Բնապահպանության նախարարությունը դրական եզրակացություններ է տվել պաշտոնյաներին առնչվող ընկերությունների նախագծերին
Բնապահպանության նախարարությունը հրապարակել է մի շարք նախագծերի վերաբերյալ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության պետական փորձաքննական եզրակացություններ: Այդ նախագծերի մեծ մասը ներկայացրել էին պաշտոնյաներին առնչություն ունեցող ընկերություններ, և որևէ մեկը բացասական եզրակացություն չի ստացել:
ՀՔԾ աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սուքիասյանին պատկանող «ՄԼ Մայնինգ» ՍՊԸ-ի նախագիծը՝ Արագածոտնի մարզի Ոսկեհատի բազալտի հանքավայրի հարավային տեղամասում իրականացնել օգտակար հանածոյի երկրաբանական ուսումնասիրություն, դրական եզրակացություն է ստացել: Ոսկեհատի բազալտի հանքավայրի ընդերքօգտագործման իրավունքը պաշտոնյայի ընկերությունը ձեռք է բերել մեկ տարի առաջ: Այդ իրավունքը վավեր է մինչև 2067 թվականը: Այժմ Դավիթ Սուքիասյանը մտադիր է ընդլայնել հանքավայրը, ինչի համար նախատեսում է ավելի քան 9 հա տարածք ուսումնասիրել հանքավայրի հարավային տեղամասում՝ հորատանցքեր բացելով ու նմուշարկում կատարելով: Դրական եզրակացություն է ստացել նաև «Տաշիր գրուպ»-ի հիմնադիր Սամվել Կարապետյանի ընտանիքին առնչվող ընկերությունը՝ ՀՀ երկրորդ պայմանական տարածքում նավթի և գազի որոնողահետախուզական աշխատանքներ իրականացնելու նախագիծը: «Հայկական նավթի և գազի ընկերություն» ՍՊԸ-ի հայտը վերաբերում էր երևանամերձ տարածքներին: Արդեն նախկին նախագահի օգնական Ավետիս Բերբերյանի մոր անվամբ գրանցված ընկերության՝ Արզնիում գարեջրի գործարանի և ռեստորան կառուցելու նախագիծը ևս դրական եզրակացություն ստացծների մեջ է: Ավելին, այս նախագծին որևէ պայման չի առաջադրվել: ԲՆ-ն եզրակացրել է, որ նախատեսվող գործունեության հիմնական ազդեցությունը պայմանավորված է շինարարության փուլով, ինչը չունի զգալի ազդեցություն և կրում է ժամանակավոր բնույթ: Դրական եզրակացություն է ստացել Ուրցաձոր համայնքի ղեկավար Ռաֆիկ Անդրեասյանի դստեր՝ Հայկուհի Անդրեասյանի մասնակցությամբ ընկերության հայտը: Հիշեցնենք՝ «Ռաուռ» ՍՊԸ-ն կավային ապարների երևակման տարածքում ուսումնասիրություններ է իրականացնելու և կավի հանքավայրի շահագործման հեռանկարներ ունի: Ոսկու որոնման նախագծերից ևս դրական եզրակացություններ են տրվել: Դրական է գնահատվել Խդեբանցի ոսկու երևակման տարածքում հետախուզական աշխատանքներ իրականացնելու «Նիգ Մայնինգ» ՍՊԸ-ի նախագծին: |
Փորձաքննության եզրակացության մեջ ընկերությանը հետևյալ պայմանն է առաջադրվել. նախատեսվող գործունեության ընթացքում արգելվում են ծառահատումները, և հետախուզական աշխատանքները պետք է իրականացնել բացառապես անտառազուրկ տարածքներում:
Բացի դրանից, երկրաբանական ուսումնասիորւթյան համար հայցվող տեղամասին հարակից հատուկ պահպանվող, բնական և պատմամշակութային հուշարձանների տարածքում, ինչպես նաև պահպանման գոտիներում բացառվում է ցանկացած աշխատանքների իրականացումը:
Կապանի հարթակի տարածքում երկրաբանական աշխատանքներ իրականացնելու «Պոլիարմ» ՍՊԸ-ի նախագծին ևս դրական եզրակացություն է տրվել: «Պոլիարմ» ընկերությունը Polymetal International-ի դուստրերից է: Պատրաստվում է 295 քկմ-ի տարածքում ոսկու, արծաթի, պղնձի, կապարի և ցինկի հեռանկարային հանքայնացումներ հայտնաբերել ու գնահատել դրանք:

Министерство охраны природы представило положительные заключения по проектам компаний крупных чиновников
Министерство охраны природы опубликовало представленные по ряду проектов заключения госэкспертизы воздействия на окружающую среду. Большинство этих проектов разработаны компаниями, принадлежащими должностным лицам, и ни один из них не получил отрицательное заключение.
К их числу относится проект ООО “МЛ Майнинг”, владельцем которого является руководитель аппарата Специальной следственной службы Давид Сукиасян. Проект предусматривает проведение геологического изучения территории южного участка Воскеатского базальтового месторождения.
Право на недропользование на территории данного месторождения компания получила год назад, срок его действия истекает в 2067 г. В настоящее время Давид Сукиасян намерен расширить площадь месторождения и с этой целью предусматривает исследовать территории площадью 9 га на южном участке.
Положительное заключение получила также компания учредителя “Ташир Групп” Самвела Карапетяна, представившая проект проведения разведки нефти и газа на второй условной территории РА. Заявка ООО “Армянская компания нефти и газа” охватывает территории недалеко от Еревана.
Положительное заключение выдано и проекту строительства в Арзни пивоваренного завода и ресторана, которое намерена осуществить компания, зарегистрированная на имя матери помощника уже бывшего президента РА Аветиса Берберяна. Более того, по данному проекту какие-либо условия не выдвинуты.
Министерство охраны природы пришло к выводу, что основное воздействие предусматриваемой деятельности обусловлено этапом строительства, которое не может быть ощутимым и носит временный характер.
В число компаний, чьи проекты получили положительное заключение МОП, входит и ООО “Раур”, принадлежащее дочери руководителя общины Урцадзор Рафика Андреасяна Айкуи Андреасян. Компания планирует заняться эксплуатацией месторождений глин.
Положительного заключения удостоен также проект работ по поиску золота на территории Хдебанцского рудопроялвения. Документ представлен ООО “Ниг Майнинг”. Напомним, что территория, на которой планируется провести изучение, на юге граничит с Национальным парком “Аревик”.
В заключении по экспертизе перед компанией поставлено следующее условие: в ходе планируемой деятельности вырубки деревьев запрещены, геологические работы должны проводиться исключительно на непокрытых лесами территориях.
Кроме того, на затребованном с целью геологического изучения участке, который граничит со специально охраняемыми и имеющими природные и историко-культурные памятники территориями, запрещено проведение любых работ.
Положительного заключения удостоен также проект ООО “Полиарм”. Это одна дочерних компаний Polymetal International. “Полиарм” собирается искать перспективные запасы золота, серебра, меди, свинца и цинка на площади 295 кв.км в районе Капана.