Տեխնիկական աշխատակիցը 2016 թվականից ազատված է, դատարանն այդ մասին այսօր է իմանում
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ում զարտուղի կապուղի ստեղծելու գործով մեղադրվող Տեխնիկական բլոկի նախկին տնօրեն Վլադիմիր Սաչկովի գործը տեղից չի շարժվում: Այսօր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում, նախագահությամբ Արմեն Բեկթաշյանի, նշանակված դատական նիստը 71 նիստից 28-րդ կայացածն էր, որը տևեց շուրջ 15 րոպե:
Չէր կայացել նաև հունվարի 24-ին նշանակված դատական նիստը, քանի որ չէր ներկայացել դատախազը, և թարգմանչի հետ պայմանագիրը չէր թարմացվել:
Այսօրվա նիստի ընթացքում պարզվեց, որ դեռևս 2016 թվականին Դատական դեպարտամենտի համապատասխան աշխատակիցն ազատվել է աշխատանքից: Նա պետք է ներկայանար, որպեսզի դատարանն ուսումնասիրեր որպես ապացույց ներկայացված կոշտ սկավառակի պարունակությունը:
Դատական հաջորդ նիստը նշանակվեց փետրվարի 7-ին:
Հիշեցնենք. որ ըստ մեղադրանքի, «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի որոշ պաշտոնյաների և նույն կազմակերպության հետ անուղղակիորեն կապված անձանցից կազմված խումբը ստեղծել է մի կապուղի, որի միջոցով արտերկրյա օպերատորներից ստացվող միջազգային զանգերը շրջանցել են ընկերության հաշվարկային համակարգը: Ընկերության հաշվարկային համակարգը շրջանցած կապուղին գործել է 2011-2013թթ.: Խմբի գործունեության արդյունքում վնաս է հասցվել թե´ ընկերությանը, թե´ համապատասխանաբար, պետությանը՝ հարկերի մասով:

Технический сотрудник в 2016 году был уволен, но суд узнал об этом сегодня
Уголовное дело о создании в ЗАО “АрменТел” нелегального канала связи, в рамках которого обвинение выдвинуто бывшему директору Технического блока Владимиру Сачкову, топчется на месте. Сегодня в суде общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш из назначенного судебного заседания состоялось лишь 28-е, которое продлилось около 15 минут.
Не состоялось и назначенное на 24 января судебное заседание, что было обусловлено неявкой прокурора и отсутствием нового договора с переводчиком.
На сегодняшнем заседании выяснилось, что соответствующий сотрудник Судебного департамента был освобожден от работы еще в 2016 г. Он должен был явиться в суд с целью изучения содержания представленного в качестве доказательства жесткого диска.
Следующее судебное заседание назначено на 7 февраля.
Напомним, что, согласно обвинению, группа из некоторых высокопоставленныых сотрудников ЗАО “АрменТел” и косвенно связанных с этой организаций лиц создала канал связи, который позволял принимать международные звонки иностранных операторов в обход расчетной системе компании. Нелегальный канал связи действовал в 2011-2013 гг. Деятельность группы нанесла ущерб как компании “АрменТел”, так и государству по части налогов.