Մարգարայում ՀՀԿ-ական համայնքապետը չի վերընտրվել
Երեկ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հերթական ընտրություններ են անցկացվել Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Լոռու և Կոտայքի մարզերի 18 համայնքում: Արմավիրի մարզի Մարգարա գյուղում ևս համայնքապետ էին ընտրում: Թեկնածուները երկուսն էին՝ 2006 թվականից համայնքապետի պաշտոնը զբաղեցնող ՀՀԿ-ական Խաչատուր Ասատրյանը և անկուսակցական, սակայն ԲՀԿ-ի աջակցությունը վայելող Էդգար Ենոքյանը:
Մագարայում ընտրելու իրավունք ուներ 1028 մարդ, որից քվեարկությանը մասնակցել է 644-ը, կամ՝ 62,65%: Նախնական տվյալներով, գործող համայնքապետը չի ընտրվել: Խաչատուր Ասատրյանի օգտին քվեարկել է 201 ընտրող, իսկ 30-ամյա Էդգար Ենոքյանի օգտին՝ 433: Վերջինս էլ ընտրվել է Մարգարայի համայնքապետ: 10 քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել:
Մարգարայի` իրականություն չդարձող ծրագրերը
Մարգարան սահմանակից է Թուրքիային: Արաքս գետի վրայով է անցնում երկու երկրներն իրար կապող կամուրջը: 2009թ. թվականի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում Հայաստանի և Թուրքիայի Հանրապետությունների արտաքին գործերի նախարարների կողմից արձանագրությունների ստորագրումից հետո Մարգարայում աշխուժություն տիրեց: Վերանորոգվեցին միջպետական նշանակություն ունեցող ճանապարհները, որը ուղիղ կապ պետք է ապահովեր Թուրքիայի հետ: Մեծահարուստները ճանապարհի երկայնքով սկսեցին հողակտորներ գնել՝ հետագա բիզնես ծրագրերի համար: Սակայն, կարճ ժամանակ անց աշխուժությունը մարեց, և Մարգարայի մասին ոչ մի բարձրաստիճան պաշտոնյա չհիշեց:
Համայնքի ենթակայության տակ գտնվող մշակույթի տունը չի գործում, անմխիթար վիճակի պատճառով: Կապիտալ վերանորոգման և բարեկարգման կարիք ունեն, թե մշակույթի տունը, թե համայնքային ճանապարհները:
Համայնքապետարանում դժգոհում էին, որ գյուղատնտեսական արտադրանքի իրացման պատճառով դժվարություններ են առաջացել համայնքի բյուջե մուտքագրվող հողի հարկի և գույքահարկի գանձման գործընթացում:
Նշված հիմնահարցերի լուծման համար առկա դժվարությունները կապված են հիմնականում համայնքի եկամուտների հետ: Համայնքը չունի անհրաժեշտ եկամուտներ իր առջև դրված հիմնահարցերը միանգամից լուծելու համար:
Համայնքի բյուջեի մուտքերը, կարելի է ասել, ձևավորվում են բացառապես վարչական բյուջեի միջոցների հաշվին: Իսկ վարչական բյուջեի եկամուտները ձևավորվում են սահմանափակ թվով եկամտատեսակների՝ հարկերի, տեղական տուրքերի և գույքի վարձակալությունից եկամուտների հաշվին: Համայնքի բյուջեի կանխատեսվող եկամուտների մեծ մասը ձևավորվում է պետական բյուջեից համայնքներին տրամադրվող ֆինանական համահարթեցման դոտացիաների հաշվին: 2017թ. եկամուտները եղել են 75.0%, 2018թ-ին կանխատեսվում է 75.3%, իսկ 2019թ.՝ 75.6 %:
Ինչպես մյուս համայնքները, այնպես էլ Մարգարան ունի է իր զարգացման 5-ամյա ծրագիրը: Այդ ծրագիրը վերջին տարիներին գրեթե կրկնվում է, քանի որ այդպես էլ կապիտալ ծրագրեր համայնքում չեն իրականացվում: Առաջիկա 5 տարիներին համայնքի հիմնական ծրագրերն են`
- Նորագույն տեխնոլոգիաների ուսուցման կենտրոնի հիմնումը,
- Մշակույթի տան վերանորոգումը,
- Խմելաջրի ցանցի շարունակության կառուցումը
- Համայնքի փողոցների և ճանապարհների հիմնանորոգումը
- Համայնքի արտաքին լուսավորության ցանցի շարունակության կառուցումը
- Համայնքի զբոսայգու կառուցումը
