Ճամփորդական գրառումներ զեղումներով
Դիմացիս պատին Կանադայի դրոշն է ամրացված, նվագարկիչից հնչում են լեհական հայրենասիրական երգեր, իսկ Կոմիտասի ձայներիզը սեղանին սպասում է իր հերթին:
Ջուլիուսի տանն եմ: Ջուլիուսը Կանադայից է, ունի լեհական ծագում եւ վերջին մեկ տարին ապրում է Հայաստանում: Այստեղ եկել է երիտասարդ մասնագետների AIESEC փոխանակման ծրագրով:
Իռլանդական բեյլիսն ու հայկական կոնյակը խառնել ենք իրար, եւ այդ ոչ այնքան հաջող խառնուրդը կում-կում խմելով' «հաշվում ենք հայ ոստիկանների ոսկորները»:
Ճիշտն ասած' սկզբում ոստիկանների մասին խոսելու մտադրություն բոլորովին չկար: Սկզբում խոսում էինք Ջուլիուսի ճամփորդություններից Հայաստանում: Գրեթե վայր չկա Հայաստանում, ուր այս կանադացին չի եղել. եթե հանկարծ կազմակերպությունը, որտեղ հիմա աշխատում է, փակվի, կարող է հանգիստ տեղավորվել որեւէ տուրիստական գործակալությունում որպես ուղեւար:
Ջուլիուսն արկածների մեջ ընկնելու իսկական տաղանդ ունի, եւ դրանցից ամենազավեշտալիները կապված են ոստիկանների հետ:
Հայ ոստիկանները կանադացուն չեն դադարում զարմացնել իրենց կաշառակերությամբ: Այն, որ գրեթե ցանկացած զանցանքի համար ոստիկանին տալիս ես որոշակի գումար ու ազատվում գլխացավանքից, նա հասցրել է նկատել Հայաստան գալու առաջին իսկ օրերին:
Իսկ առաջին ճամփորդության ժամանակ... Վեց հոգով գնում են Լոռի: Հին «Վոլգայի» առջեւում նստած են իր երկու հայ ընկերները, ետեւում' ինքն ու աղջիկները: Անձրեւը չռռում է, եւ առջեւում նստած Ստեփանը աղջիկների մոտ իրեն ցուցադրելու համար իջեցնում է ապակին, հանում շապիկը եւ նստում մեքենայի դռան վրա: Քիչ անց ոստիկանները կանգնեցնում են մեքենան: Ղեկին նստած Հակոբը վերցնում է փաստաթղթերը եւ գնում դեպի ոստիկանները: Մի քանի րոպեից նա վերադառնում է գոհունակ ժպիտով եւ պատմում ոստիկանի հետ ունեցած երկխոսությունը:
Հակոբ: -Ներեցեք, իմ ընկերը... նա գերմանացի է, իսկ արտասահմանցիները, գիտեք, բոլորը խելապակաս են:
Ոստիկան: -Բայց դա խուլիգանություն է: Վճարեք հինգ հազար դրամ տուգանք:
Հակոբ: -Ախր այսօր արդեն մի անգամ նրա պատճառով վճարել եմ ոստիկաններին երեք հազար դրամ:
Ոստիկան: -Դե լավ, երկու հազար տվեք: Բայց չասեք ձեր ընկերոջը, որ փող եք տվել, թող հայերի մասին վատ կարծիք չկազմի:
Եվ երբ մի քանի ամիս անց Լեռնային Ղարաբաղի Վանք գյուղում ոստիկանը կանգնեցնում է Ջուլիուսին, տղան խորը հոգոց է հանում' փորձելով գուշակել, թե օրինապահն ինչքան է ուզելու եւ ինչի համար:
Ղարաբաղով ճամփորդում էին չորսով' ինքը եւ երեք աղջիկներ' երկու հոլանդացի եւ մի գերմանացի: Չորս զույգ կապույտ աչքեր, չորս շիկահեր գլուխ... Իհարկե, նրանք միանգամից հայտնվում են բոլորի ուշադրության կենտրոնում:
Գյուղի աղքատ պատկերի հետ բոլորովին չհամընկնող, նավի տեսք ունեցող հյուրանոցի մոտ նրանց է մոտենում ոստիկանի համազգեստով մի տղամարդ եւ պահանջում փաստաթղթերը: Ջուլիուսը նրան է մեկնում անձնագիրը եւ ԼՂՀ տարածքում ճանապարհորդելու անցաթուղթը:
Ոստիկանը երկա՜ր-երկա՜ր զննում է փաստաթղթերը, հետո ետ է վերադարձնում: Ջուլիուսն ու աղջիկները շարունակում են ճանապարհը դեպի գյուղի միակ սրճարանը: Հանկարծ ոստիկանը ձայն է տալիս:
-Դու՛ , արի՛ այստեղ,- ռուսերեն բղավում է Ջուլիուսին,-նստի՛ր մեքենան,- կարգադրում է ոստիկանը ու,- փակի՛ր դուռը:
Հետո լռություն: Ու հանկարծ մեղմ, ոչ ոստիկանական ձայնով.
