Armenia360. Նվեր՝ Երեւանի 2800-ամյակին
Երկու տարի առաջ ամերիկահայ ինժեներ-ծրագրավորող Ջո Ջոհաննես Հակոբյանը տեսավ Երեւանն ու Google-ի քարտեզում պարզելով, որ Հայաստանի մայրաքաղաքի փողոցներում 360 աստիճանով ինտերակտիվ զբոսանքի հնարավորություն չկա` նախաձեռնեց փողոցների լուսանկարահանում։
Ստեղծվեց Armenia360 նախագիծը, ձեւավորվեց փոքր թիմ, որն առ այսօր Հայաստանը քարտեզագրում է 360 աստիճան տեխնոլոգիայով։ Ծրագրի շնորհիվ հնարավոր է Google Street View ծրագրով Երեւանի կենտրոնական փողոցներում ինտերակտիվ տուր անցկացնել։ Դրա համար պարզապես պետք է Google-ի քարտեզում որոնել Երեւանը, ներքեւի աջ անկյունի դեղին մարդուկին ակտիվացնել եւ տեղափոխել կապույտով ներկված փողոցներից որեւէ մեկը։ Այնուհետեւ սլաքների վրա սեղմելով` կարելի է տեղաշարժվել ցանկացած ուղղությամբ։
360 աստիճան տեխնոլոգիայով նկարահանումների շնորհիվ մեր տարածաշրջանի երկրներից ինտերակտիվ են միայն Թուրքիայի որոշ քաղաքներ։ Թուրքական քաղաքները նկարահանել է Google-ը։ Բաքվի եւ Թբիլիսիի, ինչպես նաեւ Թեհրանի առանձին փողոցներ լուսանկարված են, սակայն հնարավոր չէ փողոցներում վիրտուալ տեղաշարժ կատարել։
Armenia360-ի հայաստանյան ղեկավար Աննա Սիմոնյանն ասում է, որ տարածաշրջանի քաղաքական լարված դրությունը հաշվի առնելով` Ադրբեջանի օրենսդրությամբ արգելվել է նկարահանել Բաքվի փողոցները։ Հայաստանում նման արգելք չկա։ Բայց Google ընկերությունը, հաշվի առնելով նույն քաղաքական իրավիճակը, ձեռնպահ է մնացել նաեւ Երեւանի փողոցները նկարելուց։ Երբ Armenia360 թիմը կատարել է առաջին 10 հազար լուսանկարը, Google-ը նրան հայտնել է իր վստահության մասին։ Այս տարվա մայիսին Ջոն եւ Աննան հրավիրվել են ընկերության կենտրոնական գրասենյակ` վերապատրաստման։
«Փոքր թիմով ենք անում ամեն ինչ։ Ընտանիքս է օգնում, վարորդ ենք վարձել։ Ջոն իր երկու տարվա աշխատավարձն ուղղել է ծրագրի իրականացմանը։ Նա ի սկզբանե ցանկացել է Հայաստանի համար օգտակար գործ անել մոր՝ Ալիս Առաքելյան-Հակոբյանի հիշատակին։ Ու քանի որ Երեւանում մեծ ծավալի աշխատանք ենք կատարել, դա նվիրում ենք մայրաքաղաքի 2800-ամյակին»,- պատմում է Աննա Սիմոնյանը։
Այս պահի դրությամբ արվել է ավելի քան 100 հազար լուսանկար, որից 2000-ը` առաջին տարում։ Ջոն ինքն է արել առաջին լուսանկարները։ Ջոն հեծանիվով պտտվել է մայրաքաղաք Երեւանով` սաղավարտին 360 աստիճանով նկարող տեսախցիկ։ Նա պատմում է, որ երեւանցիները չէին հասկանում իր մտադրությունը եւ երբեմն ծիծաղում էին, թե՝ այս տարօրինակ սաղավարտով հեծանվորդն ի՞նչ է անում Երեւանի փողոցներում։
Առաջին փուլում աշխատել են թույլ տեսախցիկներով, իսկ հիմա Google ընկերությունը ժամանակավորապես տրամադրել է ավելի որակյալ եւ պրոֆեսիոնալ տեսախցիկ։
Հիմա թիմը ֆինանսական խնդրի առաջ է։ Անհրաժեշտ է ձեռք բերել սեփական տեսախցիկ եւ ավարտին հասցնել ծրագիրը։ Armenia360 թիմը նպատակ ունի լուսանկարել նաեւ Հայաստանի՝ բնակչության թվով 10 ամենամեծ քաղաքները։ Խոսքը Երեւանի, Գյումրու, Վանաձորի, Վաղարշապատի, Աբովյանի, Կապանի, Հրազդանի, Արմավիրի, Արտաշատի եւ Իջեւանի մասին է։ Սրա համար անհրաժեշտ է 33-35 հազար ԱՄՆ դոլար։ Ֆոնդահայթայթումը կազմակերպվել է Indiegogo-ում։
Եթե դրամահավաքը հաջողվի, ապա թիմը պատրաստվում է այս ցանկին միացնել նաեւ Ջերմուկը, Ծաղկաձորը, Գառնին, Տաթեւը, Մարտունին ու Արցախի որոշ բնակավայրեր։ Այդ նպատակով համագործակցություն է ստեղծվել Արցախի տուրիզմի կոմիտեի հետ։
Armenia360 թիմում վստահ են, որ զբոսաշրջիկներ ներգրավելու համար սա անչափ կարեւոր է։ Արդեն արված աշխատանքը Google-ի քարտեզում ունեցել է 9,5 մլն դիտում։

“Armenia360”: подарок к 2800-летию Еревана
