Թե ինչպես է 5 մլն դրամանոց ծրագրով չեզոքացվում 55 մլն դոլարանոց ծրագիրը
Գառնիի «Քարերի սիմֆոնիա» կամ «Բազալտե երգեհոն» բնական հուշարձանը գտնվում է Ազատ գետի կիրճում եւ տարածվում է 5000մ2 տարածքի վրա: Բնության այս հրաշակերտ հուշարձանը երբեք ներառված չի եղել զբոսաշրջային երթուղիներում՝ իր վատ ենթակառուցվածքների պատճառով: Հուշարձան տանող ճանապարհը գրեթե անանցանելի է, հուշարձանի տարածքն անբարեկարգ եւ անմխիթար վիճակում է:
Կառավարությունը Հայաստանի հիմնական զբոսաշրջային երթուղու երկայնքով գտնվող մշակութային եւ բնության ժառանգության առավել գրավիչ վայրերի մշակութային ժառանգությունը պահպանելու համար ֆինանսական աջակցություն էր խնդրել Համաշխարհային բանկից (ՀԲ): 2015թ. դեկտեմբերի 22-ին ՀԲ-ի տնօրենների խորհուրդը հաստատեց Հայաստանի Հանրապետությանը տրվելիք 55 մլն դոլարի վարկը՝ 25 տարի մարման ժամկետով, ներառյալ 14.5 տարի արտոնյալ ժամկետ եւ մայր գումարի հավասար մարում: ՀՀ-ի համաֆինանսավորումը կազմում է 13,75 մլն դոլար, ընդհանուր՝ 68,75 դոլար:
Կառավարության ծրագրում ընդգրկվեցին Կոտայքի, Արարատի, Վայոց ձորի եւ Սյունիքի մարզերի զբոսաշրջության զարգացման տեսլականի հիման վրա ընտրված վայրերը. Գառնի (Գառնի արգելոց եւ Ազատի կիրճ), Գեղարդավանք, Դվինի թանգարան, Խոր Վիրապի վանք, Արենիի շուկա եւ քարանձավ, Մոզրովի քարանձավ, Զորաց քարեր (Քարահունջ), Խնձորեսկ, Հաղպատ եւ Սանահին:
Ծրագրի իրականացումը պետք է սկսվեր 2016թ. մայիսի 9-ին եւ ավարտվեր 2021թ. ապրիլի 30-ին: Սակայն, այն դեռեւս չի սկսվել, որովհետեւ Հայաստանի կառավարությունը 13,75 մլն դոլարի համաֆինանսավորումը չի կատարում: Այսօրվա դրությամբ վարկային ծրագրով ծախսվել է ընդամենը 270 000 դոլար, հիմնականում` նախագծեր պատրաստելու եւ տենդերներ հայտարարելու համար:
«Քարերի սիմֆոնիա» հուշարձանի տարածքում զբոսաշրջության զարգացմանը միտված Կառավարության ծրագրի նախագիծը վաղուց պատրաստ է, հանրային լսումներն ավարտվել են, եւ հանրությունը սպասում է աշխատանքների իրականացմանը: Ծրագիրն իրականացնում է Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամը, իսկ Կառավարության անունից ծրագրի համակարգողը տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարությունն է:
Ազատի կիճում հետեւյալ աշխատանքներն են նախատեսվել ՝
-Գառնի գյուղից դեպի «Քարերի սիմֆոնիա» տանող ճանապարհի բարեկարգում (1.6 կմ):
-Գառնիի հեթանոսական տաճարից դեպի «Քարերի սիմֆոնիա» տանող արահետների կազմակերպում:
-Գառնիի այցելուների կենտրոնից դեպի Խոսրովի անտառ պետական արգելոցի տուրիստական կենտրոն տանող ճանապարհի վերանորոգում՝ 2 կմ:
-Գյուղի տարածքում ճանապարհների հենապատերի վերականգնում, անհրաժեշտության դեպքում նոր հենապատերի կառուցում, վերականգնվող ճանապարհի երկայնքով էլեկտրախնայող լուսավորության տեղադրում:
-Խմելու ջրի հիմնական խողովակաշարերի վերատեղադրում:
-Ազատ գետի աջ ափին գաբիոնների կառուցում եւ գոյություն ունեցող գաբիոնների ուժեղացում:
-«Քարերի սիմֆոնիա» բնական հուշարձանի լուսավորության համակարգի տեղադրում, հովանիով եւ առանց հովանի նստարանների տեղադրում հուշարձանի տարածքի հանրային վայրերում, աղբամանների տեղադրում ճանապարհի ամբողջ երկայնքով:
-Ճանապարհի երկայնքով անվտանգության միջոցառումների ապահովում եւ բացատրական վահանակների տեղադրում:
-Ազատ գետի մաքրում աղբից եւ մացառուտներից, որոնք կխանգարեն գաբիոնների կառուցմանը:
«Քարերի սիմֆոնիա» բնական հուշարձանի դիմաց գրունտային մակերեւույթի վերականգնում եւ այլն:
Ինչպես նկատեցիք, այս ծրագրում ներառված մի շարք գործողություններ ուղղակիորեն իրականացվելու են այն տարածքում, որտեղ, ինչպես պարզվեց օրեր առաջ, գառնեցի վարկառուն իր ծրագիրն է իրականացնում:
Երբ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի օգտատերերն ահազանգեցին Ազատի կիրճում գտնվող «Քարերի սիմֆոնիա» բնության հուշարձանի մոտ կատարվող շինարարական աշխատանքների մասին, շատերս այն վերագրեցինք Կառավարության ծրագրին: Պրոֆեսիոնալ զբոսավարների հայկական ասոցիացիան կազմեց արագ արձագանքման խումբ, որը փետրվարի 22-ին այցելեց դեպքի վայր: Կամավորները պարզեցին, որ Գառնի համայնքի բնակիչ Շմավոն Համբարձումյանն ու դուստրը «Քարերի սիմֆոնիա» հուշարձանի եւ Ազատ գետի միջեւ տեղակայված իրենց սեփականություն հանդիսացող գյուղատնտեսական նշանակության հողակտորի վրա ձեռնարկել են «զբոսաշրջային հանգստի» գոտու կառուցման աշխատանքներ: Պարզեցին նաեւ, որ «Քարերի սիմֆոնիա» հուշարձանից մոտ 12 մետր հեռավորության վրա գտնվող հողատարածքում կառույցներն իրականացվում են Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի (ՓՄՁ ԶԱԿ) վարկավորումով:
ՓՄՁ վարկավորումը դարձյալ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության կառույցն է իրականացնում (նախարարը նաեւ Հայաստանի ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնի կառավարման գլխավոր մարմնի՝ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է): Ստացվում է, որ նույն նախարարության ներսում անգամ երկու ծրագրերը միմյանց հետ համադրել չեն կարող: Քանի որ 55 մլն դոլարանոց վարկային ծրագրի մեկնարկն անորոշ է, նախարարությունը 5 մլն դրամ վարկավորումով քաղաքացուն հնարավորություն է տվել չեզոքացնելու 55 մլն դոլարանոց ծրագիրը:
Օրվա սկանդալային թեմայի քննարկումը տեղի էր ունենում Կառավարությունում, սակայն բարձրացված աղմուկին տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը չարձագանքեց: Իր ղեկավարած կառույցի ֆինանսավորած ծրագիրը պետք է որ անհանգստացներ իրեն: Նույն վայրում, նույն նպատակով պետական ծրագիր է իրականացվում, որի համակարգողը եւ Հայաստանի Հանրապետության անունից պատասխանատուն դարձյալ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարությունն է:
Մեր հարցին, թե ինչպես են վարկավորել մասնավոր անձի բիզնես ծրագիրը մի վայրում, որտեղ պետական մեկ այլ ծրագիր է իրականացվում, ՓՄՁ ԶԱԿ գործադիր տնօրենի տեղակալ Կարեն Գևորգյանը պատասխանեց, թե քաղաքացին բիզնես ծրագիր է ներկայացրել, որ շինությունները կառուցում է իր սեփական հողատարածքում: Ներկայացրել է հողամասի սեփականության վկայականը, որից չի երեւում, թե հողամասը որ տարածքում է գտնվում, եւ իրենք չէին կարող իմանալ, որ խոսքը Ազատի կիրճի եւ այնտեղ գտնվող բնության հուշարձանին հարակից տարածքի մասին է:
Պրն Գևորգյանը համոզված է, որ ներկայացված ծրագիրը համապատասխանել է վարկավորման չափորոշիչներին, այդ պատճառով էլ հաստատել են: «Բացի այդ, դիմողը եղել է գործարար, գոյություն ունեցող ձեռնարկատիրական միավորը բարելավելու համար է վարկ վերցրել՝ երկաթե տաղավար է ունեցել այնտեղ, եւ այդ ծրագիրը ֆինանսավորել ենք որպես ընդլայնման վարկ»,- հայտնեց նա:
ՓՄՁ-ն արդեն հաստատված 5 մլն դրամ վարկի կեսը տրամադրել է քաղաքացուն: Մեր հարցին, թե ինչ են պատրաստվում անել վարկառուի հետ այս ամենը պարզելուց հետո, նա հայտնեց· «Մենք դեռեւս որոշում չունենք, թե շարունակությունն ինչ պետք է լինի, պետք է քննարկենք»:
Այդ դեպքում հետաքրքիր է, թե ինչ է նկարագրել քաղաքացին տուրիզմը զարգացնելու իր վարկավորման ծրագրում, որով համոզիչ կդարձներ ծրագրի արդյունավետությունը, եթե անգամ տեղանքը հայտնի չէ ֆինանսավորողին: Բացի այդ, մի ամբողջ կառույց, անհրաժեշտ փաստաթղթեր պահանջելով եւ դրանց իսկությունը ստուգելով, չէ՞ր կարեւորել, որ ներկայացված սեփականության իրավունքի վկայականը վերաբերում է գյուղատնտեսական նշանակության հողամասին: Չգիտե՞ր, որ շինարարություն կարող էր իրականացվել միայն հողամասն արտադրական նշանակության փոխելուց հետո, իսկ փոխելու ընթացքում առաջ կգային հենց այն հարցերը, որոնց մասին լրագրողներին հայտնեց բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանը:
Վերջինս տեղեկացրեց, որ ներկայումս ուսումնասիրում են՝ շինությունը հուշարձանի սահմանների մե՞ջ է գտնվում, թե՞ ոչ: Բացի այդ, այն գտնվում է Ազատ գետի անմիջական հարեւանությամբ, իսկ գետի սանիտարական գոտու համար դարձյալ օրենքով սահմանված պահանջներ ու պայմաններ կան:
Բնապահպանության նախարարությունը հայտնեց, որ նշված հուշարձանների անձնագրերը հաստատվել են նախարարի 2017թ. օգոստոսի 18-ի 274-Ն հրամանով, որտեղ, համաձայն «Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների մասին» ՀՀ օրենքի 19-րդ հոդվածի, սահմանվել են համապատասխան պահպանության եւ օգտագործման ռեժիմի առանձնահատկությունները: Հնարավոր է պարզվի, որ դա համայնքային տարածք կամ բուֆերային գոտի է: Ստուգումից հետո պարզ կլինի, թե ինչպես պետք է վարվել փայտե շինությունների հետ:
Գառնիի համայնքապետ Ահարոն Սահակյանը լրագրողներին հայտնել էր, որ կատարվող շինարարությունն ապօրինի է, եւ այն դադարեցվել է դեռեւս 2017թ. դեկտեմբեր ամսին: Համայնքապետը շինթույլտվություն չի տրամադրել, որովհետեւ սեփականաշնորհված հողատարածքի նպատակային նշանակությունը գյուղատնտեսական է, իսկ գործառնական նշանակությունը կամ հողատեսքը՝ վարելահող, որտեղ որեւէ շինարարական աշխատանք չի կարող իրականացվել:

Как посредством программы стоимостью 5 миллионов драмов нейтрализуется программа стоимостью 55 миллионов долларов
Сара Петросян
Природный памятник “Симфония камней”, или “Базальтовый орган”, находится в ущелье реки Азат в Гарни, ее площадь составляет 5000 кв.метров. Из-за плохой инфраструктуры это потрясающее творение природы никогда не включалось в туристические маршруты. Дорога к “Симфонии камней” труднопроходима, территория вокруг памятника неблагоустроена и находится в плачевном состоянии.
С целью сохранения наиболее привлекательных памятников культурного и природного наследия правительство Армении обратилось к Всемирному банку с просьбой о финансовом содействии. 22 декабря 2015 г. совет директоров ВБ утвердил решение о предоставление Армении кредита на сумму 55 млн долларов со сроком погашения 25 лет. Общая сумма кредита с учетом софинансирования со стороны правительства Армении составляет 68,75 млн долларов.
В программу правительства были включены перспективные с точки зрения развития туризма памятники Котайкской, Араратской, Вайоцдзорской и Сюникской областей: Гарнийский заповедник и Азатское ущелье, Гегардаванк, музей в Двине, монастырь Хор Вирап, рынок и пещера в Арени, Мозровская пещера, Зорац карер (Караундж), Хндзореск, монастыри Ахпат и Санаин.
Реализация программы должна была начаться 9 мая 2016 г., завершиться 30 апреля 2021 г. Между тем осуществление программы еще не начиналось, так как правительство Армении не выполнило свое обязательство по софинансированию в размере 13,75 млн долларов. На сегодняшний день в рамках кредитной программы израсходовано всего лишь 270 тыс. долларов.
