Պաշտոնական չվերթ՝ շքեղ օդանավով ու հարցականներով
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի պատվիրակությունը Դավոսի համաշխարհային տնտեսական ֆորումին մասնակցելու համար, ինչպես հայտնի է, Շվեյցարիա է մեկնել բիզնես դասի օդանավով:
Նախկինում ոչ մեկ անգամ վարչապետները օգտվել են նախագահական բորտի ծառայություններից, սակայն այս անգամ ստացվել էր այնպես, որ հունվարի 22-ին Սերժ Սարգսյանն իր պատվիրակությամբ թռել էր Ֆրանսիա, իսկ վարչապետը պիտի մեկներ Դավոս: Այս պարագայում, փաստորեն, Կարապետյանին եւ նրա ուղեկցորդներին Շվեյցարիա է հասցրել այլ ինքնաթիռ:
Կարապետյանի պատվիրակությունը վերադարձել է նախագահական օդանավով
Առաջ անցնելով՝ նշենք, որ այսօր՝ հունվարի 26-ի լույս գիշերը, վարչապետի պատվիրակությունը Ցյուրիխից (Դավոսին ամենամոտ քաղաքացիական օդանավակայանն այստեղ է) Երեւան է ժամանել նախագահական օդանավով (չվերթ՝ ARY 4002), ինչպես կարող ենք տեսնել flightradar24.com եւ planefinder.net կայքերից արված նկարներում:
Չնայած նախագահական բորտի մեկնակետն ու վերջնակետը նշված չեն, թռիչքի երթուղին ցույց է տալիս, որ այն Ցյուրիխից է ժամանում Երեւան: Իսկ որ դա հենց Ս. Սարգսյանի օդանավն է, ապացուցում է տեսակը՝ «Airbus A319-132», եւ գրանցման համարը՝ 701 (սա ռազմական գրանցում է, մինչեւ 2014-ի տարեվերջ օդանավը կրում էր քաղաքացիական՝ EK-RA01 գրանցում, սակայն հետո մտցվեց ռազմական օդանավերի ռեգիստր):
Այսինքն՝ այն բանից հետո, երբ ամսի 24-ին նախագահական պատվիրակությունը Ստրասբուրգից վերադարձավ Երեւան, օդանավը մեկնեց Շվեյցարիա՝ բերելու Կարապետյանի թիմին:
Օդանավակայանի կայքում ինֆորմացիա չկա
«Զվարթնոց» օդանավակայանի կայքում կարելի է տեսնել ոչ միայն կանոնավոր չվերթներ մեծ ու փոքր ավիաընկերությունների, այլեւ ոչ կանոնավոր թռիչքներ տարբեր մասնավոր փոխադրողների կատարմամբ: Այդուհանդերձ, դեպի Ցյուրիխ չվերթ վերջին օրերին չի երեւում: Եթե ընդունենք, որ նախագահական բորտը ռազմական օդանավ է, եւ դրա թռիչքներն ու վայրէջքները կարող են եւ չհանրայնացվել, ապա հարց է ծագում, թե ինչու է փակ Շվեյցարիա մեկնած օդանավի մասին տեղեկությունը (հակված ենք կարծել, որ ամսի 22-ին վարչապետի պատվիրակությունը Երեւանից ուղիղ (ոչ թե տարանցիկ ուղով) է Ցյուրիխ մեկնել):
«Gulfstream G650» բազմամիլիոնանոց ինքնաթիռը
Այժմ այն մասին, թե ինչ օդանավով է Դավոս մեկնել վարչապետը: Դատելով վերջինիս ֆեյսբուքյան էջում հայտնված լուսանկարներից, ավելի կոնկրետ՝ սրահի եւ, մասնավորապես, նստատեղերի դիզայնից, դա եղել է ամերիկյան «Gulfstream G650» կամ «Gulfstream G650ER». առաջինը թռչում է մինչեւ 13 հազար, իսկ երկրորդը՝ 14 հազար կմ, երկուսն էլ կարող են տեղափոխել մինչեւ 19 ուղեւոր, որից 10-ի համար նաեւ քնատեղ կա:
