Ճաքած պատերից ներս՝ կաթող առաստաղի տակ
«Պապ, Դավոյին մի հատ կպահե՞ս»,- Աննան դիմում է հորն ու 4 ամսական Դավիթին դնում նրա գրկին: Հետո կանգնում է աթոռին, պատից կախված պահարանից հանում մեդալները:
Երեխաներն ուշադիր հետևում են Աննային: Ափի մեջ պարզած ցույց է տալիս ոսկե ու բրոնզե մեդալները: Երկուսն էլ ԱՄՆ-ում մրցումների ժամանակ է շահել. ոսկին՝ վազքից, բրոնզը՝ գնդի հրումից: Ժամանակի մասին փոշու հաստ շերտն է հիշեցնում, որ կպել է մեդալներին:
32-ամյա Աննա Քոլոյանի ընտանիքը՝ 5 երեխաները, ամուսինն ու 63-ամյա հայրը, ապրում են Երեւանի Սարի թաղում: Աննան մարզիկ է եղել մինչև ամուսնանալը, հետո ամեն բան փոխվել է նրա կյանքում:
Էլեկտրական «պլիտան» ավելի է խտացնում սենյակի խոնավությունը: Սենյակը դուռ չունի, փոխարենը՝ վարագույր է կախված, որ արդեն թաց է: Առաստաղից կաթում է, ոչ միայն վարագույրը, այլև անկողինն է թրջվում: Տանիքը վերանորոգման կարիք ունի:
Աննան հայացքը խոնարհում է: Ասում է՝ մոր մահից հետո կյանքի գույները փոխվել են իր համար: Մարզական կիսատ թողած ճանապարհի համար ափսոսում է: Առաջին անգամ մայրն էր տարել թեթև ատլետիկայի: Դպրոցական էր: 14 տարեկանում մրցումների է գնացել ԱՄՆ: Այդտեղ, ասում է, իրեն ուզում էին որդեգրել: «Բայց առանց մամայիս ես կյանք չունեի, հետ եկա Երևան: Այդ ժամանակ մամաս արդեն հիվանդ էր, ուռուցք էր մոտը»,- նկատում է Աննան:
Փարիզ մրցումների գնալն այդպես էլ չստացվեց: «Ամուսնացա ու սպորտն այդպես էլ կիսատ թողեցի»,- նշում է նա: 16 տարեկանում է ամուսնացել, փեսացուին մայրն էր ընտրել, որն այդ ժամանակ արդեն հիվանդ էր: Աննան ասում է, որ ինքը հավանություն է տվել մոր որոշմանը: 8-ամյա դպրոցն ավարտելուց հետո ուսումը չի շարունակել:
Աննայի ամուսինը՝ 36-ամյա Հովհաննես Սարգսյանը, Վանաձորից է: Ամուսնությունից հետո ապրում էին այնտեղ: Հովհաննեսն արհեստավոր է, քանի որ հիմնական աշխատանքը Երևանում էր, անընդհատ գնալ-գալն էլ դժվար է, 5 տարի առաջ Երևան են տեղափոխվել, բնակվում են Աննայի հայրական տանը:
«Երբ մայրս հիվանդացավ, ինչ ունեինք-չունեինք, պապաս ծախեց: Մամայի մահից հետո պապան միշտ ինձ հետ է, Վանաձորում էլ միասին էինք ապրում: Երբ էստեղ չէինք, գողություններ արեցին մեր տնից: Երբ Վանաձորից եկանք, համարյա բան չէր մնացել տանը»,- ասում է Աննան:
Բազմոցին նստած հայրը՝ Հակոբ Քոլոյանը, ով երրորդ կարգի հաշմանդամ է, լսում է զրույցը: Ասում է՝ իր տունն այս վիճակում չի եղել:
«Ամուր տուն է: Երկու ամիս առաջ ջրմուղից եկել էին. ջրի մագիստրալն էր վնասվել: Կռանը բերեցին, կովշով տան տակը փորեցին: Հիմա որ գնաք մեր բալկոն, կտեսնեք տեղը: Կովշը գցելուց հետո տան պատը ճաքել է: Էդպես թողեցին, գնացին»,- պատմում է Հակոբ Քոլոյանը:
Դուստրն ավելացնում է, որ քանդած տեղն ասֆալտապատել են ու գնացել: «Թաղապետարան ենք դիմում, որ տունը քանդել են, ասում են՝ ջրմուղ դիմեք, ջրմուղ ենք դիմել, ասում են՝ գնա դիմի թաղապետարան: Արձագանք չկա, բայց տունն արդեն վատ վիճակում է, դուք էլ եք տեսնում»,- նշում է Աննան:
Տան արտաքին պատին էլ երևում է պատի կիսված շարվածքը: «Լվացարանն էլ են քանդել, արդեն տեղ չունենք, որ ափսե լվանանք»,- պատշգամբի վիճակն է ցույց տալիս բնակչուհին: Ասում է՝ չգիտեն, թե ինչ անեն:
Ամուսնու առողջությունն օրեցօր վատանում է, թեև աշխատանքի է գնում: «Ողնաշարի դիսկերը նստում են, մեկ-մեկ ցավերն ահավոր են, չի կարողանում գործի գնալ, շարժվել»,- նկատում է 32-ամյա կինը:
Աննան ժամանակին հավաքարար էր աշխատում Վանաձորի ծաղկի սրահներից մեկում: Ասում է, թե միշտ էլ աշխատելու ցանկություն ունեցել է և ունի, բայց հիմա Դավիթը փոքր է, մենակ թողնել չի կարող:
«Յարիս կարտոլ քիթը»,- սա ասելուց հետո 2 տարեկան Մարին միացնում է հեռախոսի երգերից մեկն ու սկսում պարել: Մենք զարմանում ենք նրա վարժ պարից: Պապը սկսում է ծիծաղել, երեխաները ծիծաղից փռթկացնում են, բայց Մարիի համար նշանակություն չունի այդ ամենը:
Երեխաներից ավագը Հռիփսիմեն է, սովորում է 8-րդ դասարանում: Դպրոցից նոր է տուն եկել: Զարմացած նայում է Աննային: Քիչ անց ինքն էլ նստում է բազկաթոռին: Շեկ կատուն, որ մինչ այդ տաքացուցիչի մոտից հեռու չէր գնում, Հռիփսիմեին տեսնելով, վազում է նրա կողմ, թռնում գիրկը:
«Ռիփոյի կատուն է»,- ասում է Մուրադը:
Մուրադը 7-րդ դասարանում է սովորում: Աննան ասում է, որ տղան ներառական կրթություն է ստանում, 5-րդ դասարանում տառերը չգիտեր, սովորածը շատ շուտ էր մոռանում, սակայն այս տարի առաջադիմել է: «Մուրադն արդեն հասակակիցներին է հասել, հետ չի մնում: Անին էլ 8 տարեկան է: Մի աչքը լավ չի տեսնում, մեկ-մեկ աչքերի դիմաց սևանում է, ընկնում»,- պատմում է 5 երեխաների մայրը: Ընտանիքը ստանում է 53.000 դրամ նպաստ և Հակոբ Քոլոյանի 16.000 դրամ համար հաշմանդամության թոշակ:
Հռիփսիմեն երազում է դերասանուհի դառնալ, թատերական խմբակ է հաճախում: Մուրադի ցանկությունն էլ նախ լավ մարդ դառնալն է, հետո՝ լավ մասնագետ: Հիմա ըմբշամարտի է գնում, ցանկանում է շարունակել մոր կիսատ թողած մարզական ճանապարհը:
Աննան ժպտում է, ասում է, թե ուզում է, որ երեխաներն առողջ ու հաջողակ լինեն:
Երեխաները չեն ժպտում, միայն Մարին է շարունակում պարել: Հարցնում եմ, թե ինչ է խնդրել Ձմեռ պապից, պատասխանում է՝ աման-չաման: Հռիփսիմեն ու Մուրադն էլ ցանկանում են, որ առաստաղից ջուր չկաթի, Մուրադը վերջում ավելացնում է. «Մեկ էլ մի հեռախոս, որ պարապմունքից դուրս գալուց զանգեմ մամային»:
Դրսում արև է: Աննան Մուրադի հետ բարձրանում է լվացքը հավաքելու: Քիչ հեռվում երևում է Հայաստանի եռագույնը: Աննան ժպտում է, բայց ժպիտի մեջ այնքան տխրություն կա:

Cracked Walls, Leaky Ceilings…
With her hands free, Anna grabs a chair, stands on it, and removes some medals from a wall cabinet. The other children follow her movements closely, especially when she opens her hands, revealing the gold and bronze medals in her palm.
