Պատերազմից հետո տարածքներ կորցրած սահմանապահ Վազաշենում մարդիկ կառչած են հողից
Քայլում ենք Վազաշենի գյուղամիջյան ճանապարհներից մեկով, որը ժամանակին հասնում էր մինչեւ հարեւան Բալա Ջաֆարլի ադրբեջանական գյուղը, բայց հիմա ճանապարհն ընդհատվում է խրամատներով: Այստեղից մի քանի հարյուր մետրի վրա ադրբեջանական դիրքերն են, նրանց դիմաց՝ հայ սահմանապահները:
Հայկական (կարմիր) եւ ադրբեջանական (կապույտ) խրամատները
Իրականում այս հատվածում հակառակորդի դիրքերը տեղակայված են հայկական հողերի վրա, ինչի պատճառով դրանց մի մասը դարձել է ականապատ չեզոք գոտի, իսկ ադրբեջանական խրամատների թիկունքում էլ հայկական հողերը հիմա մշակում են ադրբեջանցիները:
Հակառակորդի դիրքերից դիտարկվում է ոչ միայն Բալա Ջաֆարլի տանող ասֆալտապատ ճանապարհը, որը վաղուց չի օգտագործվում, այլեւ Վազաշենի ծայրամասային տների շարժը: Ու զարմանալի է թվում երեխաների անհոգությունը, որոնք հարեւանի էշին ստիպում-համոզում են իրենց ման տալ գյուղի այս հատվածի փողոցներով:
Վազաշենի շուկան էլ հակառակորդի տեսադաշտում է, հեռավորությունը 1500 մ է, բայց ադրբեջանցիները չեն խորշում կրակել խաղաղ բնակիչների վրա: Անցյալ տարի թշնամու գնդակը բախտի բերումով չի դիպել 80-ամյա Քնարիկ Գալստյանին, ում կողքին 18-ամյա աղջիկ է եղել նաեւ:
«80 տարեկան հասակումս սրտիս խորքից ուզում եմ մի երկու խոսք ասել Իլհամ Ալիեւին,- ասում է Քնարիկ տատն ու հղում իր «ուղերձը»,- անիծում եմ, նա տաքության մեջ զառանցի, նրա ցավը մենակ Նիկոլը իմանա առաջի, հայերն այցելության գնան, ամաչի, անկողինը մի կողքի վրա մաշի»:
Շուկայի կանայք սկսում են ծիծաղել: Հետո նկատում են, որ վերջին շրջանում կրակոցները դադարել են: Վազաշենի շուկան արդեն 7 տարի կա, բայց միայն նախորդ տարի են Հայկ Ղուկասյանի հովանավորությամբ պատեր շարել, ծածկ դրել, որպեսզի պաշտպանված լինեն գնդակոծությունից:
Կանայք նստած են պատի երկայնքով: Ամեն մեկի առջեւում դրված է իր ապրանքը՝ միրգ կամ բանջարեղեն եւ մի քանի շիշ տնական օղի ու գինի: Անծանոթների մոտենալուն պես նրանք վեր են կենում, ներկայացնում ապրանքը, գին սակարկում: Իսկ երբ սկսում ենք հարցեր տալ գյուղից ու իրենց կյանքից, ավելի են աշխուժանում, առանց իրար հերթ տալու պատմում վերջին իրադարձությունների, Վազաշենի ուղղությամբ հնչող կրակոցների, իրենց անձնական խնդիրների ու մտահոգությունների մասին:
Ասում են, թե շուկայում վաճառվողը Վազաշենի միրգ-բանջարեղենն է, ամեն ինչ «օրիգինալ» է, այսինքն՝ պատվաստումներ չկան, իսկ գնի առումով բոլորի հետ էլ հարմարվում են: Շուկան ազատ տարածք է նրանց համար, ովքեր ցանկանում են իրացնել իրենց ապրանքը, գործում է գարնանից մինչեւ դեկտեմբեր:
Այս տարի, ըստ վազաշենցիների, գյուղում միրգը շատ չի եղել, կարկուտը վնասել է այգիները, այստեղ չկա հակակարկտային կայան: Բայց Վազաշենում, որպես կանոն, մրգի առատ բերք է լինում՝ տանձ, խնձոր, թուզ, խաղող, արքայանարինջ, սալոր, նուռ, մոշ, հոն: Շուկայի տեսականին էլ ըստ պտուղ-բանջարեղենի սեզոնի փոխվում է:
Վազաշենը հին գյուղ է, մինչեւ 1978 թ. կոչվել է Լալիգյուղ: 1960-ականներին ոռոգման ցանցի կառուցմամբ այստեղ զարգացել է այգեգործությունը, հիմնվել է 400 հա խաղողի այգի, ինչից էլ գյուղը ստացել է Վազաշեն անունը: Այստեղի խաղողը մեծ պահանջարկ ուներ հայկական կոնյակագործության մեջ: Սակայն 1990-ականների պատերազմի հետեւանքով սահմանամերձ այգիները մնացել են կրակի տակ ու ոչնչացվել: Ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ են մնացել հարյուրավոր հեկտար հողեր:
Պատերազմի հետքերը
Գյուղապետ Լորիկ Բադիրյանն ասում է, որ տնամերձերից բացի՝ Վազաշենի մնացած հողերի մեծ մասը սահմանին մոտ է ու նշանառության տակ: Վարելահողերը հիմնականում ծառայում են հացահատիկի աճեցմանը, բայց, ըստ համայնքի ղեկավարի, գյուղացիները դրանից էլ են հիասթափվել. ադրբեջանցիները Վազաշենին պատկանող, բայց իրենց վերահսկողության տակ գտնվող հողերում երբ հացահատիկ են ցանում ու հնձում, հայ գյուղացիները ձգտում են իրենց նույն աշխատանքը նրանց զուգահեռ անել, որպեսզի կրակող չլինի, մյուս կողմից՝ երբ ադրբեջանցիները հավաքում են բերքը, հաճախ դրանից հետո այրում են դաշտերը, ու կրակը հասնում է սահմանից այս կողմ:
Վազաշենի վարչական տարածքը, որի մի մասը ադրբեջանական (կապույտ) խրամատների թիկունքում է, մի մասն էլ՝ չեզոք գոտում
Բացի դրանից՝ Վազաշենն այսօր կոմբայն չունի, 10 տարի այն ղեկավարող Լ. Բադիրյանի ասելով՝ նախորդ գյուղապետը վաճառել է իրենց կոմբայնը, այս եւ անցյալ տարի վազաշենցիները կոմբայն են բերել Ներքին Կարմիրաղբյուրից, սակայն երբ գյուղատնտեսական աշխատանքներն ադրբեջանցիների համեմատ հետ են ընկնում, կրակոցների եւ հրդեհի պատճառով կոմբայնավարները ձգտում են Վազաշեն չգալ: Գյուղապետն ասում է, որ իրենց տարեկան բյուջեն 17 մլն դրամ է, գուցե կառավարության հետ համաֆինանսավորմամբ կարողանան Վազաշենի համար կոմբայն ձեռք բերել:
Գյուղն այսօր, ըստ Լորիկ Բադիրյանի, ունի 871 բնակիչ: Վերջին տարիներին այս թիվը նվազել է 15-ով. վազաշենցիները Իջեւան են գնացել: Համայնքի ղեկավարն ասում է, թե սոցիալապես անապահով է գյուղի 70 տոկոսը, իսկ նպաստ է ստանում շուրջ 50 ընտանիք:
Ծովինար Հակոբյանը ծնունդով Ադրբեջանի Շամխորի շրջանից է, Վազաշեն հարս է եկել 1977-ին: Պատմում է, որ 1988-ի Շարժումից հետո կապը ծննդավայրի հետ կտրվեց: Շատերի պես իրենք էլ նախկինում Վազաշենում խաղողի մարգ ունեին՝ 150 մ, որը մնաց կրակի տակ: Բացի դրանից՝ նաեւ ծխախոտ ու բանջարեղեն էին աճեցնում: Ըստ տիկին Ծովինարի՝ խորհրդային տարիներին գյուղը 5 բրիգադով էր աշխատում, այն ժամանակ Վազաշենը Իջեւանի շրջանի ամենաառաջատար տնտեսություններից մեկն էր: Հիմա Հակոբյանները տնամերձ հողամասում լոբի ու կարտոֆիլ են ցանում, մի քանի տեսակի պտղատու ծառ ունեն:
Տիկին Ծովինարը 5 երեխա ունի՝ 3 աղջիկ, 2 տղա, 17 թոռ: Չնայած որդիները ուրիշների պես Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի են գնում, գյուղից հեռանալու մտադրություն չունեն: Նույն ինքը երբ Տաշիր՝ ծնողների տուն է գնում, իսկ վերադարձին թեկուզ հեռվից տեսնում Վազաշենը, ասում է, թե հանգստանում է, կարծես մի բան գտնում: Ծովինար Հակոբյանն էլ փաստում է, որ հիմա կրակոցները նվազել են, նախկինում շատ էին կրակում, նշում է, թե իր միակ վախը կրակոցներից երեխաների համար է, իսկ մեծերը վաղուց սովորել են:
Երկրում տեղի ունեցած իշխանափոխության հետ վազաշենցիները հույսեր են կապում: Շուկայում կանգնած կանայք ասում են, թե Տավուշ կատարած այցի ժամանակ ճանապարհով անցնելիս ողջունել են Նիկոլ Փաշինյանին, բայց հանդիպում չի եղել: Ասում են՝ կարեւոր չէ վարչապետի իջեւանցի լինելը, մարդը մարդ պիտի լինի:
Գյուղապետ Լորիկ Բադիրյանն էլ առանձնացնում է ոռոգման ջրի խնդիրը, որը առաջիկայում, թերեւս, լուծում կստանա: Ըստ նրա՝ վարչապետը խոստացել է ջրամբար կառուցել գյուղից 2 կմ հեռավորության վրա: Խորհրդային տարիներին Վազաշենի հողերը ոռոգվել են Աղստեւ գետի ջրերով, որոնք այստեղ են մղվել պոմպակայանի միջոցով: Պատերազմից հետո կայանը մնացել է ադրբեջանական կողմում, ու գյուղը զրկվել է ջրից: Փոխարենը օրական 6-7 ժամ խմելաջուր ունեն, որով էլ ոռոգում են տնամերձերը:
«Հույս ունենք, որ կլինի [ոռոգման ջուրը], հատկապես իմ հայրենակցից ո՞նց կարող եմ հույս չունենալ-, ասում է Լորիկ Բադիրյանը,- բա եթե հույսը չլինի, ո՞նց կլինի մեր վիճակը սահմանին»:
Բալա Ջաֆարլի տանող ճանապարհը, հեռվում՝ Աղստաֆաչայի ջրամբարը
Հետաքրքիր է, որ Տավուշի մարզին սահմանակից ադրբեջանական Ղազախի, Աղստաֆայի ու Թովուզի շրջանների ամենամեծ ջրամբարը գտնվում է հենց Վազաշենի հարեւանությամբ՝ Աղստեւ (Ադրբեջանում՝ Աղստաֆաչայ) գետի վրա: Դրա ընդհանուր տարողությունը 120 մլն խմ է: Այնինչ Տավուշի մարզի ջրամբարները միասին դրա մոտ կեսն են կուտակում՝ 65,6 մլն խմ: Ավելին՝ Տավուշի ամենամեծ՝ 45 մլն խմ ծավալով Ջողազի ջրամբարը, գտնվելով հայ-ադրբեջանական սահմանի վրա, սակայն սնվելով հայկական տարածքից, ծառայում է հակառակորդին, քանի որ դրա ջրերը, չօգտագործվելով հայկական կողմից, հոսում են Ադրբեջան:

Vazashen is a village of some 871 in Armenia’s Tavush Province, just a few hundred meters from Azerbaijani military trenches on the border.
