Ցուցահանդեսների դերը Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտում
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Հայաստանում տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտի նկատմամբ պետական եւ մասնավոր հատվածի ցուցաբերած հետաքրքրությունն առիթ է դարձել, որպեսզի ՏՀՏ ընկերությունները մասնակցեն ցուցահանդեսների:
Հայաստանում ՏՀՏ ոլորտի ցուցահանդեսներին մասնակցելու ավանդույթը ձեւավորվել է 1997 թվականից: Սկզբում հայաստանյան կազմակերպությունները մասնակցել են արտասահմանյան միջազգային նշանակություն ունեցող ցուցահանդեսներին, հետո, սկսած 2000 թվականից, ՏՀՏ ցուցահանդեսներ կազմակերպվել են նաեւ Հայաստանում: Այս տարվա հոկտեմբերին անցկացված « DigiTec 2005» ցուցահանդեսին մասնակցեցին ոլորտի 40 ընկերություններ: Սա վկայում է այն մասին, որ ոլորտի ընկերությունները հետաքրքրված են այսօրինակ միջոցառումներին մասնակցությամբ: Երկու-երեք տարի առաջ արդյունաբերական էքսպոներին մասնակցում էին համակարգչային տեխնիկայի վաճառքով զբաղվող ընդամենը մի քանի կազմակերպություն: Այսօր կազմակեպիչները հույս ունեն, որ 2006 թվականին ցուցահանդեսին կմասնակցի հայաստանյան շուկայի 80 տոկոսը: Սակայն այս ցուցահանդեսին չէին մասնակցել այնպիսի հայտնի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են «Միգմա», «Վիասֆեր», «Խարտիա» եւ հեռահաղորդակցության ոլորտի ամենաազդեցիկ «ԱրմենՏել» եւ «ՎիվաՍել» ընկերությունները:
Վերջին 3-4 տարիների ընթացքում ցուցահանդեսները տեղական ընկերությունների համար ընդամենը միջոց էին տեղական եւ դրսի շուկայում ճանաչվելու, ներդրողներ ներգրավելու եւ նոր կապեր հաստատելու համար: Իհարկե, այս ցանկությունը մինչեւ հիմա էլ մնում է ցուցահանդեսներին մասնակցելու եւ առավելագույնս գրավիչ ներկայանալու առաջնահերթ պայմաններից մեկը: Սակայն, գոնե վերջին մեկ տարվա ընթացքում ՏՀՏ ցուցահանդեսներին մասնակից ընկերությունները ոչ միայն փորձում են վաճառել համակարգիչներ, գործընկերներ գտնել կամ կապեր հաստատել, այլեւ ներկայացնում են իրենց արտադրանքը` հայ մասնագետների մշակած համակարգչային ծրագրերը, տեխնիկական հայտնաբերությունները կամ նոր ծառայություններ են առաջարկում: Այսինքն` տեղական ընկերությունները փորձում են աշխատել նաեւ ներքին շուկայի համար:
Թեպետ կան նաեւ կազմակերպություններ, որոնք հայաստանյան էքսպոներին մասնակցում են միայն իրենց գործունեության մասին տեղեկացնելու համար: «Ճիշտն ասած` ցուցահանդեսին մեր ընկերության մասնակցությունը ոչ մի գովազդային կամ շուկայի հետ կապված ծրագրեր չի հետապնդում, քանի որ շուկան գլոբալ է, եւ մեր արտադրանքը 100%-ով արտահանվում է: Բայց մենք մեր պարտքն ենք համարել մասնակցել ցուցահանդեսին եւ ի լուր բոլորի ասել, որ «Սինոփսիսը» մուտք է գործել Հայաստան»-,ասում է «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը:
Տեղական կազմակերպությունները շահագրգռված են մասնակցել հատկապես միջազգային ցուցահանդեսներին: Աշխարհի ամենահեղինակավոր ցուցահանդեսին մասնակցելը հայկական ընկերությունների համար դարձել է ավանդույթ:
Հայաստանն աշխարհում հայտնի ցուցահանդեսում՝ CeBIT-ում, առաջին անգամ մասնակցել է 1997 թվականին: 2005 թվականին տեղական 12 ընկերություններ CeBIT-ում ներկայացնում էին Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտը: «Առաջին խնդիրը եղել եւ մնում է CeBIT-ում մասնակցություների միջոցով ձեւավորել Հայաստանի վարկանիշը որպես ՏՀՏ երկիր: Հայաստանի հեղինակության բարձրացումը հնարավորություն կստեղծի տեղական ընկերությունների համար ավելի հեշտ բանակցել հավանական գործընկերների հետ: Առաջնահերթ խնդիրներից է` ցույց տալ, որ մենք էլ ՏՀՏ ոլորտում որոշակի նվաճումներ ունենք: Երկրորդը` փորձել նոր կապեր եւ ծանոթություններ հաստատել:
Տեղական ընկերությունների համար ցուցահանդես այցելելը կարեւոր է նաեւ նրանով, որ նրանք հնարավորություն են ունենում տարբեր տեխնոլոգիական նորարարությունների եւ մշակումների կողքին համեմատել եւ գնահատել իրենց աշխատանքը, կարողանում են հստակ գիտակցել, թե զարգացվածության որ մակարդակում են գտնվում»,-ասում է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների Ձեռնարկություների ինկուբատոր հիմնադրամի գլխավոր մասնագետ Նորայր Վարդանյանը: Ընկերությունների տնօրենների խոսքերով` ցուցահանդեսին իրենց պարբերական մասնակցությունը պայմանավորված է համագործակցության մեծ հնարավորություններով: «Այս տարիների ընթացքում շատ գործնական կապեր ենք հաստատել եւ գործընկերներ ձեռք բերել աշխարհի տարբեր երկրներից: Եվ հասկանում ենք, որ մեր մասնակցությունը պետք է շարունակական լինի»,-ասում է «Ալգորիթմ Սերվիս» ընկերության տնօրեն Վլադիմիր Հակոբյանը:
ԱՄՆ-ի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ամենամեծ ցուցահանդեսը՝ Comdex-ը, անցկացվում է ամեն տարի նոյեմբեր ամսին Լաս Վեգաս քաղաքում: Հայկական մի քանի ընկերություններ Comdex-ին ներկա են գտնվում արդեն 5 տարի: Մասնակիցների հավաստմամբ` այս ցուցահանդեսը բավականին հետաքրքիր է նրանով, որ մասնակից երկրների կողմից դիտվում է որպես ԱՄՆ-ի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մեծ շուկա, եւ նրանց միջեւ ներքին պայքար է գնում ոլորտի ուշադրությունը գրավելու եւ վերջինիս որպես ներդրող իր երկիր տանելու համար: Այս առումով այսօր Հայաստանը եւս գրավիչ ներկայանալու խնդիր ունի: Այդ գործընթացում շատ կարեւոր է սեփական հնարավորությունները ճիշտ ներկայացնելը: Ընտրության ժամանակ, որպես կանոն, ուշադրության կենտրոնում են լինում մեծ ակտիվություն ցուցաբերած երկրները: Ցուցահանդեսին ԱՊՀ երկրներից ներկա էին միայն Հայաստանը եւ Ռուսաստանը: Comdex-ում Հայաստանի ներկայացուցիչները կոնկրետ պայմանագրեր չեն ունեցել, բայց ձեռք են բերվել հետագա շփման պայմանավորվածություններ: Պայմանագրեր չկնքելը բացատրվում է նրանով, որ ցուցահանդեսի մասնակիցների հիմնական խնդիրը ոչ թե որոշակի ծառայություն գնելն է, այլ տեսնել, թե իրենց ծառայությունն ինչպես կարող են տեղափոխել Հայաստան:
Արտասահմանյան ցուցահանդեսներին մասնակցած ընկերություններում արդեն գիտեն, որ գործընկեր գտնելն այնքան էլ հեշտ գործ չէ: Նրանք գիտեն, որ համագործակցության առաջարկներ ստանալու համար բավական չէ միայն արտադրանքի կամ ծառայության մասին գովազդային նյութեր տեղադրել տաղավարում: Մանավանդ, որ շուկան բազմազան է, եւ հնարավոր է, որ մարդիկ ուղղակի չկարողանան կողմնորոշվել: Դրա համար ցուցահանդեսի կազմակերպիչները պետք է կարողանան գրավել, գուցե նաեւ զարմացնել: Արտասահմանյան ցուցահանդեսներում տարածված է նաեւ ավելի բարձր պաշտոններ զբաղեցնող մարդկանց նամակով տաղավար հրավիրելը: Եւ ընդհանրապես, արտասահմանում ցուցահանդեսներն ավելի շատ վերածվում են տոների, որոնց ընթացքում կազմակերպվում են շոուներ, ներկայացումներ, տալիս են նվերներ, հյուրասիրում են եւ այլն:
«Արդեն պատկերացնում ենք, թե ինչպես պետք է ավելի արդյունավետ ներկայացնենք մեզ: Պետք է ունենալ մշտական տաղավար, հստակ տեղեկատվություն Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտի եւ ընկերությունների մասին: Աշխատել հնարավորինս շատ մասնակցել այնտեղի կոնֆերանսներին եւ ֆորումներին: Ավելի լայն ու ընդգրկուն քննարկումներ էլ են լինում, որոնց պետք է շատ լուրջ պատրաստվել: Այս տարիների ընթացքում ամեն մի մասնակցող ընկերություն ներկայանալու որոշակի ձեւեր է մշակել իր համար: Ցուցահանդեսում վաճառողն է գնորդին փնտրում: Տեղեկատուների միջոցով գտնում է հարմար համագործակցին, զանգահարում, շատ դեպքերում հրավիրատոմս ուղարկում կամ նամակով խնդրում այցելել իրենց տաղավար: Երբեմն հրավիրում են ընթրիքի, այստեղ արդեն առաջ են գալիս աձնական շփումներն ու կապերը: Շատ կարեւոր է օգտագործել այդ պահը, քանի որ ուրիշ տեղ դժվար կլինի հանդիպել այդ մարդկանց հետ: Այստեղ արդեն պետք է գործի դնել սեփական նախաձեռնությունը եւ հնարամտությունը»,-ասում է Migma ընկերության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը:
Հայաստանի կրթական կամ գիտահետազոտական հաստատությունները երբեւէ չեն մասնակցել միջազգային ցուցահանդեսներին: «Այո, պետք է ասեմ, որ ուրիշ երկրներից, օրինակ` Ռուսաստանից, լինում են տաղավարներ, որտեղ ներկայացված են երկրի գիտական ինստիտուտների աշխատանքները: Հայաստանի կրթական եւ գիտահետազոտական կառույցների մասնակցությունը ցուցահանդեսներում արդարացված կլինի միայն այն դեպքում, եթե նրանք կարողանան ինչ-որ լուրջ մշակումներ կամ աշխատանքներ ներկայացնել: Համենայնդեպս, մեզ դեռ չեն դիմել կոնկրետ մշակած արտադրանքով եւ ցանկություն չեն հայտնել ներգրավվել ցուցահանդեսում մասնակցելու համար»,- ասում է Նորայր Վարդանյանը:յաստանյան ընկերություների տնօրենների հավաստմամբ` միջազգային ցուցահանդեսների ժամանակ համագործակցության եզրեր փնտրող գործարարներին սովորաբար հետեւյալ մի քանի հարցերն են հետաքրքրում` աշխատուժի որակը եւ գինը, երկրում Ինտերնետի եւ հեռահաղորդակցության ծառայությունների որակն ու արժեքը: Կարեւոր է նաեւ, թե ինչ հայտնի ընկերություններ են գործում պետության սահմաններում, ինչպիսին է ՏՀՏ օրենսդրությունը, եւ ինչ առավելություններ են տրված ՏՀՏ ոլորտին:

The Role of Exhibitions in Armenia's ICT Field
As interest on the part of both the public and private sector in the field of information and communication technology (ICT) has increased, ICT companies have had the opportunity to participate in a growing number of exhibitions.