32-year-old Anna Koloyan lives in Yerevan’s Sari neighborhood with her husband, their five children, and her 63-year-old father.
She was an athlete before getting married. Afterwards, everything in her life changed.
We’re sitting in for what passes as the Koloyans’ living room. The electric heater just exacerbates the humidity. A curtain has replaced the room’s missing door. The ceiling leaks, wetting the beds below.
Anna lowers her gaze, saying that life’s palette of colors has changed ever since the death of her mother. She regrets having to leave her sports career midway. It was her mom that first sparked her interest in athletics.
She was just fourteen when she travelled to the United States, to participate in a light athletics competition. Anna says they wanted to adopt her in America. “But I couldn’t live without my mother. I returned to Yerevan. She had already fallen ill with a tumor.”
Anna never competed again internationally. “I married and left sports,” she says.
The former athlete married young, at the age of sixteen, and left school after completing eighth grade.
Hovhannes Sargsyan, Anna’s 36-year-old husband, is from Vanadzor. The couple first lived there after marrying but relocated to Yerevan five years ago. Hovhannes is an artisan, and most of his work is in the Armenian capital.
“We sold everything after my mom fell ill. My father stayed with us in Vanadzor. The house was burgled when we were out. We had next to nothing when we moved to Yerevan,” Anna says.
Hakob Koloyan, Anna’s father, follows the conversation from the couch. He wants to set the story straight about the state of the house.
“It’s a strong house. Some guys from the water utility showed up two months ago. The water diverting pipe had been damaged. They drilled at the base of house. The wall cracked. They packed up and left,” says Hakob, adding that they patched up the crack before leaving.
“We contacted the district council office, but were told to complain to the water utility. We did, and were told to go back to the district office. There’s been no response. The house is in bad shape. You can see for yourself,” says Anna.
Hovhannes, despite his worsening health, goes to work every day. “He’s got a herniated disk. The pain becomes unbearable somedays. He can’t move,” says Anna.
Anna used to work as a cleaning attendant at a flower store in Vanadzor. She’d like to work now, but she has to stay home and take care of her young son Davit.
Mary, Anna’s two-year-old daughter, grabs the cell phone, starts the music app, and sings along. “Ah, the potato nose of my beloved,” Mary chants.
Hripsimeh, Anna’s eldest child, attends eighth grade. She’s just returned from school. The cat, that’s been sitting next to the heater, jumps up and rushes to Hripsimeh’s lap as soon as the girl sits on the couch.
“It’s her cat,” says 7th grader Mourad.
Anna tells us Mourad is a special needs student who been making progress this year. “He didn’t know the alphabet in the fifth grade. He’d quickly forget what he had learnt,” she says. “He’s on par with his classmates now.”
Eight-year-old Ani, is Anna’s other daughter. The girl has difficulty seeing out of one eye.
The family receives an AMD 53,000 ($110) state allowance. Hakob Koloyan’s 16,000-dram disability pension also helps the family make due.
Hripsimeh is in a theater group and wants to become an actor. Mourad takes wrestling classes, and wants to pursue a sports career, taking up where his mother left off.
Anna smiles. All she wants is for her kids to grow up healthy and successful in the paths they select later in life.
I ask Mary what she wants from Santa Claus. The girl replies, dishes and such. Hripsimeh and Mourad want the ceiling to stop leaking. The boy adds that he’d like a phone, so that he can call his mom after class.