Սրահում կա բազմոց, հեռուստացույցներ, խոհանոց, բեռնախցիկ, տարբեր հարմարություններ: Արտադրող «Gulfstream Aerospace» ընկերությունն ըստ պատվիրատուի ցանկության կարող է ավելի քան 120 տարբերակով ձեւավորել սրահն ու նստատեղերը: Մի խոսքով՝ «G650»-ը շքեղություն եւ հարմարավետություն նախընտրող հարուստների քմահաճ պահանջները բավարարող օդանավ է: Այսօր ողջ աշխարհում տարբեր գործարարներ ու պաշտոնյաներ օգտվում են բիզնես դասի այս ինքնաթիռի ծառայություններից:
Ահա «G650ER»-ի սրահի մի օրինակ տեսանյութով:
Օդանավի գինը 65-68 մլն դոլար է (կախված կոնկրետ տեսակից՝ «G650» կամ «G650ER»): Համացանցում առկա տարբեր տվյալներով՝ վարձակալության մեկ ժամն արժե 4.800-10.000 դոլար, իսկ նման ինքնաթիռով Երեւան-Ցյուրիխ թռիչքը տեւում է մոտ 3 ժամ, այսինքն՝ միայն թռիչքաժամանակը կպահանջի նվազագույնը 14,5 հազար դոլար:
Կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից «Հայկական ժամանակին» հայտնել են, որ «ՀՀ վարչապետը Դավոս է մեկնել մասնավոր օդանավով, որի վարձակալության համար, սակայն, պետբյուջեից գումար չի հատկացվել»: Իսկապես, դժվար է պատկերացնել, որ պետբյուջեից պիտի մի քանի հազար դոլար վճարվեր զուտ թռիչքի համար: Քանի որ Երեւանի եւ Ցյուրիխի միջեւ կանոնավոր չվերթներ այս պահին չկան, տրամաբանական կլիներ վճարովի տարբերակ ընտրելու դեպքում դեպի Շվեյցարիա տարանցիկ (տրանզիտ, Երեւանից դեպի եվրոպական որեւէ հաբ, այնտեղից էլ՝ Ցյուրիխ) չվերթի տոմսեր պատվիրել:
Դժվար է նաեւ հավատալ, որ վարչապետի պատվիրակությունից ինչ-որ մեկն իր գրպանից վճարել է մի քանի հազար դոլար: Ըստ էության, մնում է որեւէ երրորդ անձի կողմից իր օդանավը Կարեն Կարապետյանին տրամադրելու տարբերակը, սակայն այս դեպքում էթիկայի եւ շահերի բախման խնդիր է ծագում, քանի որ խոսքը պաշտոնյայի՝ երկրի երրորդ դեմքի մասին է:
Տիգրան Իզմիրլյանն ու Սամվել Կարապետյանը
Համացանցում առկա ինֆորմացիայի համաձայն՝ «G650»-ի սեփականատեր է շվեյցարահայ հայտնի գործարար ու բարերար Տիգրան Իզմիրլյանը: Նրա օդանավը տնօրինում է «ExecuJet» ընկերությունը, որը հայտնի է հատկապես ոչ կանոնավոր (չարտեր) թռիչքների կազմակերպմամբ: Ընկերությունը բազմաթիվ մասնաճյուղեր ունի տարբեր աշխարհամասերում, սակայն գլխամասը Ցյուրիխի օդանավակայանում է: «ExecuJet»-ը շահագործում է մասնավոր սեփականատերերի, կոմերցիոն ու պետական հիմնարկների պատկանող ավելի քան 250 օդանավ:
Տիգրան Իզմիրլյանի ինքնաթիռը արտադրվել է 2014-ին, նախատեսված է 14 հոգու համար, ըստ լուրերի՝ արժե 75 մլն դոլար:
Այն գրանցված է Շվեյցարիայում որպես HB-IVJ, բայց, որոշ տեղեկություններով, բազավորվում է Բահամների մայրաքաղաք Նասաուի օդանավակայանում (Տ. Իզմիրլյանի որդին՝ Սարգիսը, ով նույնպես գործարար է, ըստ լուրերի, Բահամների քաղաքացի է եւ ապրում է Նասաուում):
