Քաղաքացիները մաքրում են Հանրապետության հրապարակի շրջակայքը
Վաղ առավոտից տասնյակ երիտասարդներ մաքրում են Հանրապետության հրապարակի շրջակայքը: Նրանք հավաքում են աղբը, լվանում աղբամանները, ավլում հրապարակի տարածքը, մաքրում նաև խոտածածկ տարածքները։
Աղջիկներին օգնում են ցուցարար տղաները, ովքեր հրապարակի շատրվաններից դույլերով ջուր են բերում եւ լցնում աղբարկղերի մեջ՝ դրանք լվանալու համար։
Ելենա Սարգսյանը Հանրապետության հրապարակում է վաղ առավոտից: «Իմ քայլը» շարժմանը միացել է ապրիլի 13-ից, երբ համակուրսեցիների հետ գնացել էր Հյուսիսային ավտոկայան՝ Նիկոլ Փաշինյանին դիմավորելու համար։ Այսօրվա մաքրությանը եկել է միայնակ, հասցրել ծանոթանալ հրապարակում մաքրություն անող մի քանի աղջիկների հետ:
Ելենան սովորում է Երևանի պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի 2-րդ կուրսում։ Լոռու մարզի Տաշիր քաղաքից է, մայրաքաղաքում կազմակերպված մաքրությանը առաջին անգամ է մասնակցում:
Ասում է՝ այսօր կատարած աշխատանքը հեշտ չի եղել, հրապարակի սալիկների որոշ հատվածներ է ջրով լվացել․ «Աղբը մաքրելն էր հիմնականում դժվար, մեկ էլ սքոչ և ծամոնները էին կպած հատակին, դրանք քերելն էր դժվար։ Եթե մենք կեղտոտել ենք, պարտավոր ենք մաքրել։ Մեր քաղաքն է»։
Ելենան հույս ուներ, որ այսօրվա մաքրությանը ավելի շատ մարդ կգար, քանի որ նախորդ օրերին հրապարակում ավելի շատ ցուցարար է եղել։ Մաքրությունն ավարտելուց հետո նա պատրաստվում է դասի գնալ՝ չնայած, ինչպես ինքն է ասում, «Հեչ տրամադրված չէ»։
Աղբամանների ներսում թափված աղբը ձեռքերով հավաքող ցուցարարներից էր նաև տնտեսագետ Սիրանուշ Մաղաքյանը։ Հրապարակի շրջակայքի մաքրությանը եկել է 09։30-ից։ Սիրանուշը գովելի է համարում նման նախաձեռնությունների իրականացումը։ Հրապարակի շրջակայքը մաքրում է առաջին անգամ, չնայած մարզերում կատարվող աղբահավաքությանը հաճախ է մասնակցել:
Նրա ընկերներից շատ մարդիկ են այսօրվա մաքրությանը մասնակցում․ «Շատ ինքնակազմակերպված են երեխաները, չեն սպասում՝ ով ինչ կանի։ Բոլորը միահամուռ կերպով աշխատում են։ Եթե այստեղ եկել, հավաքվել էինք, առավոտյան էլ պետք է մաքրեինք, կապ չունի, որ քաղաքապետարանի աշխատակիցները եկել են, գործ են անում, մեզ օգնում են։ Ամենաառաջինը սա մենք մեզ համար ենք անում»,- ասում է Սիրանուշ Մաղաքյանը։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 24-ին ևս քաղաքացիները հավաքվել էին` մաքրելու Հանրապետության հրապարակի տարածքը։ Այդ օրը առավոտյան՝ 11:00-ից, տասնյակ քաղաքացիներ միայնակ, ընտանիքների և երեխաների հետ ավլել էին հրապարակի շրջակայքը, տոպրակներով շրջել տարածքով և հավաքել մանր աղբը:

Ереванцы приводят в порядок площадь Республики
С раннего утра десятки молодых людей приступили к уборке площади Республики и соседних улиц. Они убирают мусор, подметают плитки, приводят в порядок газоны.
Девушкам помогают парни, которые приносят ведрами воду из бассейна и моют урны.
Елена Саргсян пришла на площадь рано утром. К движению “Мой шаг” девушка присоединилась 13 апреля, когда вместе с однокурсниками отправилась на Северную автостанцию встречать Никола Пашиняна. Сегодня Елена пришла на площадь одна, но уже успела познакомиться с несколькими девушками, которые тоже пришли навести порядок на площади Республики.
Елена учится на втором курсе факультета журналистики Ереванского государственного университета. Она из города Ташир Лорийской области. В уборке мусора в столице Елена участвует впервые.
По ее словам, выполнять эту работу не так-то легко: “С плиток на площади приходилось отдирать куски скотча и жвачки,но раз уж мы намусорили, то надо и убраться, ведь это наш город”.
Елена надеялась, что в уборке мусора на площади примут участие больше активистов. После проделанной работы девушка должна отправиться в университет, хотя, как она призналась, совершенно не настроена сидеть на занятиях.
В наведении порядка на площади Республики участвовала и экономист Сирануш Магакян. Она пришла сюда в 09.30. Сирануш поддерживает проведение подобных мероприятий.
В сегодняшней акции участвуют многие друзья Сирануш. “Это самоорганизованные молодые люди, они не ждут указаний. Все дружно впряглись в дело, и не имеет значения, что здесь уборкой заняты и работники мэрии. Это нужно в первую очередь нам самим”,- отметила Сирануш Магакян.
Напоамним, что 24 апреля также многие граждане пришли с семьями на площадь Республики, чтобы очистить ее от мусора.