Մարգար Օհանյանը խոստանում է շատ բաներ բացահայտել
Այսօր Կենտրոնի դատարանում, Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, մեկնարկեց Ճանապարհային ոստիկանության նախկին պետ Մարգար Օհանյանի դատավարությունը:
Հիշեցնենք՝ վերջինս մեղադրվում է պաշտոնական դիրքը չարաշահելով պետական գույքը յուրացնելու մեջ, ինչի պատճառով պետությանը հասցվել է 160 միլիոն դրամի վնաս: Մասնավորապես, ըստ մեղադրանքի, Օհանյանը կտրոնների տեսքով յուրացրել է Ճանապարհային ոստիկանությանը հատկացված 574 հազար 420 լիտր բենզինը: Այժմ դատարանում ամբաստանյալի կարգավիճակում նրա հետ մեկտեղ հայտնվել են ՃՈ մի քանի աշխատակիցներ:
Այսօրվա նիստում Օհանյանի փաստաբան Մկրտիչ Վասակյանը դատարանին խնդրեց փոխել իր պաշտպանյալի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքը կամ նրան ազատ արձակել 3 մլն դրամ գրավի դիմաց: Փաստաբանը նկատեց, որ Օհանյանի ընտանիքն արդեն վերականգնել է պետությանը հասցված 137 միլիոն դրամի վնասը, նաեւ պատրաստ է վերականգնել փորձաքննության ընթացքում ավելացած 19 միլիոնի վնասը:
Մեղադրող դատախազ Հարություն Հարությունյանն առարկեց՝ նշելով, որ գտնվելով ազատության մեջ Մարգար Օհանյանը կարող է թաքնվել քննությունից, ազդել դատավարության մյուս մասնակիցների վրա:
«Ուրիշի կռիվը Ձեր վրա մի վերցրեք»,- հակադարձեց Մարգար Օհանյանը՝ խոստանալով դատաքննության ընթացքում շատ բաներ բացահայտել:
Մինչ այդ Օհանյանը դատավորին խնդրել էր առանձին զրուցել վերջինիս եւ դատախազ Հարությունյանի հետ՝ պատճառաբանելով, թե կարեւոր բան ունի ասելու: Նա ասաց, որ անցյալ տարվա օգոստոսի 30-ին Հատուկ քննչական ծառայությունում հեռախոսազանգ է հնչել, ինչից հետո իր կարգավիճակը փոխվել է՝ վկայից դառնալով մեղադրյալ: Սակայն դատավոր Մխիթար Պապոյանը նկատեց, որ ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքով նման կարգ գոյություն չունի: Օհանյանը դատախազի եւ դատավորի հետ առանձին զրուցելու հնարավորություն չստացավ: Ընդմիջումից հետո, վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից, դատավորը մերժեց նաեւ Ճանապարհային ոստիկանության նախկին պետի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությունը:

Маргар Оганян обещает громкие разоблачения
Сегодня в суде столичных общин Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мхитара Папояна начался судебный процесс по делу бывшего начальника Дорожной полиции РА Маргара Оганяна.
Последний обвиняется хищении госимущества путем злоупотребления должностным положением, вследствие чего государству был нанесен ущерб на сумму 160 млн драмов. Согласно обвинению, Оганян присвоил талоны на 574 тыс. 420 литров бензина, выделенных Дорожной полиции. Вместе с Маргаром Оганяном на скамье подсудимых оказались еще несколько сотрудников ДП.
На сегодняшнем судебном заседании адвокат Оганяна Мкртич Васакян ходатайствовал об изменении его подзащитному меры пресечения в виде ареста на освобождение под залог в размере 3 млн драмов. Адвокат отметил, что семья Оганяна уже возместила нанесенный государству ущерб в 137 млн драмов и готова возместить также ущерб в 19 млн драмов, выявленный в ходе экспертизы.
Однако обвинитель Арутюн Арутюнян возразил, отметив, что Маргар Оганян, оказавшись на свободе, может скрываться от следствия, оказывать воздействие на других участников судебного процесса. В ответ Оганян пообещал в ходе судебного процесса сделать ряд разоблачений.
До этого Маргар Оганян обратился к судье с просьбой о конфиденциальной встрече с ним и с прокурором Арутюняном, заявив, что хочет сообщить им важные сведения. По словам подсудимого, 30 августа прошлого года в Специальную следственную службу поступил телефонный звонок, после которого его статус свидетеля изменился на статус обвиняемого. Однако судья Папоян отметил, что Уголовный кодекс РА не предусматривает такой порядок, в связи с чем Маргару Оганяну было отказано во встрече с глазу на глаз с судьей и прокурором.