Այդուհանդերձ, Տ. Իզմիրլյանի օդանավի սրահի ձեւավորումը (վերեւի լուսանկարում) տարբերվում է Կ. Կարապետյանին տեղափոխածից (եթե ընդունենք, որ հայ գործարարի օդանավում հետագայում ձեւափոխում չի կատարվել):
Մի փոքր շեղվելով բուն թեմայից՝ նշենք, որ, համացանցային աղբյուրի տվյալներով, Տ. Իզմիրլյանը նաեւ հոլանդական «Heesen Yachts» ընկերության 2005 թ. արտադրության մոտորանավ ունի («3700 Aluminium» մոդելի), որը գնահատվում է 1 մլրդ դոլար: Նավի երկարությունը 36,8 մետր է, անունն էլ՝ «Totally Nuts», ստացել է Իզմիրլյանների գետնանուշի բիզնեսից: Այս շքեղ զբոսանավը լողում է Բահամների դրոշի ներքո:
Հայ մեծահարուստներից Սամվել Կարապետյանը նույնպես օդանավ ունի: 2015-ի փետրվարին «Forbes» ամսագրի ռուսական տարբերակը հարցազրույց էր հրապարակել գործարարի հետ, ով պատմել էր այդ մասին. «Ես զբոսանավ կամ հազվագյուտ կտավներ չունեմ: Իհարկե, ինձ դուր է գալիս շքեղությունը, բայց ես երբեք դրանից չեմ կառչել եւ կուռք չեմ դարձնում: Ամեն ինչ պարզ է. ինքնաթիռը հավանում եմ՝ գնում եմ: Բայց ոչ նրա համար, որ ասեմ, թե ունեմ: Գլխավորն այլ է, ինչն ավելի շատ է ինձ ոգեշնչում. ես զբաղվում եմ իմ գործով»: Նույն տարվա ապրիլին, երբ նշվելու էր Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցը, ՔԱԳՎ մամլո խոսնակ Ռուբեն Գրդզելյանը «Հայկական ժամանակին» հայտնել էր, որ Էդուարդո Էռնեկյանն ու Սամվել Կարապետյանը Երեւան են ժամանելու իրենց ինքնաթիռներով:
Հետաքրքիր է, որ Ս. Կարապետյանին պատկանող «Տաշիր» ընկերությունների խմբի ներկայացուցիչ Զառա Աճեմյանը «Ազատության» հետ զրույցում չի ցանկացել մեկնաբանել տեղեկությունը, թե գործարարի օդանավն է վարչապետին հասցրել Շվեյցարիա: Այլ կերպ ասած՝ չի հերքել: Ընդ որում՝ երկու Կարապետյանները ոչ միայն ընկերական հարաբերությունների մեջ են, այլեւ վարչապետը գործարարի կրտսեր որդու՝ Կարենի հարսանիքի քավորն է: Այս ֆոնին դիպուկ է «ՀԺ»-ի արած համեմատությունը վարչապետին տեղափոխած օդանավի ու եւս մեկի (ենթադրաբար, Սամվել Կարապետյանին պատկանող) սրահի միջեւ, որում գործարարի թոռնիկն է պատկերված:
Ավիաֆորումներից մեկում կարծիք է հնչել, որ Ս. Կարապետյանը, թերեւս, ֆրանսիական «Falcon» օդանավ ունի, սակայն դրա սրահի ձեւավորումն ու լուսամուտների ոճը տարբերվում է նրանից, որով թռել է վարչապետ Կարապետյանը: Մնում է եզրակացնել, որ Հայաստանի պաշտոնական պատվիրակությունը Դավոս է մեկնել Սամվել Կարապետյանի «Gulfstream G650» օդանավով:

Armenian Prime Minister Flies to Davos on a Luxury Jet: Who Owns the Plane?
To date, Armenian prime ministers have mostly used the services of the presidential airplane for their official trips.
However, on January 22, Armenian President Serzh Sargsyan flew to France, while Armenian Prime Minister Karen Karapetyan had to leave for Davos on the same day.
