Թբիլիսիի Սուրբ Նշան եկեղեցու հրդեհի հետևանքով փլուզվել է գմբեթի սյունը
Թբիլիսիի հայկական Սուրբ Նշան եկեղեցում հունվարի 9-ին հրդեհ է բռնկվել: Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանից «Հետքին» տեղեկացրին, որ հրդեհի հետևաքով փլուզվել է աջակողմյան վթարային գմբեթը պահող սյունը, հետևաբար՝ նաև գմբեթը:
Թե ինչից է հրդեհը բռնկվել, առաջնորդարանում չգիտեն, սակայն ենթադրում են, որ տարածքում բնակիչներ են ապրում, հնարավոր է՝ անզգուշաբար կրակն ընկել է եկեղեցի:
1703 թվականին կառուցված եկեղեցին խորհրդային տարիներին ծառայել է որպես գրապահոց: 2002-ին նույն եկեղեցում առաջացած հրդեհի հետևանքով պահված պարբերականներն այրվել էին: Այս անգամ էլ հրշեջները հրդեհը հանգցրել են ջրով, և եկեղեցին ավելի է վնասվել:
Վիրահայոց թեմը տեղյակ է պահել եկեղեցու հրդեհման մասին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին, Վրաստանի մշակույթի և հուշարձանների պահպանության նախարարությանը: Այստեղից եկել, նայել են եկեղեցու վիճակը: Վիրահայոց թեմը դիմել է նաև Թբիլիսիի քաղաքապետին: Սպասում են Հուշարձանների պահպանության վարչության որոշմանը:
Սուրբ Նշանը կանգուն տաճար է: Առաջնորդարանն ուզում է, որ նախ եկեղեցու աղբի զանգվածը մաքրվի, այնուհետև ամրացման աշխատանքներ կատարվի մինչև եկեղեցու հիմնանորոգումը: 2011-ին արվել են Սուրբ Նշանի վերականգնման աշխատանքների նախագծային հաշվարկները: Փորձում են նախագիծն ընդգրկել պետական բյուջեում, որպեսզի հնարավոր լինի այս տարի սկսել վերկանանգնման աշխատանքները: «Այս պահին իշխանությունների կողմից տեսնում ենք անկեղծ մտահոգություն, դեռևս շոշափելի արդյունք չկա, բայց քննարկում են»,- փոխանցեցին առաջնորդարանից՝ հավելելով, որ Վիրահայոց թեմին հուզում են ավելի շատ կանգուն եկեղեցիները, որպեսզի դրանք հնարավոր լինի փրկել:
Առաջնորդարանից նաև տեղեկացրեին, որ Սուրբ Նորաշեն եկեղեցու ամրացման համար նույնպես նախագծային հաշվարկներ են կատարվում:

Вследствие пожара обрушилась одна из колонн церкви сурб Ншан в Тбилиси
9 января в армянской церкви сурб Ншан в Тбилиси вспыхнул пожар. В предводительстве Грузинской епархии Армянской церкви “Hetq”-у сообщили, что вследствие пожара обрушилась одна из колонн, поддерживающих находящийся в аварийном состоянии правосторонний купол.
В предводительстве затруднились назвать причины пожара, однако отметили, что пламя могло вспыхнуть из-за халатности людей, проживающих по соседству с церковью.
Построенная в 1703 году церковь сурб Ншан в советские годы служила книгохранилищем. В 2002 г. здесь уже был пожар, вследствие которого сгорели хранившиеся в церкви издания. На этот раз также пламя было потушено водой, что нанесло памятнику еще больший ущерб.
Грузинская епархия ААЦ проинформировала о пожаре Первопрестольный святой Эчмиадзин, министерство культуры Грузии, тбилисскую мэрию и сейчас ждет решения управления по охране памятников.
Предводительство Грузинской епархии ААЦ считает, что церковь в первую очередь должна быть расчищена от мусора, после чего, до капитального ремонта, необходимо провести работы по укреплению памятника. “В настоящее время мы видим, что власти искренне озабочены. Конкретных результатов пока нет, но идет обсуждение”,- сообщили в предводительстве епархии.