Կարեւոր զանգ՝ բանդայի գործով
«Գառնիի Սուրիկի լավաշ» ընկերության սեփականատեր Սուրիկ Հակոբյանը անցյալ տարվա հոկտեմբերի վերջին «կարեւոր» հեռախոսազանգ է ստացել: Զանգահարողը նշել է իր անուն-ազգանունը, ներկայացել իբրեւ ԱԱԾ աշխատակից եւ ասել, որ համապատասխան վերաբերմունքի դիմաց բանդայի գործով կարող է վերացնել շատ կարեւոր ապացույց. զենքի վրայից ջնջել Արտուշ Հակոբյանի մատնահետքը:
«ԱԱԾ-ականը» Սուրիկ Հակոբնանին առաջարկել է այս կարեւոր հարցը քննարկել անձամբ որդու՝ կալանավորված Արտուշ Հակոբյանի հետ եւ հավելել է, որ ի վիճակի է նույնիսկ կեղծ անձնագրով քրեակատարողական հիմնարկում կազմակերպել հոր եւ որդու հանդիպումը:
Այս ամենը «Հետքին» պատմում է բանդայի պարագլուխ համարվող Արտուշ Հակոբյանի պաշտպան Հովիկ Արսենյանը եւ մանրամասնում, որ Սուրիկ Հակոբյանն «ամենակարող ԱԱԾ-ականին» այդպես էլ չի հանդիպել, փոխարենն իր միջնորդությամբ նախաքննական մարմինը հեռախոսազանգի հետ կապված Սուրիկ Հակոբյանին հարցաքննել է:
«Սուրիկ Հակոբյանն իրեն զանգահարողի հեռախոսահամարը պահել է: Դե, հիմա թող պարզեն՝ իրականում ո՞վ է նա, եւ այդ ամենն ի՞նչ նպատակ է հետապնդել»,- ասում է Հովիկ Արսենյանը: Նա բացառում է զանգահարողի ԱԱԾ-ական լինելը՝ շեշտելով, որ «ԱԱԾ-ն լուրջ կառույց է եւ նման գործելակերպ երբեք չի դրսեւորում»:
Իսկ ի՞նչ մատնահետքի մասին է խոսքը:
Անցյալ տարվա սեպտեմբերի 23-ին ոստիկանությունը Մյասնիկյան պողոտայում մեծ աղմուկով սկսեց հանցավոր խմբի վնասազերծումը, որին վերագրվում է մինչ այդ աղմկահարույց մի շարք ավազակային հարձակումների կատարումը: Վնասազերծման ընթացքում սեպտեմբերի 23-ին իրավապահները առգրավել են սպորտային պայուսակ՝ լցված հանցագործության գործիքներով, այդ թվում՝ զենք-զինամթերքով: Արդեն հաջորդ օրը՝ սեպտեմբերի 24-ին, ոստիկանության քրեագիտական վարչությունը եզրակացրել է, որ պայուսակում առկա զենքերից մեկի՝ «Մակարով» տեսակի ատրճանակի վրա առկա է Արտուշ Հակոբյանի բութ մատի հետքը:
Փաստաբան Հովիկ Արսենյանն ասում է, որ նախաքննական մարմինը պարտավոր էր 10 օրվա ընթացքում այս եզրակացության մասին պաշտպանական կողմին տեղեկացնել: Սակայն գործի որոշ նյութերին, այդ թվում՝ հիշյալ եզրակացությանը ծանոթանալու հնարավորություն իրեն տրվել է միայն ամիսներ անց՝ 2011 թ. դեկտեմբերի 17-ին, երբ «ԱԱԾ-ականը» արդեն զանգել էր, իսկ իրենք չգիտեին էլ, թե ինչ մատնահետք է վերջինս ուզում ջնջել:
«Երբ ես ծանոթացա այդ եզրակացությանը, որ նման մատնահետք գոյություն ունի, արդեն «մատս կծեցի»: Ահա թե ինչ: Ուրեմն, Սուրեն Հակոբյանը պետք է գումարը ձեռքին գնար որպես ԱԱԾ-ի աշխատակից ներկայացողի հետ հանդիպման, այդտեղ կաշառք տալու փորձի համար Սուրիկ Հակոբյանին կձերբակալեին ու կհայտարարեին, թե իբր փորձել է ապացույց վերացնել եւ հենց այս գործողությամբ էլ կհիմնավորեին ապացույցի՝ մատնահետքի գոյությունը,- ասում է Հովիկ Արսենյանը,- կարելի է ենթադրել, որ նախապես իրենք էլ շատ լավ գիտակցել են, որ այդ մատնահետքը շատ թույլ է, այդ ապացույցը, կոպիտ ասած՝ դեռ պետք է ծնեցնել, հաստատել այլ փաստական հանգամանքերով: Եվ ահա, խնդրեմ, նման սցենար է մտածվել»:
Ինքը՝ Արտուշ Հակոբյանը, կալանքի սանկցիայի կիրառման ժամանակ պատմել է, որ երբ իրեն ձերբակալել են, գցել են գետնին, ձեռքերը տարել հետ ու փորձել ինչ-որ իր դնել ձեռքի մեջ: Ինքը շատ ամուր երկու ձեռքն էլ փակել է, սակայն, այնուամենայնիվ, այդ իրը բութ մատին դիպել է:
1961 թ. ծնված Արտուշ Հակոբյանը ձերբակալվել է 2011 թ. սեպտեմբերի 24-ի երեկոյան՝ Հրաչյա Աճառյան փողոցում գտնվող «Ագուլիս» ռեստորանային համալիրում: Նա մասնակցել է խնջույքի, ըստ մամուլի հրապարակումների՝ դատախազի ծննդի: Արտուշի մեքենայում իրավապահները թմրանյութ են հայտնաբերել, իսկ գոտկատեղից՝ վերնազգեստի տակից, «ՏՏ» ատրճանակ: Սակայն սրանց վրա, ինչպես փաստաբան Արսենյանն է ասում, որեւէ մատնահետք չի եղել:
«Այդ ո՞նց եղավ, որ «Մակարովի» վրա մատնահետք հայտնաբերեցին, իսկ «ՏՏ»-ի վրա, որ իր (Արտուշի) մոտից են առգրավել, չկա: Որովհետեւ «ՏՏ»-ն նրա ձեռքը չի ընկել, եթե ինքը դրած լիներ գոտկատեղին, մատնահետքեր կմնային»,- շարունակում է փաստաբան Արսենյանը: Նա շեշտում է, որ Արտուշին ձերբակալելիս համապատասխան փորձաքննության եզրակացությունն արդեն եղել է, ըստ որի՝ վերջինիս մատի հետքն առկա է «Մակարովի» վրա:
«Այսինքն՝ հիմնավոր կասկած ունեին Արտուշ Հակոբյանի վերաբերյալ, էլ ի՞նչ կարիք կար ատրճանակ դնել նրա գոտկատեղին կամ մարիխուանա թողնել մեքենայի մեջ: Միանգամից մեղադրանքը առաջադրեիք, ինչի՞ համար էր այդ արհեստականությունը,- հարցնում է Արսենյանը եւ ինքն էլ պատասխանում,- քանի որ վստահ չեն եղել, որ կարող են «Մակարովը» կպցնել Արտուշի ձեռքին: Դրա համար էլ ստեղծել են արհեստածին ապացույցներ՝ ապահովության համար»:
Ձերբակալվելուց 5 օր հետո՝ սեպտեմբերի 29-ին՝ կալանքի առաջին սանկցիայի կիրառման ժամանակ, Արտուշ Հակոբյանը դատարանում հայտարարել է, թե իրեն առաջադրված մեղադրանքը անտրամաբանական է: Նա մանրամասնել է, որ բանդայի վնասազերծման օպերացիայի դրվագները հեռուստացույցով տեսել է, հետեւաբար, եթե իրականում այդ խմբի պարագլուխը լիներ, հաջորդ օրը խնջույքի չէր գնա, առավել եւս՝ մոտը ոչ թմրանյութ կպահեր, ոչ էլ ապօրինի «ՏՏ» ատրճանակ:
«Ավելին՝ նա նշեց, որ ձերբակալվելուց 1 ամիս առաջ հարեւանուհուց իմացել է, որ իրեն հետեւում են: Ինքն էլ ասել է՝ ավելի լավ, թող տեսնեն, որ ես ոչ մի վատ բանով չեմ զբաղվում»,- Արտուշի խոսքերն է փոխանցում փաստաբանը:
Արտուշ Հակոբյանը միաժամանակ նշել է, որ թեեւ նախկինում մի քանի անգամ դատվել է, այնուամենայնիվ, հանցավոր աշխարհի հետ բոլոր կապերը վաղուց խզել է եւ հիմա զբաղվում է բիզնեսով. «Գառնիի Սուրիկի լավաշ» ընկերության փոխտնօրենն է, բայցի այդ՝ բիզնես ունի Մոսկվայում, որն ամսական ապահովում է մոտ 10 հազար ԱՄՆ դոլարի եկամուտ: Այսինքն՝ գումարի խնդիր չի ունեցել:
«Տարիներ առաջ՝ 2002 թվականին, ինձ կասկածել են ինչ-որ ավազակային խմբի մեջ ներգրավված լինելու մեջ: Բայց դատարանի կողմից դա հերքվեց, եւ ինձ արդարացրին: Ամենայն հավանականությամբ, Երեւանում տեղի ունեցած ավազակային հարձակումների հետ կապված հանձնարարություն է տրվել՝ ուսումնասիրել, թե նախկինում նմանատիպ ինչ հանցագործություններ են կատարվել: Եվ դա հիմք է դարձել, որ ինձ էլ կասկածեն ու հսկողության տակ վերցնեն»,- հայտարարել է Արտուշ Հակոբյանը:
Վերջինս իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում: Իսկ փաստաբան Արսենյանը մանրամասնում է, թե Արտուշին ստիպել են խոստովանել, որ ավազակային հարձակումներից երկուսին անձամբ է մասնակցել: Խոսքը վերաբերում է «Լինսի» հիմնադրամի ճանապարհաշինության ԾԻԳ-ի նախկին տնօրեն Էդուարդ Բեզոյանի եւ ԱԺ նախկին պատգամավոր Նապոլեոն Ազիզյանի տների թալանին:
Հիշեցնենք` 2011 թ. հունիսի 1-ին ավազակային հարձակմամբ 5 դիմակավորվածներ Էդուարդ Բեզոյանի տնից, ըստ մամուլի հրապարակումների, հափշտակել են ավելի քան 250 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք գույք եւ գումար: Իսկ օգոստոսի 21-ին կրկին 5 դիմակավորված անձինք ու դարձյալ բռնության կիրառմամբ Նապոլեոն Ազիզյանի տնից կատարել են մոտ 300 հազար դոլարի հափշտակություն:
«Չմոռանանք, որ Արտուշ Հակոբյանը 50 տարեկան է, վատառողջ եւ ծանրամարմին. նրա ֆիզիկական տվյալները թույլ չէին տա մասնակցել այդ հանցագործություններին: Նույնիսկ տուժողների նկարագրությունները չեն կարող համապատասխանել այդ վարկածին, որ Արտուշ Հակոբյանը կարող էր անձամբ մասնակցել»,- ասում է փաստաբանը: Նա նկատել է, որ այս գործով ում ձերբակալել են, պարտադիր գրպանից հայտնաբերել են հաշիշ, ափիոն կամ մարիխուանա:
«Է՜, ուրիշ բան ու գործ չունեին, ու հենց այդ պահին բոլորի գրպանում էլ կա՞ր,- հարցնում է Արսենյանը: - Կամ Արտուշի կնոջ կալանավորումը: Իրավապահներին շատ լավ հայտնի էր, որ վերջինս 2002 թ. Վրաստանում խարդախության համար պայմանականորեն դատապարտվել է, Վրաստանի քաղաքացի է, բայց, ինչ-ինչ հանգամանքներից ելնելով, չի ներկայացել Վրաստան ստորագրելու, եւ այնտեղ խափանման միջոցը փոխել են ազատազրկում: Հիմա հարց է ծագում՝ ի՞նչ հիմքով եք նրան պահում: Եթե վրացիները պահանջ են դրել, ինչո՞ւ չեք հանձնում: Պարզ է, չէ՞, դա միայն մեկ նպատակ է հետապնդում՝ հոգեբանորեն ճնշում գործադրել Արտուշ Հակոբյանի վրա»:
«Առանց իրացնելու նպատակի՝ խոշոր չափով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության» մեղադրանքով կալանավորված է նաեւ Արտուշի կրտսեր եղբայրը՝ Անդրանիկ Հակոբյանը: Վերջինիս փաստաբանը Աստղիկ Ղազարյանն է: «Հետքի» հետ զրույցում նա ասաց, որ գործում առկա են հակասություններ: Մասնավորապես՝ Անդրանիկի կինը պնդում է, որ իրավապահներին հանձնել է ամուսնու պահած 2,8 գ թմրանյութը: Տեղում կազմվել է արձանագրություն, որ այն դեղնականաչավուն, կանեփանման զանգված է՝ կանեփի չոր տերեւներ: Ընդ որում՝ սա պնդել են նաեւ ընթերակաները: Սակայն հետագայում փորձագետը նույն պարունակությունը բնորոշել է իբրեւ դարչնագույն, փոշենման զանգված՝ 2,8 գ հաշիշ:
«Առաջին դեպքում, ըստ երեւույթին, խոսքը կանեփի մասին է, որի չափը, եթե 2,8 գրամ է, հանզակազմ չի ենթադրում: Իսկ փորձագետի գրածով արդեն մշակված թմրանյութ է՝ հաշիշ, որի դեպքում սպառնում է մինչեւ 3 տարվա ազատազրկում»,- ասում է փաստաբան Աստղիկ Ղազարյանը:
Վերջինս նշում է, որ արդեն գործն ուղարկվել է դատարան, եւ ինքը դատաքննության ընթացքում փորձելու է պարզել, որ եթե հանձնվել են կանեփի տերեւներ, ինչպե՞ս է այն դարձել կամ փորձագետի մոտ հայտնվել փոշենման զանգված՝ պատրաստի հաշիշ:
Սուրիկ Հակոբյանը բազմիցս նշել է, որ իր փոքր որդու եւ հարսի կալանավորումը յուրօրինակ գործարք է. դրանով փորձում են Արտուշին ստիպել ինքնախոստովանական ցուցմունք տալ: Բայց Սուրիկ Հակոբյանն արդեն հրաժարվում է հարցազրույց տալ՝ պատճառաբանելով, որ նախ՝ իր խոսքերին միշտ քաղաքական երանգ է տրվում, երկրորդ՝ ամեն ինչ հակառակ էֆեկտ է տալիս. հիմա էլ ձերբակալել են իր փեսային (դստեր ամուսնուն) եւ թոռանը (դստեր տղային):
ՊՆ քննչական վարչության մամուլի քարտուղար Մերի Սարգսյանը «Հետքին» փոխանցեց, որ Հրաչյա Ալեքսանյանը (Արտուշի քրոջ որդին) կալանավորվել է «Զորամասը կամ ծառայության վայրն ինքնակամ թողնելու» հիմքով: Իսկ ոստիկանության լրատվության վարչությունը հաղորդում է, որ Արթուր Ալեքսանյանը (Արտուշի քրոջ ամուսինը) կալանավորված է «Կողոպուտի հանցափորձ» մեղադրանքով:
Կոնկրետ բանդայի գործով ոստիկանությունից հայտնում են, թե ոչ մի նոր բան չկա, ընթանում է նախաքննություն: Իսկ փաստաբան Հովիկ Արսենյանը նշում է, թե այս գործի վերջը չի երեւում, «մանավանդ, որ մամուլում կցկտուր տեղեկություններ են հայտնվում կրկին կատարվող ավազակային հարձակումների մասին ու անմիջապես այդ տեղեկությունները հերքվում են»:
«Միգուցե այդ հերքումները նրա համար են, որպեսզի ցույց չտան, որ իսկապես տանուլ են տվել այս գործով: Չէ՞ որ այս խմբի վնասազերծումից հետո մեկ ամսվա ընթացքում նորից ավազակային հարձակում եղավ, դարձյալ նույն մեխանիզմով, բայց ասացին՝ կողոպտիչ է եղել: Այսինքն՝ այլեւս հնչեղություն չի տրվում, կատարված հանցագործության բնույթն ու առանձնահատկությունը թափանցիկ չեն, կարծես թե թաքցնում են,- ասում է Հովիկ Արսենյանը,- ես չեմ կարող դա համոզված ասել, բայց, այնուամենայնիվ, այս ամենն ինձ մոտ այն նստվածքն է թողել, որ սա այն խումբը չէ»:

Важный звонок по делу банды
В конце октября прошлого года владелец компании “Гарнии Сурики лаваш” Сурик Акопян получил “важный” телефонный звонок. Звонивший представился сотрудником Службы национальной безопасности и сказал, что против соответствующего отношения он может устранить важную улику по делу банды – имеющиеся на оружии отпечатки пальцев Артуша Акопяна.
