Երեւանի պատմամշակութային հուշարձանները կորցնում են իրենց արժեքը
Երբ ասում ենք պատմամշակութային հուշարձանների պահպանություն, Երեւանի կտրվածքով` սովորաբար նկատի ենք ունենում Հին Երեւանի առանձին հուշարձան-տների քանդումը։ Իսկ այն հուշարձանները, որոնք նաեւ բնակելի շենքեր են, այնպես են աղավաղվել, որ կորցրել են իրենց նշանակությունը։
Աբովյան փողոցում մի քանի հուշարձան-շենքեր կան, որոնց արտաքին տեսքն այլեւս ոչինչ չի հուշում տվյալ կառույցի առանձնահատկության մասին: Այս կառույցները տարիներով ենթարկվել են առանձին մարդկանց կամայական որոշումներին, նեղ պատկերացումներին:
Օրինակ, Աբովյան փողոցի 31 շենքը (ճարտարապետ՝ Մարկ Գրիգորյանը) «խեղդված» է բուտիկների մեջ։ Յուրաքանչյուր խանութի սեփականատեր իր ճաշակով աստիճաններ է կառուցել, ձեւավորել արտաքին տեսքը, ճակատային մասը ողողել տարբեր գույնի ցուցանակներով։
«Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» օրենքի Հոդված 38-ի համաձայն՝ հուշարձանների օգտագործումը տնտեսական և այլ նպատակներով թույլատրվում է, եթե այդպիսի օգտագործումը համապատասխանում է հուշարձանի բնույթին, չի վնասում հուշարձանի անվթարությունը, չի նսեմացնում կամ աղճատում դրա պատմական, գիտական և գեղարվեստական արժեքը:
78 տարի առաջ կառուցված Աբովյան 32 շենքը, համաձայն կառավարության 2004 թ. N 1616-Ն որոշման, ներառված է Երևանի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում: Պրոֆեսորների տունը (ճարտարապետ՝ Սամվել Սաֆարյան), այսպես են անվանում Աբովյան 32 հասցեի շենքը, նույնպես աղճատված է։ Այստեղ անգամ կցակառույցներ են ավելացել։ Իսկ փողոցի կողմում իրար են հաջորդում «Զիզի» խանութն ու «Տոտո» բուքմեյքերական ընկերությունը։ Շենքի առաջին հարկը մի քիչ նման է «Ֆիրդուսի» հայտնի շուկայի հարակից տարածքին։ Հուշարձանը կորել է առեւտրային հարաբերությունների մեջ։
Իսկ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի տուն-թանգարան այցելողները (հասցեն՝ Նալբանդյան 21) կարող են մտածել, թե կոմպոզիտորը կապ ունի մանիկյուր-պեդիկյուրի ծառայությունների հետ։ Կոմպոզիտորի հուշատախտակի ուղիղ գլխավերեւում գովազդի լուսային վահանակ է՝ հետեւյալ գրառումներով․ «haircut, cosmetology, manicure, pedicure» եւ այլն։
Վահանակը պատկանում է նույն շենքում գործող գեղեցկության սրահին։ Թանգարանի աշխատակազմից «Հետք»-ին հայտնեցին, որ այս անճաշակությունը վերացնելու համար իրենք քանի տարի է՝ ոչինչ չեն կարողանում անել։
Մշակույթի նախարարության Պատմության ու մշակույթի հուշարձանների պահպանության գործակալության Երեւանի տարածքային բաժնի պետ Կարո Այվազյանը պարզաբանեց, որ նախարարությունը գրությամբ դիմել է քաղաքապետարան՝ առաջարկելով վերանայել թանգարանի շենքի վրա այս արտաքին գովազդի թույլտվությունը, պարտադրել տնտեսվարողին՝ փոխել վահանակը։ Քաղաքապետարանը հավուր պատշաճի չի արձագանքել։
«Մենք դեմ չենք, որ գովազդ լինի։ Բայց չափորոշիչները պետք է պահպանվեն։ Գովազդը չպետք է խաթարի շենքի ճարտարապետական տեսքը։ Քաղաքապետարանից ասացին, որ կվերանայեն, բայց, ինչպես տեսնում եք, խնդիրը շարունակում է մնալ։ Քաղաքապետարանն այս վահանակը մեզ հետ չի համաձայնեցրել։ Պատվիրողը մեղավոր չէ, նա տեղադրել է իր պատկերացումներով գովազդ»,- ասաց Կարո Այվազյանը։
«Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության եւ օգտագործման մասին» օրենքի Հոդված 22-ի համաձայն, հուշարձաններ ներառող տարածքներում շինարարական, գյուղատնտեսական և այլ կարգի աշխատանքների համար հողի հատկացումները, կառուցապատման, ինժեներատրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների նախագծերը սահմանված կարգով համաձայնեցվում են լիազորված մարմնի հետ, այսինքն՝ Մշակույթի նախարարության։
Եթե այս պատկերները, որոնք արձանագրել ենք մեր տեսախցիկով, ձեւավորվել են լիազորված մարմնի հետ համաձայնեցնելուց հետո, ապա պետք է պատասխանատվության ենթարկվի լիազորված մարմինը։ Եթե ոչ, ապա՝ Երեւանի քաղաքապետարանը։ Եթե սա արվել է տնտեսվարողների կողմից, առանց ՏԻՄ մարմնի հետ համաձայնեցնելու, ապա պատասխանատվության պետք է ենթարկվեն տնտեսվարողները։
Երեւանում հուշարձանների պահպանության միասնական մոտեցումը բացակայում է։ Յուրաքանչյուրն իր ճաշակով վերանորոգում, քանդում-կառուցում է՝ առանց հաշվի առնելու օրենքի պահանջները, արտաքին տեսքը եւ այլն։
Կարո Այվազյանը համարում է, որ նոր փուլ է սկսվում, նոր կառավարություն կա, որը կուղղի նախորդի սխալները․ «Այն, ինչ հնարավոր չէ վերադարձնել, հնարավոր չէ։ Բայց կան դեպքեր, որ կարող ենք ուղղել։ Օրինակ, երբ ինչ-որ մեկը վարձակալել է հուշարձանը եւ պայմանագրի ժամկետն ավարտվում է, պետք է այլեւս չերկարաձգել պայմանագիրը»։ Պաշտոնյայի խոսքով՝ Երեւանի պատմամշակութային հուշարձանների այս վիճակի պատճառները քաղաքական եւ տնտեսական են։
Մեր ուսումնասիրության առարկա հուշարձան-շենքերը նաեւ բնակելի են, որոնք տրամաբանորեն կարող են նաեւ տնտեսական նպատակով օգտագործվել, սակայն այսպիսի օգտագործումը վնասել է շենքերի մշակութային արժեքը, աղճատել է հենց այն, ինչի շնորհիվ շենքերը ներառվել են պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցանկում։ Այս տեսքով նրանք այլեւս կարող են հանվել ցուցակից։

Культурно-исторические памятники Еревана теряют свою ценность
Когда мы говорим о сохранении в Ереване культурно-истрорических памятников, то обычно имеем в виду снос отдельных зданий-памятников в старой части города. А те памятники, которые являются также жилыми зданиями, искажены до такой степени, что уже утратили свое значение.