These trenches are built on lands the village lost to the Azerbaijani Army during the Artsakh War of the early 1990s. Some of the lands separating the two sides have been mined.
Being so close to the border, coupled with the fact that most residents are eking out an existence, makes life in Vazashen all the more challenging.
These risks, however, don’t stop boys in the Vazashen from racing their donkey cart through those parts of the village in range of Azerbaijani gunfire.
Some of Vazashen’s homes and the marketplace are within range of Azerbaijani sharpshooters and artillery placements some 1,500 meters away. Last year, one of the merchants, 80-year old Knarik Galstyan, luckily escaped a bullet.
The market has operated for seven years, but it was only last year that a wall was built to protect customers and merchants from gunfire. Women in the market say the Azerbaijani guns have been silent of late.
The women sit along the wall, selling their products - fruits or vegetables, homemade vodka and wine. When somebody approaches, they stand up, present the goods and negotiate the price. The market is a free space for those who want to sell their goods, and it’s open from spring to December.
This year, according to villagers, there is lack of fruits in the village due to hail damage. There is no anti-hail station in Vazashen, who market is usually full of pears, apples, figs, grapes, plum, pomegranate, blackberries, etc. The market’s offerings change according to the season.
Vazashen is an old village. Prior to 1978, it was called Laligyugh. The name of Vazashen reflects local vineyard production in the Soviet era (“vaz”- grapevine in Armenian), widely used for Armenian brandy production. However, as a result of the 1990s war, border vineyards remained under fire and were destroyed. Azerbaijanis now control hundreds of hectares of former village land.
The traces of the war
Village Mayor Lorik Badiryan, in office for the past ten years, says that most of Vazashen's arable land, mainly used to grow grains, is close to the border. Badiryan says it’s a risky business farming these lands, something residents find off-putting to say the least.
To lessen the risk, Vazashen residents try to cultivate their land in tandem with their Azerbaijani neighbors. This way, the theory goes, they are too busy farming the land to shoot. Residents say that when the Azerbaijanis harvest the crop, they often burn the fields and the fire crosses the border, coming to this side.
Vazashen does not have a combine harvester. Badiryan says the former mayor sold the village combine. Bringing a combine from neighboring villages makes them late for harvesting, raising the danger of shootings and fires. The mayor says the village’s annual budget is 17 million drams, and they hope to buy a combine with government co-financing.
Badiryan says 15 of the village’s inhabitants have moved to the town of Ijevan in recent years. 70% of the village population is living at or below the poverty line, and some 50 families receive state social aid.
Tzovinar Hakobyan was born in the Shamkhor region of Azerbaijan and moved to Vazashen in 1977. She recalls that she lost the connection to her birthplace after the 1988 Artsakh War.
Their family also used to grow grapes, tobacco and vegetables. The vineyards were destroyed by gunfire. Tzovinar says Vazashen had one of the most prosperous economies in the Ijevan region in the Soviet era. Now, the Hakobyans sow beans and potatoes in their yard and have several types of fruit trees.
Tzovinar has five children and 17 grandchildren. Though her sons work abroad, like many others in the village, she does not intend to leave Vazashen. She says that Azerbaijani gunfirehas dropped, and it’s only the children she’s worried about. Adults, she says, are used to the gunfire.
People in Vazashen have high hopes after the recent political changes in Armenia. Women at the market say that they welcomed Nikol Pashinyan on the road, when he toured Tavush Province.
Badiryan points to the lack of irrigation water as one of the village’s main problems. In Soviet times, Vazashen lands were irrigated by the Aghstev River waters, which were pumped by a pumping station. After the Artsakh War, the station remained on the Azerbaijani side of the border. Residents do receive six to seven hours of drinking water daily, which they also use to irrigate household garden plots.
The mayor says that Prime Minister Pashinyan promised to build a reservoir 2 km away from the village.
“We hope that the issue will be solved. You can’t survive on the border without hoping,” says Badiryan.