“Сотрудник СНБ” предложил Сурику Акопяну обсудить этот вопрос с сыном – арестованным Артушем Акопяном, отметив, что может по фальшивому паспорту организовать в уголовно-исполнительном учреждении встречу отца и сына.
Об этом “Hetq”-у рассказал Овик Арсенян, адвокат признанного главарем банды Артуша Акопяна. Арсенян также сообщил, что Сурик Акопян не встретился со “всемогущим сотрудником СНБ”. Вместо этого орган предварительного следствия по ходатайству адвоката допросил С.Акопяна по поводу телефонного звонка.
“Сурик Акопян сохранил номер телефона звонившего ему человека. Вот пусть теперь и выясняют, кто он и какую цель все это преследовало”,- сказал Овик Арсенян. Он исключил, что звонивший был сотрудником СНБ. “СНБ – очень серьезная структура и никогда не пойдет на такие шаги”,- заверил адвокат.
А о каких отпечатках пальцев идет речь?
23 сентября прошлого года полиция осуществила на проспекте Мясникяна в Ереване операцию по задержанию преступной группы, которой приписывалось совершение ряда громких разбойных нападений. В ходе операции правоохранители конфисковали спортивную сумку, в которой находились орудия преступления, в том числе оружие и боеприпасы. А на следующий день, 24 сентября, криминалистическое управление полиции уже представило заключение о том, что на находившемся в сумке пистолете “Макаров” обнаружен отпечаток большого пальцв Артуша Акопяна.
Овик Арсенян утверждает, что об этом заключении орган предварительного следствия должен был в 10-дневный срок известить сторону защиты. Однако возможность ознакомиться с некоторыми материалами дела, в том числе с упомянутым заключением, адвокату была предоставлена лишь через несколько месяцев. Так что когда 17 декабря 2011 г. позвонил “сотрудник СНБ”, они еще не знали, о каком отпечатке он говорит.
“Когда я ознакомился с заключением о наличии отпечатка пальца, то все понял. Фактически Сурен Акопян должен был с деньгами отправиться на встречу с человеком, представившимся “сотрудником СНБ”, после чего его бы задержали за попытку дать взятку и заявили, что он якобы пытался устранить улику. И именно этим действием они обосновали бы существование отпечатка пальца,- говорит Овик Арсенян. – Можно предположить, что они заранее понимали, что этот отпечаток – очень слабая улика, которую еще нужно создать и подтвердить фактами. И вот, пожалуйста, был разработан такой сценарий”.
Сам Артуш Акопян в ходе ареста рассказал, что когда его задерживали, то уложили на землю, отвели руки за спину и попытались вложить в них некий предмет. Он сложил пальцы в кулак, но предмет якобы все же коснулся его большого пальца.
50-летний Артуш Акопян был задержан вечером 24 сентября 2011 г. в ресторанном комплексе “Агулис” на улице Рачья Ачаряна. Согласно публикациям в прессе, Акопян участвовал в праздновании дня рождения прокурора. В его машине правоохранители нашли наркотики, а под сорочкой обнаружили пистолет “ТТ”, на котором, однако, как сказал адвокат Арсенян, никаких отпечатков не было.
