն դոլարին համարժեք դրամի վճարումների տեղեկանքները ներկայացվելու են վարչապետին
Հոկտեմբերի 29-ին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին կներկայացվի պետական բյուջե մուտք արված 1 մլն դոլարին համարժեք դրամի վճարումների տեղեկանքները: Այս մասին այսօր կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետին կից պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանը:
«Բերքահավաք է տեղի ունենում, մեր արած աշխատանքի արդյունքները շոշափելի են, և այս տարվա վերջին ամիսներին կբերենք 1-ից ավելի միլիոն դոլարի մուտքեր»,- ասաց նա:
Սանասարյանի խոսքով՝ գումարի մի մասը պետբյուջե  է գանձվելու «Հայաստանի  բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր»-ից, «Լուսանշան» ՊՈԱԿ-ից և այլն:
«Մանրամասները կներկայացվեն, և հարուցված գործը կփակվի, և արդեն իրավապահները կարող են ներկայացնել գործի մանրամասները»,- ասաց Դավիթ Սանասարյանը։
Սանասարյանը նաև անդրադարձավ բուհերում կատարված ստուգումներին․ Ագրարային համալսարանում ստուգումները վերջացրել են, իսկ Երևանի պետական համալսարանում ավարտական փուլում են:
«Ագրարային համալսարանի նախկին ռեկտորը համաձայնել է 350 մլն դրամ վճարել պետբյուջե պետությանը վնաս հասցնելու համար, և հիմա իրավապահների հետ փորձում ենք հասկանալ ճանապարհները»,- տեղեկացրեց Սանասարյանը:
Դավիթ Սանասարյանը չհերքեց՝ ԵՊՀ-ում ևս լուրջ խախտումներ կան։
«Նախնական տվյալներով՝ երկու անգամ կամ ավելի գերազանցելու է Ագրարային համալսարանի խախտումներին»,- ասաց նա:

Николу Пашиняну будут представлены платежные квитанции о перечислении в госбюджет 1 млн долларов
29 октября исполняющему обязанности премьер-министра Николу Пашиняну будут представлены платежные квитанции, подтверждающие перечисление в госбюджет суммы, эквивалентной 1 млн долларов. Об этом сообщил сегодня журналистам по завершении заседания начальник Службы государственного контроля Давид Санасарян.
“Идет сбор “урожая”. Результаты нашей работы весьма ощутимы. В последние месяцы этого года мы обеспечим поступления на сумму более одного миллиона долларов”,- отметил Санасарян.
По словам начальника СГК, часть суммы будет взыскана с компании “Высоковольтные электросети Армении”, ГНКО “Лусаншан” и других организаций.
“Возбужденное уголовное дело будет закрыто, после чего правоохранители смогут представить детали”,- сказал Давид Санасарян.
Он коснулся и проверок, проведенных в высших учебных заведениях. В Аграрном университете проверки завершены, в Ереванском государственном университете пока продолжаются.
“Ректор Аграрного университета согласился перечислить в госбюджет причиненный государству ущерб в размере 350 млн драмов”,- сообщил начальник СГК.
Санасарян не отрицал, что серьезные нарушения выявлены и в ЕГУ. “По предварительным данным эта сумма вдвое превышает размер ущерба, установленного в ходе проверки в Аграрном университете”,- сказал Давид Санасарян.