Թե ինչպես է 5 մլն դրամանոց ծրագրով չեզոքացվում 55 մլն դոլարանոց ծրագիրը
Գառնիի «Քարերի սիմֆոնիա» կամ «Բազալտե երգեհոն» բնական հուշարձանը գտնվում է Ազատ գետի կիրճում եւ տարածվում է 5000մ2 տարածքի վրա: Բնության այս հրաշակերտ հուշարձանը երբեք ներառված չի եղել զբոսաշրջային երթուղիներում՝ իր վատ ենթակառուցվածքների պատճառով: Հուշարձան տանող ճանապարհը գրեթե անանցանելի է, հուշարձանի տարածքն անբարեկարգ եւ անմխիթար վիճակում է:
Կառավարությունը Հայաստանի հիմնական զբոսաշրջային երթուղու երկայնքով գտնվող մշակութային եւ բնության ժառանգության առավել գրավիչ վայրերի մշակութային ժառանգությունը պահպանելու համար ֆինանսական աջակցություն էր խնդրել Համաշխարհային բանկից (ՀԲ): 2015թ. դեկտեմբերի 22-ին ՀԲ-ի տնօրենների խորհուրդը հաստատեց Հայաստանի Հանրապետությանը տրվելիք 55 մլն դոլարի վարկը՝ 25 տարի մարման ժամկետով, ներառյալ 14.5 տարի արտոնյալ ժամկետ եւ մայր գումարի հավասար մարում: ՀՀ-ի համաֆինանսավորումը կազմում է 13,75 մլն դոլար, ընդհանուր՝ 68,75 դոլար:
Կառավարության ծրագրում ընդգրկվեցին Կոտայքի, Արարատի, Վայոց ձորի եւ Սյունիքի մարզերի զբոսաշրջության զարգացման տեսլականի հիման վրա ընտրված վայրերը. Գառնի (Գառնի արգելոց եւ Ազատի կիրճ), Գեղարդավանք, Դվինի թանգարան, Խոր Վիրապի վանք, Արենիի շուկա եւ քարանձավ, Մոզրովի քարանձավ, Զորաց քարեր (Քարահունջ), Խնձորեսկ, Հաղպատ եւ Սանահին:
Ծրագրի իրականացումը պետք է սկսվեր 2016թ. մայիսի 9-ին եւ ավարտվեր 2021թ. ապրիլի 30-ին: Սակայն, այն դեռեւս չի սկսվել, որովհետեւ Հայաստանի կառավարությունը 13,75 մլն դոլարի համաֆինանսավորումը չի կատարում: Այսօրվա դրությամբ վարկային ծրագրով ծախսվել է ընդամենը 270 000 դոլար, հիմնականում` նախագծեր պատրաստելու եւ տենդերներ հայտարարելու համար:
«Քարերի սիմֆոնիա» հուշարձանի տարածքում զբոսաշրջության զարգացմանը միտված Կառավարության ծրագրի նախագիծը վաղուց պատրաստ է, հանրային լսումներն ավարտվել են, եւ հանրությունը սպասում է աշխատանքների իրականացմանը: Ծրագիրն իրականացնում է Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամը, իսկ Կառավարության անունից ծրագրի համակարգողը տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարությունն է:
Ազատի կիճում հետեւյալ աշխատանքներն են նախատեսվել ՝
-Գառնի գյուղից դեպի «Քարերի սիմֆոնիա» տանող ճանապարհի բարեկարգում (1.6 կմ):
-Գառնիի հեթանոսական տաճարից դեպի «Քարերի սիմֆոնիա» տանող արահետների կազմակերպում:
-Գառնիի այցելուների կենտրոնից դեպի Խոսրովի անտառ պետական արգելոցի տուրիստական կենտրոն տանող ճանապարհի վերանորոգում՝ 2 կմ:
-Գյուղի տարածքում ճանապարհների հենապատերի վերականգնում, անհրաժեշտության դեպքում նոր հենապատերի կառուցում, վերականգնվող ճանապարհի երկայնքով էլեկտրախնայող լուսավորության տեղադրում:
-Խմելու ջրի հիմնական խողովակաշարերի վերատեղադրում:
-Ազատ գետի աջ ափին գաբիոնների կառուցում եւ գոյություն ունեցող գաբիոնների ուժեղացում:
-«Քարերի սիմֆոնիա» բնական հուշարձանի լուսավորության համակարգի տեղադրում, հովանիով եւ առանց հովանի նստարանների տեղադրում հուշարձանի տարածքի հանրային վայրերում, աղբամանների տեղադրում ճանապարհի ամբողջ երկայնքով:
-Ճանապարհի երկայնքով անվտանգության միջոցառումների ապահովում եւ բացատրական վահանակների տեղադրում:
-Ազատ գետի մաքրում աղբից եւ մացառուտներից, որոնք կխանգարեն գաբիոնների կառուցմանը:
«Քարերի սիմֆոնիա» բնական հուշարձանի դիմաց գրունտային մակերեւույթի վերականգնում եւ այլն:
Ինչպես նկատեցիք, այս ծրագրում ներառված մի շարք գործողություններ ուղղակիորեն իրականացվելու են այն տարածքում, որտեղ, ինչպես պարզվեց օրեր առաջ, գառնեցի վարկառուն իր ծրագիրն է իրականացնում:
Երբ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի օգտատերերն ահազանգեցին Ազատի կիրճում գտնվող «Քարերի սիմֆոնիա» բնության հուշարձանի մոտ կատարվող շինարարական աշխատանքների մասին, շատերս այն վերագրեցինք Կառավարության ծրագրին: Պրոֆեսիոնալ զբոսավարների հայկական ասոցիացիան կազմեց արագ արձագանքման խումբ, որը փետրվարի 22-ին այցելեց դեպքի վայր: Կամավորները պարզեցին, որ Գառնի համայնքի բնակիչ Շմավոն Համբարձումյանն ու դուստրը «Քարերի սիմֆոնիա» հուշարձանի եւ Ազատ գետի միջեւ տեղակայված իրենց սեփականություն հանդիսացող գյուղատնտեսական նշանակության հողակտորի վրա ձեռնարկել են «զբոսաշրջային հանգստի» գոտու կառուցման աշխատանքներ: Պարզեցին նաեւ, որ «Քարերի սիմֆոնիա» հուշարձանից մոտ 12 մետր հեռավորության վրա գտնվող հողատարածքում կառույցներն իրականացվում են Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի (ՓՄՁ ԶԱԿ) վարկավորումով:
ՓՄՁ վարկավորումը դարձյալ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության կառույցն է իրականացնում (նախարարը նաեւ Հայաստանի ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնի կառավարման գլխավոր մարմնի՝ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է): Ստացվում է, որ նույն նախարարության ներսում անգամ երկու ծրագրերը միմյանց հետ համադրել չեն կարող: Քանի որ 55 մլն դոլարանոց վարկային ծրագրի մեկնարկն անորոշ է, նախարարությունը 5 մլն դրամ վարկավորումով քաղաքացուն հնարավորություն է տվել չեզոքացնելու 55 մլն դոլարանոց ծրագիրը:
Օրվա սկանդալային թեմայի քննարկումը տեղի էր ունենում Կառավարությունում, սակայն բարձրացված աղմուկին տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը չարձագանքեց: Իր ղեկավարած կառույցի ֆինանսավորած ծրագիրը պետք է որ անհանգստացներ իրեն: Նույն վայրում, նույն նպատակով պետական ծրագիր է իրականացվում, որի համակարգողը եւ Հայաստանի Հանրապետության անունից պատասխանատուն դարձյալ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարությունն է:
Մեր հարցին, թե ինչպես են վարկավորել մասնավոր անձի բիզնես ծրագիրը մի վայրում, որտեղ պետական մեկ այլ ծրագիր է իրականացվում, ՓՄՁ ԶԱԿ գործադիր տնօրենի տեղակալ Կարեն Գևորգյանը պատասխանեց, թե քաղաքացին բիզնես ծրագիր է ներկայացրել, որ շինությունները կառուցում է իր սեփական հողատարածքում: Ներկայացրել է հողամասի սեփականության վկայականը, որից չի երեւում, թե հողամասը որ տարածքում է գտնվում, եւ իրենք չէին կարող իմանալ, որ խոսքը Ազատի կիրճի եւ այնտեղ գտնվող բնության հուշարձանին հարակից տարածքի մասին է:
Պրն Գևորգյանը համոզված է, որ ներկայացված ծրագիրը համապատասխանել է վարկավորման չափորոշիչներին, այդ պատճառով էլ հաստատել են: «Բացի այդ, դիմողը եղել է գործարար, գոյություն ունեցող ձեռնարկատիրական միավորը բարելավելու համար է վարկ վերցրել՝ երկաթե տաղավար է ունեցել այնտեղ, եւ այդ ծրագիրը ֆինանսավորել ենք որպես ընդլայնման վարկ»,- հայտնեց նա:
ՓՄՁ-ն արդեն հաստատված 5 մլն դրամ վարկի կեսը տրամադրել է քաղաքացուն: Մեր հարցին, թե ինչ են պատրաստվում անել վարկառուի հետ այս ամենը պարզելուց հետո, նա հայտնեց· «Մենք դեռեւս որոշում չունենք, թե շարունակությունն ինչ պետք է լինի, պետք է քննարկենք»:
Այդ դեպքում հետաքրքիր է, թե ինչ է նկարագրել քաղաքացին տուրիզմը զարգացնելու իր վարկավորման ծրագրում, որով համոզիչ կդարձներ ծրագրի արդյունավետությունը, եթե անգամ տեղանքը հայտնի չէ ֆինանսավորողին: Բացի այդ, մի ամբողջ կառույց, անհրաժեշտ փաստաթղթեր պահանջելով եւ դրանց իսկությունը ստուգելով, չէ՞ր կարեւորել, որ ներկայացված սեփականության իրավունքի վկայականը վերաբերում է գյուղատնտեսական նշանակության հողամասին: Չգիտե՞ր, որ շինարարություն կարող էր իրականացվել միայն հողամասն արտադրական նշանակության փոխելուց հետո, իսկ փոխելու ընթացքում առաջ կգային հենց այն հարցերը, որոնց մասին լրագրողներին հայտնեց բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանը:
Վերջինս տեղեկացրեց, որ ներկայումս ուսումնասիրում են՝ շինությունը հուշարձանի սահմանների մե՞ջ է գտնվում, թե՞ ոչ: Բացի այդ, այն գտնվում է Ազատ գետի անմիջական հարեւանությամբ, իսկ գետի սանիտարական գոտու համար դարձյալ օրենքով սահմանված պահանջներ ու պայմաններ կան:
Բնապահպանության նախարարությունը հայտնեց, որ նշված հուշարձանների անձնագրերը հաստատվել են նախարարի 2017թ. օգոստոսի 18-ի 274-Ն հրամանով, որտեղ, համաձայն «Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին» ՀՀ օրենքի 19-րդ հոդվածի, սահմանվել են համապատասխան պահպանության եւ օգտագործման ռեժիմի առանձնահատկությունները: Հնարավոր է պարզվի, որ դա համայնքային տարածք կամ բուֆերային գոտի է: Ստուգումից հետո պարզ կլինի, թե ինչպես պետք է վարվել փայտե շինությունների հետ:
Գառնիի համայնքապետ Ահարոն Սահակյանը լրագրողներին հայտնել էր, որ կատարվող շինարարությունն ապօրինի է, եւ այն դադարեցվել է դեռեւս 2017թ. դեկտեմբեր ամսին: Համայնքապետը շինթույլտվություն չի տրամադրել, որովհետեւ սեփականաշնորհված հողատարածքի նպատակային նշանակությունը գյուղատնտեսական է, իսկ գործառնական նշանակությունը կամ հողատեսքը՝ վարելահող, որտեղ որեւէ շինարարական աշխատանք չի կարող իրականացվել:

What’s Going on at Garni’s Stone Symphony? Government Financed Construction at Odds with a $55 Million World Bank Loan to Spur Local Tourism
Government Mismanagement or Miscommunication? The Puzzle Unfolds
Something strange is going on at the Stone Symphony natural monument in Garni’s Azat River Gorge.
The 5,000 square meter site, protected as a national landmark, is a hard place to reach. The lack of adequate roads has kept it off the major tourist circuit for years.