Два года назад американский инженер-программист армянского происхождения Джо-Джоаннес Акопян побывал в Ереване. Тогда же он обнаружил, что на карте Google невозможно совершить 360-градусную интерактивную прогулку по улицам армянской столицы. После этого Джо начал делать фотографии улиц Еревана.
Он разработал проект “Armenia360”, сформировал небольшую команду, которая занимается картографированием Армении по технологии 360 градусов. Благодаря этому проекту можно с помощью программы Google Street View провести интерактивный тур по центру Еревана. Для этого нужно просто найти на карте Google Ереван, в нижнем правом углу активизировать желтого человечка и переместить его на одну из окрашенных в синий цвет улиц. Затем, нажимая на стрелки, можно перемещаться в любом направлении.
В нашем регионе интерактивная прогулка с обзором в 360 градусов возможна только по некоторым городам Турции. В этих городах видеосъемку проводила компания Google. В Баку, Тбилиси и Тегеране сделаны фотографии отдельных улиц, однако виртуально перемещаться по ним нельзя.
По словам руководителя проекта “Armenia360” в Армении Анны Симонян, учитывая напряженную политическую ситуаци в регионе, в Азербайджане закон запрещает проводить видеосъемку улиц Баку. В Армении такого запрета нет, однако компания Google, учитывая всё ту же политическую ситуацию, воздержалась от видеосъемки улиц Еревана. После того, как команда “Armenia360” сделала первые 10 тысяч фотографий, Google заявила о своем доверии к ней. А в мае этого года Джо и Анна были приглашены на стажировку в центральный офис компании.
“Мы все делаем нашей маленькой командой, моя семья помогает, наняли водителя. Джо вложил в реализацию проекта свою зарплату за два года. Он с самого начала хотел сделать что-то полезное для Армении в память о своей матери – Алис Аракелян-Акопян. А поскольку в Ереване мы проделали огромный объем работы, то решили, что это будет наш подарок к 2800-летию Еревана”,- сказала Анна Симонян.
На данный момент сделано более 100 тысяч фотоснимков, из них 2000 в первый год работы. Первые фотографии Джон делал сам. Он проехал на велосипеде по Еревану, прикрепив к своему шлему 360-градусную видеокамеру. По словам Джо, ереванцы не понимали, что делает на улицах Еревана этот парень со странным шлемом на голове.
На первом этапе работы использовались слабые видеокамеры, но потом компания Google временно предоставила команде более качественную профессиональную видеокамеру.
Сейчас команда Джо и Анны испытывает финансовые проблемы. Необходимо приобрести собственную видеокамеру и завершить проект. Команда “Armenia360” предусматривает также сделать фотографии десяти наиболее крупных городов Армении – Еревана, Гюмри, Ванадзора, Вагаршапата, Абовяна, Капана, Раздана, Армавира, Арташата и Иджевана. Для этого необходимо 33-35 тысяч долларов. Сбор денег организован на Indiegogo.
Если все пойдет успешно, то команда планирует включить в этот список также Джермук, Цахкадзор, Гарни, Татев, Мартуни и некоторые населенными пункты Арцаха. С этой целью уже установлено сотрудничество с арцахским Комитетом туризма.
Команда “Armenia360” уверена, что этот проект имеет важное значение для привлечения в страну туристов. Проделанная работа уже имеет на карте Google 9,5 млн просмотров.