На улице Абовяна есть несколько зданий-памятников, внешний вид которых уже не свидетельствует об их уникальности. На протяжении многих лет эти здания подвергались своевольному отношению со стороны отдельных лиц, становясь “жертвами” их узких представлений.
Так, здание номер 31 на улице Абовяна (архитектор Марк Григорян)  буквально “задыхается” от бутиков. Владелец каждого магазина построил лестницу по своему вкусу, а фронтальная часть дома облеплена пестрыми вывесками.
Согласно ст.38 закона РА “О сохранении и использовании недвижимых памятников истории и культуры, исторической среды”, использование памятников в экономических и прочих целях разрешается, если соответствует характеру памятника, не угрожает его безопасности, не принижает и не искажает историческую, научную и художественную ценность здания.
Построенное 78 лет назад здание номер 32 на улице Абоявна, согласно решению правительства N 1616-Н от 2004 г., включено в список недвижимых памятников истории и культуры Еревана. Здание по адресу Абовяна, 43, или, как его называют старожилы, Дом профессоров (архитектор Самвел Сафарян), тоже искажено. Здесь даже появились пристройки. А со стороны улицы расположились магазин одежды “Зизи” и букмейкерская контора “Тото”. Сам памятник затерялся среди торговых объектов.
Посетителям дома-музея Александра Спендиаряна (Налбандяна, 21) может показаться, что великий комппозитор имел отношение к услугам маникюра и педикюра. Над мемориальной доской уставлена реклама с надписью “Нaircut, cosmetology, manicure, pedicure”.
Вывеска принадлежит действующему в этом же здании салону красоты. Сотрудники музея рассказали Hetq.am, что они уже несколько лет пытаются избавиться от этой безвкусицы, но – тщетно.
По словам начальника ереванского филиала Агентства охраны памятников истории и культуры Министерства культуры РА Каро Айвазяна, министерство обратилось в мэрию с предложением пересмотреть разрешение на внешнюю рекламу, установленную на здании музея, и обязать владельца объекта сменить ее. Однако мэрия не отреагировала надлежащим образом.
“Мы не против рекламы, но необходимо соблюдать стандарты. Реклама не должна искажать архитектурный облик здания. В мэрии сказали, что пересмотрят, но, как видите, проблема не решена. Мэрия не согласовала с нами вопрос установки этой вывесвки. Заказчик не виноват. Он установил рекламу по собственному усмотрению”,- сказал Каро Айвазян.
Ст.22 закона РА “О сохранении и использовании недвижимых памятников истории, культуры и исторической среды” устанавливает, что выделение на охватывающих памятники территориях земельных участков под строительные, сельскохозяйственные и прочие работы, застройку и проведение инженерно-транспортных коммуникаций должно согласовываться с полномочным органом, то есть Министерством культуры.
Если картины, которые зафиксировала наша камера, появились в результате согласования с полномочный органом, то именно его нужно привлечь к ответственности. В противном случае ответственность должна нести столичная мэрия. Если же это было сделано хозяйствующими субъектами без согласования с органом местного самоуправления, то ответственность должны понести эти субъекты.
В Ереване нет единого подхода к вопросу сохранения памятников. Каждый хозяйствующий субъект ремонтирует памятник на свой вкус, разрушает, строит его без учета требований закона, внешнего вида и других факторов.
По мнению Каро Айвазяна, новое правительство должно исправить ошибки своего предшественника. “Но то, что невозможно будет исправить, мы потеряем. Но есть случаи, когда исправить можно. Например, если кто-то арендовал памятник и срок договор истек, то его не следует продлевать.
Сегодняшнее состояние историко-культурных памятников Еревана обусловлено политическими и экономическими причинами.
Изученные нами здания-памятники являются также жилыми и по логике могут использоваться в экономических целях. Однако такой подход нанес ущерб культурной ценности зданий, исказив их облик, ради которого они и были включены в список недвижимых памятников истории и культуры, В таком виде эти памятники уже могут быть исключены из списка.