Just days ago, photos appeared in Facebook showing construction at the site. Someone started to build wood scaffolding near the Stone Symphony Many were concerned that something illegal was going on at the site. The reality, it turns out, is much more bizarre; even for Armenia.
The Symphony of Stone site, along with many other cultural heritage sites in Armenia (including Khor Virap, the Haghpat and Sanahin monasteries, Zorats Qarer (Stonehenge), the Mozrov Cave, Geghardavank, the Garni Preserve) were slated for improvement under the 2015 World Bank US$68.75 million Local Economy and Infrastructure Development Project (LEIDP).
Simply put, the project was envisaged to improve infrastructure services and institutional capacity for increased tourism contribution to the local economy in five selected regions of the country.
The World Bank (WB) committed to granting a $55million 25-year loan if Armenia promised to kick-in $13.75 million in co-financing. Armenia has failed to do so, and the project, slated to begin in 2016, hasn’t gotten off the ground.
To date, only $270,00 has been spent, mostly on preparing project drafts and announcing tender bids for the envisaged work.
It may be a bit mind boggling to many, but while this multi-million-dollar project is on hold, a Garni resident, who had leased a parcel of land with government financing near the Stone Symphony monument, decided to start building what in Armenia is commonly known as a “tourist relaxation zone” nearby.
The Ministry of Nature Protection, responding to the concerns raised by the public, investigated and found that the construction was too close to the landmark site. The ministry has issued a decree obligating the resident to halt the illegal construction on land zoned for agricultural usage.
When the construction photos appeared in Facebook, many believed it might be construction undertaken by the government as part of the above-mentioned WB project.  As stated, that project remains on paper, even though the Armenian government has long since drafted a plan to spur tourism at the Stone Symphony site.
If it ever gets off the ground, the Stone Symphony project will be managed by the Ministry of Economic Development and Investments.
Those plans include improving the roadway from the village of Garni to the Stone Symphony; organizing the trails leading from Garni Temple down into the Azat River Gorge; improving the roadway from the Garni Visitors Center to the Khosrov National Forest Tourist Center; reinstalling primary drinking water pipes; and the installation of lighting and seating at the Stone Symphony site.
Armenia’s Association of Professional Tour Guides sent a team of volunteers down to the site to investigate recent developments.
They learnt that Garni resident Shmavon Hambardzumyan and his daughter had started to build the “tourist relaxation zone” on the banks of the Azat River, some 12 meters from the Stone Symphony.
To make matters worse, the construction has been financed by the Small and Medium Entrepreneurship Development National Center of Armenia (SME DNC), which in turn is co-financed by the Armenian government and the UNDP.
The SME DNC, it turns out, is an arm of the Ministry of Economic Development and Investments – the very same ministry that’s supposed to be coordinating the Stone Symphony improvement project co-financed by the World Bank. Moreover, the Minister of Economic Development and Investments, Suen Karayan, chairs the SME DNC’s Board of Trustees  and should have been aware about the loan project planned for that territory.
It appears that the ministry, and by extension the government, can’t juggle two projects at the same time.
Since the World Bank’s $55 million loan is on hold, the government has gone ahead and issued an AMD 5 million loan ($10,400) to the Hambardzumyans to build some dinky touristy monstrosity in the Azat River Gorge. Talk about priorities…
Armenian Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan had nothing to say on the scandal when the matter was raised at a recent government cabinet session.
In response to Hetq’s inquiry about how a private business project managed to get a loan for a territory where a state project is planned to be implemented, SME DNC Deputy Executive Director Karen Gevorgyan said that Hambardzumyan had submitted a business plan without showing where the plot was located, and they had no way of knowing that it was an area adjacent to the Azat Gorge and the Stone Symphony.
Gevorgyan is convinced that the project complied with loan criteria and that is why they approved it. They’ve already provided half of the approved five million drams loan to Hambardzumyan.
Gevorgyan says they haven’t decided what they are going to do next.
The Armenian Minister of Nature Protection has told reporters that they were studying if the wooden structure now installed is within the boundaries of the natural monument or not. He also mentioned that there are some sanitary conditions and requirements to comply with, since it’s on the bank of the Azat River.
Garni Mayor Aharon Sahakyan, meanwhile, has told reporters that the construction is illegal and was suspended in December 2017.