Проект программы по развитию туризма на территории памятника “Симфония камней” давно готов. Программу реализует Фонд территориального развития Армении, а координирует – Министерство экономичесокго развития и инвестиций.
В Азатском ущелье предусмотрены следующие работы:
благоустройство дороги от села Гарни к “Симфонии камней” (1.6 км)
организация троп от языческого храма в Гарни до “Симфонии камней”
ремонт 2-километровой дороги от Центра посетителей Гарни до турцентра в государственном заповеднике “Хосровский лес”
восстановление опорных стен вдоль дорог на территории села, при необходимости строительство новых опорных стен, проведение энергосберегающего освещения вдоль ремонтируемой дороги
проведение водопровода питьевой воды
строительство новых и усиление существующих габионов на правом берегу реки Азат
внедрение системы освещения природного памятника “Симфония камней” установка скамеек в общественных местах на территории памятника, установка урн вдоль всей дороги
организация мероприятий безопасности и установка информационных щитов вдоль дороги
очистка Азатского ущелья от мусора и кустарников, мешающих строительству габионов
восстановление грунтовой поверхности напротив природного памятника “Симфония камней” и т.д.
Можно заметить, что предусмотренные этой программой некоторые мероприятия должны быть осуществлены на той самой территории, где, как выяснилось несколько дней назад, житель Гарни решил реализовать свою программу.
Когда пользователи социальной сети “Фейсбук” забили тревогу в связи со строительными работами рядом с природным памятником “Симфония камней”, многие приписали их программе правительства. Армянская ассоциация профессиональных гидов составила группу быстрого реагирования, которая 22 февраля прибыла на место событий. Активисты выяснили, что житель общины Гарни Шмавон Амбарцумян и его дочь на принадлежащем им участке земли сельскогохозяйственного значения, расположенном между памятником природы и рекой Азат, начали строительство “зоны туристического отдыха”. Выяснилось также, что на участке, находящемся всего в 12 метрах от “Симфонии камней”, постройки возводятся за счет кредита Национального центра развития малого и среднего предпринимательства (НЦРМСП). Получается, что в одном и том же министерстве не могут совместить даже две программы. Поскольку пока неясно, когда начнется осуществление кредитной программы стоимостью 55 млн долларов, министерство посредством кредита в 5 млн драмов предоставило жителю Гарни возможность нейтрализовать программу в 55 млн долларов.
В правительстве состоялось обсуждение скандальной темы, однако министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян не отреагировал на поднятый шум. Программа, финансируемая руководимой Караяном структурой, должна была обеспокоить министра. На том же месте и с той же целью реализуется государственная программа, координатором которой является все то же Министерство экономического развития и инвестиций.
На наш вопрос, как они согласились кредитовать бизнес-программу частного лица в месте, где реализуется государственная программа, заместитель исполнительного директора НЦРМСП Карен Геворгян ответил, что гражданин представил бизнес-программу, в рамках которой он собирался осуществлять строительство на собственном земельном участке. Они не могли знать, что речь идет о территории рядом с Азатским ущельем и находящимся там памятником природы.
Г-н Геворгян заявил, что представленная программа соответствовала стандартам кредитования, поэтому была утверждена.
Нас заинтересовало, какое содержание имела представленная гражданином программа кредитования развития туризма, если финансирующая организация не знала, о какой местности идет речь. Кроме того, почему целая структура, потребовав необходимые документы и проверив их подлинность, не придала значения тому, что свидетельство о праве на собственность касается земельного участка сельскохозяйственного значения. Неужели в организации не знали, что строительство может осуществляться только после изменения производственного значения земли, а в процессе изменения и возникли бы те вопросы, о которых проинформировал журналистов министр охраны природы Арцвик Минасян. Последний сообщил, что в настоящее время изучается вопрос о том, находится ли постройка в пределах территории памятника или нет. Кроме того, строительство ведется в непосредственной близости от реки Азат, для санитарной зоны которой закон устанавливает соответствующие требования и условия.
Министерство охраны природы сообщило, что паспорта указанных памятников были утверждены приказом министра от 18 августа 2017 г. Возможно, выяснится, что это общинная территория или буферная зона. После проверки можно будет сказать, как необходимо поступить с деревянными постройками.
Староста общины Гарни Агарон Саакян сообщил журналистам, что строительство ведется незаконно и что оно было прекращено еще в декабре 2017 г. Староста не выписывал разрешение на строительство, так как приватизированный земельный участок имеет сельскохозяйственное значение, следовательно строительные работы там не могут осуществляться.