Չտեսնող մարդիկ եւս կրթության կարիք ունեն
Վահան Սարգսյանի համար առաջնային խնդիրը տարածությունում կողմնորոշվելն է: «Ինչքան էլ շատ ուզենամ, սակայն այն փաստը, որ մի մայթից չեմ կարող մյուսն անցնել, արդեն խնդիր է»,-ասում է 32-ամյա Վահանը:
Նա 6 տարեկանում զրկվել է տեսողությունից: Կրթություն է ստացել Երեւանի կույրերի գիշերօթիկ դպրոցում: Ուսումը շարունակել է Երեւանի պետհամալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում: Սակայն լրագրող այդպես էլ չի դարձել, քանի որ 90-ականներին Հայաստանում տիրող սոցիալ-տնտեսական ծանր վիճակը նրան ստիպեց վերադառնալ Վանաձոր ու ուսանել մանկավարժական ինստիտուտի բանասիրական ֆակուլտետում: Մասնագիտությամբ երբեք չի աշխատել: Աշխատում է Վանաձորի կույրերի միավորումում որպես բանվոր: «Էլեկտրասարքեր, կենցաղային իրեր եմ պատրաստում, այն, ինչը մատչելի է կույրերին»: Եթե աշխատանքի վայրում այդ օրն անելիք չի ունենում, ապա օրը հիմնականում անց է կացնում տանը` ծնողների հետ: Չնայած սիրահարվել է, սակայն ամուսնանալու եւ սեփական ընտանիք ունենալու մասին չի էլ երազում: Ասում է, որ իրեն այսպես էլ է լավ զգում: «Իմ տարիքի մի ուրիշ երիտասարդ վատ թե լավ կարող է նյութական հարցեր լուծել, զբաղվել աշխատանքով, իսկ ես՝ ոչ»:
Տան հոգսը հոր ուսերին է, մայրը հիմնականում զբաղվում է որդուն օգնելով: Սակայն երբեմն Վահանն ինքն է օգնում ծնողներին տնային գործերում, վառարանի համար փայտ է բարձրացնում բնակարան, մանրացնում: Իսկ ազատ ժամերին ընթերցանությամբ է զբաղվում: Հայ դասականներից ամենից շատ սիրում է Եղիշե Չարենցին, թեպետ սիրում է կարդալ նաեւ արտասահմանյան գրողներին: Վահանի համար անլուծելի խնդիր է ժամանակակից գրողների ստեղծագործություններին ծանոթանալը: «Եթե ժամանակին բրայլյան տառերով գրականություն է տպագրվել, ապա հիմա ոչինչ այդ ուղղությամբ չի արվում»,- ասում է Վահանն ու շարունակում երազել համակարգիչ սովորելու, չտեսնող մարդու համար համակարգչից օգտվելու հատուկ տեխնիկական սարքի մասին: Մտահոգված է, որ կույրերի համար նոր գրքեր չեն տպագրվում: Իսկ ամսական միջինը 10.000 դրամ աշխատավարձով ու հաշմանդամության համար տրվող 4.600 դրամով հնարավոր չէ ձեռք բերել «խոսող գրքեր» կամ էլ գնել համակարգիչ:
Վահանն իր ազատ ժամանակը նվիրում է նաեւ հասարակական կյանքին: Ընդգրկվել է «Լուսաստղ» հասարակական կազմակեպության աշխատանքներում եւ անցյալ տարվանից մասնակցում է «Սպիտակ ձեռնափայտ» ծրագրի իրականացմանը, որի շրջանակներում Լոռու մարզի կույրերի միավորումում ձեւավորվել է 20 հոգանոց խմբակ: Մանկավարժ են ընտրել Վահանին, որն էլ այբբենարանը հարմարեցրել է չտեսնող մարդկանց պահանջներին: 6 ամսվա ընթացքում 20-50 տարեկան չտեսնող մարդիկ սովորել են գրել, կարդալ Բրայլի այբուբենով:
Խմբակի անդամները հիմնականում մեծ տարիքում տեսողությունը կորցրած մարդիկ են, որոնք տեղյակ չեն բրայլան տառերին:
«Մենք կարեւորում ենք նաեւ տարեց մարդկանց ուսուցումը, որովհետեւ նրանց մեծ մասը երեխաներ ունեն, որոնց հարկավոր է օգնել դպրոցում սովորելու համար: Բրայլի այբուբենին ծանոթանալուց հետո կույր ծնողներն արդեն իրենք են օգնում իրենց դպրոցական երեխաներին»,- ասում է Վահանը:
Չտեսնող մարդիկ կրթության խնդիրը կարեւորում են այնքան, որքան սոցիալական ու առողջապահական խնդիրները: «Մենք դրանում ամեն օր ենք համոզվում: Մեր խմբակի անդամները տարիքով մարդիկ են, նրանք սիրով են սովորում, չնայած չունեն այն ճկունությունը, ինչ երեխաները»: Խմբակի անդամները ծանոթացել են նաեւ կույրերի միավորման աշխատանքներին, եւ ոմանց մոտ արդեն աշխատելու ցանկություն կա:
«Լուսաստղ» հասարակական կազմակերպությունը սոցիոլոգիական հարցումներ է անցկացրել հանրապետության չտեսնող մարդկանց շրջանում: Հարցվածների միայն փոքր մասը՝ 11.4%-ը ունի բարձրագույն կրթություն: Նույնքան մասը նույնիսկ տարրական կրթություն չունի: Նրանց գրեթե կեսը կուրացել է 40-ից բարձր տարիքում եւ ծանոթ չէ Բրայլի տառերին: Հարցվածների 23.9%-ը գերադասում է տանից դուրս չգալ: Հասարակությունում իրենց սովորաբար զգում են լարված, անհագիստ: Նրանց մեծ մասն անլիարժեքության բարդույթ ունի, ինչը խոչընդոտում է հասարակության այլ անդամների հետ նրանց շփմանը: «Հասարակությունն այսօր հաշմանդամին այլ ձեւով է նայում»,-իր մտահոգությունն է հայտնում Վահանը՝ կարեւորելով կույր մարդկանց կրթությունը: Սակայն, ըստ «Լուսաստղի» իրավաբան Էդմոն Մարուքյանի, կույրերի կրթության իրավունքը ներկայումս պաշտպանված չէ: Պետությունն ինչ-որ քայլ արել է նրանց կրթության համար, բայց նախատեսված չէ ուղեկցողի համար գումար տրամադրել: Հայաստանում նման խնդրի առջեւ կանգնած է ավելի քան 4.000 չտեսնող մարդ, որոնք տարբեր պատճառներով մեկուսացված են հասարակական կյանքից: Լոռու մարզում այդ մարդկանց թիվը հասնում է 400-ի:

Blind people need education, too
Vahan Sargisyan's most important task is to orientate himself in space, ". but the fact is that I can't cross the street, get from one side of the street to another is a problem, too," says the 32-year-old, who lost his sight when he was six. He graduated from the Yerevan Boarding School for Blind Children, and went on to the Department of Journalism of Yerevan State University. He didn't become a journalist because the social-economic situation in Armenia in the 1990s forced him to go back to Vanadzor and continue his studies in the Department of Philology of the Vanadzor Pedagogical College. He never worked in his profession; instead he is a worker at the Vanadzor industrial complex for the blind. "I make electrical appliances, household devices, whatever a blind man can make". If he has nothing to do at work, he spends his time at home with his parents. Although he is in love, he doesn't dream about getting married, starting a family. "Another young man my age can at the very least solve some financial problems, do something. I can't."
At home, his father does the household chores, his mother mainly helps her son. But from time to time, Vahan helps his parents with the housework; he brings in firewood and splits it for the stove. His favorite classical Armenian author is Yeghishe Charents, but he also likes to read foreign authors. To read contemporary literature is an unsolvable problem for Vahan. "In the past they printed literary works in Braille, but now they do nothing in this direction," he says. He dreams about learning to use a computer, about a special technical device for the blind. He is upset that no new books for the blind are being published. And with his monthly salary of 10,000 drams plus 4,600 drams for disability, (under $30 in total) it is impossible to buy "talking books" or a computer.
Vahan also dedicates his spare time to volunteer work. He is involved in the activity of the Lusastgh NGO, and since last year he has been involved in a project called White Cane, which brings together a group of twenty people from the Vanadzor Industrial Complex for the Blind. Vahan was chosen as the teacher. He adapted an ABC book for the blind, and over a period of six months, blind people from age 20 to 50 have learned to read and write using Braille.
The members of the group are mainly people who lost their sight as adults, and had never known about Braille.
"We believe it's important to teach adults to read, because most of them have children who need help with their studies. After learning to read Braille, blind parents can help their school-age children," Vahan says.
Blind people are as interested in education as they are in social and health issues. "We see that every day. Members of our group are adults, they learn with pleasure, although they don't have the same flexibility as children do," The members of the group have learned about the work of the Industrial Complex for the Blind people and some of them now want to work.
The Lusastgh NGO conducted a poll among the blind people in the republic. Only a small portion of the respondents, 11.4%, have a college education. The same percentage doesn't even have elementary education. Almost half of them lost their sight at the age of 40 and over, and they don't know Braille. 23.9% of the respondents prefer not to leave the house. They usually feel uneasy in public. Most of them have an inferiority complex which hampers communication with other people. "The public today has a different attitude toward the disabled, " Vahan explains, stressing the importance of education for the blind. But according to the Lusastgh NGO's lawyer, Edmond Marukyan, the right of blind people to education is not protected today.
The state has undertaken some measures in this direction, but the issue of paying those who escort the blind has not been addressed. 4,000 blind people who for some reason are isolated from the life of society face this problem in Armenia today. In the Lori Marz (province) alone, where Vahan lives, there are 400 of them.