Ուսանողները դժգոհ են ակադեմիական տարկետման վերաբերյալ եզրակացություն տվող հանձնաժողովից
Գիտության և կրթության բնագավառներում նշանակալի նվաճումներ և ձեռքբերումներ ունեցած 209 ուսանողներ դիմել են կրթության և գիտության նախարարություն՝ ակադեմիական տարկետման իրավունք ստանալու համար: Նրանցից 132-ը ստացել է դրական եզրակացություն: Այս մասին «Հետք»-ին հայտնեցին կրթության և գիտության նախարարությունից:
Ալեքսանդր Խաչատրյանը տարկետում ստանալու համար նախարարություն դիմածներից մեկն է: Նա հրավիրվել է հարցազրույցի, սակայն տարկետման իրավունքի վերաբերյալ դրական եզրակացություն չի ստացել. սահմանված նվազագույն շեմից (65 բալ) մեկ բալ քիչ է հավաքել:
Ալեքսանդրը սովորել է Ռուսական պետական հումանիտար համալսարանում, ապա վերադարձել Հայաստան, ավարտել Գիտությունների ազգային ակադեմիան, այս տարի էլ անվճար կարգով ընդունվել ԳԱԱ-ի ասպիրանտուրա:
Ալեքսանդրի բողոքը վերաբերում է տարկետման տրամադրման ընթացակարգին: Ասում է՝ դիմորդների համար պայմանները հավասար չեն եղել, իսկ գնահատման համակարգն անհասկանալի է: Մասնավորապես՝ նշում է այն հանգամանքը, որ պահանջվող փաստաթղթերի ցանկում եղել են` հետաքրքրվածության (մոտիվացիոն) նամակ, երաշխավորագրեր, «Գիտության և կրթության բնագավառներում նշանակալի նվաճումներ ունեցող քաղաքացիներին պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տալու կարգ»-ում կատարված փոփոխությունից հետո ավելացել է հարցազրույցը, բայց միայն հարցազրույցն է գնահատվել՝ 20 բալային համակարգով: «Հանձնաժողովը չի գնահատել գիտական հոդվածների բովանդակությունը, կարևորել է միայն ձևը»,-ասում է նա:
Ալեքսանդր Խաչատրյանը միակը չէ, որ բողոքում է հանձնաժողովի որոշումից:
Թադևոսյան Արմանն ավարտել է Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը, տարկետում ստանալու համար ներկայացել է հարցազրույցին, սակայն 0.75 բալով դուրս է մնացել տարկետման իրավունքի մրցույթից: Հարցազրույցից մի քանի օր հետո գիտական աշխատանք է ներկայացրել, դրա մասին հայտնել է հանձնաժողովի անդամներին, սակայն հաշվի չեն առել: Արմանի համար անհասկանալի են հանձնաժողովի անդամների տված ոչ մասնագիտական հարցերը: Ասում է՝ կցանկանար, որպեսզի հանձնաժողովը գնահատեր ուսանողի մասնագիտական որակները և հարցազրույցի ժամանակ մասնագիտական հարցեր ուղղեր:
«Հետք»-ին դիմած ուսանողները դժգոհում են նաև, որ հանձնաժողովի անդամների մեջ եղել են ուսանողներ, մինչդեռ ԿԳ նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը նախօրոք հայտարարել էր, թե «որպես հանձնաժողովի անդամներ ընտրվել են անբասիր կենսագրություն ունեցող մասնագետներ, հետևաբար վստահ ենք, որ մրցույթը սահուն է անցնելու»:
Վաչագան Աբելյանը սովորել է Մոսկվայում: Ասում է, որ անվճար ընդունվել է մագիստրատուրա, սակայն մրցույթին մասնակցելու համար վերադարձել է։
Դիմող-ուսանողները դժգոհում են, որ բողոքարկման հանձնաժողովում նույն մարդիկ են եղել, և որոշումները չեն փոխվել:
Այս ուսանողները դիմել են ԿԳ նախարարին, սակայն ստացել են պատասխան, թե` դիմեք դատարան: Դատարան դիմելու ժամանակ չունեն. ամառային զորակոչն ավարտվում է:
Ուսանողները սպասում են Կառավարության առաջիկա նիստին, որտեղ կհրապարակվեն պարտադիր զինվորական ծառայությունից ակադեմիական տարկետում ստացողների անունները:

Студенты недовольны комиссией, представившей заключения для получения академической отсрочки от армии
Добившиеся значительных достижений в сфере науки и образования 209 студентов обратились в Министерство образования и науки для получения права на академическую отсрочку от военной службы. 132 из них получили положительные заключения. Об этом Hetq.am сообщили в МОН.
Александр {ачатрян – один из тех студентов, которые обратились в министерство для получения отсрочки от армии. Его пригласили на интервью, однако положительное заключение для получения права на академическую отсрочку не предоставли – для преодоления минимального порога (65 баллов) Александру не хватило одного балла.
Александр учился в Российском государственном гуманитарном университете, потом вернулся в Армению, окончил магистратуру Национальной Академии наук, а в этом году поступил в аспирантуру НАН по бесплатной системе .
Наш собеседник недоволен порядком предоставления отсрочки. По его словам, условия для поступающих были неравными, а система оценки – непонятной.
Александр Хачатрян – не единственный, кто жалуется на решение комиссии.
Арман Тадевосян окончил юридический факультет Государственного педагогического университета имени Х.Абовяна. Для получения права на академическую отсрочку явился на интервью, однако не добрал 0,75 балла и выбыл из конкурса. Через несколько дней послсе интервью Арман представил научную работу, о чем проинформировал членов комиссии, однако они не учли это обстоятельство. Арман выразил недоумение тем, что члены комиссии задавали вопросы не по специальности.
Обратившиеся в Hetq.am студенты жаловались и на то, что среди членов комиссии были студенты, хотя заместитель министра образования и науки Ованнес Ованнисян заранее заявил, что в комиссию вошли специалисты с “безупречной биографией”, и выразил увверенность, что конкурс “пройдет гладко”.
Вачаган Абелян учился в Москве, но вернулся в Армению, чтобы участвовать в конкурсе. Поступил в бесплатную магистратуру и принял участие в конкурсе.
Подавшие заявки студенты были недовольны и тем, что в апелляционной комиссии оказались все те же лица – члены комиссии, поэтому решения остались неизменными.
Студенты обратились к министру образования и науки, однако им порекомендовали обратиться в суд. Между тем времени на подачу судебного иска не осталось – призыв уже заканчивается.
Студенты ждут ближайшего заседания правительства, на котором должны прозвучать имена тех, кто получил академическую отсрочку от военной службы.