Armenian ICT companies have been taking part in these international exhibitions since 1997, and starting in 2000, Armenia has hosted them as well. This October saw the DigiTec 2005 exhibition in Yerevan, in which forty companies took part. This number bears witness to the enthusiasm of companies in the field for events like these. Two or three years ago, only a few ICT companies would have taken part. Now, organizers hope that the 2006 exhibition will see the participation of 80 per cent of the Armenian market. However, many big names, such as Migma, Viasphere, and Khartia, were missing from the event this year, as were the influential communication companies like ArmenTel and VivaCell.
Over the past three or four years, exhibitions like this were simply a way for local companies to gain recognition in local and international markets, to attract investors and establish new contacts. The past year, however, participants in ICT expositions have not only tried to sell computers, find partners or establish contacts, but have also been marketing their products by offering programs written by Armenian experts, technological innovations or new services. Thus, local companies have been trying to work for the local market as well. There are also organizations that participate in Armenian expositions as a way of making their presence in the country known. "To be honest, our participation in the exhibition is nor for commercial or marketing purposes, since our market is global, and all our products are exported from the country. But we felt it our duty to participate in the event and let everyone know that Synopsis is now working in Armenia as well," said Hovik Musayelyan, executive director of Synopsis Armenia.
Local companies are especially keen to participate in international exhibitions; taking part in the most prestigious exposition in the world has already become a tradition for some Armenian companies.
Armenia first participated in the world-famous CeBIT exposition in 1997. In 2005, there were 12 companies at CeBIT representing the ICT sphere in Armenia. "Our first objective was and remains establishing a reputation for Armenia as an ICT country through participation in CeBIT. One of our most urgent aims is to show that we too have accomplishments in the ICT sphere. The second thing is to establish new contacts and links. Participation in such expositions is also very important for ICT companies because it allows them to compare their work with other technological innovations and novelties, thus giving themselves an idea of their own standards of development," said Norayr Vardanyan, head expert at the Enterprise Incubator Foundation for Information Technology. The directors of these companies admit that their regular participation is largely due to the large potential for collaboration. "Over these past years, we've established business relationships and gained a large number of partners from many different countries. And we understand that our participation has to be regular," said Vladimir Hakobyan, director of Algorithm Service.
Comdex, the largest IT exhibition in the US, is organized annually in November in Las Vegas. Some Armenian companies have been regular attendees at Comdex for the past five years. Participants here claim that this exposition presents great interest because participating countries are seen as potential markets for American information technology, and there is great internal competition among the various countries present in order to grab attention and secure investments for themselves. In this regard, Armenia has to set itself the aim of appearing attractive to potential investors. It is very important in this process to correctly present one's potential, and the more active a country is during the event, the more interest it attracts. Armenia and Russia were the only CIS countries to take part. While the Armenian participants at Comdex did not get specific contracts, they secured appointments for future contacts.
"We've already got some idea of how we should present ourselves more effectively. We should have a permanent display and clear information about the ICT sphere and companies in Armenia. We should try our best to participate in as many exhibitions and forums there as possible. Over the years, each company has developed its own way of presenting itself. At an exposition, it is the seller who looks for buyers. Through various sources, you look for potential partners, and call them or send an invitation or a letter asking them to visit your display. Sometimes there are dinner invitations, where personal interaction has a great role to play," said Grigor Barseghyan, director of Migma.
The directors of various ICT companies in Armenia say that the main things that potential partners are interested in are the quality and cost of labor as well as Internet and communication technology in the country. They also want to know which reputable companies are working in the country, what the ICT legal framework is like, and what advantages are given to the ICT sphere.