ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը պատասխանել է լրագրողների հարցերին
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրեն Արա Վարդանյանը պնդում է, որ յուրացրած գումարները վերադարձրել է, սակայն Ազգային անվտանգության ծառայության իրականացրած քննության արդյունքում ամեն ինչ պարզ կլինի։ Այս մասին Կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
Հիշեցնենք, որ Վարդանյանը երեկ ձերբակալվել է, նա կասկածվում է հիմնադրամին փոխանցված գումարներն անձնական նպատակով օգտագործելու և մասնավորապես օնլայն խաղատներում այդ գումարներով խաղադրույքներ կատարելու մեջ։
Դիտարկմանը, թե նախկինում ասում էր` 300-ից ավելի անուններ է հրապարակելու, որոնք կոռուպցիոն գործարքների մեջ են ներքաշված, Վանեցյանն արձագանքեց․ «Ես ասել եմ` կան 350-ից ավելի մարդիկ, որոնք զբաղվում են գործարարությամբ և տեղյակ չեն, և «Երևան սիթիի» և մյուս սուպերմարկետների բացահայտումները դրանց մասին էին: 1000-ից ավելի մարդկանց մասին էր խոսքը»։
Հարցին, թե արդյոք ԱԱԾ-ն տիրապետում է իրավիճակին, քանի որ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ կան, որոնց նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել, սակայն վերջիններս հատել են ՀՀ սահմանը, ինչպես պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանը, Վանեցյանն արձագանքեց, որ Միքայել Հարությունյանը Հայաստանը լքել է այն ժամանակ, երբ դեռ վերջինիս նկատմամբ հետախուզում չէր հայտարարվել։
«ԱԱԾ-ն լիարժեք տիրապետում է իրավիճակին»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ ըստ ՀՔԾ-ի՝ Միքայել Հարությունյանը 2008 թվականի մարտի 1-ի գործի շրջանակներում ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, և նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
Տեղեկությունը, որ նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը հրավիրվել է ԱԱԾ` հարցաքննության, Արթուր Վանեցյանը ոչ հերքեց, ոչ հաստատեց․ «Չեմ մեկնաբանի այդ լուրը, հետո կհրապարակենք, եթե ինչ-որ բան լինի»։

Артур Ванецян о вызове Владимира Гаспаряна в СНБ: “Я не комментирую эту информацию”
Директор Общеармянского фонда “Айастан” Ара Варданян утверждает, что вернул растраченные деньги. Ситуация, однако, выяснится после проведения расследования в Службе национальной безопасности. Об этом сообщил на брифинге в правительстве директор СНБ Артур Ванецян.
Напомним, что вчера Варданян был задержан по подозрению в использовании денег Фонда в личных целях, в частности, для ставок в онлайн-казино.
В ответ на напоминание о том, что Артур Ванецян обещал обнародовать более 300 фамилий лиц, участвовавших в коррупционных сделках, директор СНБ сказал: “Я говорил о том, что есть более 350 человек, которые занимаются предпринимательством, но не знают об этом. Разоблачения в сети супермаркетов “Ереван Сити” касались именно этого. Речь шла о более чем 1000 лицах”.
На вопрос, владеет ли СНБ ситуацией, поскольку есть объявленные в розыск высокопоставленные должностные лица, в частности Микаел Арутюнян, которые уже пересекли границы страны, А.Ванецян отметил, что Арутюнян покинул пределы страны еще до объявления в розыск.
“СНБ полностью владеет ситуацией”,- подчеркнул Артур Ванецян.
Напомним, что, согласно сообщению СНБ, в рамках дела о событиях 1 марта 2008 г. Микаел Арутюнян признан обвиняемым и объявлен в розыск.
Журналистов также интересовали сведения о вызове на допрос в СНБ бывшего начальника Полиции РА Владимира Гаспаряна. “Я не комментирую эту информацию. Если появятся какие-либо сведения, мы их обнародуем”,- ответил директор СНБ.