Ճաքած պատերից ներս՝ կաթող առաստաղի տակ
«Պապ, Դավոյին մի հատ կպահե՞ս»,- Աննան դիմում է հորն ու 4 ամսական Դավիթին դնում նրա գրկին: Հետո կանգնում է աթոռին, պատից կախված պահարանից հանում մեդալները:
Երեխաներն ուշադիր հետևում են Աննային: Ափի մեջ պարզած ցույց է տալիս ոսկե ու բրոնզե մեդալները: Երկուսն էլ ԱՄՆ-ում մրցումների ժամանակ է շահել. ոսկին՝ վազքից, բրոնզը՝ գնդի հրումից: Ժամանակի մասին փոշու հաստ շերտն է հիշեցնում, որ կպել է մեդալներին:
32-ամյա Աննա Քոլոյանի ընտանիքը՝ 5 երեխաները, ամուսինն ու 63-ամյա հայրը, ապրում են Երեւանի Սարի թաղում: Աննան մարզիկ է եղել մինչև ամուսնանալը, հետո ամեն բան փոխվել է նրա կյանքում:
Էլեկտրական «պլիտան» ավելի է խտացնում սենյակի խոնավությունը: Սենյակը դուռ չունի, փոխարենը՝ վարագույր է կախված, որ արդեն թաց է: Առաստաղից կաթում է, ոչ միայն վարագույրը, այլև անկողինն է թրջվում: Տանիքը վերանորոգման կարիք ունի:
Աննան հայացքը խոնարհում է: Ասում է՝ մոր մահից հետո կյանքի գույները փոխվել են իր համար: Մարզական կիսատ թողած ճանապարհի համար ափսոսում է: Առաջին անգամ մայրն էր տարել թեթև ատլետիկայի: Դպրոցական էր: 14 տարեկանում մրցումների է գնացել ԱՄՆ: Այդտեղ, ասում է, իրեն ուզում էին որդեգրել: «Բայց առանց մամայիս ես կյանք չունեի, հետ եկա Երևան: Այդ ժամանակ մամաս արդեն հիվանդ էր, ուռուցք էր մոտը»,- նկատում է Աննան:
Փարիզ մրցումների գնալն այդպես էլ չստացվեց: «Ամուսնացա ու սպորտն այդպես էլ կիսատ թողեցի»,- նշում է նա: 16 տարեկանում է ամուսնացել, փեսացուին մայրն էր ընտրել, որն այդ ժամանակ արդեն հիվանդ էր: Աննան ասում է, որ ինքը հավանություն է տվել մոր որոշմանը: 8-ամյա դպրոցն ավարտելուց հետո ուսումը չի շարունակել:
Աննայի ամուսինը՝ 36-ամյա Հովհաննես Սարգսյանը, Վանաձորից է: Ամուսնությունից հետո ապրում էին այնտեղ: Հովհաննեսն արհեստավոր է, քանի որ հիմնական աշխատանքը Երևանում էր, անընդհատ գնալ-գալն էլ դժվար է, 5 տարի առաջ Երևան են տեղափոխվել, բնակվում են Աննայի հայրական տանը:
«Երբ մայրս հիվանդացավ, ինչ ունեինք-չունեինք, պապաս ծախեց: Մամայի մահից հետո պապան միշտ ինձ հետ է, Վանաձորում էլ միասին էինք ապրում: Երբ էստեղ չէինք, գողություններ արեցին մեր տնից: Երբ Վանաձորից եկանք, համարյա բան չէր մնացել տանը»,- ասում է Աննան:
Բազմոցին նստած հայրը՝ Հակոբ Քոլոյանը, ով երրորդ կարգի հաշմանդամ է, լսում է զրույցը: Ասում է՝ իր տունն այս վիճակում չի եղել:
«Ամուր տուն է: Երկու ամիս առաջ ջրմուղից եկել էին. ջրի մագիստրալն էր վնասվել: Կռանը բերեցին, կովշով տան տակը փորեցին: Հիմա որ գնաք մեր բալկոն, կտեսնեք տեղը: Կովշը գցելուց հետո տան պատը ճաքել է: Էդպես թողեցին, գնացին»,- պատմում է Հակոբ Քոլոյանը:
Դուստրն ավելացնում է, որ քանդած տեղն ասֆալտապատել են ու գնացել: «Թաղապետարան ենք դիմում, որ տունը քանդել են, ասում են՝ ջրմուղ դիմեք, ջրմուղ ենք դիմել, ասում են՝ գնա դիմի թաղապետարան: Արձագանք չկա, բայց տունն արդեն վատ վիճակում է, դուք էլ եք տեսնում»,- նշում է Աննան:
Տան արտաքին պատին էլ երևում է պատի կիսված շարվածքը: «Լվացարանն էլ են քանդել, արդեն տեղ չունենք, որ ափսե լվանանք»,- պատշգամբի վիճակն է ցույց տալիս բնակչուհին: Ասում է՝ չգիտեն, թե ինչ անեն:
Ամուսնու առողջությունն օրեցօր վատանում է, թեև աշխատանքի է գնում: «Ողնաշարի դիսկերը նստում են, մեկ-մեկ ցավերն ահավոր են, չի կարողանում գործի գնալ, շարժվել»,- նկատում է 32-ամյա կինը:
Աննան ժամանակին հավաքարար էր աշխատում Վանաձորի ծաղկի սրահներից մեկում: Ասում է, թե միշտ էլ աշխատելու ցանկություն ունեցել է և ունի, բայց հիմա Դավիթը փոքր է, մենակ թողնել չի կարող:
«Յարիս կարտոլ քիթը»,- սա ասելուց հետո 2 տարեկան Մարին միացնում է հեռախոսի երգերից մեկն ու սկսում պարել: Մենք զարմանում ենք նրա վարժ պարից: Պապը սկսում է ծիծաղել, երեխաները ծիծաղից փռթկացնում են, բայց Մարիի համար նշանակություն չունի այդ ամենը:
Երեխաներից ավագը Հռիփսիմեն է, սովորում է 8-րդ դասարանում: Դպրոցից նոր է տուն եկել: Զարմացած նայում է Աննային: Քիչ անց ինքն էլ նստում է բազկաթոռին: Շեկ կատուն, որ մինչ այդ տաքացուցիչի մոտից հեռու չէր գնում, Հռիփսիմեին տեսնելով, վազում է նրա կողմ, թռնում գիրկը:
«Ռիփոյի կատուն է»,- ասում է Մուրադը:
Մուրադը 7-րդ դասարանում է սովորում: Աննան ասում է, որ տղան ներառական կրթություն է ստանում, 5-րդ դասարանում տառերը չգիտեր, սովորածը շատ շուտ էր մոռանում, սակայն այս տարի առաջադիմել է: «Մուրադն արդեն հասակակիցներին է հասել, հետ չի մնում: Անին էլ 8 տարեկան է: Մի աչքը լավ չի տեսնում, մեկ-մեկ աչքերի դիմաց սևանում է, ընկնում»,- պատմում է 5 երեխաների մայրը: Ընտանիքը ստանում է 53.000 դրամ նպաստ և Հակոբ Քոլոյանի 16.000 դրամ համար հաշմանդամության թոշակ:
Հռիփսիմեն երազում է դերասանուհի դառնալ, թատերական խմբակ է հաճախում: Մուրադի ցանկությունն էլ նախ լավ մարդ դառնալն է, հետո՝ լավ մասնագետ: Հիմա ըմբշամարտի է գնում, ցանկանում է շարունակել մոր կիսատ թողած մարզական ճանապարհը:
Աննան ժպտում է, ասում է, թե ուզում է, որ երեխաներն առողջ ու հաջողակ լինեն:
Երեխաները չեն ժպտում, միայն Մարին է շարունակում պարել: Հարցնում եմ, թե ինչ է խնդրել Ձմեռ պապից, պատասխանում է՝ աման-չաման: Հռիփսիմեն ու Մուրադն էլ ցանկանում են, որ առաստաղից ջուր չկաթի, Մուրադը վերջում ավելացնում է. «Մեկ էլ մի հեռախոս, որ պարապմունքից դուրս գալուց զանգեմ մամային»:
Դրսում արև է: Աննան Մուրադի հետ բարձրանում է լվացքը հավաքելու: Քիչ հեռվում երևում է Հայաստանի եռագույնը: Աննան ժպտում է, բայց ժպիտի մեջ այնքան տխրություն կա:

Потрескавшиеся стены, протекающий потолок…
“Пап, подержи Даво”,- говорит Анна, обращаясь к отцу, и передает ему 4-месячного сына. Потом она встает на стул, чтобы достать из настенного шкафчика свои спортивные награды.
