Ամանորյա տոնավաճառների եվրոպական փորձը հասավ Գյումրի
Եվրոպական գրեթե բոլոր երկրներում, նաեւ օվկիանոսից այն կողմ՝ ԱՄՆ-ում եւ Կանադայում, դեկտեմբերին բացվում են ամանորյա տոնավաճառներ: Առաջին Christmas Bazaar-ը կազմակերպվել է Գերմանիայում: Ամանորի նախաշեմին տոնական տրամադրություն ստեղծելու լավագույն ձեւերից մեկը համարվում է քաղաքների կենտրոնական տարածքներում, փայտե զարդարված տնակներում կազմակերպվող տոնավաճառը:
Հատկապես երեկոյան, երբ վառվում են բազմագույն լույսերը, տարածքը, որտեղ անցկացվում են տոնավաճառները, վերածվում է հեքիաթային գյուղակի: Անուշաբույր քաղցրավենիք, հուշանվերներ, գինի, տաք թեյ ու զանազան անուշեղեն՝ ահա ոչ ամբողջական ցանկը, որ տոնավաճառի օրերին առաջարկվում է քաղաքի բնակիչներին ու զբոսաշրջիկներին:
«Կումայրի ֆոնդը», վարչապետ Կարեն Կարապետյանի նախաձեռնությամբ, որոշել էր ամանորյա տոնավաճառների աշխարհի փորձը հասցնել Գյումրի: Ինչպես նշեց «Կումայրի վերածնունդ» ներդրումային ֆոնդի զարգացման տնօրեն Սյուզաննա Ազոյանը, իրենք ցանկացել են տոն կազմակերպել գյումրեցիների եւ քաղաքի հյուրերի համար․ «Գյումրին ունի հսկայական ներուժ՝ եվրոպական պատմամշակութային ժառանգությունը պահպանած քաղաքների հետ նույն շարքում ներկայանալու համար: Քաղաքն այնքան հեռանկարային է, որ մենք մտադիր ենք զբոսաշրջության աշխարհում մեր կապերն օգտագործելով եւ կոնկրետ գործնական քայլերով` Գյումրին ժամանակակից զբոսաշրջային ուղղություն դարձնելու»:
Դեռ մեկ շաբաթ առաջ հիմնանորոգված Ռուսթավելի փողոցում հայտնված փայտե տնակները դեկտեմբերի 26-ին արդեն զարդարուն տեսք էին ստացել: Ամանորյա տոնավաճառի պաշտոնական բացումը նշանակված էր երեկոյան ժամը 17-ին: Տոնը կատարյալ դարձնելու նպատակով նախատեսվել էր նաեւ համերգային մաս՝ ելույթ ունեցավ սիրված երգչուհի Սիրուշոն, Գյումրու «TmbaTa» խումբը, իսկ կենդանի կատարումներից հետո երաժշտական մասը մինչեւ ուշ երեկո ապահովելու էր DJ Arni Rock-ը:
Ամանորյա առաջին տոնավաճառը Գյումրիում կտեւի դեկտեմբերի 26-ից մինչեւ հունվարի 6-ը: Կազմակերպիչները հույս ունեն, որ հաջորդ տարի տաղավարների թիվը կավելանա, եւ ավելի շատ կազմակերպություններ շահագրգռված կլինեն մասնակցել տոնավաճառին: Հայաստանում Գյումրին 2-րդ քաղաքն է մայրաքաղաքից հետո, որտեղ ամանորյա տոնավաճառների կազմակերպումը դառնալու է ավանդույթ:

Европейский опыт рождественских базаров пришел и в Гюмри
Почти во всех европейских странах и за океаном – в США и Канаде – в декабре открываются рождественские базары. Первый Christmas Bazaar появился в Германии. Одним из лучших способов создания праздничного настроения в преддверии Нового года считается организация базаров в деревянных павильонах, которые устанавливаются в центре городов.
Особенно по вечерам, когда зажигаются разноцветные огни, территории, где организуются базары, превращаются в сказочные деревушки. Ароматная выпечка, сувениры, вино, горячий чай, сладости – вот неполный перечень того, что в дни проведения ярмарок предлагают жителям и гостям городов.
По инициативе премьер-министра Армении Карена Карапетян Фонд “Кумайри” решил внедрить в Гюмри международный опыт организации рождественских базаров. Как отметила директор Инвестиционного фонда развития “Возрождение Кумайри” Сюзанна Азоян, они хотели организовать праздник для гюмрийцев и гостей города. “У Гюмри огромный потенциал встать в один ряд с сохранившими историко-культурное наследие европейскими городами. Гюмри настолько перспективен, что мы намерены, используя наши связи в сфере туризма и осуществляя конкретные шаги, превратить этот город в современное туристическое направление”.
Деревянные домики, появившиеся еще неделю назад на отреставрированной улице Руставели, 26 декабря уже приобрели праздничный вид. Официальное открытие рождественского базара состоится в 17 часов. Ярмарка будет сопровождаться концертом, в котором примут участие популярная певица Сирушо, гюмрийская группа “TmbaTa”, а музыкальную часть весь вечер будет обеспечивать DJ Arni Rock.
Первый рождественский базар в Гюмри будет действовать до 6 января. Организаторы надеются, что в будущем году число павильонов и участников ярмарки увеличится.