Նրանք անօթևան չեն ծնվել
Անօթևանների միակ կացարանը գտնվում է Հաղթանակ թաղամասում: Սովորական, բնակելի տների կողքին առանձնանում է երկաթե դարպասներով մի շինություն: Այստեղ են գտնվում անօթևանների միակ կացարանը, ծերանոցը, և այս երկու կառույցների բնակիչների համար նախատեսված հիվանդանոցը:
Նրանցից ոչ ոք անօթևան չի ծնվել. տարբեր հանգամանքների արդյունքում նրանք կորցրել են իրենց տունը, ընտանիքը, շատերից էլ պարզապես հրաժարվել են: Անօթևանների կացարանում ապրում են մեզ շատ նման մարդիկ: Այստեղ ապրողներից շատերը մի գուցե ավելի կարեկից են նրանց հանդեպ, ովքեր օգնության կարիք ունեն. երևի թե ավելի լավ են հասկանում:
Երբ այցելեցինք անօթևանների կացարան, այնտեղի բնակիչների համար «Հետք» թերթի տարբեր համարներ էինք տարել: Այստեղի բնակիչներից մեկը, որի անունը Զավեն է, թերթում կարդալով փոքրիկ Լիլիթին օգնելու մասին, առաջարկեց իր մեկ ամսվա թոշակը փոխանցել նրա հաշվեհամարին: Զավենը արդեն ութ ամիս է, որ ապրում է անօթևանների կացարանում: Կինը մահացել է, իսկ միակ որդին ապրում է Ռուսաստանում: Վերջինս տեղյակ չէ, որ հայրն ապրում է անօթևանների կացարանում: «Մոտ քսան օր առաջ եմ նրան նամակ գրել, որ մի քիչ գումարով օգնի: Տղաս իր զոքանչի և աներոջ հետ է ապրում: Ինձ ասում է` դու ջահել ես, մի կերպ քեզ պահի»,- պատմում է Զավենը: Երևանում և գյուղերում Զավենը հարազատներ շատ ունի, բայց գտնում է, որ անիմաստ է նրանցից օգնություն խնդրելը. «Երբ նրանց հյուր եմ գնում, հարցնում են, թե ինչ եմ բերել ինձ հետ, իսկ ես նրանց ասում եմ՝ հո ես Ամերիկայից չեմ գալիս, որ ձեռքիս եք նայում»: Անօթևանների կացարանում ապրողներից շատերի ճակատագրերը միմյանց նման են և միևնույն ժամանակն շատ տարբեր են:
Մի հատկանիշ միավորում է կացարանի գրեթե բոլոր բնակիչներին. երբ զրուցում ես այստեղ ապրող մարդկանց մեկի հետ, մյուս բնակիչները կատակների, հումորների մի ամբողջ շարք են սկսում, իսկ երբ հերթը հասնում է նրանց, միանգամից ինքնամփոփ են դառնում: Նրանցից մեկը Ռոբերտն է: Նա մանկամարժ է: Մինչև 1983 թվականն աշխատել է Ապարանի թիվ 36 դպրոցում` որպես ֆիզիկայի ուսուցիչ: Կնոջ մահից հետո այլևս մանկավարժությամբ չի զբաղվել: Նրա միակ աղջիկն ապրում է Ռուսաստանում: «Ես եմ նրան մեծացրել և ամուսնացրել: Նրան չեմ ասել, թե որտեղ եմ ապրում. չեմ ուզում վիրավորել»,- ասում է Ռոբերտը: Մինչև անօթևանների կացարան տեղափոխվելն ապրել է վարձով: Նա կացարանում ապրող այն քիչ մարդկանցից է, ով երբեք չի ապրել փողոցում: Ռոբերտը մտադիր չէ անօթևանների կացարանում երկար մնալ: Նա մտադիր է մեկնել Ռուսաստան:
Բնակիչները սովորաբար չեն գանգատվում ապրելու պայմաններից, քանի որ այլընտրանք պարզապես չունեն: Անօթևանների կացարանն այնքան էլ մոտ չի տուն կոչվելուն: «Ո՞նց կարող ենք ասել, որ այստեղի պայմանները լավ են: Պարզապես փողոցում ապրելուց է լավ»,- ասում է կացարանի բնակիչներից մեկը: Հակառակ որ կացարանի աշխատողները բացի շաբաթ և կիրակի օրերից ամեն օր մաքրում են սենյակները, բնակիչները նույնպես պետք է հետևողական լինեն մաքրության հարցում: «Լոգարանները սարսափելի խոզանոց են հիշեցնում: Ցանկացած, գոնե մի փոքր մաքրասեր մարդ, մեկ անգամ այնտեղ մտնելով, այլևս երբեք չի ցանկանա երկրորդ անգամ մտնել: Ամբողջ խնդիրն այն է, որ այստեղ ապրող մարդկանց մակարդակը շատ ցածր է»,- ասում է Ռոբերտը:
79-ամյա Սերգեյ Նավասարդովը իր ստացած թոշակով շաբաթը մեկ անգամ գնում է անօթևանների կացարանին համեմատաբար մոտ գտնվող որևէ հասարակական բաղնիք՝ լոգանք ընդունելու. զզվում է կացարանի լոգարաններից. «Այնտեղ կատարյալ խոզանոց է: Ես անգամ չեմ թողնում, որ բնակիչներից որևէ մեկն իմ սենյակ ոտք դնի, ուր մնաց այստեղ լոգանք ընդունեմ»: Սերգեյ պապիկի սենյակում կատարյալ կարգուկանոն է տիրում: Նրա հետ միասին սենյակում ևս երեք հոգի են ապրում: Նա վաղուց արդեն կարող էր ապրել ծերանոցում, սակայն նրան չեն ցանկանում կացարանից տեղափոխել: «Փոխտնօրենը` Հայկ Պողոսյանն, ինձ ասում է, պապիկ, դու որ գնացիր, այստեղ կարգուկանոնը լրիվ վերանալու է»,- ծիծաղելով պատմում է Սերգեյ Նավասարդովը: 1988 թվականին նա գաղթել է Բաքվից: Կինն ու երեխան մահացել են Բաքվում: «Այնտեղ երկհարկանի տուն ունեի, ընտանիք, աշխատանք: Բաքվում վարորդ էի աշխատում: Ամեն ինչ թողեցի այնտեղ: Միակ բանը, որ բերեցի ինձ հետ, հագիս վերարկուն էր»:
