Արթուր Խաչատրյան․ «Ջրի պահանջարկը գնալով մեծանում է, առաջարկը՝ նվազում»
Կառավարության նիստի ավարտից հետո գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանը անդրադարձավ վարչապետ Փաշինյանի հնչեցրած ստվերային գյուղատնտեսության գոյության մասին հայտարարությանը, ասաց՝ քանի որ դրանք դեռ ստվերում են, չի կարող նշել՝ այդ տնտեսությունները պատկանում են օլիգարխներին, թե ոչ․
«Ենթադրենք եղել է դաշտ, միամյա խոտաբույս և հիմա այդպես հիմնվել է բազմամյա տնկի և համապատասխան փոփոխություները չեն արվել։ Այսինքն՝ հողի հարկի վրա դա չի ազդել»։
Նախարարի կարծիքով՝ ստվերային գյուղատնտեսության դեպքերը պետք է բացահայտեն համայնքները, քանի որ դրանք ազդում են գույքահարկերի հավաքագրման վրա։
Արթուր Խաչատարյանը անդրադարձավ նաև ջրի կորստի դեպքերին։ Տեղեկացրեց, որ այսօր փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի հետ քննարկում են ունեցել, որպեսզի Արաքս գետ թափվող ջուրը, որը հոսում է նաև դեպի Թուրքիա, հետ վերադարձվի գյուղատնտեսություն։ Նրա խոսքով՝ սա էապես կնվազեցնի ջրի այլ աղբյուրների վրա իրականացվող ճնշումը․
«Ջրի պահանջարկը գնալով մեծանում է, առաջարկը՝ նվազում։ Նաև դա հասկանալով՝ մենք ծրագրեր ունենք կաթիլային ոռոգման համակարգի ներդման ուղղությամբ, քննարկում ենք տոկոսադրույքի սուբսիդավորումից, կապիտալի սուբսիդավորման հնարավորության դիտարկումը»,- նշեց նախարարը։

Артур Хачатрян: “Спрос на воду постоянно увеличивается, а предложение – сокращается”
По окончании сегодняшнего заседания правительства министр сельского хозяйства Артур Хачатрян, касаясь заявлений Никола Пашиняна о существовании теневого сельского хозяйства, сказал, что поскольку “тень” все еще сохраняется, он не может сказать, кому принадлежат эти хозяйства – олигархам или другим фермерам.
По мнению министра, выявлять факты существования теневых хозяйств должны общины, так как наличие “тени” в сельском хозяйстве влияет на собираемость имущественного налога.
Касаясь случаев потерь воды, Хачатрян сообщил, что сегодня с вице-премьером Тиграном Авиняном обсуждали возможность использования в сельском хозяйстве воды реки Аракс, которая течет также в Турцию. По словам министра, это существенно снизит нагрузку на другие источники орошения.
“Спрос на воду постоянно увеличивается, а предложение – сокращается. Осознавая это, мы разработали программы внедрения системы капельного орошения”,- отметил Артур Хачатрян.