«Գիտե՞ս, մեզնից շատերը վերջացած սրիկաներ են, բոլոր մեղքերը կատարել են բազում անգամներ: Ես էլ կործանված եմ եւ այլեւս վերադառնալ չեմ կարող, հետդարձի ճանապարհ չունեմ: Բայց մեր մեջ կան մարդիկ, որոնց եթե կարող եք, օգնեք դուրս գան էս վիճակից: Ես տեսնում եմ, որ նրանք «պայքարում են», դիմադրում են: Բայց այդպես երկար չեն կարող, ես էլ էի մի ժամանակ փորձում չանցնել էդ սահմանը, մարդ մնալու սահմանը, բայց չկարողացա: Նրանց օգնեք»,- յոթերորդ հանդիպումից հետո մեզ ասաց քաղաքի բոմժերից մեկը' Ռաֆոն:
Նրանք բոմժեր են, իրենք իրենց մասին այդպես էլ ասում են' մենք' բոմժերս:
Բոմժը ռուսերեն հապավում է, որը նշանակում է ապրելու որոշակի տեղ չունեցող:
Մինչեւ անկախությունը Հայաստանում նման մարդիկ չկային: Երեւանի փողոցներում նրանց երբեւէ չէիր հանդիպի: Այսօր նրանք ամենուր են' հատկապես շուկաներին մերձ աղբանոցներում, բնակելի շենքերի աղբատարներում, մեծ աղբավայրերում, լքված ու կիսափուլ շենքերում, նկուղներում, ստորգետնյա անցումներում...: Մի խոսքով , այնտեղ, որտեղ կարելի է հայթայթել մթերքի մնացորդներ, ապակե եւ պլաստիկե շշեր, կոշիկներ, հին շորեր, թղթի ու փայտի կտորներ... եւ պառկելու մի քիչ տաք տեղ :
Ոչ մի գերատեսչություն, պետական մարմին կամ կազմակերպություն չի կարող ասել, թե քանի՞ թափառաշրջիկ կա Հայաստանում: Նրանք ոչ մի տեղ հաշվառված չեն, նրանց անունները չկան աղքատների ու չքավորների ցուցակներում, նրանք չեն հիշատակվում այդ երեւույթներին վերաբերող ուսումնասիրություններում:
Երբ մահանում են, Երեւանի քաղաքապետարանի թաղման բյուրոն նրանց դիակներն ամփոփում է Սովետաշենի գերեզմանոցի' «անտերների» համար նախատեսված հատվածում:
ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության Հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հասմիկ Խաչատրյանն ասում է, որ իրենց նախարարությունում չկա թափառաշրջիկներով զբաղվով որեւէ օղակ:
Ոստիկանության հասարակական կապերի եւ լրատվության վարչությունը տեղեկացնում է, որ իրենց մոտ էլ չկա հատկապես թափառաշրջիկներով զբաղվող բաժին: Անչափահաս թափառաշրջիկներով, սակայն, ոստիկանությունը զբաղվում է: Երեւանի քաղաքապետարանի մամուլի քարտուղար Անահիտ Եսայանն ասում է, որ քաղաքապետարանում ոչ մեկը չի զբաղվում թափառաշրջիկներով, միայն թաղման բյուրոն է նրանց «ընդունում» եւ «ճանապարհում»:
Մոսկվայում, որտեղ բոմժերի թիվը հարյուրավոր հազարների է հասնում, «Բժիշկներ առանց սահմանի» միջազգային կազմակերպությունն անտունների համար ախտահանող կայանին կից բացել է ամբուլատոր կետ: Ամեն տարի, ըստ այդ կազմակերպության տվյալների, այդտեղով անցնում են քսան հազար անտուններ: Այս կետը, ինչպես արձանագրում են խնդրով զբաղվողները, ռուսական լրատվամիջոցներում տպագրվող բազմաթիվ հոդվածները, բարելավում է Ռուսաստանի մայրաքաղաքի սանիտարա-համաճարակային իրավիճակը, սահմանափակում է տուբերկուլյոզի, մաշկավեներական հիվանդությունների, հեպատիտ «A» եւ այլ ախտերի տարածումը բնակչության շրջանում:
Երեւանում ոչ մի կառույց չի գիտակցում, որ քաղաքի թափառաշրջիկները վերոհիշյալ հիվանդությունների տարածման օջախ են եւ լուրջ վտանգ են ներկայացնում: Արձանագրենք, որ այդ մարդկանց կարելի է հանդիպել շուկաների մերձակայքում, շենքերի մուտքերի մոտ, հանրային այգիներում: Նրանք նստում են նույն նստարաններին, որտեղ հանգստանում են մարդիկ, խաղում են երեխաները:
Այս խնդիրներով չեն զբաղվել եւ չեն զբաղվում նաեւ միջազգային կազմակերպությունները, ինչ բացատրությունը պարզ է: Քանի դեռ կառավարությունը չի ընդունում, որ երկրում գոյություն ունի նման խնդիր, այդ կազմակերպությունները չեն կարող համապատասխան ծրագրեր իրականացնել: Իսկ Հայաստանի իշխանությունները չեն ընդունում, որ երկրում թափառաշրջիկներ կան:
Երեւանի քաղաքային իշխանությունները սա լուրջ վտանգ, սոցիալական լուրջ խնդիր չեն համարում: Այդ է պատճառը, որ որեւէ օղակ նրանցով չի զբաղվում:
Հաշվառվում չկա, հետեւաբար որւէ մեկը չի կարող ասել, թե քանի թափառաշրջիկ կա Երեւան քաղաքում: Մեր ուսումնասիրությունների ընթացքում հանդիպեցինք մի քանի տասնյակ նման մարդկանց: Նրանց իսկ վկայությամբ՝ այդ թիվը հասնում է 500-1000-ի: Թափառաշրջիկ Ռոբերտ Բաղդասարյանն ասում է. «Մեր նմանները հազարներ են»:
Սասունցի Դավիթ կայարանի մերձակայքում ապրող Արամը, ով տուն չունենալով հանդերձ՝ իրեն թափառաշրջիկ չի համարում, ասաց, որ այդ շրջանում քառասուն բոմժ կա:
Մայրաքաղաքում չկա մի կացարան, որտեղ կարող են գիշերել բոմժերը:
Դեկտեմբեր ամսվա երկրորդ կեսին ցրտից մահացել է տասներկու թափառաշրջիկ: «Սերժիկը մահացավ հենց այստեղ՝ քո նստած տեղը»,-ասաց թափառաշրջիկ Նորոն: Մահացան Արսենը, Տոման ... Ղարաբաղի թալիշցի բոմժին, որը Շահումյանի պարտիզանական շարժման մասնակիցը էր, 15 օր առաջ սառած գտել են Գումի շուկայի մոտ ...
Նրանք ցրտահարվել են: Այս տեղեկությունները որեւէ պետական մարմնից հնարավոր չեղավ ճշտել, բացի իրենցից՝ բոմժերից: Նրանք անուններով նշում էին, թե ովքեր են մահացել: Ամենից շատ, ինչպես պատմում են բոմժերը, տուժել են հարբածները, որոնք բաց պառկել են ինչ-որ շինության մի անկյունում կամ այգում եւ ցրտահարվել: Դեկտեմբերյան ցրտերը հարվածել են նրանց, ովքեր վաղուց զրկված են ամեն ինչից: Գերատեսչություններից մեկի աշխատակցուհին, որից փորձում էի պարզել, թե ունե՞ն որեւէ տվյալ քաղաքի բոմժերի մասին, զարմացած պատասխանեց. «Բոմժերի մասին ինչպիսի՞ տվյալներ կարող են լինել»:
Մի մուրացկանի մասին երկու ամիս առաջ գրած մեր հոդվածին (Տես' Ճակատագրով դատապարտվածները) , որեւէ պետական մարմին չարձագանքեց, բացի ոստիկանությունից: Հրապարակման հաջորդ օրը ոստիկանության աշխատակիցները սայլակով հաշմանդամ տղային' Նվերին, եւ նրա ընկերոջը' Լյութոյին, տարան բաժին: Լյութոյին մի օր պահեցին այնտեղ, հաջորդ օրը ստորագրություն վերցրին, որ այլեւս չի գնալու տեղափոխելու հաշմանդամ Նվերին, որպեսզի վերջինս քաղաքի կենտրոնում մուրացկանություն չանի: Սա է եղել իշխանությունների միակ «արձագանքը»: («Հետք»-ը շնորհակալություն է հայտնում æոն Դահլբերգին Սան Ֆրանցիսկոյից, ով 100 դոլար է ուղարկել Նվերի համար, եւ ֆրանսիական «ԱՍՊԱ» կազմակերպությանը: Վերջինս հաշմանդամ Նվերին սայլակ է նվիրել) : Հայաստանյան որեւէ կազմակերպություն այդպես էլ չարձագանքեց: Եւ այս նյութը գրելիս էլ մտավախություն ունեմ, որ ոստիկանությունը կարող է բոլոր բոմժերին մի քանի օրով հավաքել եւ տանել քաղաքից դուրս կամ մեկուսարաններ: Այդպիսի դեպքեր էլ են արձանագրվել: Չնայած՝ դա գուցե բոմժերի համար նախընտրելի լինի. «Ու՞ր է մեզ այդպիսի բախտ, գոնե մի քանի օր կտաքանանք իրենց մոտ»,- ասաց նրանցից մեկը:
Երբեմն ոստիկանները հավաքում են բոմժերին. «Վերեւից հրահանգ է գալիս, որ էսինչ օրը քաղաքում բոմժ չպիտի երեւա, հյուրեր են գալիս: Ու մենք ստիպված դրանց բռնում, տանում ենք քաղաքից դուրս, մեջների մի քիչ մաքուրներին բաժին ենք տանում, պահում մի երկու օր: Թե չէ, մեզ պե՞տք է դրանցով զբաղվենք, հազար հիվանդություն կա վրաները»,-ասում է ոստիկանության մի ծանոթ աշխատակից:
«Մի անգամ, երբ իմ մոտ 18 հազար դրամ կար եւ ոստիկանությունն ինձ տարել էր բաժին, ես ստիպված տակս կեղտոտեցի, որպեսզի ինձ չխուզարկեն: Ոստիկանները, քթները բռնած, ինձ վռնդեցին բաժնից»,- ծիծաղելով պատմում է 65-ամյա Սերոժը:
Քաղաքի կենտրոնում' փողոցում բնակվող այս մարդիկ իշխանական բուրգում գտնվողներից որեւէ մեկին չեն հետաքրքրում: Ես օրեր շարունակ փորփրեցի կառավարության աղքատության կրճատման մասին բոլոր փաստաթղթերը, այդ խնդրով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների ուսումնասիրությունները, եւ որեւէ տեղ այդպես էլ չհանդիպեցի թափառաշրջիկների մասին գրված մի տողի:
Զրուցեցի Կենտրոն համայնքի թաղապետարանի աշխատակիցների հետ' իմանալու, թե որեւէ աշխատող զբաղվու՞մ է իրենց համայքնի թափառաշրջիկներով: Պարզվեց' ոչ:
Հունվարի 4-ին մենք փորձեցինք չորս թափառաշրջիկի տանել բաղնիք: Մայրաքաղաքի ոչ մի բաղնիք նրանց չընդունեց: Աբովյան փողոցի բաղնիքի աշխատողն այսպիսի բացատրություն տվեց. «Այստեղ ընտանիքներով են գալիս, նորմալ մարդիկ են, եթե նրանք իմանան, որ բոմժեր են եկել, մենք կզրկվենք մեր հաճախորդներից: Կարող է հազար հիվանդություն ունեն, մենք ի՞նչ իմանանք»: Մենք որեւէ բան չգտանք նրանց ասելու: Ի վերջո, Երեւանի լողավազաններից մեկի կաթսայատան աշխատողը համաձայնեց ներս թողնել, եւ թափառաշրջիկները լողացան:

"You know, many of us are complete scoundrels-we've committed a lot of sins. As for me, I'm destroyed and I have no way back. But there are people among us who can get out of this situation if you help them. I can see that they are struggling, resisting. But they can't go on for long. In the past, I tried to not cross that line, too, the line of remaining human, but I couldn't. Help them," a Yerevan homeless man named Rafo told us, the seventh time we met him.
They call themselves bomzh , which comes from the Russian abbreviation for "person without permanent domicile". Before independence they didn't exist in Armenia , and you never saw them in the streets of Yerevan . Today they are everywhere, especially around the garbage dumps near the city's bazaars, next to the refuse chutes of apartment buildings, in abandoned and rundown buildings, in basements, in pedestrian underpasses, anywhere leftover food, bottles, old clothes, and other things can be found.anywhere there is a bit of shelter from the cold.
No government agency or independent organization can say exactly how many homeless people there are in Armenia . They are not registered anywhere; their names are missing from any study determining the poverty line. When they die, they are buried by the undertakers' office of the Yerevan Municipality in an area of the Sovetashen Cemetery reserved for "the unclaimed".
