Հայաստանը դեռեւս քաղաքականություն չունի պլաստիկ թափոնների վերաբերյալ
«Մոլորակի երկրների մեծ մասը պայքարում է կենցաղում պլաստիկի կիրառման դեմ, եւ այդ պայքարի համար տարբեր քաղաքականություններ են ընտրված: Մեզ չի հաջողվում հասկանալ, թե մեր պետության քաղաքականությունը որն է պլաստիկ թափոնների կրճատման վերաբերյալ»,- ասում է «Ուրբան» կայուն զարգացման հիմնադրամի ծրագրերի տնօրեն Արմինե Թուխիկյանը:
Կառավարության կայքում տեղադրված է «Թափոնների մասին» ու «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման մասին» ՀՀ օրենքներում լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերը: Ներկայացված օրինագծերով Կառավարությունը միայն կոսմետիկ փոփոխություններ է կատարելու հիշյալ օրենքներում: Առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունները հանրային գիտակցության վրա ազդելու, քաղաքականության կամ վարքագծի փոփոխություն չեն կարող առաջացնել:
Աղբահանության բարելավման գործին ակտիվ ներգրավված «Ուրբան» կայուն զարգացման հիմնադրամի ակնկալիքը կառավարությունից՝ գաղափարական փոփոխությունն է: «Ամենաառանցքայինը աղբը նվազեցնելն է, որովհետեւ մոլորակն այլեւս աղբը չի կարողանում մարսել: Ֆրանսիայի շատ համայնքներ, օրինակ, «0 թափոն» նշանաբանն են ընտրել, եւ նրանց թիրախը դրան հասնելն է: Մենք ամենահետադիմական երկրների թվում ենք, որոնց քաղաքականությունն աղբ գոյացնելն է: Մենք ունենք 100% թափոն, միաժամանակ աղբ նվազեցնելու քարոզչություն չենք անում»,- ասում է Արմինե Թուխիկյանը:
Նշենք, որ աֆրիկյան շատ երկրներ պոլիէթիլենային տոպրակների գործածումն արգելող օրենքներ են ընդունել, ինչպես՝ Ռուանդան եւ Տանզանիան: Քենիայում արգելվել է 2005 թ.-ից, եւ այժմ երկրում մինչեւ 25 000 դոլար տուգանք է սահմանված պլաստիկի արգելքը խախտողների համար: Բանգլադեշում արգելվեց 1998 թ.-ին, երբ տոպրակներով խցանված ջրահեռացման համակարգը սաստիկ ջրհեղեղի պատճառ դարձավ:
Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարությունը «Ներքին շուկայում ավանդական պոլիմերային փաթեթվածքների շրջանառության փուլային կրճատման միջոցառումների» ծրագիր է մշակել, որը դեռեւս չի հաստատվել: Կառավարությունը երկու տարի շարունակ վերադարձնում է նախագիծը, քանի որ ֆինանսների նախարարությունն ու պետեկամուտների կոմիտեն անհամաձայնություն ունեն ներկայացված առաջարկներին. պատճառաբանում են, որ աղբի տարանջատման համար ենթակառուցվածքներ է պետք ստեղծել, որի համար գումար չունեն: Նաեւ պլաստիկ արտադրողների եւ գործածողների նկատմամբ հարկային քաղաքականությունը փոփոխելու ցանկություն չունեն՝ լրացուցիչ հարկեր կիրառել կամ, որպես խրախուսման միջոց, ազատել որոշ հարկատեսակներից:
Մասնագետները համոզված են, որ փոքրիկ միջոցառումներով հնարավոր չէ «Մաքուր Հայաստան» ունենալ: Պետք է հասնել նրան, որ քիչ աղբ կուտակվի աղբավայրում, քանի որ մեզ մոտ աղբի վերամշակման կամ այրման գործարան կառուցելու հեռանկարը չկա: Հետեւաբար, կենցաղային մակարդակում պլաստիկ թափոնների մեծ մասը կարելի է տարանջատել նախքան աղբավայր հասնելը, եւ հանձնել վերամշակման, իսկ պոլիէթիլենի կիրառությունը կենցաղում պետք է նվազեցնել:
Հիմնադրամի ծրագրերի տնօրեն Արմինե Թուխիկյանը նկատում է, որ Կառավարության ներկայացրած նախագծում նաեւ աղբի տարանջատման գաղափարը չկա, չնայած այն հանգամանքին, որ 2018 թ.-ին առաջին անգամ Հայաստանում գործարկվելու է պլաստիկ թափոնների վերամշակման արտադրամաս, որտեղ պլաստիկ թափոնն, անցնելով որոշակի տեխնոլոգիական գործընթաց եւ խառնվելով ավազի հետ, վերածվում է շինանյութի: Արտադրամասի հզորությունը թեւեւ մեծ չէ, սակայն պլաստիկ թափոնների օրական պահանջարկը կազմելու է շուրջ 400 կգ:
Հիմնադրամն ուսումնասիրել է աղբի կառավարման միջազգային փորձը եւ կարծում է, որ ինչպես հարեւան Վրաստանում, մեզ մոտ էլ պետք է հստակ ժամանակացույց սահմանել եւ օրենքի ուժով`
-
սահմանափակել պոլիէթիլենային տոպրակների շրջանառությունը,
սպառողներին ապահովել պոլիէթիլենային տոպրակների այլընտրանքով,
սպառողների կողմից թափոնների տեսակավորումը խթանող միջոցառումներ իրականացնել:
Եվրոպական միությունը (ԵՄ) եւ Եվրոպայի խորհրդարանը (ԵԽ) հայտարարել են մինչեւ 2030 թվականը կենցաղում պոլիէթիլենի եւ պլաստիկի շատ ապրանքատեսակների կիրառումն իսպառ արգելելու մասին: ԵՄ-ն եւ ԵԽ-ն լրացուցիչ ֆինանսական պարտավորություններ են սահմանել պլաստիկ արտադրողների եւ փաթեթվածքների համար կիրառող տնտեսվարողների նկատմամբ: Միաժամանակ, խրախուսում են այն տնտեսվարողներին, որոնք այլընտրանք են առաջարկում կամ նվազեցնում են պոլիէթիլենի կիրառումը:
Ա. Թուխիկյանի ասելով՝ մեր երկրում այդ նպատակն էլ հնարավոր չէ սահմանել, որովհետեւ ոչ մի պաշտոնական օղակից հնարավոր չէ ելակետային տվյալ ստանալ, թե որքան պլաստիկ թափոն է գոյանում տարեկան: «Եթե չունես այդ տվյալը, ինչպե՞ս կարող ես սահմանել, թե մինչեւ 2030 թվականը որքանով ես նվազեցնելու աղբը»,- հարցնում է նա: Հայտնի է միայն արտադրական թափոնների ծավալը, սակայն այն հավաստի չի կարող համարվել, քանի որ արտադրողն է ներկայացնում բնապահպանության նախարարությանը:
Պոլիէթիլենային տոպրակ հավաքելը ծախսատար է, այդ պատճառով այն կրճատելու քաղաքականությունը ոչ թե վերամշակումն է, այլ՝ նվազեցումը: Նվազեցնելու համար ԵՄ-ն եւ ԵԽ-ն իսպառ բացառում են դրանց կիրառումը, եւ Եվրոպայում դրան այլընտրանք են առաջարկում: Իռլանդիայում կրճատել են հարկման միջոցով. 2002 թ. որոշվեց պոլիէթիլենային տոպրակների նկատմամբ օրենսդրորեն կիրառել նոր հարկատեսակ՝ «պլաստաքս»՝ 0,22 եվրոյի չափով: Նախագիծն արժանացավ հանրության աջակցությանը եւ հանգեցրեց 90-95% նվազման շատ կարճ ժամանակահատվածում:
2016 թ.-ի օգոստոսից մեր երկրում որոշ սուպերմարկետներ՝ «Երեւան Սիթի», «Ծիրան», «Կրպակ», «Զովք», սկսեցին գումար գանձել՝ 10-20 դրամ, պոլիէթիլենային տոպրակների համար: Սակայն, ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ այդ քայլը ոչ միայն չնպաստեց պոլիէթիլենի շրջանառության նվազեցմանը, այլեւ ուղղված չէր դրան: Նույնիսկ սուպերմարկետների աշխատակիցներն այն չեն ընկալում որպես բնապահպանական քայլ, նրանց ընկալմամբ՝ դա ծառայում է սուպերմարկետների «հզորացմանը»: Հասարակությունը նույնպես այն համարում է սուպերմարկետների համար եկամուտ ստանալու հավելյալ աղբյուր:
Իրականում այդպես է, որովհետեւ պոլիէթիլենային տոպրակների վաճառքից ստացված հասույթը հիմնականում ուղղվում է սուպերմարկետի տնտեսական հզորացմանը՝ 10 դրամից չնչին բնապահպանական հարկ է վճարվում, իսկ մնացածը գանձվում է որպես շահույթ։ Հիմնադրամի հարցումները պարզել են, որ սուպերմարկետները չունեն հստակ քաղաքականություն պոլէթիլենային տոպրակներից ստացված եկամտի տնօրինման համար, ինչը չի համապատասխանում տոպրակների վճարովի տրամադրման սկզբունքներին:
«Ուրբան» հիմնադրամը պնդում է, որ պոլիէթիլենային տոպրակների նվազեցման ամենաարդյունավետ, հեշտ եւ արագ միջոցը բազմակի օգտագործման պայուսակների կիրառումը խթանելն է: Դրանք լայնորեն կիրառվում են Արեւմուտքում՝ համարյա զրոյացնելով մեկանգամյա տոպրակների անհրաժեշտությունը:

"Most countries in the world are struggling against the use of plastic in everyday life. They employ different policies to achieve that. We don’t know what our country’s policy is for reducing plastic waste,” says Armineh Tukhikyan, Program Director of the Urban Foundation for Sustainable Development.