Սերգեյ Նավասարդովն, արդեն 23 տարի է, ինչ ապրում է Հայաստանում: Իր հայրենիքում նա այդպես էլ չի կարողացել վերականգնել այն ամենն, ինչ թողել էր Բաքվում` նույնիսկ դրա մի մասը: 23 տարիների ընթացքում նա ապրել է փողոցներում, իր ընկերների տանը: Մի քանի ամիս է, ինչ ապրում է անօթևանների կացարանում: Իր սենյակին տոնական տրամադրություն հաղորդելու համար այն ամբողջովին զարդարել է փուչիկներով և ամանորյա խաղալիքներով: Տոնածառ չի ցանկացել տեղադրել սենյակում. ասում է՝ հո ես երեխա չեմ:

Они родились не бездомными
В квартале Ахтанак рядом с обычными жилыми домами находится сооружение с железными воротами. Здесь расположены единственный в Ереване приют для бездомных, дом престарелых и больница, предусмотренная для постояльцев этих двух заведений. Никто из тех, кто сегодня живет в приюте, не родился бездомным. В силу различных обстоятельств они потеряли свои дома, семью, от многих просто отказались родные. В приюте для бездомных живут такие же люди, как и мы. Многие из них, возможно, с большим сочувствием, чем мы, относятся к тем, кто нуждается в помощи, так как хорошо понимают их проблемы. Решив посетить приют, мы взяли с собой пачку разных номеров газеты «Hetq».
Один из обитателей приюта по имени Завен, прочитав в газете статью о маленькой Лилит, которой требовалась помощь, предложил перечислить на ее расчетный счет свою месячную пенсию. Завен уже 8 месяцев живет в приюте. Жена умерла, а единственный сын живет в России. Он не знает,что отец находится в приюте для бездомных. «Несколько месяцев назад я написал ему письмо, попросил прислать немного денег. Сын живет с тещей и зятем. Он сказал мне: ты молод и сможешь себя содержать»,- рассказывает Завен. В Ереване и в областях у Завена много родных, но он не хочет обращаться к ним за помощью. «Когда я иду к ним в гости, они спрашивают меня, что я принес. А я отвечаю: я же не из Америки приехал».
Судьбы многих постояльцев приюта очень похожи и в то же время различны. Один из них, Роберт, до 1983 года работал учителем физики в апаранской школе номер 36. После смерти жены перестал заниматься педагогикой. Его единственная дочь живет в России. «Я вырастил ее, выдал замуж, но не сообщил ей, где живу, не хочу ее обижать»,- сказал Роберт. До прихода в приют он снимал жилье. Роберт – один из немногих обитателей ночлежки, который не жил на улице. Он не намерен долго задерживаться здесь, хочет уехать в Россию.
Жильцы приюта обычно не жалуются на условия жизни, поскольку не имеют альтернативы. Приют лишь условно можно назвать домом. «Как можно говорить, что условия здесь хорошие. Просто это лучше, чем жить на улице»,- сказал один из обитателей ночлежки. Кроме работников, которые каждый день, кроме выходных, убирают комнаты, за чистотой должны следить и сами постояльцы. «Ванные комнаты напоминают свинарник. Любой мало-мальски чистоплотный человек второй раз не захочет туда заходить. Уровень живущих здесь людей очень низкий»,- говорит Роберт.
79-летний Сергей Навасардян раз в неделю на свою пенсию ходит в баню. В комнате дедушки Сергея царит идеальный порядок, хотя вместе с ним живут еще три человека. Он давно мог переехать в дом престарелых, но его не отпускают. «Замдиректора Айк Погосян говорит мне: дедушка, если ты уедешь, здесь никакого порядка не будет»,- рассказывает Сергей Навасардян. В 1988 году он бежал из Баку, где умерли его жена и дети умерли там. «У нас там был двухэтажный дом, семья, работа. В Баку я работал водителем. Все оставил там. Уехал в одном пальто».
Уже 23 года Сергей Навасардян живет в Армении. На своей родине он не сумел восстановить то, что имел в Баку. За 23 года он жил на улице, в доме друзей. Несколько месяцев, как живет в приюте. Для того, чтобы придать своей комнате праздничный вид, дедушка Сергей украсил ее разноцветными шарами и новогодними игрушками.