- Կանգառների պատրաստումը, տեղադրումը
- Ֆուտբոլի դաշտի վերանորոգումը:
Օրինակ` նորագույն տեխնոլոգիաների ուսուցման կենտրոնի համար նախատեսվում է հատկացնել 1 մլն դրամ: Հնգամյա ծրագրով որոշվել է, որ գումարը հատկացվելու է այս տարի: Ֆուտբոլի դաշտի վերանորոգման համար ևս նույնքան գումար է անհրաժեշտ, սակայն, ֆինանսավորումը կլինի 2019թ.:

В Маргаре кандидат-республиканец проиграл беспартийному кандидату
Вчера в 18 общинах страны прошли очередные выборы в органы местного самоуправления. В селе Маргара Армавирской области выбирали главу администрации. Кандидатов было двое – член Республиканской партии Хачатур Асатрян, занимавший должность старосты общины с 2006 г., и беспартийный, но пользующийся поддержкой партии “Процвветающая Армения” Эдгар Енокян.
В Маргаре избирательное право имеют 1028 человек. В голосовании приняли участие 644 человека, или 62,65%. По предварительным данным, действующий староста потерпел поражение: в пользу Хачатура Асатряна проголосовал 201 избиратель, в пользу 30-летнего Эдгара Епнокян – 433 избирателя. Последний и был избран главой местной администрации.
Не претворяющиеся в жизнь программы
Село Маргара находится на границе с Турцией. Через реку Аракс проложен мост, соединяющий две страны. После того, как 10 октября 2009 г. в Цюрихе министры иностранных дел Армении и Турции подписали соглашение, жизнь в Маргаре активизировалась. Были отремонтированы дороги межгосударственного значения, которые должны были обеспечить прямую связь с Турцией, состоятельные люди начали скупать земельные участки вдоль дороги, с целью развертывания в дальнейшем бизнес-проектов. Но очень скоро активность спала, и о Марагаре забыли.
Между тем село нуждается в капитальном ремонте общинных дорог, Дома культуры.
В местной администрации отметили, что из-за проблем с реализацией сельхозпродукции общинный бюджет не пополняется. Возникшая ситуация обусловлена в основном небольшими доходами жителей села. Из-за нехватки финансов местные власти не могут решать стоящие перед ними задачи.
Поступления в общинный бюджет формируются исключительно за счет средств административного бюджета. Последний же пополняется за счет взимания ограниченных видов налогов и местных пошлин.
Маргара, как и остальные общины страны, имеет 5-летнюю программу развития. В последние годы программы практически повторяются, так как капитальные проекты в общине почти не осуществляются. Вот основными положения последней 5-летней программы:
- создание центра изучения новейших технологий
- ремонт Дома культуры
- продолжение строительства водопроводной сети
- капитальный ремонт общинных улиц и дорог
- продолжение работ по созданию сети внешнего освещения
- создание парка
- обустройство остановок общественного транспорта
- благоустройство футбольного поля.
На создание Центра изучения новейших технологий предусмотрено выделить 1 млн драмов. Согласно пятилетней программе, деньги должны быть выделены в этом году. Такая же сумма требуется и на благоустройство футбольного поля, однако финансирование предусмотрено в 2019 г.