Ավետիս Ավետիսյան. «Մենք չենք տեսել ազատությունը, ուղղակի գրքերում ենք կարդացել»
«Հետքը» զրուցել է օրեր առաջ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դահլիճից պայմանական վաղաժամկետ ազատմամբ տուն վերադարձած «Արժեքների հեղափոխության» կամ «Նոյեմբերի 5-ի» գործով 5 տարվա ազատազրկման դատապարտված Ավետիս Ավետիսյանի հետ: Որդուն ծննդատնից տուն բերելուց հետո Ավետիսը նրան տեսել էր ընդամենը 2 օր: Այժմ երեխան 4 տարեկան 4 ամսական է: Ավետիսը պատրաստվում է աշխատանք գտնել ընտանիքի կենսական խնդիրները հոգալու համար, բայց առավել կարևորում է, ինչպես ինքն է ասում, պայքարը հանուն Հայաստանի ապագաղութացման:
- Նախ՝ բարի գալուստ Ավետի՛ս: Ազատության մեջ որո՞նք են լինելու քո առաջնահերթ անելիքները:
- Շնորհակալ եմ... բացի նրանից, որ պիտի աշխատեմ, ընտանիքս պահեմ, երկիրը պիտի ազատագրենք ռուսական գաղութատիրությունից: Մաքսային ֆինանսիստ եմ, բայց իմ մասնագիտությամբ չեմ աշխատել, չեմ էլ կարծում, թե կաշխատեմ, քանի էս ռեժիմն ա: Իսկ երբ ունենանք ազատագրված երկիր, կգնամ Հայաստանի հեռավոր գյուղերից մեկը, կզբաղվեմ գյուղատնտեսությամբ, մեղվաբուծությամբ:
Եթե մտել ես էդ պայքարի մեջ, պիտի մինչև վերջ գնաս, չպիտի վախ լինի՝ վա՛յ, կդատապարտվեմ, պետք ա պատրաստ լինես ամեն ինչի: Կամ պիտի չպայքարես: Ելքը, իմ կարծիքով, ավելի լայն, ավելի մեծ զանգվածով պայքարելու մեջ ա: Կարող ա՝ 100 օրից բան փոխվի, հնարավոր ա՝ 100 տարի հետո:
Մարդիկ ազատության պահանջ ունեն: Բայց մենք չենք տեսել ազատությունը, ուղղակի գրքերում ենք կարդացել: Ազատությունն էն ա, երբ քաղաքացին կարողանում ա իր կամքով իշխանություն ընտրել, հետո պահանջատեր լինել:
Դե յուրե գրված ա, որ մենք անկախ պետություն ենք, բայց դե ֆակտո սա անկախություն չէ: Մենք ընդամենը գաղութ ենք՝ Հայաստանն առանց հայերի կարգախոսով: Գաղութատերերն էսօր ամեն ինչ անում են, որ ժողովուրդը լքի Հայաստանը, ու տնտեսապես թույլ լինի մեր երկիրը: Բայց սկուտեղի վրա որևէ մեկը չի բերելու մատուցի մեր անկախությունը, հայրենիքի ազատագրության հարց կա, ժողովրդի ազատագրման հարց:
- Դեռևս 2 տարի առաջ՝ 2016-ին, կարող էիք պայմանական վաղաժամկետ ազատվել, բայց 4 տարի 4 ամիս մնացիք ՔԿՀ-ում:
- Այո՛, 2016 թ-ի մայիսի 5-ից կարող էի տանը լինել: Բայց էդ ժամանակ գաղութի ադմինիստրացիան մերժում էր երկրորդ օղակին ներկայացնել իմ պայամանականի հարցը, կտրում էր: Հետո օրենքը փոխվեց, ես դիմեցի Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան, բայց 2017-ի օգոստոսի 17-ին դատարանը մերժեց, պատճառաբանեց՝ դատական ծախս կա: Բայց 2015-ին արդեն էդ գումարը վճարված էր:
Ասեմ, որ էս անգամ էլ դատախազը շատ դեմ էր իմ ազատմանը, անընդհատ առարկում էր, բայց դատավոր Վարդան Ստեփանյանը որոշեց ինձ պայմանական վաղաժամկետ ազատել, ասեց՝ բաց ենք թողնում, խիստ հսկողություն կսահմանենք: Կարծում եմ՝ դատախազը կբողոքարկի:
- Ինչո՞վ էր դատախազը պատճառաբանում իր առարկությունը:
- Կոնկրետ հիմք չէր նշվում: Տույժ ընդհանրապես չեմ ունեցել 4 տարի 4 ամսվա ընթացքում, բայց խրախուսանք էլ չեմ ունեցել: Ընդհակառակը՝ վերջերս կազմակերպել էի, մոտ 400 գիրք բերեցին «Սևան» գաղութ, կարծում եմ՝ պիտի խրախուսանք տային, բայց չտվեցին:
- Լավ բան կա՞ բանտում:
- Մենակ էն, որ ազատությունից զրկված ես, հնարավոր դրականն էլ զրոյացվում ա... «Նուբարաշենում» եղել եմ 2013-ի նոյեմբերից՝ 1 տարի 7 ամիս: Բերդում վիճակը ծանր էր, 18-19 մարդ էր լինում մեր խցում, քնելը հերթով էր, մենակ հացից էինք օգտվում, սնունդը հարազատները հերթով բերում էին: 2015-ի մայիսի 29-ին ինձ տարան «Սևան» գաղութ: Տեղի վարչակազմից՝ պետի ու աշխատակիցների վերաբերմունքից ես գոհ եմ: Բաց վիճակ էր, կիսաբաց ռեժիմն էր, ինչքան ուզես, կարող ես զբոսնել: Սպորտզալ կար գաղութում, գիրք էի կարդում, մեր հանրակացարանի դիմաց տարածք կար, մշակում էինք: Տեսակցությունը 2 ամիսը մեկ անգամ՝ երկարատև էր, ամիսը մեկ՝ կարճատև: Աշխատանքն էր շատ սահմանափակ ուղղակի, մենակ ճաշարանում կար գործ, էն էլ դա ամեն մեկը չի կարող անել:
- Կայի՞ն գաղութում, բանտում այնպիսի մարդիկ, ովքեր պիտի այնտեղ չլինեին՝ ըստ Ձեզ:
- Իհարկե, կային, շատ: Օրինակ՝ երկու հավի համար 2 տարով դատված մարդ կար, նրան դատել պետք չէր, կարելի էր ուղարկել սահման` ծառայելու:

Jailed Armenian Activist Released on Parole: “We haven’t seen freedom; we just read about it in books”
Hetq interviewed Avetis Avetisyan, recently released on parole after serving four years and four months in prison on charges stemming from the “November 5 case", involving Shant Harutyunyan and others in 2013.
Avetis, one of the 38 individuals detained on November 5, 2013 at the start of a march in Yerevan entitled “The Revolution of Values”, was sentenced to five years.
Avetis’s son was just a couple of days old when he was arrested.
Welcome, Avetis. What are your priorities now that you’ve been released?
Thank you. Now I must work, to support my family, but we also must liberate the country from Russian colonialism. I am a customs financier by education, but I have never worked as one, and I do not think I will work as long as we have this government. When we have a liberated country, I will go to one of the distant villages of Armenia to engage in agriculture and beekeeping.
If you have started fighting, you have to go till the end, without fear. You have to be ready for everything. The solution, in my opinion, is to have more people fighting for change. The change might take 100 days or 100 years to happen.
People need freedom. But we haven’t seen freedom - we just read about it in books.
Freedom is when a citizen succeeds in choosing the government and being demanding.
De jure - we are an independent state, de facto - this is not independence. We are just a colony, the slogan of which is “Armenia without Armenians”.
Colonizers do their best to make people leave Armenia and economically weaken our country. But no one will hand our independence to us – we should liberate our homeland and our people.
You could have been released on parole two years ago, in 2016, but you stayed in the penitentiary four years and four months.
Yes, I could have been back home on May 5, 2016. But at that time, the prison administration refused to present my parole case to the court. Then the law was changed, and I applied to the Court of General Jurisdiction of Kotayk Province. I must say that the prosecutor was against my parole, always objecting, but Judge Vardan Stepanyan decided to release me on parole under the strict control. I think the prosecutor will still appeal.
How did the prosecutor explain his objection?
There was no concrete basis. I did not have any penalty in four years and four months, but I didn’t get any encouragement, either. I recently organized a donation of around 400 books to the Sevan prison. I think they should have given me an encouragement, but they did not.
Is there anything good in prison?
Being deprived of liberty nullifies any positivity. I was in Nubarashen Prison for one year and seven months, starting on November 2013. The conditions were severe there.
There were 18-19 people in our cell. We slept in shifts. We only ate bread, and our relatives brought food in shifts. On May 29, 2015 they took me to the Sevan Prison. I am satisfied with the local administration, the attitude of the warden and staff. It was semi-open; I could walk as much as I liked.
There was a gym. I read books. There was a yard in front of our dormitory, and we grew things there. Long visits were every two months, and short ones - once a month. The work was very limited, though, only in the canteen, and it wasn’t for everyone.
Were there inmates in the prison who shouldn’t have been there?
Of course. There were many. There was a person sentenced for two years for stealing two chickens. He shouldn’t have been sentenced. He could have been sent to the border to serve instead.