«Ելք» խմբակցությունը վարչապետի պաշտոնում առաջադրել է Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը
ԱԺ «Ելք» խմբակցությունը վարչապետի պաշտոնում առաջադրել է վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը: Այս մասին խորհրդարանում հայտարարեց «Ելք» խմբակցության ղեկավար Լենա Նազարյանը:
Նազարյանի խոսքով՝ առաջադրումը ֆորմալ բնույթ է կրում, անհրաժեշտ է ապահովել Սահմանադրությամբ նախատեսված իրավական կարգավորումները: Պատգամավորը կոչ արեց գործընկերներին դեմ քվեարկել Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությանը՝ չխոչընդոտելով խորհրդարանի լուծարմանը:
Ելք խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի հատուկ նիստին՝ պահպանելով սահմանադրությամբ նախատեսված բոլոր ընթացակարգերը:
Տեղեկացնենք, որ վարչապետի թեկնածուների առաջադրման ժամկետը լրանում է այսօր 18.00-ին: ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից մեզ փոխանցեցին, որ այս պահին առաջադրված է միայն Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը:
Ըստ Սահմանադրության՝ եթե վարչապետ չի ընտրվում, ապա ընտրությունից մեկ շաբաթ անց անցկացվում է վարչապետի նոր ընտրություն, որին մասնակցելու իրավունք ունեն պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի առաջադրած վարչապետի թեկնածուները: Եթե այդ դեպքում էլ վարչապետ չի ընտրվում, ապա Ազգային ժողովն արձակվում է իրավունքի ուժով: Ըստ ԱԺ կանոնակարգ Սահմանադրական օրենքի՝ թեկնածուներին ներկայացնելու համար հատկացվում է մինչև 15-ական րոպե, թեկնածուների ելույթների համար՝ մինչև մեկ ժամ, թեկնածուների եզրափակիչ ելույթների համար՝ մինչև երեսնական րոպե։ Ելույթից հետո թեկնածուին ներկայացնող անձին և թեկնածուին կարող են հարցեր տալ, ելույթներից հետո կարող է լինել մտքերի փոխանակություն, այսինքն ելույթներով հանդես գան պատգամավորները։
Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետի պաշտոնում ընտրվել է մայիսի ութին՝ 59 կողմ, 42 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։
Վարչապետ Փաշինյանը հրաժարական է ներկայացրել հոկտեմբերի 16-ին՝ խորհրդարանի լուծարման և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու նպատակով: Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականից հետո թե՛ Նիկոլ Փաշինյանը, թե՛ կառավարության անդամները շարունակում են կատարել Սահմանադրությամբ ընձեռված ժամանակավոր պաշտոնակատարի լիազորությունները:

Фракция “Елк” выдвинула на пост премьер-министра кандидатуру Никола Пашиняна
Парламентская фракция “Елк” выдвинула на пост премьер-министра временно исполняющего обязанности главы правительства Никола Пашиняна. Об этом заявила в парламенте лидер фракции Лена Назарян.
По словам депутата, выдвижение кандидатуры Пашиняна носит формальный характер, поскольку необходимо обеспечить предусмотренные Конституцией правовые регулирования. Назарян призвала коллег проголосовать против кандидатуры Никола Пашиняна, чтобы не препятствоват роспуску парламента.
Другой депутат фракции “Елк”, Ален Симонян, на встрече с журналистами сказал, что Никол Пашинян примет участие в специальном заседании с сохранением все предусмотренных Конституцией процедур.
Симонян сообщил, что завтра будет созвано специальное заседание парламента, на котором предстоит обсуждение вопроса избрания премьера.
Отметим, что срок выдвижения кандидатов на пост главы правительства истекает сегодня в 18.00. На данный момент предложена лишь кандидатура Никола Пашиняна.
Согласно Конституции, если премьер не будет избран, то через неделю состоятся новые выборы. Если и на этот раз не удается выбрать главу правительства, то Национальное Собрание будет распущено.
Никол Пашинян был избран на пост премьер-министра 8 мая. За него проголосовали 59 депутатов, против - 42 депутата.
Премьер подал в отставку 16 октября с целью роспуска парламента и проведения внеочередных парламентских выборов. После отставки правительство во главе с Пашиняном продолжает временно исполнять свои обязанности.