The Ministry of Labor and Social Security has no division that deals with the homeless, according to their head of public relations, Hasmik Khachatryan. The Police Service has no special division concerned with the homeless, either, we were informed by their department of public relations and information, although there is a division that deals with homeless minors. And at the Yerevan Mayor's office, we were told by Anahit Yesayan that no one deals with these issues, except for the municipal undertakers.
In Moscow, where the number of homeless people has reached the hundreds of thousands, the international organization Medecins Sans Frontieres has opened a special emergency room for the homeless attached to their diagnostic center, where 20,000 homeless people have been treated to date. According to both experts and numerous articles in the Russian media, this treatment center has improved the sanitary and epidemiological situation in the Russian capital and reduced the spread of tuberculosis, hepatitis A, and sexually transmitted diseases among the population.
In Yerevan, there is no agency that seems to understand the connection between the homeless and the spread of these diseases. People who are ill linger around the market places, in the entrances of apartment buildings, in public parks. They sleep on benches where other people sit down to rest, where children play.
Why don't international organizations in Armenia deal with this problem? Because until the government of Armenia admits that this problem exists in the country, these organizations cannot implement projects connected to it. And so far, the government has refused to acknowledge that homeless people exist.
C ity officials in Yerevan don't see homelessness as a serious social problem, or as a threat. This is why there is no agency that deals with the homeless, and no one who can say how many homeless people there are in Yerevan . We met dozens of people who live on the streets ourselves. They told us they number from 500 to 1,000. And one homeless man, Robert Baghdasaryan, insisted: "There are thousands of people like us."
Aram, who lives near the Sasuntsi David Railway Station and who doesn't consider himself to be homeless (although he has no home), told us that there were 40 homeless people in his neighborhood alone.
There is nowhere in the capital where homeless people can go to spend the night. Twelve homeless people froze to death in the month of December alone. "Serzhik died right here where you're sitting now," a homeless man named Noro told us. Arsen and Toma died too. A homeless person from Karabakh who had fought in the Shahumian guerilla movement was found frozen to death 15 days ago near the GUM market.
It isn't possible to verify this information with any state agency, only with the homeless themselves. They named the people who had died, one by one. Most of the victims had been drunk-they had lain down outside and frozen to death. These people who, deprived of nearly everything, had struggled on so long, were finally defeated by the December cold.
But the government ignores their existence. When we tried to get information on the homeless from one state agency, the employee we talked to asked in surprise, "What kind of information on bomzhes could there be?"
The only governmental agency who responded to our recent article about a young wheelchair-bound beggar (See: Condemned by fate) was the police. The day after the article appeared, police officers came and took the disabled boy, Nver, and his friend Lyuto to the police station. They kept Lyuto for a day and made him sign a statement promising not to help Nver get to the city center anymore. (This was the only official reaction, and no organization in Armenia responded, either. However, Hetq would like to take this opportunity to thank John Dahlberg from San Francisco for sending $100 for Nver, and the French organization ASPA for providing Nver with a new wheelchair.)
Now, writing this piece, I am afraid the police will react in a similar way, and take these people in for questioning (or to keep them out of the city center for a while) or will even arrest them. Things like that have happened, although for the homeless, it might be preferable to sleeping on the streets. "We should be so lucky," one man told us. "We could get warm for a couple of days."
Sometimes the homeless are rounded up by the police. "We receive instructions from our bosses that during a certain period of time there should be no homeless people around, because some high-level guests are expected in the city," one sympathetic police officer told us. "So we have to take them out of town. If they are relatively clean, we keep them at the police station for a few days. Otherwise, we don't want to deal with them, they have thousands of diseases."
"Once I was taken to the police station and I had 18,000 drams (about $36) with me," 65-year-old Serozh said, laughing. "So I had to poop in my pants to avoid being searched. The policemen held their noses and drove me out."
These people living in the streets in the center of the city are of no concern to any one in power. I have spent days poring through piles of government documents and studies by NGO on reducing poverty, and have not come across one sentence about the homeless.
I spoke to officials from the Kentron district administration to find out who was dealing with the problems of the homeless in their district. The answer was no one.
On January 4, 2005 we tried to take four homeless people to a public bathhouse to get cleaned up. No one would let us in. An employee of one bathhouse on Abovyan Street explained: " Normal people and families come here. If they find out that homeless people have been here, we'll lose our customers. They might have diseases-how can we be sure?" We couldn't argue with that. At long last, a worker in the boiler room of a Yerevan swimming pool let the four people in for a wash.