«Կպատրաստվենք վարչապետի ընտրություններին». Նիկոլ Փաշինյանը կոչ արեց վաղը դադարեցնել անհնազանդության գործողությունները
Երեկ ԱԺ-ում վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի ընտրության ձախողումից հետո այսօր առավել մեծ թափով սկսվեցին քաղաքացիական անհնազանդության գործողությունները մայրաքաղաքում եւ մարզերում: Հաղորդակցության բոլոր ուղիները փակված էին, մեծաթիվ պետական եւ մասնավոր հաստատություններում գործադուլ եւ դասադուլ էր: Այս պայմաններում ՀՀԿ խմբակցությունը ԱԺ-ում նիստ գումարեց եւ հայտարարեց, որ ՀՀԿ-ն մայիսի 8-ին կայանալիք վարչապետի ընտրություններում թեկնածու չի առաջադրելու եւ սատարելու է պատգամավորների 1/3-ի կողմից առաջադրված թեկնածուին:
Լրագրողների հարցին՝ կո՞ղմ են քվեարկելու Նիկոլ Փաշինյանին, խմբակցության ղեկավար Բաղդասարյանը պատասխանել էր, որ քվեարկելու են մեկ երրորդի կողմից առաջադրված թեկնածուի օգտին՝ այդպես էլ չտալով Փաշինյանի անունը:
Հանրապետության հրապարակում հավաքվածները ՀՀԿ այս հայտարարությունն ընդունեցին ցնծություններով: «Իմ քայլը» շարժման առաջնորդ, ժողովրդի կողմից առաջադրված վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը հանրահավաքի մասնակիցներին ասաց, որ ելույթի մանրամասն տեքստ էր պատրաստել, սակայն արագ զարգացող իրադարձությունների եւ մասնավորապես ՀՀԿ հայտարարության համատեքստում այն ժամանակավրեպ է: Նա փորձեց վերլուծել երեկ ԱԺ-ոիմ տեղի ունեցածը եւ ասաց, որ ՀՀԿ պահվածքն ուներ 3 հիմնական նպատակ`
- Հույս ունեին, որ հարցուպատասխանի ընթացքում չգիտեմ ինչ է տեղի ունենալու, դրա համար Հանրային հեռուստաընկերությամբ ուղիղ հեռարձակում էին, եւ ժողովուրդը միանգամից փոխելու է տեսակետը իմ եւ շարժման մասին: Դա չաշխատեց:
- Հույս ունեին, որ իրենց պահվածքով կբարկացնեն, կբորբոքեն ժողովրդին եւ այդ ֆոնի վրա սադրանքներ կազմակերպել: Դա նույնպես չաշխատեց:
- Հույս ունեին, որ իբր իրենք խրոխտ կանգնում են, եւ ժողովուրդը կհուսահատվի եւ հանրահավաքի մասնակիցների թիվը կնվազի:
Բայց այն, ինչ տեղի ունեցավ այսօր, Փաշինյանի խոսքով` աննախադեպ էր: «Հանրապետությունում չի եղել ոչ մի բաց ճանապարհ: Զանգում էին գյուղապետեր եւ ասում, որ 8:15 ճանապարհները փակել են: Առավոտյան Թումանյան փողոցը փակվել է չինացի զբոսաշրջիկների կողմից, որոնք պահանջել են ժողովրդի թեկնածուին ընտրել ՀՀ վարչապետ: Սա աննախադեպ մասշտաբ է»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա հավաստիացրեց, որ «Ծառուկյան», ՀՅԴ եւ «Ելք» խմբակցությունները կապահովեն պատգամավորների թվի 1/3-րդի` այսինքն` 35 հոգու ստորագրությունները` իր թեկնածությունն առաջադրելու համար: Իսկ հաշվի առնելով ՀՀԿ խմբակցության հայտարարությունը ընտրություններին ժողովրդի թեկնածուին աջակցելու մասին` կարելի է ասել, որ վարչապետի ընտրությունների 2-րդ փուլում իր ընտրության խնդիրը գործնականում լուծված է: «Բայց սրանք բանավոր հայտարարություններ են եւ անհրաժեշտ է վաղը այս կապակցությամբ պատրաստել համապատասխան փաստաթղթերի փաթեթ եւ ավելի մանրամասն տեղեկանալ ՀՀԿ-ի դիրքորոշմանը»,- հայտարարեց շարժման առաջնորդը:
Նա առաջարկեց վաղը ոչ մի ակցիա չիրականացնել եւ հանգստանալ: Իսկ իրենք ԱԺ-ում կաշխատեն եւ կփորձեն հավաստիանալ, որ այդ քաղաքական հայտարարությունները, մասնավորապես ՀՀԿ-ինը, հիմնավոր է:
Դասադուլ անողներին նա հորդորեց վաղը գնալ դասի: «Հետեւեք իմ ֆեյսբուքյան էջին, տեղյակ կպահենք, թե ինչ է կատարվում: Եթե ամեն ինչ նորմալ գնա, կպատրաստվենք ընտրությունների: Իսկ ընտրության օրը կհավաքվենք արդեն ոչ թե 250, այլ 500 հազարով: Կեցցե´ աշխարհի ամենահզոր քաղաքացին, կեցցե´ ՀՀ-ն` աշխարհի ամենասիրուն հանրապետությունը, կեցցե´ ԼՂՀ-ն, որ, ի վերջո, դառնալու է ՀՀ անբաժանելի մաս: Հպարտանում եմ բոլորովդ, խոնարհվում եմ բոլորիդ առաջ»,- այս խոսքերով իր ելույթն ավարտեց Նիկոլ Փաշինյանը:

“Будем готовиться к выборам премьер-министра” : Никол Пашинян призвал завтра прекратить акции неповиновения
После вчерашнего провала в Национальном Собрании голосования по кандидатуре Никола Пашиняна, который был выдвинут кандидатом на пост премьер-министра Армении, сегодня акции гражданского неповиновения в столице и областях страны возобновились с новой силой.