Дети внимательно следят за матерью. Анна показывает нам золотую и бронзовую медали. Обе она получила на соревнованиях в США: золото – за победу в беге, бронзу – за третье место в толкании ядра.
Семья 32-летней Анны Колоян – пятеро детей, муж и 63-летний отец – живут в ереванском квартале Сари тах. До замужества Анна была спортсменкой, но потом в ее жизни все изменилось.
В доме очень сыро. Дверь в комнате отсутствует, вместо нее висит занавеска, которая уже намокла. С потолка капает, поэтому мокрая не только занавеска, но и постель. Крыша нуждается в ремонте.
Анна говорит, что после смерти матери краски ее жизни изменились. Жалеет, что оставила спорт. Анну впервые отвела на легкую атлетику мать. Тогда она была школьнцей. В 14 лет Анна поехала на соревнования в США. Там ее хотели удочерить. “Но я не представляла свою жизнь без мамы, поэтому вернулась в Ереван. В то время мама уже болела, у нее была опухоль…” - рассказала Анна.
Поехать на соревнования в Париж ей не удалось. В 16 лет Анна вышла замуж и оставила спорт. Жениха для нее выбрала мать. Анна говорит, что одобрила выбор матери. После 8-летки она не стала продолжать учебу.
Муж Анны, 36-летний Ованнес Саркисян, из Ванадзора. Супруги сперва жили в этом городе. Ованнес ремесленник, работает в основном в Ереване. Но постоянно переезжать из одного города в другой было трудно, поэтому пять лет назад семья перебралась в Ереван, в дом отца Анны.
“Когда мама заболела, отец продал все. После смерти мамы отец все время со мной. Он и в Ванадзоре жил с нами. Когда нас здесь не было, дом ограбили. Мы приехали из Ванадзора и увидели, что в доме почти ничего не осталось”,- рассказала молодая женщина.
Сидевший на диване отец Анны, инвалид 2-ой группы Акоп Колоян, молча слушал нашу беседу. По словам Акопа, дом у него был очень крепким.
“Два месяца назад пришли из “Водоканала” чинить водопроводную магистраль. Экскаваторщик начал ковшем копать под нашим домом. В результате стена треснула. А рабочие оставили дом в таком состоянии и ушли”,- рассказал Акоп.
“Мы обратились в администрацию округа, там посоветовали обратиться в “Водоканал”. Обратились в “Водоканал”, там сказали, пишите заявление в окружную администрацию. Никто ничего не хочет делать, а дом, вы сами видите, уже в плохом состоянии”,- сказала Анна.
Ее мужу с каждым днем становится все хуже, хоть он и ходит на работу. По словам Анны, у Ованнеса проблемы с позвоночником.
В свое время Анна работала уборщицей в одном из цветочных салонов в Ванадзоре. Говорит, что очень хочет работать, но ей не с кем оставить маленького Давида.
“У моей возлюбленой нос картофелиной…” – запела 2-летняя Мари и, включив музыку в телефоне, принялась танцевать. Умелые движения девочки удивили нас. Танец Мари заставил всех рассмеяться, но девочка не обратила на это никакого внимания.
Старшая Рипсиме учится в 8-ом классе. Она только что вернулась из школы. Рыжая кошка, которая до этого не отходила от электрической плиты, сразу прибежала к Рипсиме и прыгнула ей на колени.
“Это кошка Рипо”,- сказал Мурад. Он учится в 7-ом классе, получает инклюзивное образование. В 5-ом классе мальчик не знал буквы, но в этом году, по словам Анны, у него наблюдается прогресс.
Семья получает пособие – 53 тысячи драмов, плюс пенсия по инвалидности Акопа Колояна – 16 тысяч драмов.
Рипсиме мечтает стать актрисой, посещает театральный кружок. А Мурад хочет сперва стать хорошим человеком, а потом уже хорошим специалистом. Он ходит на борьбу и мечтает продолжить спортивную карьеру матери.
Анне же хочется только одного – чтобы дети были здоровы и успешны.
Мари продолжает танцевать. На мой вопрос, что она попросила у Деда Мороза, девочка ответила: посуду. Рипсиме и Мурад хотят, чтобы с потолка больше не капало. “И еще телефон, чтобы после тренировки я мог позвонить маме”,- добавил Мурад.
На улице солнце. Анна вместе с Мурадом поднимается на крышу собрать стирку. Поодаль виднеется армянский триколор. Анна улыбается, но в ее улыбке много печали…