Մի օֆշորից` մյուսը. «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի բաժնեմասում փոփոխություններ են եղել
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն այսօրվա նիստում քննարկել և որոշել է համաձայնություն տալ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի բաժնետոմսերն օտարելու հայտին:
Այսպիսով, «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերն օտարվել են «Արամայո Ինվեսթմենթս Լտդ.» (Aramayo Investments Limited) ընկերությանը, որը գրանցվել է Կիպրոսում 2015 թվականին:
Համաձայն Կիպրոսի ընկերությունների գրանցման ռեգիստրի՝ Aramayo Investments Limited ընկերությունը երեք բաժնետեր ունի. լիբանանցի եղբայրներ Պիեռ և Մովսես Ֆատուշները ունեն 10-ական տոկոս բաժնեմաս, մնացյալ 80 %-ը պատկանում է Լյուքսեմբուրգում գրանցված Mobile Telecom Holdings S.A.R.L-ին:
Ռուսաստանյան МТС-ի ("Мобильные ТелеСистемы" ԲԲԸ-ն) 2017 թվականի 3-րդ եռամսյակի հաշվետվության մեջ թե Aramayo Investments Limited-ը, թե Mobile Telecom Holdings S.A.R.L-ը նշվում են որպես МТС-ի 100 տոկոսանոց դուստրեր:
Ըստ էության, բաժնետիրոջ փոփոխություն հայաստանյան դաշտի համար տեղի չի ունեցել, փոփոխվել է միայն բաժնետեր ընկերությունը` Aramayo Investments Limited-ը եկել է փոխարինելու Վիրջինյան Կղզիներում գրանցված International Cell Holdings LTD-ին, և մի օֆշորից բաժնեմասը տեղափոխվել է մեկ այլ օֆշոր՝ Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներից` Լյուքսեմբուրգ:
Կիպրոսի ռեգիստրում առկա ընկերության տվյալներից հաստատվում է, որ Aramayo Investments Limited ռուսական МТС-ի դուստրն է եղել, և հիմնադրման ժամանակ բաժնեմասը պատկանել է նույն՝ Վիրջինյան Կղզիներում գրանցված International Cell Holdings LTD-ին, այնուհետև՝ 2016-ի մայիսին պաշտոնապես մուտք են գործել Ֆատուշ եղբայրներն իրենց 10-ական տոկոս բաժնեմասով, իսկ մնացյալ 80 տոկոսն ուղղակիորեն տիրապետել է ռուսական "Мобильные ТелеСистемы" ԲԲԸ-ն: 2017 թվականի դեկտեմբերին "Мобильные ТелеСистемы" ԲԲԸ-ին փոխարինել է Լյուքսեմբուրգում գրանցված Mobile Telecom Holdings S.A.R.L-ը:
Հիշեցնենք՝ 2007-ին ՌԴ "Мобильные ТелеСистемы" ԲԲԸ-ն (МТС) ձեռք էր բերել «Ղ-Տելեկոմ»-ի բաժնետեր International Cell Holding ltd-ի 80% բաժնեմասը: Գործարքն արժեցել էր 310 մլն եվրո, ներառյալ 50 մլն եվրո, որը պետք է վճարվեր 2008-2010թթ., եթե «Ղ-ՏԵԼԵԿՈՄ»-ն արդարացներ սպասված շահույթը և իրականացներ առաջադրված նպատակները: Ռուսական MTC-ը նաև 140 մլն եվրո վարկ էր տրամադրել հայաստանյան «ՎիվաՍել»-ին պարտքերի մարման և ներդրումային ծրագրի ֆինանսավորման համար: Մնացյալ 20%-ի վերաբերյալ օպցիոն համաձայնություն էր կնքվել՝ հետագայում պարտքի դիմաց դրանք ձեռք բերելու հնարավորությամբ: Համաձայն МТС-ի հաշվետվության, 2018 թվականի ավարտով վերջանում է նաև վարկային համաձայնագիրը, և այդ ժամանակ էլ կորոշվի Ֆատուշներին պատկանող 20 տոկոս բաժնեմասի ճակատագիրը:

Из одного офшора в другой: “ВиваСелл-МТС” отчуждила свою долю
Комиссия по урегулированию общественных услуг на сегодняшнем заседании приняла решение удовлетворить заявку “ВиваСелл-МТС” на отчуждение своих акций. Таким образом, акции ЗАО “МТС Армения” были отчуждены компании “Арамайо Инвестментс ЛТД” (Aramayo Investments Limited), которая была зарегистрирована на Кипре в 2015 году. Согласно реестру компаний Кипра, компания “Aramayo Investments” имеет трех акционеров: братья из Ливана Пьер и Мовсес Фаттуш, которым принадлежит по 10% акций, и зарегистрированная в Люксембурге компания “Mobile Telecom Holdings S.A.R.L.”, владеющая остальными 80% акций.
В отчете российского ЗАО “МТС” ("Мобильные ТелеСистемы") за третий квартал 2017 г. “Aramayo Investments Limited” и “Mobile Telecom Holdings S.A.R.L” указаны как 100-процентные “дочки” “МТС”.
Фактически в армянском поле смены акционера не произошло, изменилась лишь компания-акционер: “Aramayo Investments Limited” сменила зарегистрированную на Виргинских островах “International Cell Holdings LTD”, и доля компании была переведена из одного офшора в другой, то есть с Британских Виргинских Островов в Люксембург.
По данным кипрского реестра компаний, “Aramayo Investments Limited” была “дочкой” российской “МТС”. На момент учреждения компании ее доля принадлежала зарегистрированной на тех же Виргинских островах компании “International Cell Holdings LTD”. В мае 2016 г. состоялся официальный приход братьев Фаттуш с их 20%, остальными 80% напрямую владело российское ОАО “Мобильные ТелеСистемы". В декабре 2017 г. ОАО "Мобильные ТелеСистемы" сменила зарегистрированная в Люксембурге компания “Mobile Telecom Holdings S.A.R.L.”.
Напомним, что российское ОАО "Мобильные ТелеСистемы" (МТС) приобрело 80% акций компании “International Cell Holding ltd”, являющейся акционером “К-Телеком”. Стоимоссть сделки составила 310 млн евро, включая 50 млн евро, которые должны были быть заплачены в 2008-2010 гг. в том случае, если бы “К-Телеком” оправдала ожидавшуюся прибыль и осуществила поставленные цели. Российская “МТС” предоставила также кредит в размере 140 млн евро на погашение долгов и финансирование инвестиционной программы армянской компании “ВиваСелл”. В отношении остальных 20% было заключено опционное соглашение с возможностью их дальнейшего приобретения против долга.
Согласно отчету “МТС”, к концу 2018 г. истекает срок действия кредитного соглашения, и именно тогда и решится судьба 20% акций, принадлежащих братьям Фаттуш.