-Շեֆս ձեզ այսօր հրավիրել է ճաշի, կգա՞ք:
-Իհարկե կգամ....
Ոստիկանների շեֆի հետ ճաշկերույթը տեւում է շուրջ հինգ ժամ: Օղի, գինի ու հայկական երկար-բարակ կենացներ:
Ամեն առիթով կենացներ ասելու սովորույթն այնքան է գրավել Ջուլիուսին, որ հիմա ազատ ժամանակ նա զբաղվում է դրանք հորինելով, որպեսզի, երբ սեղանի շուրջ բղավում են' չէ, չէ, մտածել չկա, արագ մի բան ասա, մի բան ասի:
Ջուլիուսը Հայաստանում ամենաշատը սիրում է հայերին:
-Այնքան ջերմ, հյուրասեր ու շփվող են հայերը, Կանադայում նման բան չես տեսնի,- ասում է նա:
Ու միանգամից հիշում է առաջին ճանապարհորդությունը Երեւանից դուրս, դեպի Գառնի-Գեղարդ:
-Գեղարդում մի մարդ խնդրեց լուսանկարել իր ընտանիքը: Կյանքում առաջին անգամ էր թվային ֆոտոխցիկ տեսնում: Հետո հրավիրեց, ավելի ճիշտ' պնդեց, որ միանանք իրենց ճաշկերույթին: Ճաշից հետո պարում էինք կենդանի երաժշտության' կլարնետի, դուդուկի ու զուռնայի տակ: Մի պապիկ կար այնտեղ' յոթանասունն անց, դժվար կյանք էր ունեցել, 60-70-ականներին աքսորվել էր Սիբիր, բայց շարունակ կենացներ էր խմում այն մասին, որ սիրում է բոլոր մարդկանց' լինի դա հայ, թե թուրք, թե նույնիսկ... սեւամորթ:
Այս պապիկի, փոստատար մեկ այլ պապիկի, իր տան բակի երեխաների, հարեւանների մասին Ջուլիուսը կարող է պատմել անվերջ, միշտ նույն ջերմությամբ:
Կոնյակաբեյլիսի հերթական կումից հետո հարցնում եմ.
-Լավ, ոչինչ չի՞ նյարդայնացնում քեզ հայերի մեջ:
Փոքր դադարից հետո ասում է.
-Նյարդայնացնել չէ, բայց անսովոր է այն, որ շատ են ուշադրություն դարձնում արտաքինին: Քայլում ես փողոցով, աղջիկները բոլորը կրունկների վրա, լավ շպարված, նույնիսկ եթե ընդամենը խանութ են գնում: Դա լավ է, եթե իրենց ցանկությունն է, սակայն չգիտեմ՝ այդպիսին են, որովհետեւ իրե՞նք են ուզում, թե՞ որովհետեւ պետք է: Պետք է հետեւել նորաձեւությանը, պետք է ետ չմնալ: Չնայած' Կանադայում էլ մեկ այլ ծայրահեղություն է: Մարդիկ քայլում են ջինսով ու լայն շապիկով, բոլորովին ուշադրություն չեն դարձնում իրենց վրա, հաճախ այնքան գեր են, որ ոչ թե քայլում են, այլ գլորվում են փողոցով:
Խմիչքի վերջին կումերի հետ հիշում ենք աշխարհով մեկ սփռված հայտնի հայերին: Կանադայում Ատոմ Էգոյանից զատ ուրիշ հայ գտնելու ապարդյուն ջանքերից հետո Ջուլիուսին առաջարկում եմ փորփրել իր արմատները. գրեթե համոզված եմ, որ հայկական գոնե մի շիվ կգտնեմ:
Շիվ չեմ գտնում, բայց կապեր Հայաստանի հետ, այնուամենայնիվ, հայտնաբերվում են:
Ջուլիուսը պատմում է, որ Լեհաստանի իրենց տանը պատին մի գորգ էր կախած: Պարզվում է' նրա տատիկի հորաքրոջ ամուսինը եղել է ցարի զինվորականներից եւ աշխատել է Հայաստանում: Բոլշեւիկյան հեղափոխությունից հետո նրան բանտարկել են, իսկ կինը երկու երեխաների հետ փախել է Լեհաստան: Ու միակ բանը, որ տարել է հետը Հայաստանից, եղել է հայկական գորգը:

Travel Notes With Digressions
On the wall opposite me a Canadian flag is hanging. The CD player is giving out Polish Patriotic songs and a Komitas CD is waiting for its turn on the table.
