Նիկոլ Փաշինյան․ «Կոնյակի արտադրության ոլորտում լուրջ խնդիրներ ունենք»
Կառավարության նիստին վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովի ընթացքում Հայաստան ժամանած հյուրերը տպավորվել են հայկական գինով և կոնյակով։
«Մասնավորապես ինձ համար շատ հաճելի էր, որ Ֆրանսիայի նախագահը և առաջին տիկինը հարկ համարեցին արտահայտվել հայկական գինու և կոնյակի՝ իհարկե իրենց բառապաշարով բրենդիի որակի կապակցությամբ, ինչը շատ լավ է, և ոչ միայն նրանք: Ընդհանուր առմամբ մեր գինին և կոնյակը շատ լավ տպավորություն են գործել, ինչը նշանակում է, որ մենք կարողացել ենք հասնել գինու և կոնյակի արտադրության միջազգային որոշակի ստանդարտին։ Կարծում եմ, որ իսկապես պետք է քաջալերել մեր արտադրողներին, և կառավարությունը բոլոր միջոցները պետք է ձեռնարկի, որպեսզի մեր արտադրողներին կարողանանք աջակցել նոր շուկաներ մտնելու, ձեռք բերելու գործում»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ ներդրումային ծրագրերով պետք է աջակցել կոնյակագործներին, գինեգործերին՝ արտադրանքի ծավալները մեծացնելու հարցում:
Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ միջնաժամկետ հեռանկարում կարող են Հայաստանում մշակվող խաղողի ծավալների խնդիրներ լինել, ուստի գյուղատնտեսության նախարարությունը պետք է շատ ինտենսիվ աշխատի, որպեսզի խաղողի այգիների ծավալները, մշակման կուլտուրան և որակը, ինչպես նաև հակակարկտային պաշտպանության, ոռոգման խնդիրը պատշաճ մակարդակի լինի։
«Կոնյակի արտադրության ոլորտը, ըստ էության, համարում ենք կայացած, բայց այդտեղ էլ ունենք լուրջ խնդիրներ և այդ խնդիրները, այսպես ասած, ոչ իրական արտադրանքի սպառումն է և տարածումը հատկապես ԵԱՏՄ տարածքում: Այսինքն՝ հայկական անվան տակ տարածվող այն խմիչքները, որոնք իրականում հայկական կոնյակ չեն, այստեղ պետք է լուրջ վերահսկողություն կարողանանք ապահովել մթերման ծավալների առումով, որ չստացվի՝ որոշ անբարեխիղճ արտադրողներ այլ երկրներից այլ ծագման սպիրտ ներկրեն, թեկուզ ոչ հայկական կոնյակի սպիրտ ներկրեն, և դա հայկական կոնյակի անվան տակ արտահանեն, ինչը բրենդի հեղինակության վրա լրջագույն նեգատիվ ազդեցություն է ունենում»,- ասաց Փաշինյանը։

Никол Пашинян: “В сфере производства коньяка имеются серьезные проблемы”
На сегодняшнем заседании правительства временно исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян сообщил, что прибывшие в Ереван на саммит Франкофонии гости были впечатлены армянским вином и коньяком.
“В частности, мне было очень приятно, что президент и первая леди Франции посчитали нужным высказать мнение о качестве армянского вина и, как они выразились, бренди, что очень хорошо. И не только они. В целом, наши вино и коньяк произвели очень хорошее впечатление, а это значит, что в производстве вина и коньяка мы смогли добиться определенного международного стандарта. Думаю, необходимо поощрять наших производителей. Правительство должно принять все меры, чтобы помочь нашим производителям в освоении новых рынков”,- отметил Никол Пашинян.
Врио премьера подчеркнул, что посредством инвеститционных программ необходимо содействовать коньякоделам и виноделам в вопросе увеличения объемов производства. В среднесрочной перспективе в Армении могут возникнуть проблемы с объемами урожая винограда, поэтому Министерство сельского хозяйства должно очень интенсивно работать, чтобы обеспечить надлежащие объемы виноградников, качество винограда, а также решить вопросы противоградной защиты и орошения.
“Сферу производства коньяка мы, по сути, считаем состоявшейся, между тем там имеются серьезные проблемы. Речь идет о реализации фальшивой продукции в частности на территории ЕАЭС, когда под видом армянского коньяка реализуется продукция, которая не является армянской”,- отметил врио премьера, подчеркнув, что это негативно сказывается на репутации бренди.