The Armenian government is currently drafting changes to the Laws on Waste and on Waste Disposal and Sanitary Cleaning. But the changes are cosmetic, says Tukhikyan, and don’t target changing public awareness and behavior on plastic usage.
"The key issue is reducing waste, since the planet can no longer digest it. Many French communities, for example, have chosen the slogan "zero waste" and strive to achieve it. We are among the most backwards countries in this regard, whose policy is to create waste, " Tukhikyan says.
Polyethylene bags are the biggest issue in terms of waste. Armenia’s Ministry of Economic Development and Investments has expounded a project proposal, not yet approved, for " a step-by-step reduction of polymer packaging circulation in the domestic market".
The government has sent the draft back for fine-tuning for the past two years. The Ministry of Finance and the State Revenue Committee disagree with the proposal. They argue that waste sorting requires new infrastructure, for which there is no money. Nor do they want to change tax policy towards plastic manufacturers and users – i.e., levying additional taxes or granting tax exemptions as incentives.
Experts are convinced that half-measures cannot make Armenia clean.
There should be less waste reaching the landfill, since there is no prospect of building a waste recycling or combustion plant. Consequently, most of the plastic waste should be sorted before reaching the landfill and handed over to recycling, while the use of polyethylene in households should be reduced.
Tukhikyan notes that the government's draft doesn’t include the idea of sorting waste, though a plastic waste recycling plant will be launched in Armenia in 2018, where plastic waste goes through a certain technological process, gets mixed with sand and is turned into building material. The capacity of the plant is not large, but the daily demand for plastic waste is around 400 kg.
The Foundation has explored the international experience of waste management and believes that Armenia needs to set a clear schedule and:
-
limit the circulation of polyethylene bags;
provide consumers with an alternative to polyethylene bags;
implement measures to encourage consumers to sort waste.
The European Union and the Council of Europe are going to ban the use of polyethylene and plastics products by 2030. They have set additional financial commitments for the manufacturers that use plastic products and packaging.
At the same time, they encourage businesses who offer an alternative or reduce the use of polyethylene.
Ireland cut the use of polyethylene through taxation, by applying “plastax” - a new tax since 2002, resulting in a 90-95% decline of its use in a very short period.
Tukhikyan says it’s impossible to get any official baseline data about plastic waste generated annually in Armenia. Only the volume of production waste is known, but it cannot be considered reliable, since it’s the data presented by producers to the Ministry of Nature Protection.
Starting in August 2016, some supermarkets in Armenia began to charge 10-20 drams for polyethylene bags. However, a study shows that this step not only didn’t help reduce the use of plastic bags, but also didn’t target it.
Supermarket employees never considered the step as an environmental policy, and regarded it, along with the public, as an additional source of income for supermarkets.
In fact, the income generated from the sale of plastic bags mainly reverts to the supermarkets, as profit, with a tiny percentage paid as environmental tax.
The Foundation's inquiries have revealed that supermarkets do not have a clear policy for revenues from polyethylene bags, which doesn’t comply with the principle of “paid bags”.
The Urban Foundation insists that promoting multiple-use bags is the most effective, easy and fastest way to reduce the quantity of plastic bags.