I am at Julius's apartment. Julius is from Canada, Polish by nationality, and has been living in Armenia for the last year. He is here on an AIESEC exchange program.
We've mixed Bailey's Irish and Armenian Cognac together, and sipping that not very good mixture are giving the Armenian Police a drubbing.
To tell the truth, initially we had no intention of discussing Armenian policemen. Actually we were talking about Julius' hiking around Armenia. There seem to be almost no place in Armenia this Canadian guy has not visited. If the organization where he is currently working in gets closed some day he can work for a tour agency as a guide.
Julius is really gifted at falling into adventures. And some of the most ridiculous of them are connected to the police.
Armenian policemen do not cease to astonish him with their corruption. The fact that for any crime one can pay some amount of money to a policeman and get rid of any headache has been has been clear to him since his first days in Armenia.
And on the first trip. There are six of them in the car - two Armenians in the front and him and four foreign girls behind, going to Lori. It is raining cats and dogs and the passenger in front, Stepan, obviously to show off in front of girls, pulls down the window and sits on the door, his shirt off. Some minutes later, they are stopped by the police. Hakob, the driver, takes the documents and goes up to the policemen.
A while later he comes back with a pleased smile on his face and recounts the dialog between him and the policeman.
Hakob: "Sorry my friend is a German, and foreigners, you know, are all a bit nuts."
Policeman: "But this is hooliganism! Pay a 5000 dram fine."
Hakob: "But I've already paid 3000 drams to policemen today on account of him."
Policeman: "OK, OK, give me 2000 drams and move on. But don't tell your German friend about it, or he'll get a bad impression of Armenians!"
So when some months later in the village of Vanq in Nagorno Karabakh Julius is stopped by the police, the guy sighs deeply, trying to guess how much the policeman will ask and for what reason.
This time he and two Dutch and one German girl are traveling around Karabakh. Four pairs of blue eyes and four blonde heads. They immediately appear to be the center of everyone's attention.
Near the posh hotel that doesn't suit the poverty of the village a policeman comes up to them and asks Julius for his documents. Julius hands him a passport and visa.
It takes the policeman a very long time to study the papers. Once he has learned every word by heart, he hands the documents back. Julius and the girls continue on their way to the only cafe in the village. Suddenly they hear the policeman's voice.
"You, come here," says he to Julius in Russian.
"Get into the car," he orders, " and close the door."
Then after a little pause with a softer, not policeman's voice he says, "My boss has invited you to a dinner. Will you come?"
Gosh!
Sure we will.
The dinner with "the boss" lasts for five hours. Wine, vodka, and traditional long Armenian toasts.
Making toasts on every occasion captivated Julius so much that now when he has time he practices creating them so that when he is told at the table "No, no, don't think, say something fast," he'll have something to say.
Armenians are what Julius likes the most in Armenia.
"Armenians are so warm, hospitable and sociable. You can't see that in Canada nowadays," he says.
And immediately remembers his first trip out of Yerevan, to Garni and Geghard.
"In Geghard someone asked me to take a picture of his family. It was perhaps the first time in his life that he'd seen a digital camera. Then he invited, or more exactly, pushed us to join his family in the feast they were having.
"After the dinner came dancing. We were dancing to live music of a clarinet, duduk, and dhol. There was an old man there in his seventies. He'd had a hard life, was exiled to Siberia in the sixties and seventies, but kept making toasts about how he loves all people, be it Armenians or Turks or even. blacks."
Julius can talk about this grandfather, another old postman, the children living in his building, his neighbors, for hours, and always with the same warmth.
After another sip of cognac-Baileys I ask him, "Well, isn't there anything that makes you nervous about Armenians?"
After a small pause he says, "I can't say it makes me nervous, but for me it's very unusual how much you pay attention to your appearance. Girls walking down the street, all in heels, with make up, even if they aren't going anywhere special. It's good if it's their wish, but I don't know if they do it because they want to or because they have to do it. Have to follow the fashion, have to not stay behind.
"In Canada there's another extreme. People walk down the street in jeans and loopy T-shirts, don't take care of themselves, often are so fat that they roll, not walk, down the street."
With the last drops of our drinks we recall famous Armenians spread all over the world. After the useless attempts to find anybody in Canada but Atom Egoyan, I suggest that Julius to dig into his roots in the hope that I'll find some Armenian shoot.
I do not find any shoots but there are, however, links to Armenia. Julius tells me that in his house in Poland there was a carpet on the wall, he never knew where from. When he saw carpets here with similar patterns he asked his mother about it. It turns out that his grandmother's aunt' s husband was a military man working in Armenia. He was a soldier of the tsar and after the 1917 revolution he was sent to prison. His wife and children escaped to Poland and the only thing the woman took from Armenia was the Armenian carpet.