Были перекрыты все пути сообщения, многие государственные и частные учреждения объявили забастовку. В этих условиях парламентская фракция Республиканской партии созвала заседание, по окончании которого было объявлено, что на предстоящих 8 мая очередных выборах премьер-министра РПА не выдвинет своего кандидата и поддержит кандидата, которого предложит 1/3 депутатов.
На вопрос журналистов, будут ли республиканцы голосовать за Никола Пашиняна, лидер фракции РПА Ваграм Багдасарян, не называя фамилию Пашиняна, ответил, что они будут голосовать за кандидата, выдвинутого 1/3 депутатов.
Собравшиеся на площади Республики граждане встретили это заявление с ликованием. Лидер движения “Мой шаг”, народный кандидат на пост премьера Никол Пашинян сообщил участникам митинга, что подготовил текст для сегодняшнего выступления, однако из-за быстрого развития событий и в частности в контексте заявления РПА этот текст уже не ко времени. Пашинян попытался проанализировать вчерашние выборы в парламенте, отметив, что поведение РПА преследовало три цели.
- Они надеялись, что в ходе ответов на вопросы что-то произойдет, поэтому Общественная телекомпания вела прямой репортаж из Национального Собрания, что народ сразу изменит свое мнение обо мне и о движении. Но это не сработало.
- Они надеялись, что своим поведением разозлят народ и на этом фоне смогут организовать провокации. Это тоже не сработало.
- Надеялись, что в результате их якобы бравого поведения народ придет в отчаяние, и число участников митинга сократится.
Однако то, что произошло сегодня, по словам Пашиняна, было беспрецедентно. “В республике не осталось ни одной не перекрытой дороги. Мне звонили руководители общин и говорили, что в 08.15 заблокировали дороги. Утром улицу Туманяна перекрыли китайские туристы, требовавшие выбрать премьер-мингистром Армении кандидата народа. Это беспрецедентный масштаб!” - сказал Пашинян.
Лидер движения заверил, что фракции “Царукян”, АРФ Дашнакцутюн и “Елк” обеспечат 1/3 от общего числа депутатов, то есть для выдвижения кандидатуры Пашиняна наберется 35 подписей. А учитывая заявление парламентской фракции РПА о поддержке на выборах кандидата народа, можно сказать, что на втором этапе выборов премьера вопрос избрания Пашиняна практически решен.
“Но это всего лишь устные заявления. Завтра необходимо подготовить пакет соответствующих документов и получить более подробную информацию о позиции РПА”,- заявил Никол Пашинян.
Он призвал собравшихся завтра не проводить акции, отдохнуть, а они поработают в парламенте и попытаются убедиться в том,: что прозвучавшие сегодня политические заявления, в частности заявление РПА, являются обоснованными.
Бойкотирующих занятия школьников и студентов Никол Пашинян призвал вернуться в учебные заведения. “Следите за моей фейсбуковской страницей. Мы будем держать вас в курсе происходящего. Если все будет идти нормально, то начнем готовиться к выборам. А в день выборов здесь должно собраться не 250 тысяч, а 500 тысяч человек”,- сказал Пашинян.
Свое выступление лидер движения завершил эмоциональными лозунгами: “Да здравствуют самые мощные граждане мира! Да здравствует Республика Армения, самая красивая республика в мире! Да здравствует Нагорно-Карабахская Республика, которая в конце концов станет неотъемлимой частью Республики Армения! Горжуцсь всеми вами, преклоняюсь перед всеми вами!”