“Как получилось, что на “Макарове” отпечатки были обнаружены, а на “ТТ”, который изъяли у него (Артуша), их не было? А потому что он не брал в руки “ТТ”. Если бы он сам засунул пистолет за пояс, то отпечатки бы остались”,- отметил адвокат. Он сообщил, что при задержании Артуша Акопяна уже имелось соответствующее заключение о том, что на пистолете “Макаров” обнаружен отпечаток его большого пальца.
“То есть у них были обоснованные подозрения относительно Артуша Акопяна. Тогда зачем нужно было засовывать ему за пояс пистолет и подбрасывать в машину марихуану? Сразу бы выдвинули обвинение”,- недоумевает Арсенян и сам же отвечает: “Потому что они не были уверены, что смогут вложить “Макаров” в руки Артуша, и для страховки создали искусственные улики”.
29 сентября, при применении первой санкции на арест, Артуш Акопян заявил в суде, что в выдвинутом ему обвинении логика отсутствует. Он заявил, что эпизоды операции по обезвреживанию банды видел по телевизору, и если бы он был главарем банды, то не пошел бы на на следующий день на празднование дня рождения и тем более не стал бы держать у себя наркотики или пистолет “ТТ”.
“Более того, за месяц до задержания Артуш Акопян узнал от соседки, что за ним следят, и сказал: еще лучше, пусть видят, что ничем плохим я не занимаюсь”,- передал слова своего подзащитного О.Арсенян.
Артуш Акопян также сказал, что давно порвал с преступным миром, сейчас занимается бизнесом, в том числе в Москве, который ежемесячно приносит ему доход в 10 тысяч долларов.
“В 2002 году меня заподозрили в причастности к разбойной группе. Но в суде это подозрение было опровергнуто, и меня оправдали. По всей видимости, в связи с совершенными в Ереване разбойными нападениями было дано поручение изучить, кто в прошлом совершал аналогичные преступления. И это послужило основанием для того, чтобы заподозрить меня и взять под стражу“,- заявил Артуш Акопян. Он не признает выдвинутое ему обвинение. А адвокат утверждает, что Акопяна заставили признаться в участии в двух разбойных нападениях. Речь идет об ограблении домов бывшего директора Агентства по реализации программ Эдуарда Безояна и бывшего депутата парламента Наполеона Азизяна.
По обвинению в обороте наркотиков в крупных масштабах арестован также младший брат Артуша Андраник Акопян. Его адвокат Астхик Казарян сказала “Hetq“-у, что в деле имеются противоречия. В частности, жена Андраника утверждает, что передала правоохранителям спрятанные мужем 2,8 г наркотика. На месте был составлен протокол о том, что это сухие листья конопли. Однако в дальнейшем это же вещество эксперт охарактеризовал как гашиш, хранение которого предусматривает лишение свободы до 3 лет”,- отметила А.Казарян. Адвокат собирается в ходе судебного процесса выяснить, каким образом листья конопли превратились в гашиш.
Сурик Акопян не раз утверждал, что посредством ареста его младшего сына и невестки, то есть жены Артуша Акопяна, хотят заставить Артуша дать самопризнательные показания. Сейчас Акопян-старший отказывается давать интервью, ссылаясь на то, что все его высказывания дают обратный эффект – в настоящее время задержаны также муж и сын его дочери.
Пресс-секретарь следственного управления министерства обороны Мери Саркисян сообщила “Hetq”-у, что Грачья Алексанян (сын сестры Артуша) арестован за “самовольное оставление воинской части или места службы”. В свою очередь пресс-служба полиции сообщила о том, что Артур Алексанян (муж сестры Артуша Акопяна) арестован по обвинению в “попытке ограбления”.
Как сказали в полиции, предварительное следствие по делу банды продолжается. Между тем адвокат Овик Арсенян говорит, что конец расследования пока не виден, особенно если учесть, что в прессе появляются сведения о новых разбойных нападениях, которые сразу опровергаются”.
“Возможно, эти опровержания преследуют цель утаить то обстоятельство, что в данном деле они потерпели неудачу. Ведь в течение месяца после обезвреживания этой группы произошло новое разбойное нападение по тому же механизму, что, однако, пытаются скрыть. Однозначно утверждать не могу, но все это вызывает у меня подозрение, что задержана не та группа”,- отметил Овик Арсенян.