Բողոքի ակցիաներ Նյու Յորքում, Պրահայում եւ Գլենդելում (լուսանկարներ)
Վերջին օրերին արտերկրում գտնվող մեր հայրենակիցները տարբեր խոշոր քաղաքներում իրականացնում են բողոքի ցույցեր հիմնականում տվյալ երկրում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատան դիմաց։
Պրահայում գտնվող Լիլլի Ղազարյանը հեռախոսազրույցի միջոցով մեզ հաղորդեց, որ երեկ Պրահայում ՀՀ դեսպանության շենքի դիմաց տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ժամանակ հանդիպել են նաեւ դեսպանի հետ, որը նշել է, որ այս պահին ոչինչ անել չի կարող։
Ակցիայի մասնակիցները ՀՀ քաղաքացիներին կոչ են արել ոչնչից չվախենալ, նրանցից մի քանիսը հայտարարել են, որ Հայաստան են հետ վերադառնալու։ Լիլլի Ղազարյանը նշեց նաեւ, որ բողոքի ակցիայից հետո երեկոյան 40-50 հոգի հավաքվել են հետագա քայլերի հաջորդականությունը քննարկելու, քանի որ այս մի ակցիան բավարար չեն համարում։
Լուսանկարները տրամադրել է Լիլլի Ղազարյանը
Ապրիլի 21-ին բողոքի ակցիա է տեղի ունեցել նաեւ Նյու Յորքում։ Նյու Յորքից լուսանկարները մեզ է տրամադրել ակցիայի մասնակից Հասմիկ Զաքարյանը։
Ապրիլի 22-ին բողոքի ակցիա է տեղի ունեցել նաեւ Գլենդելում։ Սերժ Թանկյանն «Ինստագրամի» իր պաշտոնական էջում հայտարարություն էր տարածել՝ կոչ անելով Գլենդելում բնակվող հայերին միանալ բողոքի ակցիային։
UCLA-ի դասախոս, մեր հայրենակից Անահիտ Արամունի Քեշիշյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է լուսանկարներ բողոքի ակցիայից՝ նշելով․ «WOW! Սերժ, Լոսը մերժում է քեզ»։
«Eyewtness News»-ի փոխանցմամբ բողոքի ակցիայի մասնակիցների թիվը հասնում էր 5000-ի։ Տեսանյութը՝ այստեղ։

Митинги протеста в Нью-Йорке, Праге и Гленделе (фото)
В последние дни находящиеся за границей наши соотечественники проводят в различных городах мира акции протеста, в основном перед зданиями посольств в Армении.
Находящаяся в Праге Лилли Казарян сообщила нам по телефону, что вчера перед посольством РА в Праге состоялась акция протеста. Ее участники встретились с послом, который сказал, что на данный момент он ничего сказать не может.
Участники акции призвали граждан Армении ничего не бояться, некоторые из собравшихся заявили, что возвращаются в Армению. Лилли Кзаарян также отметила, что вечером около 50 участников акции собрались для обсуждения дальнейших действий, так как считают одной акции недостаточно.
21 апреля акция протеста прошла в Нью-Йорке. Фото из Нью-Йорка нам предоставила участница акции Асмик Закарян.
22 апреля акция протеста состоялась в Гленделе. Рок-музыкант Серж Танкян на своей официальной странице в Инстаграм разместил заявление, в котором призвал проживающих в Гленделе наших соотечественников присоединиться к акции.
Преподаватель UCLA, наша соотечественница Арамуни Кешишян на своей странице в Фейсбук опубликовала снимок, сделанный во время акции протеста, который сопроводила надписью: “WOW! Серж, Лос отвергает тебя!”.