The presidential plane had left, and so, Karapetyan had to get to Davos somehow on another plane. The prime minister and his entourage made it to Davos, but not on a commercial airliner. As far as we can ascertain, Karapetyan flew on a plane belonging to businessman Samvel Karapetyan.
Later that day, Prime Minister Karen Karapetyan posted some photos from the airplane he took on his official Facebook page, which showed a luxury aircraft. This created a furor in Armenian news outlets and social media.
Prime Minister Came Back by Presidential Airplane
On the night of January 26, the Prime Minister's delegation arrived from Zurich (the closest airport to Davos is there) in Yerevan by the presidential airplane (flight ARY 4002), as seen at www.flightradar24.com and www.planefinder.net.
The flight route shows that it arrives from Zurich to Yerevan. Its type - Airbus A319-132, and registration number 701 (this is a military registration, since it was included into the military aircraft registry at the end of 2014), prove it to be the presidential airplane.
Thus, after bringing the presidential delegation back to Yerevan on January 24, the plane left for Switzerland to bring back Karapetyan's delegation.
Tracking the Luxury Jet: Zvartnots Airport Website is Silent
The Zvartnots Airport website usually shows not only regular flights by large and small airlines, but also flights by different private carriers. Nevertheless, no flight to Zurich has been registered.
Gulfstream G650 Multimillion Dollars Jet
Judging from the photos posted on Karen Karapetyan’s Facebook page, particularly the design of the salon and seats, it was an American Gulfstream G650 (flies 13,000 km) or Gulfstream G650ER (flies 14,000 km). Both can transport up to 19 passengers.
There are various amenities inside - a sofa, TV set, kitchen, luggage compartment and so on.
The manufacturer, Gulfstream Aerospace, can provide more than 120 options for the salon and seats.
In short, G650 is a jet airplane that meets the capricious demands of the rich, and it’s used by various businessmen and officials all over the world.
Here's an example of a G650ER interior.
The airplane costs US$65-68 million (depending on whether it’s a G650 or G650ER).
According to various data available online, a one-hour lease costs $4,800-$10,000. The flight from Yerevan to Zurich takes around three hours, which means that the flight time itself would cost at least $14,500.
The Information and Public Relations Department of the Armenian government reports that "the Prime Minister left for Davos on a private plane, but no money was allocated from the state budget for its lease".
Since it’s hardly possible that somebody from the prime minister’s office would have paid a few thousand dollars from their pocket, the only remaining option is a third person’s involvement. However, since it’s about a high-ranking official, there is an issue of ethics and conflict of interest in the case.
Armenian Businessmen Owning Private Jets
According to information available on the Internet, famous Swiss-Armenian businessman and philanthropist Dikran Izmirlian owns a G650.
His plane is managed by ExecuJet, known for its charter flights. The company has many branches in different continents, with a head office at the Zurich Airport, managing more than 250 aircraft belonging to private owners, commercial and state institutions.
Nevertheless, the design of Izmirlian's aircraft salon (in the photo above) differs from the one that transported Karen Karapetyan (if we exclude the possibility of modification of the Armenian businessman's aircraft).
Russian-Armenian businessman Samvel Karapetyan also owns an airplane.
In February 2015, the Russian edition of Forbes magazine published an interview with the businessman who said: "I do not own yachts or rare paintings. Of course, I like luxury, but I never cling to it and do not make it an idol. It’s simple: I liked a plane - I bought it. But not for the sake of saying that I have it.”
Zara Atchemyan, representative of the Tashir group of companies owned by Samuel Karapetyan, told RFE/RL that she didn’t want to comment on the information that the businessman's plane had been used for the prime minister’s trip to Switzerland.
In other words, she didn’t deny it.
The two Karapetyans, Karen and Samvel, are close friends, and the prime minister is also the godfather of the businessman's younger son, Karen.
Haykakan Zhamanak compared the jet transporting the prime minister with another one (allegedly belonging to Samvel Karapetyan), in which the businessman's grandchild is seen.
In one of the avia-forums, there is a suggestion that Samvel Karapetyan owns a French Falcon plane, but the appearance of the hall and the style of the windows is different from the one that transported the prime minister.
So, we must conclude that the official delegation of Armenia flew to Davos on Samvel Karapetyan's Gulfstream G650.